چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۹:۱۲:۴۹ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

رایتل حیاط خلوت چه کسانی است؟
گزارش «نود اقتصادی» از دو سال پنهان کاری آمارهای رایتل + سند

رایتل حیاط خلوت چه کسانی است؟

به نظر می‌رسد شرکت رایتل عمدتا به حیاط خلوت برخی سیاسیون تبدیل شده و البته عدم انتشار صورت‌های مالی هم می‌تواند دلایلی برای کتمان هزینه‌تراشی برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی باشد.

مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی یک 3 شغله را عزل کرد
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد

مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی یک 3 شغله را عزل کرد

بر اساس اطلاعاتی که بدست خبرنگار «نود اقتصادی» رسیده است مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، در نخستین انتصاب خود، به مدیریت غیر قانونی یک سه شغله پایان داد.


توضیحات وزارت کار درباره گزارش «نود اقتصادی»

وزارت کار درباره گزارش «نود اقتصادی» با عنوان" برخی مدیران 2 و سه شغله وزارت کار را بشناسید" توضیحاتی را ارائه کرد.

بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
برخی مدیران 2 و 3 شغله وزارت کار را بشناسید/ آقای شریعتمداری! منتظر تحقق وعده شما درباره چند شغله‌ها هستیم!

آیا وعده محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دایر بر حذف مدیران چند شغله در شرکت‌های تابعه یا وابسته به وزارت کار محقق شده است؟

یادداشت/ حامد ذاکری – دانشجوی دکتری حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی
بررسی حداقل حقوق و دستمزد از منظر دلار و طلا

بحث داغ در پایان هر سال تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران است. همه ساله این سوال مطرح می­شود که حداقل حقوق و دستمزد باید به چه میزانی تعیین شود تا منصفانه باشد و بتواند در کمترین حالت هزینه های کارگران را پوشش دهد. بدین منظور حداقل حقوق و دستمزد از سال 1360 تا 1397 از دو بعد دلار و طلا مورد بررسی قرار گرفته است.

واکنش وزارت کار،‌ تعاون و رفاه اجتماعی به گزارش امروز «نود اقتصادی»

بر خلاف اطلاعات درج شده در گزارش آن رسانه هیچ معاونتی در این وزارتخانه بصورت سرپرستی اداره نمی شود . ضمن تشکر از دغدغه‌های آن رسانه، مقتضی است برابر قانون مطبوعات نسبت به درج جوابیه این وزارتخانه اقدام لازم به عمل آید.

«نود اقتصادی» منتظر پاسخ از سوی شریعتمداری می‌ماند!
آقای وزیر! خبر دارید دور و برتان چه کسانی نشسته‌اند؟!

بعد از کوچ محمد شریعتمداری به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حلقه اطرافیان وی که همزمان در وزارت صمت با عناوین مختلف حضور داشتند، سنگر را حفظ کرده اند و در وزارت تعاون هم نقش آفرینی می‌کنند.

مرتضی لطفی، مدیر عامل سابق شستا در گفتگو با «نود اقتصادی»:
به درخواست کانون‌های قدرت پاسخ ندادم، از مدیرعاعلی شستا عزل شدم/ در 10 سال اخیر 13 هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی کمک کردیم/ ادامه فروش شرکت‌های سودده شستا را به صلاح نیست

عضو کنونی هیات مدیره شستا، یکی از دلایلی جابجایی خود از مدیریت عاملی این هلدینگ بزرگ را عدم پاسخگویی به برخی خواسته‌ها ذکر کرد و در توضیح دلیل دوم تغییرخود از این سمت را مبارزه با فساد، دست زدن به برخی تغییرات مدیریتی و عزل مدیرانی دانست که در اداره امور بنگاه‌ها به وظیفه خود عمل نکرده و سبب ضایع شدن سرمایه می‌شدند.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
پیشرفت قابل‌ملاحظه ایران در شاخص توسعه انسانی/ در دوره روحانی دو پله سقوط داشته‌ایم

بررسی شاخص توسعه انسانی 2018 توسط خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد از سال 1990 تاکنون رتبه ایران در شاخص توسعه انسانی به طور چشمگیری رو به بهبود بوده است، به طوریکه از رتبه 89 در سال 1990 به رتبه 60 در سال 2017 رسیده است.

