سه شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۸:۷:۸ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

کاهش ۳۵ درصدی سوددهی شستا!
بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد

کاهش ۳۵ درصدی سوددهی شستا!

گزارش۹ماهه عملکرد سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۷ (آخرین گزارش منتشر شده) نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی این سازمان که غالبا شامل شستا است، در ۹ماهه سال ۹۷ حدود ۹۶۵ میلیارد تومان سود به این مجموعه داده‌اند که نسبت به ۱/۴ هزار میلیارد تومان ۹ماهه سال ۹۶ حدود ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

کاسبی نماینده مجلس با استیضاح وزیر!

کاسبی نماینده مجلس با استیضاح وزیر!

خبرنگار «نود اقتصادی» مطلع شده است که یکی از نمایندگان مجلس در روزهای اخیر، سرپرست تامین اجتماعی و وزیر کار را به شدت تحت فشار گذاشته تا با ریاست همسر این نماینده مجلس بر یکی از مراکز درمانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی موافقت شود!


خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
از ۱۸ صندوق بازنشستگی کشور، ۱۵ صندوق در وضعیت قرمز هستند

بر اساس تجربیات بین‌المللی یک صندوق بازنشستگی پایدار دارای نسبت پشتیبانی حداقل ۳ و در صورت مطلوب بین ۶ تا ۷ است. در حال حاضر با توجه به حق بیمه پرداختی، نسبت پشتیبانی باید بالاتر از ۶ باشد تا بتوان نقدینگی لازم برای جوابگویی به مستمری‌بگیران را فراهم آورد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
اخذ مدرک دکتری بدون لیسانس!/ شرکت در یک دوره آموزشی آزاد پولی 2.5 ساله، دکترا محسوب می‌شود!؟

شاید بتوان مدرک تحصیلی مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری صبا جهاد را عجیب‌ترین و بی‌ارتباط‌ترین مدرک تحصیلی در فهرست مدیران صندوق بازنشستگی نامید. لیسانس ادبیات فارسی از دانشگاه پیام نور قزوین با معدل 11/94 (یازده و نود و چهار صدم) !!

آقای بطحایی! قبل از استعفا مدیران متخلف را اخراج می‌کردید!
حضور ۱۱ مدیر چند شغله در صندوق ذخیره فرهنگیان! + جدول

بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد که در حال حاضر 11 عضو هیات مدیره دو شغله و بیشتر در ترکیب هیات مدیره شرکت‌های وابسته به صندوق ذخیره فرهنگیان حضور دارند.

حضور افراد دارای مدرک تحصیلی نامربوط با مشاغل در هیات مدیره هلدینگ‌های صندوق بازنشستگی کشوری

صندوق بازنشستگی کشوری برای نخستین بار مدارک تحصیلی مدیران هلدینگ‌های خود را منتشر کرد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
دهن‌ کجی به دستورات شریعتمداری در پروپیلن جم!

بررسی ها نشان می دهد که شرکت پروپیلن جم از زیر مجموعه های پتروشیمی جم و یکی از شرکت های صندوق بازنشستگی کشوری ارزشی برای دستورات محمد شریعتمداری قائل نبوده و دفترچه یاداشت و سررسیدهای لوکسی را خریداری و و در ابعاد وسیع توزیع کرده است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
کاهش ۳۵ درصدی سوددهی شستا!

