یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۶ ساعت ۹:۱۷:۱۶ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس کشاورزی

25 هزار هکتار ازباغ های انارنابارور است/نرخ بیش از70 هزار ریال برای انار اجحاف است

25 هزار هکتار ازباغ های انارنابارور است/نرخ بیش از70 هزار ریال برای انار اجحاف است

'ابوالقاسم حسن پور ادامه داد: به نظر می رسد 200 هزارتن از انار تولیدی کشور، به مصرف صنایع فرآوری می رسد و کمتر از 300 هزارتن وارد بازار شده است. همچنین بیش از 300 هزارتن دیگر نیز برای مصرف شب یلدا و تا پایان زمستان عرضه می شود.

مردم باید گرانی‌ها را تحمل کنند/ دولت هیچ برنامه‌ای برای کنترل قیمت گوجه‌فرنگی ندارد/ تخم مرغ دیگر به قیمت قبلی باز نمی‌گردد
دبیر ستاد تنظیم بازار مطرح کرد:

مردم باید گرانی‌ها را تحمل کنند/ دولت هیچ برنامه‌ای برای کنترل قیمت گوجه‌فرنگی ندارد/ تخم مرغ دیگر به قیمت قبلی باز نمی‌گردد

بهرامی ارض اقدس گفت: مردم فهیم ایران باید با درک شرایط فعلی که ناخواسته ایجاد شده و با توجه به شرایط فورس ماژوری که بیماری در بازار تخم‌مرغ پدید آورده است باید با تولید‌کنندگان همراهی و بخشی از این گرانی‌ها را تحمل کنند.


25 هزار هکتار ازباغ های انارنابارور است/نرخ بیش از70 هزار ریال برای انار اجحاف است

'ابوالقاسم حسن پور ادامه داد: به نظر می رسد 200 هزارتن از انار تولیدی کشور، به مصرف صنایع فرآوری می رسد و کمتر از 300 هزارتن وارد بازار شده است. همچنین بیش از 300 هزارتن دیگر نیز برای مصرف شب یلدا و تا پایان زمستان عرضه می شود.

دبیر ستاد تنظیم بازار مطرح کرد:
مردم باید گرانی‌ها را تحمل کنند/ دولت هیچ برنامه‌ای برای کنترل قیمت گوجه‌فرنگی ندارد/ تخم مرغ دیگر به قیمت قبلی باز نمی‌گردد

بهرامی ارض اقدس گفت: مردم فهیم ایران باید با درک شرایط فعلی که ناخواسته ایجاد شده و با توجه به شرایط فورس ماژوری که بیماری در بازار تخم‌مرغ پدید آورده است باید با تولید‌کنندگان همراهی و بخشی از این گرانی‌ها را تحمل کنند.

وزارت جهاداز هرگونه اقدام منجر به توسعه شتابزده پرهیز می کند/ راه اندازی گلخانه های شهری نیاز به تغییر کاربری ندارد

محمدعلی طهماسبی درخلخال افزود: مسوولان جهاد کشاورزی در تمام شهرهای کشور ملزم به همکاری با متقاضیان اجرای این گونه طرح ها برای سالم سازی هوای شهرهای آلوده یا در معرض آلودگی هستند.

برنج کاران استان های غیراز شمال ایران حمایت نمی شوند/تولید ابریشم کاهش یافت

محمود حجتی تصریح کرد: به طور جدی این سیاست را دنبال می کنیم که به دلیل محدودیت منابع آبی، غیر از استان های شمالی، کشت برنج در استان دیگری صورت نگیرد و نه تنها از آن حمایت نمی کنیم، بلکه محدودیت هایی هم داریم.

بالا رفتن قیمت ارز قیمت نهاده های دامی رادر بازار افزایش داد

علی اکبر مهرفرد تصریح کرد: به شرکت های مباشر از جمله شرکت پشتیبانی امور دام نیز ابلاغ کرده ایم تا بدون واسطه و به میزان لازم نهاده در اختیار تشکل های تولیدکننده قرار دهند تا قیمتها در بازار به تعادل برسد.

تخم مرغ 30 درصد گران شد/ سبزی های تازه 33.6 درصد

همچنین در یکسال منتهی به 17 آذر ماه امسال، لبنیات 5.9 درصد، تخم مرغ 29.1 درصد، برنج 1.7 درصد، حبوب 5.8 درصد، میوه های تازه 22 درصد، سبزی های تازه 33.6 درصد، گوشت قرمز 15.5 درصد، مرغ 5.2 درصد، چای 18.9 درصد و روغن نباتی 2.2 درصد افزایش داشته اما قیمت قند و شکر 12.9درصد افت کرده است.

