دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲:۳۴:۳۵ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس کشاورزی

رشد بخش کشاورزی در زمان حجتی دو درصد کاهش یافت/ قبل از حجتی صادر کننده تخم‌مرغ بودیم الان وارد کننده شدیم
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد

رشد بخش کشاورزی در زمان حجتی دو درصد کاهش یافت/ قبل از حجتی صادر کننده تخم‌مرغ بودیم الان وارد کننده شدیم

وکیل پور گفت : زمانی که حجتی وزیر کشاورزی شد. رشد بخش کشاورزی 5 درصد بود ولی الان به حدود 3 درصد رسیده است این وضعیت نشان می‌دهد که وضعیت آن زمان مطلوب بوده است.

وزارت کشاورزی به وزارت واردات تبدیل شده است
انتقاد قاضی‌پور از عملکرد محمود حجتی در وزارت جهاد کشاورزی:

وزارت کشاورزی به وزارت واردات تبدیل شده است

نماینده مردم ارومیه گفت: آقای حجتی وزارت کشاورزی تعطیل شده و به وزارتخانه واردات تبدیل شده است.


عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد
رشد بخش کشاورزی در زمان حجتی دو درصد کاهش یافت/ قبل از حجتی صادر کننده تخم‌مرغ بودیم الان وارد کننده شدیم

وکیل پور گفت : زمانی که حجتی وزیر کشاورزی شد. رشد بخش کشاورزی 5 درصد بود ولی الان به حدود 3 درصد رسیده است این وضعیت نشان می‌دهد که وضعیت آن زمان مطلوب بوده است.

انتقاد قاضی‌پور از عملکرد محمود حجتی در وزارت جهاد کشاورزی:
وزارت کشاورزی به وزارت واردات تبدیل شده است

نماینده مردم ارومیه گفت: آقای حجتی وزارت کشاورزی تعطیل شده و به وزارتخانه واردات تبدیل شده است.

واردات میوه های منگوتین و پاپایا دوباره ممنوع شد

در تاریخ 13 بهمن ماه به استناد بخشنامه تازه گمرک جمهوری اسلامی ایران، 2 میوه گرمسیری منگوتین و پاپایا نیز مجوز واردات را دریافت کردند اما پس از 2 روز وزارت دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خواست که واردات آنها را ممنوع اعلام کنند.

ایران 40 هزار تن گوشت طیور صادر کرد/ تولید تخم مرغ 63 هزارتن کاهش یافت

حسن رکنی با بیان این که پارسال، دو میلیون و 60 هزار تن گوشت طیور در کشور تولید شد، اظهار داشت: این عدد امسال با 7 درصد افزایش به دو میلیون و 236 هزار تن رسیده است.

14 میلیاردتومان مطالبه باقیمانده چایکاران پرداخت می شود

محمد ولی روزبهان ادامه داد: تمامی مطالبات سهم دولت از چند ماه قبل پرداخت شده و مطالبات باقیمانده، از قدرالسهم کارخانه های چایسازی است.

واکنش عضو خانه کشاورز به قیمت بالای چغاله بادام و گوجه سبز در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خریدن چغاله بادام به قیمت کیلویی 200 هزار تومان دیوانگی است/ چغاله 200 هزارتومانی احتمالا یا قاچاق است یا وارداتی است

خرید چغاله بادام کیلویی 200 هزار تومان دیوانگی است ولی با این حال عده‌ای می خرند. از دولت درخواست میکنیم نگذارد میوه های خارجی وارد بازار شود.

رییس شورای تامین کنندگان دام زنده در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دلیل گرانی گوشت عدم حمایت دولت از تولید کنندگان دام است/ اگر از تولید کننده حمایت شود، از واردات گوشت بی‌نیاز می شویم

پوریان گفت:دولت اگر از دامداردان حمایت می کرد قیمت گوشت افزایش پیدا نمی کرد.

دولت 85 درصد هزینه‌های آبیاری‌نوین را می‌پردازد

محمود حجتی که رئیس جمهوری را از روز چهارشنبه در سفر به استان هرمزگان همراهی می کند در حاشیه بازدید از یکی از طرح های تولید میگوی پرورشی در حومه شهر بندرعباس در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: با اجرای این طرح ها، سمت و سوی فعالیت های وزارت جهاد کشاورزی نیز به تولید بیشتر در واحد سطح کمتر با کاهش مصرف آب کمتر سوق داده می شود.

