سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۸ ساعت ۵:۵۸:۳۵ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

۲۵۹ هزار نفر بیمه بیکاری دریافت می‌کنند/ طی ۱۰ سال اخیر تعداد مقری‌بگیران بیمه بیکاری ۲/۲ برابر رشد کرده است
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛

۲۵۹ هزار نفر بیمه بیکاری دریافت می‌کنند/ طی ۱۰ سال اخیر تعداد مقری‌بگیران بیمه بیکاری ۲/۲ برابر رشد کرده است

همچنین محاسبات نشان می‌دهد کل هزینه دریافتی مقری‌بگیران بر مبنای حقوق پایه سال ۱۳۹۷ و با در نظر گرفتن بعد خانوار و  وضعیت تاهل، رقمی حدود ۳ هزار میلیارد تومان خواهد شد.

نرخ بیکاری جوانان ایران ۲ برابر جوانان جهان است + جدول
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛

نرخ بیکاری جوانان ایران ۲ برابر جوانان جهان است + جدول

درحالی‌که نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ایرانی در پایان سال ۹۷ به حدود ۲۷/۳ درصد رسیده این میزان در سطح جهان حدود ۱۲ درصد است. به عبارتی دیگر نرخ بیکاری جوانان ایرانی ۲/۲ برابر میانگین جهانی است.


نشست ارزیابی عملکرد 6 ماه معدنی املاح برگزار شد

جلسه ارزیابی عملکرد دوره 6 ماهه معدنی املاح از شرکت های تابعه شستا، با حضور مدیرعامل هلدینگ صدر تامین، برگزار شد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد تفکیک وزارت صنعت معدن و تجارت به نتیجه نرسید

اتاق فکر مجلس شورای اسلامی در آخرین اظهارنظر خود درباره «طرح بررسی تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» به نتیجه قابل اتکایی نرسید.

فیلم/ حمید حاج اسماعیلی فعال حوزه کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
چرا خانه کارگر برخلاف سایر احزاب فعال در کشور تا این اندازه امکانات، قدرت و ثروت دارد؟

حاج اسماعیلی گفت: چرا خانه کارگر برخلاف سایر احزاب فعال در کشور تا این اندازه امکانات، قدرت و ثروت دارد، مگر یک جریان سیاسی چقدر می‌تواند فعالیت کند؟

فیلم/ حمید حاج اسماعیلی فعال حوزه کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
منفعت مالی "خانه کارگر" از طرح مسکن کارگران!

حمید حاج اسماعیلی گفت: خانه کارگر مورد تایید کارگران نیست، جریانات سیاسی مانند خانه کارگر حق ندارند درباره کارگران تصمیم بگیرند/ خانه کارگر بخاطر این مسئله درباره مسکن کارگران صحبت می‌کند تا بتواند شرکت‌های خودش را فعال کند!

احمد میدری معاون وزیر کار:
یکی از عوامل کسری بودجه دولت هزینه‌های درمان سالمندان است/ کودکانی که در دهه 60 متولد شدند توان دولت برای اشتغالزایی را کاهش دادند

میدری گفت: روندهای نامطلوب ناشی شده از سیاست‌های نادرستی است که اقتصاد کشور را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده است، علاوه بر اینها ما شاهد روندهای اجتناب‌ناپذیر دیگری هم بودیم که تجربه مشترک اغلب کشورهاست .

کاهش ۵۰ درصدی مراجعه جویندگان کار به مراکز کاریابی

بر اساس اطلاعاتی که خبرنگار «نود اقتصادی» بدست آورده است طی ۱۰ سال اخیر تعداد مراجعان مراکز کاریابی دولتی و خصوصی کشور از سالانه حدود یک میلیون نفر در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ به حدود ۴۹۱ هزار نفر در سال ۱۳۹۶ (آخرین آمار رسمی) رسیده است.