وضعیت آبی سفره های زیرزمینی کشور روز به روزبدتر می شود

محمود حجتی،افزود: اکنون حفظ منابع خاک، رعایت اصول فنی کشت و زرع، مصرف سم و کود و کشاورزی حفاظتی و نیز جلوگیری از سوداگری، تغییر کاربری و دورزدن قوانین و مقررات در دستور کار قرار دارد.

روزانه بین 20 تا 80 تن گوشت گرم و منجمد به کشور وارد می شود

منصور پوریان با تاکید بر ثبات بازار گوشت قرمز طی ماه های اخیر افزود: گوشت گوسفندی وارداتی گرم و منجمد کیفی از کشورهای استرالیا، ارمنستان، گرجستان، داغستان، مغولستان، روسیه، قرقیزستان و قزاقستان تامین می شود.

طبق مستندات به دست آمده
حجم زیادی گندم برای ورود به کشور وارد گمرک شد/ آغاز لابی‌گری برای واردات محموله‌های گندم+ سند

مستندات حاکی است حجم زیادی گندم مدتی است به گمرکات وارد شده و صاحبان این محموله ها در تلاشند با زیرسوال بردن کیفیت گندم داخلی، اجازه ترخیص محموله هایشان از گمرکات را بگیرند.

40 هزارتن هندوانه کمتر ازسال قبل برای شب یلدا آماده شد

حسین اصغری با یادآوری اینکه در فصل پاییز بیشترین عرضه و تقاضا مربوط به آذرماه و شب یلدا است، افزود: اگر تغییری در شرایط آب و هوایی رخ ندهد، مشکلی در تامین هندوانه شب یلدا نخواهیم داشت، بنابراین انتظار نمی رود مردم هندوانه را با قیمت های بالا خریداری کنند.

با گذشت بیش از ۲ ماه از آغاز سال زراعی همه چیز روی هواست
دولت کشاورزان را سرکار گذاشت/ نرخ تضمینی گندم توسط دولت اعلام نمیشود!

با وجود گذشت بیش از دو ماه از آغاز سال زراعی جدید هنوز دولت نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام نکرده و کشاورزان و گندمکاران همچنان سردرگم و بلاتکلیف مانده‌اند که سرانجام دولت چه تصمیمی در این زمینه اتخاذ خواهد کرد.

وزیر سابق جهاد کشاورزی در گفتگو با «نود اقتصادی» توضیح می‌دهد
چرا ضریب جینی از سال 92 به بعد رو به وخامت گذاشت؟

خلیلیان گفت: با روی کار آمدن دولت آقای روحانی سیاست‌های اقتصادی به سمت سیاست‌هایی رفت که بر اساس دستورالعمل ‌های جهانی و صندوق بین المللی پول است، و معمولا این دستورالعمل‌ها به جای این که توسعه اقتصادی را دنبال کنند بیشتر بر رشد اقتصادی متمرکز هستند.

10 هزار و 560 راس دام در زلزله کرمانشاه دفن شدند

علی صفر ماکنعلی در تشریح جزئیات اقدامات سازمان دامپزشکی کشور در زلزله استان کرمانشاه افزود: از این میزان 10 هزار و 250 رأس دام سبک و 310 راس دام سنگین بوده است.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج:
حذف ارز مبادله‌ای واردات برنج قاچاق آن را افزایش می‌دهد/ احتمال گرانی برنج خارجی با حذف ارز مبادله‌ای

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت:حذف ارز مبادله ای واردات برنج در افزایش قیمت و قاچاق محصول تاثیر بسزایی دارد.

پدیده شوری زمین ایران را تهدید می کند

اسکندر زند افزود: پرورش انواع آبزیان مقاوم به شوری، کاشت انواع درختان برای تولید چوب، تولید علوفه و کاشت بوته های مقاوم به شوری خاک و تولید انرژی از جمله ظرفیت های ایجاد شده در موضوع شور ورزی برخی از این فعالیت هاست.

حجم واردات روزانه گوشت به کشور ازمرز 600 هزارتن گذشت

علیرضا ولی ادامه داد: روزانه بیش از 520 هزارتن گوشت گرم و 100 هزارتن گوشت منجمد از استرالیا و آسیای میانه وارد و در فروشگاه های زنجیره ای و میدان میوه تره بار عرضه می شود.

نایب رئیس انجمن برنج:
در نیمه اول امسال بیشتر از حد نیاز برنج وارد شده ولی بازهم می‌خواهند وارد کنند/ آزاد شدن رسمی واردات برنج کشاورز را نابود می‌کند

نایب رئیس انجمن برنج ایران در ادامه آزاد شدن رسمی واردات برنج خارجی را احجاف به کشاورز و نابودی برنجکار ایرانی می‌داند و معتقد است به جای حمایت از برنجکار ایرانی واردات را علنی می‌کنند. این اتفاق در هیچ کجای دنیا رخ نمی‌دهد.

