یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۶ ساعت ۹:۱۰:۳۴ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اشتغال

صنعت حمل و نقل در آستانه فروپاشی است / هیچ نظارتی بر شرکت های حمل و نقلی وجود ندارد

صنعت حمل و نقل در آستانه فروپاشی است / هیچ نظارتی بر شرکت های حمل و نقلی وجود ندارد

عباس خاکبازان افزود: جاده ها و بنادر از کامیون و وسیله نقلیه اشباع شده است و از سوی دیگر هیچ ماشین فرسوده ای از رده خارج نمی شود بنابراین افزایش قیمت سوخت نتیجه مثبتی برای این صنف ندارد.


صنعت حمل و نقل در آستانه فروپاشی است / هیچ نظارتی بر شرکت های حمل و نقلی وجود ندارد

عباس خاکبازان افزود: جاده ها و بنادر از کامیون و وسیله نقلیه اشباع شده است و از سوی دیگر هیچ ماشین فرسوده ای از رده خارج نمی شود بنابراین افزایش قیمت سوخت نتیجه مثبتی برای این صنف ندارد.

حقوق و مستمری بازنشستگان فولاد تا آخر مهرماه امسال پرداخت شد

اکبر نوروزی افزود: به جهت اینکه خللی در مطالبات بحق بازنشستگان پیش نیاید مقرر شد با مطالعه مناسب بازار و در بهترین موقعیت نسبت به تامین منابع برای پرداخت حقوق در ماه های آتی از محل فروش سهام های در اختیار صندوق اقدام شود.

مشاور وزیر کار:
نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی ۸ درصد بیشتر از جامعه است/ نمی‌توان با فشار مالی ۹۵۰ هزار شغل ایجاد کرد

ازوجی گفت: عموما در سطح دنیا نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به دلایل مختلف از سایر افراد جامعه یا به عبارتی کم‌سوادان و بی‌سوادان آن جامعه کمتر است.اما متاسفانه این موضوع در ایران وضعیتی کاملا عکس وضعیت جهانی دارد.

نیمی از وسایل کمک توانبخشی بین معلولان توزیع نشد/خانواده های دارای یک معلول صاحب مسکن می شوند

علی ربیعی افزود: در زمان حاضر تامین مسکن برای خانواده های دارای دو معلول به بالا در نظر گرفته می شود اما هدف گذاری ما از سال 97 شامل خانواده های دارای یک معلول هم می شود.

اعتبار اشتغال فراگیر درتعاونی روستاها 200 هزار میلیارد ریال است

حمید کلانتری با بیان اینکه 1200 عرصه کاری در این روستاها شناسایی شده، گفت: از میان روستاهای منتخب 130روستا می خواستند تعاونی های خود را توسعه دهند و 140 روستا نیز در صدد بودند تعاونی جدید ایجاد کنند.

16.2 درصد شاغلان بازار کار زن هستند/51درصد مردان شاغل مدرک تحصیلی ابتدایی و راهنمایی دارند

مردان شاغل 24.5درصد دارای تحصیلات ابتدایی، 26.5درصد راهنمایی، 0.6درصد متوسطه، 25.7درصد دیپلم و پیش دانشگاهی،17.2درصد فوق دیپلم و لیسانس،4.4درصد فوق لیسانس و بالاتر و 1.2درصد سواد آموزی هستند.

تولیدکانکس برای زلزله زدگان کرمانشاه به سازمان آموزش فنی و حرفه ای رسید

سلیمان پاک سرشت، با اشاره به اهمیت کارآفرینی برای ساکنان منطقه زلزله زده گفت: خط تولید کانکس را در این منطقه راه اندازی می کنیم.

١٢هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستائیان اختصاص می یابد

علی ربیعی تاکید کرد: اشتغال حمایتی زیر 10هزار نفر در روستاها باید پیگیری شود تا این افراد بتوانند در چرخه توانمندسازی در حوزه رفاه قرار گیرند و می توان این افراد را با برنامه و پیگیری مداوم به اشتغال خرد وصل کرد.

انتقاد معاون وزیرتعاون از صادرات ناچیز فرش دستباف پس از برجام

حمید کلانتری تاکید کرد: اگر به سمت بخواهیم بازار صادرات فرش را حفظ کنیم، باید بدانیم که کشورهای چین و هند می خواهند با عرضه فرش هایی با قیمت ارزانتر، بازارهای جهانی را بدست بیاورند.

بخشی از منابع صندوق توسعه ملی به کارگروه های اشتغال اختصاص می یابد

علی ربیعی تاکید کرد: برای کاهش سطح فقر نیازمند افزایش فرصت های شغلی هستیم و یکی از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم ایجاد فرصت های شغلی و ازبین بردن فقر مطلق است.

هپکو اراک به تولید باز می گردد!