مستمری بگیران تأمین اجتماعی برای دریافت تسهیلات بانکی با مشکلی مواجه نیستند

علی اصغر بیات اعلام کرد: تعاملات فی ما بین کانون بازنشستگان و بانک در مرتبه عالی قرار دارد و بانک رفاه در مسیر خدمت رسانی به جامعه بازنشسته از هیچ کوششی فروگذار نکرده است. این بانک با سرمایه های ارزشمند کارگران شریف و زحمتکش کشور بنیان گرفته و همواره حامی این قشر معظم و مستمری بگیران و بازنشستگان بوده است.

صندوق ذخیره فرهنگیان مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان است/اغلب افردی که در شرکت‌های تابعه صندوق ذخیره فرهنگیان هستند بازنشسته‌اند

وی یادآور شد که با علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش هم صحبت کرده و حتی خود سرپرست وزارت آموزش و پروش هم گفته است که بازنشستگان موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان باید بروند!

تاپیکو امسال 2.7 برابر بیشتر از سال گذشته سود تقسیم کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو) با تقسیم 400 ریال به ازای هر سهم موافقت کرد که این مبلغ 2.7 برابر بیشتر از سود توزیع شده این شرکت در سال گذشته و ۱.۴ برابر بیشتر از مجموع سود توزیع شده در سه سال گذشته بوده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
نرخ بیکاری جوانان ایران ۲ برابر جوانان جهان است + جدول

درحالی‌که نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله ایرانی در پایان سال ۹۷ به حدود ۲۷/۳ درصد رسیده این میزان در سطح جهان حدود ۱۲ درصد است. به عبارتی دیگر نرخ بیکاری جوانان ایرانی ۲/۲ برابر میانگین جهانی است.

علیرضا محجوب رئیس فراکسیون کارگزی مجلس:
مطرح کردن طرح مسکن کارمندان زیر سوال بردن قانون اساسی است/ اولویت برای صاحب خانه شدن باید با کارگران باشد

محجوب گفت: دولت حداقل در شعار کارگران را فراموش نکند. اما وقتی طرحی را با عنوان مسکن کارمندان مطرح می‌کنند به این معنا است که قانون اساسی را زیر سوال برده‌اند. قانون اساسی را باید بر روی سر خود بگذاریم و به آن عمل کنیم.

مدرک تحصیلی بیش از نیمی از اعضای کابینه دولت دوازدهم با مسئولیتشان تطابق ندارد+ جدول

علی ربیعی سخنگوی دولت امروز دلیل برکناری میعاد صالحی از مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری را عدم تطبیق مدرک تحصیلی با پست سازمانی وی دانسته است.

صندوق بازنشستگی در دولت روحانی به طور میانگین هر سال یک مدیرعامل داشته است+ جدول

صندوق بازنشستگی کشوری در ۶ سال فعالیت دولت حسن روحانی ۶ مدیرعامل عوض کرده تا به طور میانگین هر سال یک مدیر بر صندلی ریاست صندوق در دولت تدبیر و امید تکیه زده باشد.

۵۳/۹ میلیون ایرانی خارج از نیروی کار چه کسانی هستند؟/ ۵۰۰ هزار نفر از پیدا کردن شغل ناامید شده و ۲۳/۵ میلیون نفر بی‌نیاز از کار کردن هستند+ جدول

بررسی آمارهای جدید نشان می‌دهد از جمعیت بیش از ۸۱ میلیونی ایران در سال ۹۷، حدود ۵۳/۹ میلیون نفر خارج از نیروی کار قرار داشته‌اند که شامل ۱۴/۱ میلیون نفر در سن کمتر از ۹ سال، تعداد ۵۰۰ هزار نفر ناامید از پیدا کردن کار، تعداد ۱۱/۵ میلیون نفر شاغل به تحصیل، ۲۳/۵ میلیون نفر بی‌نیاز از کار کردن، تعداد ۲ میلیون نفر بیمار جسمی یا در شرایط بارداری و ۲/۱ میلیون نفر هم مربوط به سایر موارد است.

