جمعه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۰:۵۲ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

انبارهای دولتی در حال پر شدن کالا
واردات ۹ میلیون تن کالای اساسی در ۱۸۰ روز به کشور

انبارهای دولتی در حال پر شدن کالا

طبق آمار استخراج شده از گمرک، ‌در ۶ ماهه اول سال 97 سهم کالا‌های اساسی از نظر وزنی ۵۲ درصد از کل واردات بوده، این در حالی است که سهم کالا‌های اساسی وارداتی آن در ۶ ماهه سال گذشته فقط ۲۰ درصد بوده است.

اقتصاددانان نزدیک به دولت به جلسه با رئیس جمهور دعوت شدند/ سعید لیلاز تاریخ خوانده و محسن رنانی دو سال است که هیچ انتقادی به دولت نکرده
انتقاد احسان سلطانی تحلیلگر مسائل اقتصادی از جلسه اقتصادانان با رئیس جمهور:

اقتصاددانان نزدیک به دولت به جلسه با رئیس جمهور دعوت شدند/ سعید لیلاز تاریخ خوانده و محسن رنانی دو سال است که هیچ انتقادی به دولت نکرده

سلطانی گفت: همه اقتصاددانانی که در جلسه رئیس‌جمهور حضور داشتند، بسیار به دولت نزدیک بودند.


واردات ۹ میلیون تن کالای اساسی در ۱۸۰ روز به کشور
انبارهای دولتی در حال پر شدن کالا

طبق آمار استخراج شده از گمرک، ‌در ۶ ماهه اول سال 97 سهم کالا‌های اساسی از نظر وزنی ۵۲ درصد از کل واردات بوده، این در حالی است که سهم کالا‌های اساسی وارداتی آن در ۶ ماهه سال گذشته فقط ۲۰ درصد بوده است.

انتقاد احسان سلطانی تحلیلگر مسائل اقتصادی از جلسه اقتصادانان با رئیس جمهور:
اقتصاددانان نزدیک به دولت به جلسه با رئیس جمهور دعوت شدند/ سعید لیلاز تاریخ خوانده و محسن رنانی دو سال است که هیچ انتقادی به دولت نکرده

سلطانی گفت: همه اقتصاددانانی که در جلسه رئیس‌جمهور حضور داشتند، بسیار به دولت نزدیک بودند.

دبیر کانون صرافان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ورود ارز به کشور دلیل اصلی افت قیمت ارز است/ فکر میکردند برجام راه‌های بانکی را باز میکند، قوانین سختی را وضع کردند، قوانین را اصلاح کردند، دلار ارزان شد

ترکاشوند گفت: این تصور ایجاد شده بود که ما بعد از برجام در فضای بین المللی راحت می توانیم بازی کنیم، اما بعد از مدتی دیدیم که بحث برجام هیچ گونه کمکی به قضییه بانکی نکرد بنابراین مجبور شدیم تا حدی مقررات را تغییر دهیم.

آیا سعید لیلاز و عبده تبریزی، در زمره اقتصاددان برجسته محسوب می‌شوند؟
چرا جلسه روحانی با اقتصاددان‌ها غایبان بزرگی داشت؟/ نیلی با نیامدنش به جلسه با رئیس جمهور چه میخواست بگوید؟

به‌نظر می‌رسد عدم حضور مسعود نیلی در جلسه روحانی با اقتصاددانان می‌تواند یک پیام داشته باشد و آن اینکه او می‌خواهد به فضای رسانه‌ای کشور که او را مقصر اصلی آشفتگی‌ها و نابسامانی‌های اقتصادی ایران می‌دانند، پالس بدهد «من در دولت نیستم.»

روایت حجت میرزایی از جلسه امروز رئیس جمهور با اقتصاددانان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
رئیس جمهور گفت در این 5 سال از نظرات آقای نیلی خیلی استفاده کردیم/ نمی‌دانم چرا نیلی، راغفر و مومنی به جلسه امروز نیامدند

میرزایی گفت: جلسه شروع بسیار خوبی برای گفتگوهای مؤثر و دوجانبه بین اقتصاددانان و رئیس جمهور بود، ضمن این که فضا بسیار صمیمانه بود و اقتصاددانان نقدهای خود را مطرح کردند.

سهراب دل انگیزان، یکی از اقتصاددان حاضر در جلسه امروز رئیس جمهور با اقتصاددانان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مسعود نیلی در جلسه نبود!/ راغفر و مومنی هم علیرغم دعوت نیامده بودند

دل انگیزان گفت: جلسه بسیار خوبی بود، اقتصاددانان نظرات کلی خود را در رابطه با مسائل کشور مطرح کردند و رئیس جمهور هم این نظرات را استماع کردند.