افزایش 10 درصدی تولید آبزی پروری/ تولید خاویار 30 درصد رشد کرد

حسن صالحی، از افزایش 10 درصدی تولید آبزی پروری خبر داد و گفت: مجموع تولیدات آبزی پروری سال گذشته 460 هزارتن بود که براساس آخرین برآوردها تولید امسال 10 درصد افزایش یافته است.

انتقاد عضو کمیسیون کشاورزی مجلس از کاهش تعرفه گوشت از 26 به 12 درصد؛
کاهش تعرفه واردات گوشت به زیان دامدار ایرانی و موجب تشویق واردکننده است

این اتفاق باعث افزایش واردات گوشت گوساله به کشور می‌شود. هرچه واردات بیشتر باشد، ضرر و زیان تولید‌کننده داخلی نیز بیشتر می‌شود. با این اقدام شک نکنید که تولید‌کننده گوشت قرمز ایرانی متضرر می‌شود

اجرای طرح کاداستربه ۱۰۰ هزار هکتار خواهد رسید/ واگذاری ۱۷ هزار هکتار از اراضی مکران به سرمایه گذاران

علیرضا اورنگی گفت: با هدف حمایت از سرمایه گذاران بخش کشاورزی (زراعت، باغ، گلخانه، دامپروری، شیلات و...)، صنعت، خدمات و گردشگری و تسریع در اجرای طرح های توسعه ای، تسهیلات متعدد و مناسبی برای واگذاری اراضی در نظر گرفته شده و

احتمال افزایش قیمت مرغ از 20 اسفند ماه تقویت شد

مهدی یوسفخانی تصریح کرد: امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در محل مرغداری ها 49 هزار ریال، میدان بهمن 66 هزارو 500 ریال، کشتارگاه 68 هزار و 500 ریال، تحویل درب واحد صنفی 70 هزار ریال و در بازار مصرف 77 هزار ریال است.

تعرفه واردات گوشت گوساله منجمد به 12درصد کاهش یافت

اکنون 820 هزار تن گوشت قرمز معادل 90 درصد در داخل کشور تولید و حدود 100 هزار تن آن به شکل گوشت گوساله منجمد و گوشت گرم گوسفندی به کشور وارد می شود.

17 استان کشور گرفتار آنفلوانزا فوق حاد پرندگان هستند/ 26 میلیون قطعه مرغ تخم گذار وگوشتی معدوم شدند

علیرضا رفیعی پور،اظهار کرد: طی ده روز گذشته ورود سویه جدید H5N6 در کشورمنجر به تلفات بیش از هزار قطعه پرنده وحشی در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر استان گیلان شد.

طرح آبیاری نوین صاحب 25 هزار میلیارد ریال بودجه شد

محمدعلی جوادی ، افزود: این اعتبار به صورت رقابتی تعیین شده است و هر استان می تواند به میزان تلاش برای تجهیز اراضی کشاورزی به آبیاری نوین از از این بودجه بهره مند شود.

مرغ ۸۳۴۰ تومان شد

مهدی یوسفخانی با تاکید بر عرضه مرغ طبق نرخ مصوب روزانه در اتحادیه پرنده و ماهی افزود: امروز مرغ گرم درب کشتارگاه با قیمت 7440 تومان عرضه شده است.

240 دستاورد تحقیقاتی کشاورزی به بخش خصوصی واگذار شد

اسکندر زند، افزود: بیش از 300 دانش فنی در تولید انواع بذر در سازمان تحقیقات وجود دارد که تاکنون توسعه 240 دانش فنی تولید بذر به بخش خصوصی واگذار شده و 360 دانش فنی نیز آماده تجاری سازی و واگذاری به این بخش است.

مدیریت سهام‌ عدالت بر پارک جنگلی مازندران پایان یافت/برگزاری مزایده واگذاری بزودی

محمد رضا جهان آرا افزود که سازمان جنگل های کشور نیز با خلع ید سهام عدالت موافقت و حکم را صادر کرده است که بزودی اعمال می شود.

واکنش دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس به اظهارات روحانی درباره گرانی تخم مرغ در گفتگو با «نود اقتصادی»:
علت اصلی گرانی تخم مرغ آنفلوآنزا نیست/ به آقای رئیس جمهور بگویید پس مدیریت شما کجا رفته است؟

این که مسئولان علت گرانی را آنفلوآنزا معرفی می کنند، سخن کاملی نیست. مشکل اصلی در آنفلوآنزای مرغی مدیریت است، در حالی که ما همه تقصیر را گردن بیماری می اندازیم.