علی ربیعی دامه داد: واگذاری برخی از شرکت های صنعتی نقاط مختلف کشور و از جمله شهرستان اراک به دلایل مختلف با مشکلاتی روبرو شد اما این فرآیند در دولت های یازدهم و دوازدهم بر اساس ضوابط قانونی و اصل اهلیت افراد انجام شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»
دولت اعلام کند در 4 سال اخیر چقدر شغل از بین رفته است

مؤمنی گفت: آیا این میزان سرمایه خارجی جذب شده در حیطه‌هایی بوده است که کشور به آن نیاز دارد و یا این که خارجی‌ها علائمی دریافت کرده‌اند که مثلا در ایران توزیع رانت بیداد می‌کند!

تحلیل یک اقتصاددان از وضعیت آمارهای بیکاری
در آمار اشــتغال دانشــجو را به‌ عنوان شــاغل مــحاسبه کردیم!/ 15 میلیون بیکار داریم نه 3 میلیون

یکی از مسائل جدی در موضوع بیکاری این است که چه تعداد از افراد جامعه از بازار کار خارج شده‌اند. عده‌ای بر این باورند که گاهی مساله بیکاری بسیار بیشتر از آن چیزی که هست، نشان داده می‌شود اما بدون اغراق می‌توانم بگویم که بیش از ۱۵ میلیون نفر در کشور ما بیکار هستند.

١٠ میلیون بی سواد در کشور وجود دارد/ مشکل کنونی جامعه بیکاری، سالمندی و بی مهارتی است

علی ربیعی با اشاره به تخصیص 200 هزار میلیارد ریال برای توسعه اشتغال در کشور گفت: آموزش های مهارتی را به روستاها میبریم و اگر به شکل فیزیکی نشد به شکل های مجازی و سیار در روستاها انجام شود.

گزارش «نود اقتصادی» از تشتت بی‌سابقه آماری در اشتغال؛
آمار کدام مسئول دولتی را باور کنیم؟

به نظر می‌رسد بدعت تازه مقامات سیاسی دولت تدبیر و امید در اعلام آمارهای اقتصادی قبل از اظهار نظر دستگاههای مسئول مانند مرکز آمار و بانک مرکزی صدمات جدی را به نظام آماری کشور وارد می‌سازد و مردم و صاحب نظران اقتصادی کم کم باید اعتقاد به آمارهای اقتصادی از سوی دولت را از ذهن خود خارج کنند!

تحلیل یک اقتصاددان از دلایل افزایش بیکاری
سرمایه گذاری در بخش ساختمان در سال گذشته 20 درصد کاهش یافت/ بی سوادها وضعیت شغلی بهتری از تحصیلکرده‌ها دارند

زهرا کریمی گفت: اگر به آمارها نگاه کنید، خواهید دید سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان در سال ٩٥ نزدیک به ٢٠ درصد کاهش یافته که به معنی بی‌کارشدن عمده کارگرانی است که در این بخش فعال بوده‌اند. در بخش صنعت نیز می‌بینیم بسیاری از کارفرمایان مجبور به تعدیل نیرو می‌شوند و این به جمعیت افراد بی‌کار اضافه می‌کند.

معاون وزیر اسبق کار:
مسئول دولتی قبل از اعلام مرکز آمار، آمار ندهد/ یک نفر هم در طرح کارورزی مشغول کار نشد!/ دولت برای حل مشکل بنگاههای کوچک فقط شعار می‌دهد

حمید حاجی عبدالوهاب گفت: #دولت شعار می‌دهد که مشکل بنگاه‌های کوچک را حل می‌کند، اما کار خاصی در این حوزه انجام نمی‌دهد.

شستا 130 شرکت خود را در دو مرحله واگذار می کند

به گفته مرتضی لطفی، کمیته ای به این منظور تشکیل شده که در مرحله اول، 41 شرکت شستا آماده فروش و واگذاری شده است و به زودی تشریفات قانونی آن اعلام خواهد شد.

تامین اجتماعی بنگاهداری را رها کنند اقتصاد کشور نجات می یابد

سیدمحمد حسینی افزود:بسیاری از شرکت های زیان ده به صندوق ها واگذار شدند که در حال حاضر برخی از صندوق ها نمی تواند حقوق یک ماه از بازنشستگان را از محل سود پرداخت کنند.

گزارش «نود اقتصادی» از یک شیوه جدید برای ایجاد شغل؛
آخرِ طرح 1.5 میلیارد دلاری دولت برای ایجاد اشتغال روستایی چه شد؟

دست اندرکاران امر طرح "روستا تعاون" دولت را اشتغالزایی با شیوه پول پراکنی تعبیر کرده‌اند، طرحی که در واقع، راحتترین راه برای ایجاد رضایت مندی نزد رای دهنگان به حسن روحانی تفسیر شده است.