گزارش۹ماهه عملکرد سازمان تامین اجتماعی در سال ۹۷ (آخرین گزارش منتشر شده) نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی این سازمان که غالبا شامل شستا است، در ۹ماهه سال ۹۷ حدود ۹۶۵ میلیارد تومان سود به این مجموعه داده‌اند که نسبت به ۱/۴ هزار میلیارد تومان ۹ماهه سال ۹۶ حدود ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
شاغلان ایرانی در چه مشاغل و حرفه‌ای مشغول فعالیت هستند؟ + جدول

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از داده‌های آماری وزارت کار نشان می‌دهد از کل نزدیک به ۲۴ میلیون شاغل کشور، ۱۹ درصد جزء صنعتگران و کارکنان مشاغل مربوطه ، ۱۶ درصد کارکنان خدماتی و فروشندگان، ۱۴ درصد کارگران ساده، ۱۴ درصد کارکنان ماهر کشاورزی و ماهیگیری، ۱۲ درصد متصدیان و مونتاژکاران ماشین آلات و دستگاه‌ها و رانندگان وسایل نقلیه، ۱۰ درصد متخصصان تکنسین‌ها و دستیاران، ۶ درصد کارمندان امور اداری و دفتری و ۳ درصد مربوط به شاغلان حوزه قانونگذاری، مقامات و مدیران عالی‌رتبه است.

کاسبی نماینده مجلس با استیضاح وزیر!

خبرنگار «نود اقتصادی» مطلع شده است که یکی از نمایندگان مجلس در روزهای اخیر، سرپرست تامین اجتماعی و وزیر کار را به شدت تحت فشار گذاشته تا با ریاست همسر این نماینده مجلس بر یکی از مراکز درمانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی موافقت شود!

«نود اقتصادی» گزارش می دهد
در هلدینگ تاپیکو چه می گذرد؟ / آقای رضوانی فر این مدیران را برکنار کنید

محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تازگی گفته که با تکیه بر تعهد قبلی به مردم، با استعفای 38 نفر از دو یا چند شغله‌های مجموعه‌های تابعه وزارتخانه و طبق اعلام رسمی رئیسان صندوق ها، پرونده دوشغله‌ها (ماده 241)در وزارت کار بسته شد و افزوده: از امروز هر فرد دوشغله که ‌استعفا نداده باشد از هر دو شغل عزل و به مراجع ذیصلاح معرفی خواهد شد.

پرونده چند شغله های وزارت تعاون با استعفای 38 نفر بسته شد

محمد شریعتمداری» افزود: از امروز هر فرد دوشغله که ‌استعفا نداده باشد از هر دو شغل عزل و به مراجع ذیصلاح معرفی خواهد شد.

برخورد با مدیران متخلف ادامه دارد/حداکثر حقوق مدیران شرکت های دولتی 23 میلیون تومان است

محمد شریعتمداری گفت: براساس ابلاغ سازمان اداری و استخدامی مدیران شرکت های دولتی که در رده یک کار می کنند سال گذشته حداکثر 23 میلیون تومان و بقیه مدیران در سطوح پایین حداکثر 15 و 16 میلیون تومان است.

براساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات وزارت کار
۹/۳ میلیون نفر از متولدین دهه ۶۰ بیکارند + جدول

براساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات وزارت کار، از جمعیت ۱۶/۸ میلیون نفری متولد دهه ۶۰ حدود ۷/۴ میلیون نفر شاغل و ۹/۳ میلیون نفر فاقد هر گونه شغل هستند.

علی اکبر لبافی معاون وزیر اسبق کار:
دولت پای نظارتش روی دلار 4200 تومانی بایستد/ معلوم نیست چرا بدون مشورت با بخش خصوصی تصمیم می‌گیرند

یک کارشناس حوزه کار گفت: شرکت‌هایی که به گرانی دامن می‌زنند درصدد ضربه زدن به مردم و دولت هستند و عملاً سیستم نظارت و قیمت‌گذاری در بازار را که در اختیار دولت است، از بین می‌برند و نقش دولت را تضعیف می‌کنند؛ لذا اگر دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌دهد، پای نظارتش هم بایستد.

نرخ بیکاری استان تهران در سال قبل ۱۲.۶ درصد شد

مسعود افشین افزود: بر اساس آمارها 4 میلیون و 613 هزار و 19 نفر جمعیت فعال (39.8 درصد) و 6 میلیون و 978 هزار و 958 نفر جمعیت غیرفعال (60.2درصد) بوده‌اند که جمعیت غیرفعال را افراد محصل و خانم‌های خانه‌دار و افرادی که درآمد بدون کار دارند، تشکیل می‌دهند.