بیماری جاروک چندین هزار هکتار از لیموترش‌های جنوب کشور را نابود کرد

محمد علی طهماسبی افزود:در زمان حاضر برخی از حشره‌ها خسارت زیادی به باغات کشور وارد کرده است که ضرورت دارد کشاورزان در خرید و غرس نهال‌های خود دقت و نظارت بهتری داشته باشند.

نرخ نهاده‌های تولید 100درصد رشد کرد/ قیمت تمام شده شیر خام 20 درصد افزایش یافت

حسین نعمتی، از افزایش نرخ تمام شده شیرخام خبر داد و گفت: در روزهای اخیر، نرخ نهاده‌های تولید از قبیل یونجه 100درصد افزایش یافت که این امر به شدت نرخ تمام شده تولید شیرخام را بالا برد.

تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی سابقه طولانی دارد/ ١٢٠٠ برند کودی حذف شد

عباس کشاورز تصریح کرد: طبق بررسی موسسه علمی خاک کشور برای تغذیه خاک کشور سالانه باید ٤.٥ میلیون تن کود مصرف شود در حالی که اکنون مصرف کود بخش کشاورزی به سختی به ٢.٥ تن می رسد.

تعداد پنل های خورشیدی عشایر به 30 هزار دستگاه می رسد/یارانه عشایر قطع نمی شود

کرمعلی قندالی، تعداد خانوار عشایری کشور را 213 هزار خانوار ذکر و تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید بیش از 75 هزار خانوار عشایر از بیمه اجتماعی برخوردار شده اند.

700 هکتار از اراضی گلخانه ای به سرمایه گذاران واگذار شد

علی اشرف منصوری افزود: یکهزار و 700 هکتار گلخانه در 91 شهرک گلخانه‌ای با سرمایه اولیه 34 هزار میلیارد ریال در حال احداث است.

12 هزار هکتار از عرصه گرد و خاک تا پایان سال مالچ پاشی می شود/ مرطوب سازی کانون های گرد و غبار هندیجان، مارون و زهره

محمود حجتی یادآور شد: یکی از اقداماتی که جای تقدیر دارد احداث کانال 47 کیلومتری آبرسانی موسوم به کانال مهندس پورشریف است که امیدواریم کار عبور این کانال از خط لوله نفت به پالایشگاه آبادان امروز به اتمام برسد و حداکثر تا 2 روز آینده آب به تالاب منصوریه وارد شود.

ماهی جنوب صدرنشین قیمت ها در بازار گوشت سفید/ قیمت هرکیلوگرم مرغ در میدان بهمن 62 هزار ریال رسید

یوسف خانی افزود: همچنین هر کیلوگرم ماهی تیلاپیا امروز در خرده فروشی ها با نرخ 200 هزار ریال، قزل آلا 125 هزار ریال، آمور (سفید پرورشی آزاد) 150 هزار ریال، کپور 120 هزار ریال، سالمون نروژی 620 هزار ریال و آزاد دزفول 90 هزار ریال به فروش می رسد.

صادرات سالانه گیاهان دارویی به سه میلیارد دلارمی رسد

اسکندر زند افزود: کشور ایران از نظر گیاهان دارویی ظرفیت های بسیار بالایی دارد و آموزش در این حوزه می تواند آنها را اثربخش تر کند.

برای تأمین بازار شب عید 40 هزار تن پرتقال خریداری می شود

علی اوسط هاشمی افزود: امسال میزان تولید و برداشت میوه به ویژه سیب و پرتقال درحد مطلوب است و اصلاً نیازی به واردات برای تأمین نیاز شب عید نیست.

قائم مقام مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:‌
بدهی دولت به صندوق بیمه کشاوری از مرز 700 میلیارد تومان گذشت/ فقط 30 درصد واحدهای دامی بیمه نامه دارند

وی خبرداد که درحال حاضر، 27 درصد بخش باغبانی و 40 درصد زراعتکاران کشور دارای بیمه نامه هستند و افزود که در بخش طیور 80 درصد و در بخش دامپروری هم حدود 30 واحدهای دامی کشور دارای بیمه نامه هستند.