کشت چغندر بهاره 127 هزار هکتار کاهش یافت

محمود حجتی گفت: نوشتن یک نسخه واحد برای 610 دشت، راه حل مشکل آب نیست و هر دشت نسخه خود را می‌خواهد.

یک دهم زنبورهای عسل تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی هستند

عفت رئیسی سرحدی اظهارداشت: محصولی با عنوان عسلک که نتیجه تغذیه زنبور از درخت است، به جای عسل کیفی در فروشگاه های بالا و متوسط نشین شهر با نشان های تجاری خارجی و قیمت هایی بین 700 هزار تا 1.5 میلیون ریال (70 تا 150 هزار تومان) عرضه می شوند.

نائب رئیس اتحادیه بارفروشان میوه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کمبود لیموترش و نارنگی در بازار/ گوجه‌فرنگی مجددا 25 درصد گران شد

امامی گفت: میزان لیموترش نسبت به سال قبل 50 درصد و نارنگی 20 درصد کاهش یافته است.

واکنش نایب رئیس انجمن برنج به اظهارات معاون وزیر جهاد کشاورزی:
افزایش واردات برنج ربطی به کنترل قاچاق ندارد/ می‌خواهند برنج ایرانی را گران نشان دهند که واردات را افزایش دهند

اکبریان گفت: با توجه به آنکه خرید تضمینی برنج به سبب قیمت پایین برای برنج‌کار صرفه اقتصادی ندارد، از این رو دولت باید اقدام به خرید توافقی برنج کند.

650 میلیون تومان از مطالبات چایکاران پرداخت شد

محمدولی روزبهان ادامه داد: به این ترتیب تاکنون مجموع مطالبات پرداخت شده چایکاران، به 131 میلیارد و 934 میلیون تومان رسیده است.

سازمان تعاونی روستایی سیب درختی را کیلویی 350 تومان خرید/ دولت به وارد کنندگان موز تسهیلات می دهد!

علی اکبر مهرفرد اضافه کرد: چندی پیش تعاونی های گیلان و مازندران توافق نامه ای با یک شرکت نیوزلندی برای توسعه بازار کیوی منعقد کردند اما تاکنون وارداتی درخصوص این محصول صورت نگرفته است.

رئیس اتحادیه گوشت قرمز در گفتگو با «نود اقتصادی»:
گوشت گاو پیر در مصارف صنعتی و تولید سوسیس و کالباس استفاده می‌شود/ روزانه 80 تن گوشت وارد کشور می‌شود

ملک‌زاده گفت: در گذشته واردات محدود بود اما در چند ماه اخیر واردات به اندازه ای بوده است که توانسته حتی تمامی شرکت‌های بسته‌بندی را پوشش دهد.

واکنش یک اقتصاددان به واردات محصولات کشاورزی از اروپا به ایران
اروپایی‌ها برای فروش کالاهای مازادشان به ایران آمدند/ اروپاییان می‌خواهند غذاهای از رده خارج خودشان را به کشورهای محتاج صادر کنند

شیخی گفت: اروپاییان به دنبال کشورهای محتاج می‌گردند تا غذاهای از رده خارج خود را به آنها صادر کنند. غذاهایی که مصرف آن را برای خود مضر می‌دانند؛ سال‌هاست در کشورهای آفریقایی همین کار را می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با «نود اقتصادی» بررسی کرد؛
تبعات خطرناک سفر هیات 70 نفره اروپا به تهران

موسوی گفت: ورود هیات اتحادیه اروپا برای در اختیار گرفتن بازار ایران و صادرات محصولات کشاورزی قطعا خطرناک است. ما کشوری با توانمندی‌های خیلی زیاد هستیم که می‌توانیم صادر کننده بسیاری از محصولات کشاورزی باشیم.

کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا:
بیش از 40 شرکت از 19 کشور اروپا امروز به تهران آمدند/ فرصت خوبی برای اروپاست

فیل اوگان گفت: بیش از 40 شرکت خوب از 19 کشور اروپا امروز در تهران حضور یافته‌اند و ظرفیت‌های مناسبی برای همکاری با ایران دارند.

نائب رئیس اتحادیه بارفروشان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
گوجه در یکماه اخیر 25 و خیار 22 درصد گران شد/ بیش از 2 برابر مصرف، سیب به بازار توزیع کردیم

امامی گفت: خیار نسبت به هفته قبل 10 درصد و نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش قیمت داشته است.

انتقاد معاون وزیر سابق جهاد کشاورزی از تلاش برخی مدیران برای واردات گندم در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با حربه گندمِ بی‌کیفیتِ ایرانی، قرار است گندم خارجی وارد کنند!