10هزار نفر در حوادث شغلی آسیب دیدند/ 678 نفر براثر حادثه شغلی فوت کردند

بررسی اطلاعات مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می دهد که در سال 1397 در مجموع 9 هزار و 713 مرد و 283 زن آسیب دیدند.

توضیحات محمد ابراهیم راعی عزآبادی درباره گزارش «نود اقتصادی»/ هیچ نسبتی با قائم مقام مدیرعامل تامین اجتماعی ندارم

محمد ابراهیم راعی عزآبادی درباره گزارش «نود اقتصادی» توضیحاتی را ارائه کرد.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
حضور ژن‌های خوب در شرکتهای زیرمجموعه وزارت تعاون!

بررسی لیست پست‌های مدیریتی و هیئت مدیره شرکت‌های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد که ژن های خوب کماکان در پست‌های خود حضوری پررنگ دارند.

فیلم/ حمید حاج اسماعیلی، فعال کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تشکل‌های کارگری باید مجوزشان را از وزارت کار بگیرند، اما خانه کارگر مجوزش را از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گرفته است!/ خانه کارگر یک حزب سیاسی است،‌ چرا باید اینقدر قدرت داشته باشد؟ ماجرا چیست!؟

حاج اسماعیلی گفت: تشکل‌های کارگری باید مجوزشان را از وزارت کار بگیرند، اما خانه کارگر مجوزش را از کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گرفته است!

فیلم/ فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان:
تعداد کارگرانی که زیر خط فقر رفتند، در حال افزایش است

رئیس دانا گفت: این دولت در تعیین حداقل دستمزد حافظ منافع سرمایه داران است

حمید حاج اسماعیلی فعال حوزه کارگری:
روند رو به رشد تورم در طول سال دستمزد کارگران را بی ارزش‌تر می‌کند/ هر میزان که دستمزد افزایش پیدا کند نمی‌توانیم به نرخ تورم برسیم

حاج اسماعیلی گفت: روند رو به رشد تورم در طول سال دستمزد کارگران را بی ارزش‌تر می‌کند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
مدیر 3 شغله صندوق بازنشستگی ماهیانه 20 میلیون حقوق می‌گرفت!

شنیده‌های خبرنگار «نود اقتصادی» حاکی است که آیدین مولازاده، عضو موظف هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی ملی، ماهیانه حدود بیست میلیون حقوق دریافت کرده است

توضیحات وزارت کار درباره گزارش «نود اقتصادی»

وزارت کار درباره گزارش «نود اقتصادی» با عنوان" برخی مدیران 2 و سه شغله وزارت کار را بشناسید" توضیحاتی را ارائه کرد.

بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
برخی مدیران 2 و 3 شغله وزارت کار را بشناسید/ آقای شریعتمداری! منتظر تحقق وعده شما درباره چند شغله‌ها هستیم!

آیا وعده محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دایر بر حذف مدیران چند شغله در شرکت‌های تابعه یا وابسته به وزارت کار محقق شده است؟

یادداشت/ حامد ذاکری – دانشجوی دکتری حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی
بررسی حداقل حقوق و دستمزد از منظر دلار و طلا

بحث داغ در پایان هر سال تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران است. همه ساله این سوال مطرح می­شود که حداقل حقوق و دستمزد باید به چه میزانی تعیین شود تا منصفانه باشد و بتواند در کمترین حالت هزینه های کارگران را پوشش دهد. بدین منظور حداقل حقوق و دستمزد از سال 1360 تا 1397 از دو بعد دلار و طلا مورد بررسی قرار گرفته است.