محسن ایزدخواه معاون سابق تأمین اجتماعی:
افشاگری میعاد صالحی درباره حقوق هیات مدیره صندوق بازنشستگی موجبات برکناریش با دخالت رئیس جمهور را فراهم کرد/ وظیفه مدیرعامل صندوق بازنشستگی افشاگری نیست

میعاد صالحی گفت: افشاگری میعاد صالحی درباره حقوق هیات مدیره صندوق بازنشستگی موجبات برکناریش با دخالت رئیس جمهور را فراهم کرد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
۴۱ درصد از شاغلان ایرانی کمتر از ۷ سال در شغل اصلی خود ماندگار هستند

بررسی آمارهای جدید وزارت کار نشان می‌دهد ۵/۶ میلیون نفر از شاغلان ایرانی معادل ۲۳/۵ درصد کل شاغلان کشور کمتر از سه سال در شغل اصلی خود ماندگار بوده‌اند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
یک بازنشسته ۶۰ ساله جایگزین مدیرعامل برکنار شده صندوق بازنشستگی شد

در حالی مدیرعامل صندوق بازنشستگی ساعاتی پیش با دستور رئیس جمهور برکنار شد که جایگزین وی یعنی نعمت الله ایزدی بیش از ۶۰ سال سن دارد و بازنشسته هم هست. سوابق ایزدی بیشتر در حوزه فعالیت‌های سیاسی وزارت خارجه بوده است

مدیرعامل صندوق بازنشستگی به دستور حسن روحانی برکنار شد

یک منبع آگاه به خبرنگار «نود اقتصادی» گفت: سید میعاد صالحی مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ساعاتی پیش به دستور حسن روحانی برکنار شد

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
حضور فعال اکبر ترکان در هیات مدیره شستا و ۲ شرکت دیگر!/ ترکان با وجود بازنشستگی و بیماری همچنان به سرکار می‌رود!

بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» حاکیست اکبر ترکان، همچنان با وجود کهولت سن و داشتن بیماری‌های گوناگون علاوه بر ریاست هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) در هیات مدیره دو شرکت دیگر نیز حضوری فعال دارد!

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
ابهاماتی درباره انتصاب سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر!

با گذشت دو ماه از انتصاب علی شیرکانی به عنوان سرپرست صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد که او به جز ریاست دبیر خانه هیئت امنا در تامین اجتماعی، سابقه کار مرتبطی با سمت فعلی خود در صندوق بیمه عشایر ندارد!

حیدر مستخدمین حسینی معاون وزیر اقتصاد در دولت اصلاحات:
اشتغالی که در فصل بهار ایجاد شد ربطی به دولت نداشت و بیشتر استارتاپی بود/ کاهش 96 درصدی واردات از اروپا باعث افزایش تولید داخلی و اشتغال شد

مستخدمین حسینی گفت: در سطح خود جامعه که نگاه می‌کنیم نه تنها مربوط به تهران و کلانشهرها بلکه در شهرهای کوچک‌تر هم شاهد هستیم که سطح اشتغال پایدار پایین آمده و فعالیت‌های موقتی در حال شکل‌گیری است. واحدهای صنعتی و تولیدی که در سال‌های گذشته، موقعیت کاری و شیفت کاری خودشان را کاهش داده و عذر نیروی کار را از واحد صنعتی خواسته بودند، انتظار طبیعی این است که در شرایط تحریم، آرام آرام به مواضع اولیه برگردند.

مدیرعامل شستا توضیح دهد چطور معاون دانشجویی دانشگاه آزاد را به سمت معاون امور هلدینگهای شستا انتخاب کرد؟

محمد رضوانی فر مدیر عامل شستا، اردیبهشت سالجاری سعید کاردار، معاون سابق دانشجویی دانشگاه آزاد را به سمت معاون امور هلدینگ‌های شستا منصوب کرد.

«نود اقتصادی» گزارش می‌دهد
آقای وزیر! خبر دارید در وزارت کار چه می‌گذرد؟

اوایل سال ۹۷ سید ابراهیم سقایی فومنی به دلیل عملکرد ضعیف و حاشیه‌های فراوان از مدیرعاملی پتروشیمی فارابی از زیر مجموعه‌های شستا استعفا داد.

فیلم/ اظهارات قابل توجه احمد میدری، معاون وزیر کار درباره تعداد کارکنان دولت ایران:
دولت نمی‌داند چقدر پرسنل و حقوق‌بگیر دارد؟!