گزارش «نود اقتصادی» از دو سال پنهان کاری آمارهای رایتل + سند
رایتل حیاط خلوت چه کسانی است؟

به نظر می‌رسد شرکت رایتل عمدتا به حیاط خلوت برخی سیاسیون تبدیل شده و البته عدم انتشار صورت‌های مالی هم می‌تواند دلایلی برای کتمان هزینه‌تراشی برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی باشد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد
مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی یک 3 شغله را عزل کرد

بر اساس اطلاعاتی که بدست خبرنگار «نود اقتصادی» رسیده است مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، در نخستین انتصاب خود، به مدیریت غیر قانونی یک سه شغله پایان داد.

فیلم/ حمید حاج اسماعیلی، فعال کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
شریعتمداری، کارچاق‌کن سیاسی است!

حاج اسماعیلی گفت: شریعتمداری بیشتر از اینکه گزینه مناسبی برای وزارت کار باشد،‌یک کارچاق کن سیاسی است!

یک نخبه جوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حکمی دکتر «سید میعاد صالحی» را به عنوان مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری منصوب کرد.

دکتر محمد قلی یوسفی‌، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه توضیح می‌دهد
میزان افزایش دستمزدها در سال 98 چقدر باید باشد؟

با توجه به افزایش ۴۰۰ درصدی نرخ ارز در سال ۹۷، دستمزدها باید برای سال ۹۸ چه قدر افزایش یابد؟ و این افزایش چه تبعاتی خواهد داشت؟

حمید حاجی اسماعیلی فعال کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
باید 30 درصد به حداقل دستمزد اضافه شود

حاجی اسماعیلی گفت: دولت با اصلاح روشهای ماه‌های اخیر خود، سال آینده در ۱۲ نوبت به خانوارهای کارگری کالاهای اساسی بدهد.

انتقاد یک فعال بازار کار از عملکرد شریعتمداری:
عملکرد شریعتمداری در وزارت کار خیلی بدتر از ربیعی بود/ با این وضعیت تا پایان دولت روحانی خسارتهای وارد شده به وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی بیشتر خواهد شد/ ترکیب مدیران تامین اجتماعی وابسته به یک جریان سیاسی خاص است

حاج اسماعیلی عنوان کرد: محمد شریعتمداری جایگزین مناسبی برای وزیر قبلی نبود. انتقاداتی که متوجه وزیر پیشین بود، عمدتاً به دلیل کارنامه منفی و انتظارات اجتماعی و اقتصادی از وزارت کار می‌شد که درنتیجه مجلسی‌ها و کارشناسان انتقاداتی را وارد کردند که به استیضاح آقای ربیعی منتهی شد.

محمدرضا تاجیک رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اضافه کردن‌های درصدی به حقوق کارگران کارساز نیست/ اگر یک میلیون و 89 هزار تومان به حقوق کارگران اضافه شود، تازه به قدرت خرید سال گذشته بر می‌گردیم/ یک میلیون و 559 هزار عقب افتادگی مزدی داریم

تاجیک گفت: اگر یک میلیون و 89 هزار تومان به حقوق کارگران اضافه شود، تازه به قدرت خرید سال گذشته بر می‌گردیم.

گزارش «نود اقتصادی» به بهانه صحبت‌های رئیس جمهور در مورد واگذاری رایگان شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی + نمودار
چرا سخنان روحانی درباره شستا اشتباه بود؟

اخیرا رئیس‌جمهور در اظهاراتی عجیب گفته است در سال ۹۸ باید شستا را به‌صورت رایگان واگذار کنیم. به‌نظر می‌رسد در این سخنات دکتر روحانی دو اشتباه رخ داده است. اول اینکه همه سهام سرمایه‌گذاری شستا از حق‌بیمه مستمری‌بگیران و بیمه‌شدگان است و از این منظر دولت تصمیم‌گیر نهایی برای واگذاری شستا نیست.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
کاهش ۵۴ درصدی درآمد سازمان تامین اجتماعی از سرمایه‌گذاری‌ها

نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر درآمد سازمان اجتماعی تا ۹۶ درصد از حق بیمه دریافتی تامین شده و سوددهی سرمایه‌گذاری‌های این سازمان کاهش یافته است، به‌طوریکه میزان درآمد تامین اجتماعی از سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۹۶ حدود ۲هزار و ۳۵۲ میلیارد تومان است که این میزان فقط ۲/۳ درصد از منابع درآمدی سازمان را شامل می‌شود.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
۹/۵ درصد از خانوارهای کشور مستمری‌بگیر نهادهای دولتی هستند + جدول

براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبری وزارت کار، از ۲۴/۱ میلیون خانوار کشور ۲/۲ میلیون خانوار تحت پوشش و مستمری‌بگیر نهادهای دولتی شامل کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید هستند که این میزان ۹/۴ درصد از خانوارهای کشور را شامل می‌شود.

انتصاب محمدرضا محمدی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران

طی حکمی از سوی "محمد حسن زدا" سرپرست سازمان تامین اجتماعی ، دکتر "محمدرضا محمدی" به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران منصوب گردید.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد + جدول
25 مدیر 2 یا 3 شغله شرکت‌های وزارت تعاون استعفا ندادند!

بررسی ها در همان ایام نشان دادکه دستکم 50 مدیردوشغله و 9 مدیرسه شغله در زمره اعضای هیات مدیره شرکتهای تابعه این وزارتخانه حضور داشته اند.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
حقوق کارگران ترکیه چقدر است؟

بررسی آماری نشان می‌دهد حداقل دستمزد پایه ماهانه کارگران ترکیه در سال ۲۰۱۹ با افزایش ۲۶ درصدی به ۲۰۲۰ لیر رسیده است که اگر این میزان با نرخ ۲۵۳۷ تومانی به پول ایران تبدیل شود، حدود ۵ میلیون و ۱۲۷هزار تومان در ماه خواهد بود.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
سقوط ۶ پله‌ای رتبه ایران در گردشگری حلال!

براساس آخرین گزارش منتشر شده، در بین کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی رتبه ایران با سقوط ۶ پله‌ای در جذب گردشگران مسلمان، از ۱۱ در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۱۷ در سال ۲۰۱۸ سقوط کرده است.

بیش از ۶۰ روز از وعده شریعتمداری گذشت!/ آقای وزیر! اسامی مستعفیان پس چه شد؟

محمد شریعتمداری پنج شنبه ۲۲ آذر ۹۷ در توئیتی ادعا کرد که تمام اعضای هیئت مدیره مشمول تبصره ۲ ماده ۲۴۱ قانون تجارت در شرکت‌های زیر مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استعفا دادند و عنوان کرد اسامی آنها به زودی منتشر می‌شود.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
سوددهی ۱۱۳ شرکت صندوق بازنشستگی کشوری فقط ۱۲۰۰ میلیارد تومان!

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد براساس آمارنامه وزارت کار در سال ۹۶ سود حاصل از  ۱۱۳ شرکت برای صندوق  بازنشستگی کشوری  کمتر از ۱۲۰۰ میلیارد تومان بوده است، این درحالی است سود حاصل از سهام   شرکت‌های مذکور در سال ۹۵ نزدیک به ۲هزار میلیارد تومان و در سال سال ۹۴ بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. 

اختصاصی «نود اقتصادی»
سالانه نزدیک به ۲۰هزار نفر از حوادث ناشی از کار آسیب می‌بینند+ جدول

سالانه نزدیک به ۲۰هزار نفر از حوادث ناشی از کار آسیب می‌بینند که ۳۶ درصد این حوادث عمدتا به دلیل بی‌توجهی کارفرما برای تامین ایمنی و ۶۴ درصد آن ناشی از بی‌احتیاطی فرد است.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
120 هزار تعاونی‌ در کشور تعطیل است/ سال 96، بیش از 6000 تعاونی غیرفعال شدند