واردات برنج برای دوماه از سر گرفته شد

علی اکبر مهرفرد افزود: با این اقدام، برنج با قیمت مناسب به مردم عرضه می شودو وزارت جهاد کشاورزی از طریق تهیه و توزیع بذر باکیفیت، ارائه تسهیلات مکانیزاسیون، تجهیز و نوسازی شالیزارها، ایجاد صنایع تبدیلی، نوسازی شالیکوبی ها، بیمه محصول و همچنین نظام تعرفه ای و ممنوعیت واردات در فصل برداشت از شالیکاران حمایت می کند.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار کشور:
بیش از 90 درصد واحدهای تولید تخم مرغ در استانهای تهران، البرز و قزوین از بین رفت/ تخم مرغ داخلی ارزان‌تر است وارد کنندگان رقبتی برای واردات ندارند

طلاکش گفت: وقتی مرغی بر اثر این بیماری از بین می‌رود، این میزان تخم‌گذاری در طول دوران تولید محقق نمی‌شود و سرمایه‌گذاری مرغدار در این زمینه نیز از بین می‌رود.

خرید توافقی برنج داخلی تا 15 بهمن ماه ادامه دارد

علی اکبریان افزود: امسال نیز همانند سالهای گذشته بخش عمده برنج مورد نیاز کشور در داخل تولید شده است و کمبودی در این زمینه نداریم.

آنفولانزا به صنعت مرغ تخم‌گذار 2 هزار میلیارد تومان خسارت زد

ناصر نبی‌پور،از شیوع شدید بیماری آنفولانزای حاد پرندگان خبر داد و گفت: براساس آمار سازمان دامپزشکی 15 استان درگیر بیماری آنفولانزای حادپرندگان هستند.

ماهیانه 90 میلیارد تومان درمکانیزاسیون کشاورزی سرمایه گذاری شد

کامبیز عباسی اظهار کرد: حجم وسیعی از سرمایه گذاری در قالب خطوط اعتباری مکانیزاسیون انجام شده و بیش از 85 هزار دستگاه انواع تراکتور در کمتر از پنج سال وارد عرصه کشاورزی کشور شده است.

ریاست موسسه سرم سازی رازی به علی اسحاقی رسید

هاشم زاده از اواخر فروردین ماه امسال با حجم وزیرجهادکشاورزی ریاست موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را بر عهده گرفته بود.

ضایعات سالانه کشور معادل غذای 15 میلیون نفر/ بخش کشاورزی تحت فشاری نابجا است

اسکندر زند افزود:با فشار بیش از حد به بخش کشاورزی هم اکنون این بخش را تحت فشار نابجایی قرار داده و کاهش ضایعات و تصحیح الگوی مصرف تاکنون مورد بی توجهی قرار گرفته است.

آنفلوانزای پرندگان 17 میلیون قطعه مرغ را تلف کرد

علیرضا رفیعی پور اظهارکرد: در کشور 15 استان درگیر این بیماری و 16 استان پاک هستند و تاکنون بیش از 300 کانون این بیماری شناسایی شده است.

"حمید ورناصری" مدیرعامل جدید شرکت پشتیبانی امور دام شد

امروز با دستور وزیر جهاد کشاورزی در مراسمی ورناصری به جای «علیرضا ولی» به عنوان مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور معرفی شد.

قیمت گوشت گوسفندی بیش از 40 هزاریال افت کرد

علی اصغر ملکی، وضعیت تولید دام زنده گوسفندی را مطلوب دانست و افزود: درحال حاضر قیمت هرکیلوگرم گوسفند زنده بر مبنای کیفیت بین 150 تا 165 هزار ریال معامله می شود و قیمت گوشت عرضه به مشتریان بین 39 تا 40 هزارتومان شقه بدون دنبه است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
گله داریم، چرا در جلسه صادرکنندگان با رئیس‌جمهور دعوت نشدیم

وی بیان داشت: ما از این که به جلسه رئیس جمهور با صادرکنندگان دعوت نشده بودیم گلایه مندیم، و نمی‌دانیم که قرار است چه زمانی ما را هم دعوت کنند.

واکنش دبیرکل بانک مرکزی به محدودیت‌های تراکنش‌های بین بانکی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
می‌دانیم مردم ناراضی‌اند، اما تحمل کنند

چندی است با ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی، انتقال کارت به کارت در محدوده سه میلیون تومان متوقف شده است. همچنین انتقال اینترنتی نیز که در گذشته نامحدود بود به سقف 50 میلیون تومان تنزل کرده است. احمدی در این باره گفت: محدودیتها را قبول داریم، اما مردم تحمل کنند.


پربیننده