میدری گفت: دولت نمی‌داند چقدر پرسنل و حقوق‌بگیر دارد؟!

بیش از ۳۰ درصد فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها بیکار هستند

بررسی داده‌های آمار مرکز آمار ایران و مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان می‌دهد در سال ۱۳۸۷ نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی حدود ۱۶/۵ درصد بوده که طی ۱۰ سال اخیر با افزایش ۲/۹ درصدی به ۱۹/۴ درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

فیلم/ علیرضا عبداله زاده، دانش آموخته سیاستگذاری عمومی از دانشگاه هاروارد:
دولت در کمک رساندن به سفره‌های مردم ناتوان است/ اگر اسنپ، تپسی و الوپیک نبودند، امروز با خیل عظیم بیکاران مواجه بودیم

عبداله زاده گفت: اگر اسنپ، تپسی و الوپیک نبودند، امروز با خیل عظیم بیکاران مواجه بودیم.

۶ نکته اجمالی پیرامون عملکرد ضعیف شریعتمداری در دولت دوازدهم

محمد شریعتمداری در شرایطی در دولت دوازدهم به وزارت صنعت آمد که سه ماه بعد از وزارتش ماجرای واردات خودرو در زمان بسته بودن سایت ثبت سفارش واردات افشا شد و علی رغم فرار وزیر سابق صنعت از زیر بار مسئولیت آن، هنوز ابهامات زیادی در مورد آن وجود دارد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد + نمودار
تحریم‌ها در ایران بیکاری را کاهش می‌دهد

نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار مرکز آمار ایران در بهار سال ١٣٩٨ نشان می‌دهد نرخ بیکاری افراد ١٠ ساله و بیش‌تر کشور به ۱۰/۸ درصد رسیده که این میزان نسبت به بهار ١٣٩٧ حدود ۱/۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مستمری بازنشستگان همچون کارمندان افزایش می‌یابد

وی با تاکید براینکه تا انتهای مسیر، شفافیت را ادامه می‌دهیم، گفت: نظارت دستگاه‌های نظارتی به تنهایی کافی نیست و باید از نظارت مردمی در همه حوزه ها استفاده کرد تا به شفافیت رسید.

۱۶ درصد جوانان اروپایی بیکار هستند /بیشترین آمارنرخ بیکاری درسرزمین چکمه است

در کشورهای حاشیه مدیترانه نرخ بیکاری و عدم تحصیل جوانان بسیار بیش‌تر است، به گونه‌ای که ایتالیا با ۲۸.۹ درصد رکورددار است و پس از این کشور، یونان با ۲۶.۸ درصد و بلغارستان با ۲۰.۹ درصد قرار دارند.

مدرک تحصیلی غیرمرتبط ۴۱ مدیر ارشد صندوق بازنشستگی و شرکت‌های تابعه‌اش افشا شد

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» تایید می‌کند مدیران شرکت‌های صندوق بازنشستگی کشوری در بنگاه‌هایی فعالیت می‌کنند که هیچ ارتباطی بین مدرک تحصیلی و شغلشان وجود ندارد.

حمید حاج‌اسماعیلی فعال حوزه کارگری:
کاهش ۴میلیون نفری کارگران بیمه‌شده در دو سال گذشته/ تعداد زیادی از کارگران شناسنامه‌دار بیکار شدند

حاج اسماعیلی بیان کرد: متاسفانه اکنون بسیاری از بنگاه‌های رسمی کشور هم به تعدیل نیرو روی آورده‌اند و شاهد بیکارشدن تعداد زیادی از کارگران شناسنامه‌دار هستیم.

حمید حاج اسماعیلی،‌فعال حوزه کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
در ۶ سال دولت روحانی فقط ۲ طرح اشتغالزایی مطرح کردند که شکست خوردند و به انحراف کشیده شدند!

حاج اسماعیلی گفت: در ۶ سال دولت روحانی فقط ۲ طرح اشتغالزایی مطرح کردند که شکست خوردند و به انحراف کشیده شدند!