جهانسوز گفت: حتی اگر کیفیت گندم ما پایین باشد وزارت صنعت به جای اینکه کمک کند تا بودجه‌های تحقیقات به وزارت جهاد کشاورزی سرازیر شود و به جای اینکه دانشگاهها و همه مراکز تحقیقاتی را برای بالا بردن کیفیت گندم داخلی بسیج کند، توان خود را در این جهت قرار می‌دهد که گندم بیشتری وارد شود.

پرورش تیلاپیا در کشور زیرزمینی شد

محمد پورکاظمی افزود:برخی واحدهای پرورشی به دلیل نبود مجوز تولید و ضعف نظارت، به تولید غیرقانونی ماهی تیلاپیا دست زده اند که می تواند با ورود تیلاپیا به آبهای ازاد تنوع زیستی و محیط زیست را به مخاطره اندازد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مشوق‌های صادراتی دولت در جهت افزایش واردات است/ توقف صادرات سیب ایران به کویت

نورانی گفت: تصمیماتی که تا به حال به عنوان مشوق‌های صادراتی در نظر گرفته شده است در جهت افزایش واردات بوده است نه صادرات.

هیچ اعتباری برای توسعه خاک در سال 96 تخصیص نیافت

علیمراد اکبری افزود: باید وضعیت نامطلوب خاک را به برنامه ریزان کشور اطلاع رسانی و توان تولیدی خاک را با حفظ پایداری سرزمین به دقت رصد و پیگیری کنیم تا مسائلی که برای آب اتفاق افتاد برای خاک تکرار نشود.

نائب رئیس اتحادیه بارفروشان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
گلابی کیلویی 10 هزار تومان شد/ افزایش 10 درصدی قیمت گلابی در یک ماه گذشته

امامی گفت: گلابی جز میوه‌هایی است که به دلیل کم بودن عرضه آن، قیمتش به کیلویی 10 هزار تومان رسیده است

رئیس اتحادیه مرغ گوشتی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کاهش 50 درصدی صادرات مرغ در 6 ماهه نخست امسال/ مردم در مهر امسال 15 درصد کمتر مرغ خریدند

یوسفی گفت: در مهرماه امسال مصرف مرغ به نسبت ماه‌های قبل 15 درصد کاهش داشته است.

اقتصاد تک محصولی و اتکاء بر دام در جوامع عشایری جوابگو نیست

کرمعلی قندالی افزود: عشایر برای اولین بار بعد از انقلاب و در برنامه ششم توسعه و در دوره دولت دوازدهم از عواید مالیات بر ارزش افزوده برخوردار شدند.

یک کارشناس بازار تخم‌مرغ در گفتگو با «نود اقتصادی»:
افزایش 20 درصدی قیمت تخم‌مرغ در 20 روز گذشته/ درگیرشدن تعدادی از مرغداری‌های کشور با ویروسی آلوده

معماری گفت: نهاده‌های ذرت و سویا در 20 روز گذشته تقریبا 17 درصد گرانتر شده است همین امر موجب شد تا قیمت تخم مرغ نیز بالاتر برود

آزادراه تهران-شمال فاقد هرگونه ارزیابی زیست محیطی است

ناصر مقدسی، بیشترین سهم تخریب جنگل ها را اجرای پروژه های عمرانی فاقد گزارش ارزیابی زیست محیطی دانست.

رئیس اتحادیه گوشت گوساله در گفتگو با «نود اقتصادی»:
گرانی گوشت گوساله مصرف آن را 20 درصد کاهش داد/ گوشت گوساله در عرض یک سال 15 درصد گران شد

خندان روی جوان گفت:گوشت گوساله در یک سال گذشته حدود 15 درصد گران‌تر شده است، البته در چند ماه اخیر هیچگونه تغییر قیمتی نداشته‌ایم.

انتقاد نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی از اعمال برخی سیاستهای اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»؛
فشار شدید وزارت صنعت برای افزایش واردات

آیت الله عالمی گفت: دست یابی به خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی مزخرف نیست، بلکه مزخرف خواندن آن خودش حرف مزخرفی است. مزخرف از لحاظ لغوی یعنی بی ارزش بنابراین طرز تفکر خودکفایی طرز تفکری نیست که عنوان مزخرف را به آن اطلاق کنیم.

دولت 10 درصد خسارت کشاورزان آسیب دیده را پرداخت کرد

محمود حجتی افزود: سالیانه 120 هزار میلیارد ریال (12 هزار میلیارد تومان) خسارت حوادث در بخش کشاورزی داریم که حدود 30 درصد آن را صندوق بیمه محصولات کشاورزی پرداخت می کند.

دکتر میثم موسایی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» + فیلم
گرانی 50 درصدی بنزین تبعات خطرناکی بر زندگی مردم دارد


پربیننده