واکنش فارغ التحصیل اقتصاد از دانشگاه بیرمنگام انگلستان به اظهارات جهانگیری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آثار ایجاد 1.5 میلیون شغل در نیمه اول امسال در زندگی مردم دیده نمی‌شود/ ایجاد 700 هزار شغل در تابستان بسیار بعید است

افقه گقت: من نمی‌دانم که این آمار را بر چه اساسی به دست آورده‌اند؟ اما به هیچ عنوان شواهد از ایجاد این تعداد اشتغال خبر نمی‌دهد.

راهنمای ثبت وام بازنشستگان ۹۶+ عکس

ثبت وام بازنشستگان ۹۶ -وام ضروری بازنشستگان- از شنبه ۲۲ مهر ماه به مدت یک ماه ادامه دارد.

در یک برنامه تلویزیونی مطرح شد:
مصری: طرحهای اشتغالزایی دولت افراد بیکار را بدهکار می‌کند/ قوامی: مافیای واردات از چین خط تولید صنایع را خوابانده‌اند

یک نماینده مجلس گفت: در استانهای مختلف صنایعی وجود دارند که از طریق شبکه‌های مافیایی چین کالا وارد می کنند بنابراین خط تولید در اکثر شهرها خوابیده است.

یک فعال کارگری مطرح کرد:
پیشنهادی افزایش 5 درصدی حقوق کارگران نشان می‌دهد که زندگی آنها برای دولت مهم نیست

خزائی گفت: متاسفانه درگفتار و عمل برخی مسئولان،فاصله ای بسیار احساس می شود و مصداق این ادعا را به روشنی می توان در تصمیمات اخذ شده از سوی برخی از دستگاه های ذیربط مشاهده نمود.

صنعت مسگری در دست انداز

مسگری یکی از صنایع دستی کهن ایران بوده که پیشینه این حرفه در ایران حداقل به پنج هزار سال پیش می‌رسد.به ظن غالب اولین فلز مکشوفه به دست انسان مس بوده و اولین فلزکاران نیز ایرانیان بوده‌اند. در سالهای اخیر تعداد داوطلبین برای آموختن مسگری بسیار کم شده است.

تعداد شاغلان کشور از مرز23 میلیون نفر گذشت

امیدعلی پارسا،افراد دارای اشتغال ناقص که بین یک تا 44 ساعت در هفته کار می کنند را حدود 9 تا 10 درصد دانست.

انتقادات تند غنی‌نژاد از طرح اشتغال 30 هزار میلیارد تومانی دولت روحانی:
نمی‌توان با پول پاشیدن مسئله اشتغال را حل کرد/ طرح اشتغالزایی 30 هزار میلیارد تومانی مشابه طرح بنگاههای زود بازده دولت پوپولیستی سابق است!

به چه دلیل مسوولان دولتی و استانی، دانای مطلق درخصوص مسائل اقتصادی فرض شده‌اند؛ به‌طوری‌که هدایت تخصیص منابع مالی کمیاب به عهده آنها گذاشته شده است؟

معاون وزیر کار:
هزینه ایجاد هر شغل در بخش تعاون 30 میلیون تومان است/ میانگین ایجاد شغل در بخش تعاونی یک چهارم میانگین اشتغال در دیگر بخشهای اقتصادی است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: با کمتر از ۳۰ میلیون تومان می‌توان در بخش تعاون یک شغل ایجاد کرد. او بر ساماندهی اشتغال با تکیه بر ظرفیتهای تعاونی و واگذاری امور به خود مردم تاکید دارد.

حرکت کور برای فرار از رکود

چندی پیش در آخرین روزهای شهریور، مثلث ولی‌الله سیف، محمدباقر نوبخت و علی ربیعی در ردای منجی این وضعیت بحرانی در نشستی مشترک از آغاز طرح پرداخت 30 هزار میلیارد تومانی تسهیلات به تولید در راستای حمایت از بنگاه‌‌های تولیدی و ایجاد اشتغال سخن گفتند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
توزیع رانت 30 هزار میلیاردتومانی به بهانه اشتغالزایی!

موسایی گفت: این 30 هزار میلیارد تومان در معرض خطر جدی هدر رفت قرار دارد زیرا اکنون در دولت، شایستگان گوشه‌نشین هستند و افرادی که اهل زد و بند هستند بر مسند امور قرار دارند، بنابراین اولین احتمالی که در در هدر رفت این منابع وجود دارد از جانب خود مسئولین است.