لیست حقوق مدیران و اعضای هیات مدیره صندوق بازنشستگی و شرکت‌های تابعه منتشر شد
آذروش با ۵۳ میلیون، علیخان‌زاده با ۴۴ میلیون و اکبرپور با ۲۸ میلیون تومان حقوق ماهیانه رکورد زدند!

در این فهرست، نام جمشید تقی‌زاده مدیرعامل سابق صندوق بازنشستگی کشوری هم به چشم می‌خورد که متوسط خالص دریافتی ماهانه او چیزی در حدود 221,733,325 ریال بوده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
از ۱۸ صندوق بازنشستگی کشور، ۱۵ صندوق در وضعیت قرمز هستند

بر اساس تجربیات بین‌المللی یک صندوق بازنشستگی پایدار دارای نسبت پشتیبانی حداقل ۳ و در صورت مطلوب بین ۶ تا ۷ است. در حال حاضر با توجه به حق بیمه پرداختی، نسبت پشتیبانی باید بالاتر از ۶ باشد تا بتوان نقدینگی لازم برای جوابگویی به مستمری‌بگیران را فراهم آورد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
اخذ مدرک دکتری بدون لیسانس!/ شرکت در یک دوره آموزشی آزاد پولی 2.5 ساله، دکترا محسوب می‌شود!؟

شاید بتوان مدرک تحصیلی مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری صبا جهاد را عجیب‌ترین و بی‌ارتباط‌ترین مدرک تحصیلی در فهرست مدیران صندوق بازنشستگی نامید. لیسانس ادبیات فارسی از دانشگاه پیام نور قزوین با معدل 11/94 (یازده و نود و چهار صدم) !!

آقای بطحایی! قبل از استعفا مدیران متخلف را اخراج می‌کردید!
حضور ۱۱ مدیر چند شغله در صندوق ذخیره فرهنگیان! + جدول

بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد که در حال حاضر 11 عضو هیات مدیره دو شغله و بیشتر در ترکیب هیات مدیره شرکت‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان حضور دارند.

حضور افراد دارای مدرک تحصیلی نامربوط با مشاغل در هیات مدیره هلدینگ‌های صندوق بازنشستگی کشوری

صندوق بازنشستگی کشوری برای نخستین بار مدارک تحصیلی مدیران هلدینگ‌های خود را منتشر کرد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
دهن‌ کجی به دستورات شریعتمداری در پروپیلن جم!

بررسی ها نشان می دهد که شرکت پروپیلن جم از زیر مجموعه های پتروشیمی جم و یکی از شرکت های صندوق بازنشستگی کشوری ارزشی برای دستورات محمد شریعتمداری قائل نبوده و دفترچه یاداشت و سررسیدهای لوکسی را خریداری و و در ابعاد وسیع توزیع کرده است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
کاهش ۳۵ درصدی سوددهی شستا!

گزارش۹ماهه عملکرد سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۷ (آخرین گزارش منتشر شده) نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی این سازمان که غالبا شامل شستا است، در ۹ماهه سال ۹۷ حدود ۹۶۵ میلیارد تومان سود به این مجموعه داده‌اند که نسبت به ۱/۴ هزار میلیارد تومان ۹ماهه سال ۹۶ حدود ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

براساس آمار بانک مرکزی
در ۱۰ ماه اول فعالیت همتی ۳۳۳ هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه شد


لطفعلی بخشی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه و تحلیلگر مسائل اقتصادی:
دولت هنوز به خاطر فجایع ناشی از دلار ۴۲۰۰ تومانی عذرخواهی نکرده/ افزایش تورم در مناطق روستایی طبیعی است
جمشید پژویان اقتصاددان و استاد اقتصاد دانشگاه علامه:
وجود سازمان حمایت هیچ معنایی ندارد/ اختیارات این سازمان هیچ ربطی به نوع فعالیتش ندارد
یک تحلیلگر مسائل اقتصادی در واکنش به سخنان روحانی در نشست خبری مطرح کرد:
آقای رئیس جمهور تورم نقطه به نقطه 34 درصدی هم جای خوشحالی ندارد/ وقتی خرید و فروش در کشور از بین برود، معلوم است تورم پایین می‌آید

پربیننده