واکنش وزارت کار،‌ تعاون و رفاه اجتماعی به گزارش امروز «نود اقتصادی»

بر خلاف اطلاعات درج شده در گزارش آن رسانه هیچ معاونتی در این وزارتخانه بصورت سرپرستی اداره نمی شود . ضمن تشکر از دغدغه‌های آن رسانه، مقتضی است برابر قانون مطبوعات نسبت به درج جوابیه این وزارتخانه اقدام لازم به عمل آید.

«نود اقتصادی» منتظر پاسخ از سوی شریعتمداری می‌ماند!
آقای وزیر! خبر دارید دور و برتان چه کسانی نشسته‌اند؟!

بعد از کوچ محمد شریعتمداری به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حلقه اطرافیان وی که همزمان در وزارت صمت با عناوین مختلف حضور داشتند، سنگر را حفظ کرده اند و در وزارت تعاون هم نقش آفرینی می‌کنند.

مرتضی لطفی، مدیر عامل سابق شستا در گفتگو با «نود اقتصادی»:
به درخواست کانون‌های قدرت پاسخ ندادم، از مدیرعاعلی شستا عزل شدم/ در 10 سال اخیر 13 هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی کمک کردیم/ ادامه فروش شرکت‌های سودده شستا را به صلاح نیست

عضو کنونی هیات مدیره شستا، یکی از دلایلی جابجایی خود از مدیریت عاملی این هلدینگ بزرگ را عدم پاسخگویی به برخی خواسته‌ها ذکر کرد و در توضیح دلیل دوم تغییرخود از این سمت را مبارزه با فساد، دست زدن به برخی تغییرات مدیریتی و عزل مدیرانی دانست که در اداره امور بنگاه‌ها به وظیفه خود عمل نکرده و سبب ضایع شدن سرمایه می‌شدند.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
پیشرفت قابل‌ملاحظه ایران در شاخص توسعه انسانی/ در دوره روحانی دو پله سقوط داشته‌ایم

بررسی شاخص توسعه انسانی 2018 توسط خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد از سال 1990 تاکنون رتبه ایران در شاخص توسعه انسانی به طور چشمگیری رو به بهبود بوده است، به طوریکه از رتبه 89 در سال 1990 به رتبه 60 در سال 2017 رسیده است.

گزارش «نود اقتصادی» از دو سال پنهان کاری آمارهای رایتل + سند
رایتل حیاط خلوت چه کسانی است؟

به نظر می‌رسد شرکت رایتل عمدتا به حیاط خلوت برخی سیاسیون تبدیل شده و البته عدم انتشار صورت‌های مالی هم می‌تواند دلایلی برای کتمان هزینه‌تراشی برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی باشد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد
مدیرعامل جدید صندوق بازنشستگی یک 3 شغله را عزل کرد

بر اساس اطلاعاتی که بدست خبرنگار «نود اقتصادی» رسیده است مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، در نخستین انتصاب خود، به مدیریت غیر قانونی یک سه شغله پایان داد.

فیلم/ حمید حاج اسماعیلی، فعال کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
شریعتمداری، کارچاق‌کن سیاسی است!

حاج اسماعیلی گفت: شریعتمداری بیشتر از اینکه گزینه مناسبی برای وزارت کار باشد،‌یک کارچاق کن سیاسی است!

یک نخبه جوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حکمی دکتر «سید میعاد صالحی» را به عنوان مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری منصوب کرد.

دکتر محمد قلی یوسفی‌، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه توضیح می‌دهد
میزان افزایش دستمزدها در سال 98 چقدر باید باشد؟

با توجه به افزایش ۴۰۰ درصدی نرخ ارز در سال ۹۷، دستمزدها باید برای سال ۹۸ چه قدر افزایش یابد؟ و این افزایش چه تبعاتی خواهد داشت؟

حمید حاجی اسماعیلی فعال کارگری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
باید 30 درصد به حداقل دستمزد اضافه شود

حاجی اسماعیلی گفت: دولت با اصلاح روشهای ماه‌های اخیر خود، سال آینده در ۱۲ نوبت به خانوارهای کارگری کالاهای اساسی بدهد.