مدیرعامل تامین اجتماعی:
سالانه ۱۲ میلیارد دلار مستمری به مستمری بگیران و ۴ تا ۵ میلیارد دلار هزینه درمان پرداخت می‌کنیم/ از طریق 12 هلدینگ فعالیت اقتصادی انجام می‌دهیم

نوربخش گفت: تامین اجتماعی سالانه ۱۲ میلیارد دلار مستمری به مستمری بگیران پرداخت می کند؛ ضمن اینکه سالانه بین ۴ تا ۵ میلیارد دلار هم برای فعالیت های درمانی توسط این سازمان هزینه می‌شود.

وزیر کار:
اعزام نیروی کار به استرالیا، کره، قطر، امارات و کانادا در دستور کار وزارتخانه قرار دارد/ اخیرا یک سری آشپز به عنوان نیروی کار به کشور انگلیس اعزام کردیم!

ربیعی گفت: در زمینه اعزام نیروی کار به خارج از کشور با کشورهایی مانند استرالیا، کره، قطر و امارات به طور مستقیم و با برخی کشورها مانند کانادا به طور غیرمستقیم مذاکره داشتم و تلاش کردیم این مقوله را در دستور کار قرار دهیم.

معاون سابق وزیر کار در گفتگو با «نود اقتصادی»:
طرح 30 هزار میلیاردی اشتغال تقلید از دولت‌های قبل است

لبافی در واکنش به طرح 30 هزار میلیاردی دولت برای اشتغال گفت: این طرح به هیچ وجه طرح جدیدی نیست و از گذشته وجود داشته است.

انتقاد یک اقتصاددان اصلاح طلب از طرح 30 هزار میلیارد تومانی اشتغالزایی دولت:
مشخص نیست که منابع اجرای طرح اشتغالزایی دولت در شرایطی که بانکها کمبود نقدینگی دارند از کجا تامین می‌شود؟/ اگر به منابع بانک مرکزی دست‌اندازی شود تورم بزرگی در پیش خواهد بود

کریمی گفت: اگر پول زیادی تزریق کنید و اقتصاد تکان نخورد، این تزریق نقدینگی قطعا تورم‌زا خواهد بود.

وزیر کار:
امروز دیگر یک درصد رشد، صدهزار شغل ایجاد نمی کند/ در بهترین حالت اگر رشد ادامه یابد، سالانه ۴۰۰ هزار شغل خواهیم داشت/ کارهای دولت یازدهم در حوزه اشتغال به چشم نیامد

وزیر کار گفت: امروز دیگر یک درصد رشد، صدهزار شغل ایجاد نمی کند؛ در بهترین حالت اگر رشد ادامه یابد، سالانه ۴۰۰ هزار شغل خواهیم داشت.

شمار افرادی که شغل خود را از دست دادند به 220 هزار نفر رسید

کریم یاوری اظهار کرد: مقرری بیمه بیکاری به کارگرانی که بدون اراده بیکار می شوند از روز اول بیکاری قابل پرداخت است و ایام مقرری بگیری بیمه بیکاری درسابقه بیمه ای قابل قبول ایام بازنشستگی محاسبه می شود.

کدام رشته‌های دانشگاهی را برویم باز هم بیکار می‌مانیم؟
نصف شاغلان کشور زیر دیپلم هستند/ از هر ۱۰ نفر دانش‌آموخته دانشگاهی ۱.۸ نفر بیکار است

نرخ بیکاری در برخی رشته‌ها با توجه به تعداد دانشجویان آن رشته، بسیار بالاتر از تصور است بطوریکه به عنوان نمونه رشته حفاظت محیط زیست که در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور با آن مرتبط است با 49 درصد بیکاری فارغ التحصیلانش مواجه است.

نجوای کودک بوشهری در گوش وزیر تعاون

علی ربیعی به استان بوشهر رفت.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی:
در سال‌هایی با رشد بدون اشتغال و در دورانی با اشتغال بدون رشد مواجه بودیم/ بسیاری از جوانان تمایلی به رفتن به دانشگاه ندارند/ جهت‌گیری تقاضای کار به سمت زنان رفته

نیلی گفت: در سال‌هایی با رشد بدون اشتغال و در دورانی با اشتغال بدون رشد مواجه بودیم؛ بنابراین نیاز به رشد فراگیر داریم.

وزیر کار در نخستین کارگاه بین‌المللی مطالعات بازار کار:
1.6 درصد از بیکاران جهان در ایران قرار دارند/ نمی‌توانیم بیش از 500 هزار شغل در سال ایجاد کنیم!

ربیعی گفت: از حدود 200 میلیون جمعیت بیکار دنیا، با 3.2 میلیون نفر بیکار یعنی 1.6 درصد از بیکاران جهان را به خود اختصاص داده‌ایم، در حالی‌که تنها 7 درصد از شاغلان جهان مربوط به ایران است.

دکتر میثم موسایی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» + فیلم
گرانی 50 درصدی بنزین تبعات خطرناکی بر زندگی مردم دارد


پربیننده