براساس آمارنامه سال 1396 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 1396 نزدیک به 212 هزار شرکت تعاونی ثبت شده در کشور وجود داشته که از این تعداد، نزدیک به 70 هزار شرکت تعاونی فعال، 21 هزار شرکت در دست اجرا و 120 هزار شرکت نیز تعطیل و غیرفعال هستند. نکته قابل تامل این است که فقط در سال 1396 تعداد 6354 تعاونی غیرفعال شده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
۵۴ درصد از شاغلان کشور کمتر از ۱۰ سال در یک شغل ماندگار هستند + نمودار

براساس بررسی‌های مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار؛ طول مدت اشتغال در شغل اصلی برای بالغ بر 12.7 میلیون نفر از شاغلان کشور (حدود 54.2 درصد) کمتر از 10 سال٬ برای حدود 5.8 میلیون نفر از شاغلان کشور ( 24.9 درصد) بین ۱۰ تا ۲۰ سال٬ برای حدود 3.1 میلیون نفر از شاغلان کشور ( 13.2 درصد) بین ۲۰ تا ۳۰ سال و برای حدود 1.8 میلیون نفر (7.7 درصد) بیش از 30 سال می باشد.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
طرح عجیب مجلس برای نجات صندوق‌های بازنشستگی از جیب کارگران+ سند

اخیرا ۳۸ نماینده مجلس طرحی به نام «اصلاحات پارامتریک قانون تامین اجتماعی» را در مجلس اعلام وصول کرده‌اند که در صورت تصویب آن، حداقل سابقه بیمه برای بازنشستگی از ۲۰ سال به ۲۵ سال افزایش خواهد یافت.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
۳۶ درصد از جوانان ایرانی قید شغل و تحصیل را زده‌اند+ جدول

سازمان بین المللی کار (ILO) برای ارزیابی اشتغال جوانان ۲۹-۱۵ ساله از شاخصی به نام (NEET) استفاده می‌کند که این شاخص بیان‌کننده درصد جوانانی است که نه دنبال یافتن شغل هستند و نه در حال تحصیل.

«نود اقتصادی» در گزارشی بررسی کرد؛
صندوق ذخیره فرهنگیان به قانون منع به کارگیری بازنشستگان پشت کرد!/ حدود نیمی از اعضای هیات مدیره صندوق ذخیر فرهنگیان بازنشسته‌اند!

با گذشت نزدیک به چهار ماه از ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشستگان و خداحافظی تعداد زیادی از مدیران بازنشسته مشمول این قانون، اما همچنان اعضای بازنشسته هیات مدیره موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از تن در دادن به این قانون شانه خالی کرده اند.

انتقاد احمد میدری، معاون وزیر کار از قوه قضائیه:
من ندیدم رئیس قوه قضائیه مثل رئیس جمهور بیاید و به خبرنگاران درباره یک پرونده یا یک موضوع گزارش دهد!/ مقصر کاهش سرمایه اجتماعی و بی اعتمادی مردم قوه قضائیه است!

میدری گفت: مقصر کاهش سرمایه اجتماعی و بی اعتمادی مردم قوه قضائیه است!

«نود اقتصادی» بررسی کرد
تحریف آمار برای محقق جلوه دادن وعده شریعتمداری توسط معاونش!/ آقای معاون! مستندات ارائه کنید

«نود اقتصادی» چند روز پیش در گزارشی نوشت: علیرغم وعده شریعتمداری در جلسه رای اعتمادش مبنی بر استفاده از جوانان، میانگین سنی اطرافیان او بالای 54 سال است! این گزارش بلافاصله با واکنش معاون وزیر روبرو شد و او با دستکاری آماری،‌ سن مدیران وزارتخانه را پایینتر از 54 سال دانست!

گزارش «نود اقتصادی» از اشتباهاتی که شستا در قبال شرکت کارتن سازی ایران انجام داد
چه کسانی به دنبال زمین زدن کارتن ایران هستند؟

در شرایط فعلی که اکثر شرکت های بورسی دچار روند کاهش قیمت سهام شده اند چه فعلی و انفعالی در جریان است که شرکتی که در شش ماهه سالجاری به عمد دچار زیان عملیاتی در حدود 48500 میلیون ریال شده و این زیان نسبت به مدت مشابه سال قبل 179 درصد افزایش داشته، قیمت سهام آن رو به رشد بوده؟

افت شاخص محیط کسب و کار در پاییز ۹۷

جدیدترین گزارش ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد که شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز ۹۷ در قیاس با فصل قبل از آن افت داشته است.