انتقاد یک فعال بازار کار از عملکرد شریعتمداری:
عملکرد شریعتمداری در وزارت کار خیلی بدتر از ربیعی بود/ با این وضعیت تا پایان دولت روحانی خسارتهای وارد شده به وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی بیشتر خواهد شد/ ترکیب مدیران تامین اجتماعی وابسته به یک جریان سیاسی خاص است

حاج اسماعیلی عنوان کرد: محمد شریعتمداری جایگزین مناسبی برای وزیر قبلی نبود. انتقاداتی که متوجه وزیر پیشین بود، عمدتاً به دلیل کارنامه منفی و انتظارات اجتماعی و اقتصادی از وزارت کار می‌شد که درنتیجه مجلسی‌ها و کارشناسان انتقاداتی را وارد کردند که به استیضاح آقای ربیعی منتهی شد.

محمدرضا تاجیک رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اضافه کردن‌های درصدی به حقوق کارگران کارساز نیست/ اگر یک میلیون و 89 هزار تومان به حقوق کارگران اضافه شود، تازه به قدرت خرید سال گذشته بر می‌گردیم/ یک میلیون و 559 هزار عقب افتادگی مزدی داریم

تاجیک گفت: اگر یک میلیون و 89 هزار تومان به حقوق کارگران اضافه شود، تازه به قدرت خرید سال گذشته بر می‌گردیم.

گزارش «نود اقتصادی» به بهانه صحبت‌های رئیس جمهور در مورد واگذاری رایگان شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی + نمودار
چرا سخنان روحانی درباره شستا اشتباه بود؟

اخیرا رئیس‌جمهور در اظهاراتی عجیب گفته است در سال ۹۸ باید شستا را به‌صورت رایگان واگذار کنیم. به‌نظر می‌رسد در این سخنات دکتر روحانی دو اشتباه رخ داده است. اول اینکه همه سهام سرمایه‌گذاری شستا از حق‌بیمه مستمری‌بگیران و بیمه‌شدگان است و از این منظر دولت تصمیم‌گیر نهایی برای واگذاری شستا نیست.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
کاهش ۵۴ درصدی درآمد سازمان تامین اجتماعی از سرمایه‌گذاری‌ها

نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر درآمد سازمان اجتماعی تا ۹۶ درصد از حق بیمه دریافتی تامین شده و سوددهی سرمایه‌گذاری‌های این سازمان کاهش یافته است، به‌طوریکه میزان درآمد تامین اجتماعی از سرمایه‌گذاری‌ها در سال ۹۶ حدود ۲هزار و ۳۵۲ میلیارد تومان است که این میزان فقط ۲/۳ درصد از منابع درآمدی سازمان را شامل می‌شود.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
۹/۵ درصد از خانوارهای کشور مستمری‌بگیر نهادهای دولتی هستند + جدول

براساس آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبری وزارت کار، از ۲۴/۱ میلیون خانوار کشور ۲/۲ میلیون خانوار تحت پوشش و مستمری‌بگیر نهادهای دولتی شامل کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد شهید هستند که این میزان ۹/۴ درصد از خانوارهای کشور را شامل می‌شود.

انتصاب محمدرضا محمدی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران

طی حکمی از سوی "محمد حسن زدا" سرپرست سازمان تامین اجتماعی ، دکتر "محمدرضا محمدی" به عنوان مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری خانه سازی ایران منصوب گردید.

فیلم/ فرشاد مومنی،‌ اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه مطرح کرد
خلاف گویی 10 میلیارد دلاری در واردات خودرو!


خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
از ۱۸ صندوق بازنشستگی کشور، ۱۵ صندوق در وضعیت قرمز هستند

پربیننده