بررسی شکاف جنسیتی در مشارکت اقتصادی
بازار کار ایران چقدر مردانه است؟

بیشتر صندلی‎های کلاس‌های دانشگاه را اشغال کرده‌اند، دو و نیم واگن ابتدا و انتهای قطار هم که در تصرف آ‌ن‌هاست، فرصت‌های شغلی را هم یکی‌یکی از مردان نان‌آور خانواده می‌گیرند و تا چند وقت دیگر هم پایشان به ورزشگاه‌ها باز می‌شود، این تصوری است که از زنان وجود دارد! آیا مشارکت اقتصادی زنان، همانی است که در نگاه اول دیده می‌شود؟

با سخنان رئیس سازمان امور اداری و استخدامی مشخص شد:
کاهش دو سوم استخدام‌های دولتی

بر مبنای صحبت‌های رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، از سال گذشته بیش از 66 درصد از استخدام‌های دولتی کاهش یافته و قرار است این روند تا پنج سال ادامه یابد.

گزارش «نود اقتصادی» از حرف‌هایی که فقط در حد حرف باقی ماند!
بررسی 8 وعده یک وزیر!/ آقای شریعتمداری! چرا هیچ یک از قول هایی که دادید محقق نشد؟!

باید منتظر ماند و دید که آیا شریعتمداری به وعده‌هایش عمل می‌کند یا یک سال آینده و بعد ازدچار شدن سرنوشت وزارت کار به وزارت صمت، تقصیرها این بار گردن علی ربیعی انداخته شود.

سهم فارغ التحصیلان بیکار از کل بیکاران افزایش یافت

در پاییز ۹۷ سهم فارغ التحصیلان آموزش عالی بیکار از کل بیکاران از ۳۷ درصد به ۴۰ درصد رسیده است.

فیلم/ علی سرزعیم، معاون وزیرکار در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بسیاری از اصلاحات ساختاری در اقتصاد باید زمان احمدی‌نژاد صورت می‌گرفت!

سرزعیم گفت: بسیاری از اصلاحات ساختاری در حوزه اقتصادی باید زمان احمدی نژاد صورت می‌گرفت، ماجرای موسسات غیرمجاز، مسئله بحران آب، اصلاح قیمت‌های انرژی، بحران صندوق‌های بازنشستگی و.... باید در زمان احمدی‌نژاد حل می‌شد!

پرسش «نود اقتصادی» از شریعتمداری، وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی؛
چرا برکناری مدیران چند شغله در وزات تعاون مسکوت ماند؟!

سکوت سنگین در وزارت تعاون برای تعیین تکلیف افراد بازنشسته و چند شغله حاضر در ترکیب هیات مدیره شرکتهای وابسته به این وزارتخانه، باگذشت 50 روز از صدور نخستین ضرب الاجل محمد شریعتمداری همچنان ادامه دارد.

«نود اقتصادی» از دولت می‌پرسد در این شرایط تحریم،‌ چه لزومی دارد از آمریکا کالاهای مصرفی و غیرضرور وارد کنیم؟!
واردات آب پنیر و مکمل‌های غذایی از آمریکا!

با وجود هشدار رهبری، ۵۰ درصد اقلام وارداتی از آمریکا مصرفی است/ دولت پاسخ دهد چرا باید از کشور تحریم‌کننده ایران، مکمل‌های‌ غذایی، آب‌پنیر و مبل خانگی وارد کنیم؟


واکنش نرسی قربان کارشناس انرژی به عدم تمدید معافیت کشورها از تحریم نفتی ایران:
مسئله اصلی فروش نفت نیست، بلکه استفاده از منافع صادرات نفت است/ هنوز کشورها و شرکتهایی وجود دارند که از ایران نفت بخرند
وحید شقاقی شهری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی مطرح کرد:
همتی و دژپسند بر سر نرخ سود بانکی اختلاف دارند/ بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در جهت عکس یکدیگر عمل می کنند

پربیننده