سعید اسلامی بیدگلی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
رئیس جمهور احتمالا با اقتصاددانان نهادگرا هم جلسه خواهد گذاشت/ در جلسه امروز بیشتر اقتصاددانان حامی بازار آزاد حاضر بودند

اسلامی بیدگلی گفت: جمعی از اقتصاددانان در جلسه با رئیس جمهور حاضر بودند البته تعدادی از اقتصاددانان مشهور کشور حضور نداشتند، به نظر می آید که قرار است در چندین جلسه طیف‌های مختلف دعوت شوند بنابراین امروز تنوع کیفی از آن چه که بنده انتظار داشتم کمتر بود.

مشمولان سهام عدالت تا آخر مهر برای ثبت شبای بانکی مهلت دارند

سازمان خصوصی سازی پایان مهرماه را آخرین مهلت ثبت شماره شبای بانکی مشمولان در سامانه سهام عدالت اعلام کرد.

اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد:
رفتارهای تیم اقتصادی دولت در شش ماه گذشته فضای اقتصادی کشور را ملتهب کرد/ دولت با دادن اطلاعات غلط به مردم فضای بی‌اعتمادی ایجاد کرد

خیرخواهان گفت: آنچه در شش ماه گذشته اتفاق افتاد غلبه ارائه اطلاعات نادرست به مردم بود، حال آنکه اگر در یک فضای اینچنینی اطلاعات غلط و ناقص به مردم داده شود عملاً فضای بی‌اعتمادی پررنگ‌تر می‌شود و با کمال تعجب می‌بینیم در یک کشور 80 میلیونی، دولت خود را بی‌نیاز از ارائه اطلاعات صحیح می‌داند و سیاستمداران یک تنه با توهماتی که در سر دارند وضعیت را بدتر می‌کنند.

روایت فرشاد مومنی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه از اعمال سیاست‎های اشتباه دولت روحانی در اقتصاد؛
74 درصد از اضافه واردات سال 96 وارد انبارها شد!

مومنی گفت: مردم با دلار 3500 تومانی هم در خرید مایحتاج مورد نیازشان مشکل داشتند.

گفتگوی «نود اقتصادی» با دکتر قدرت الله امام رودی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد

دکتر قدرت الله امام رودی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در گفتگو با «نود اقتصادی» به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

واکنش یک اقتصاددان نهادگرا به حمله دیروز مسعود نیلی به اقتصاددانان نهادگرا در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آقای نیلی پست دولتی دارد و باید به چالشهای کنونی در اقتصاد ایران پاسخ دهد/ یادداشت نیلی هیچ منطق اقتصادی نداشت

آهنگری گفت: یادداشتی که آقای نیلی در باب اقتصاد ایران خطاب به اقتصاددان‌های نهادگرا نوشته است،‌ اصلا منطق اقتصادی ندارد. اقتصاددان‌های نهادگرا معتقد به اصلاحات نهادی و ساختاری هستند و معتقدند که اگر این اصلاحات اقتصادی صورت نگیرد، هیچ عملکرد مثبتی در اقتصاد اتفاق نخواهد افتاد.

انتقاد روح الله ایزدخواه تحلیلگر مسائل اقتصادی از یادداشت دیروز مسعود نیلی:
مسعود نیلی در چهار برنامه توسعه به طور مستقیم و در دو برنامه به طور غیر مستقیم نقش داشته/ معلوم نیست چرا امروز اینقدر طلبکار است؟

ایزخواه گفت: ﺍلاﻥ ﺑﺎ ﺩﻛﺘﺮ ﻧﻴﻠﻰ ﻃﺮﻑ ﻫﺴﺘﻴﻢ ﻛﻪ ﭼﻬﺎﺭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺭﺍ ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻭ ﺩﺭ ﺩﻭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺩﻳﮕﺮ ﻫﻢ ﻫﻤﻔﻜﺮﺍﻧﺶ ﺩﺧﻴﻞ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺗﺄﺛﻴﺮ ﺍﺻﻠﻰ ﺭﺍ ﺩﺍﺷﺘﻨﺪ، بنابراین معلوم نیست او امروز چگونه این قدر طلبکارانه حرف می‌زند؟

تاملی در یادداشت انتقاد آمیز دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی:
مشاور اقتصادی رئیس جمهور منتقدان خودش را کج فهم و کمتر از انگشتان یک دست نامید/ فرار مسعود نیلی از قبول مسئولیت در برابر عملکرد ضعیف تیم اقتصادی دولت

مسعود نیلی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی در مطلبی با انتقاد از اقتصاددانان نهادگرا آنها را کمتر از انگشتان یک دست خوانده است.

واکنش مرتضی افقه، اقتصاددان نهادگرا و یکی از امضاکنندگان نامه انتقادی به رئیس جمهور به یادداشت مسعود نیلی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مسعود نیلی مدام برای کشور هزینه می‌تراشد/ 30 سال است که نیلی و همفکرانش برای اقتصاد ایران تصمیم می‌گیرند/ مشخص نیست که وی چگونه به رئیس جمهور مشاوره اقتصادی می‌دهد

افقه گفت: آقای مسعود نیلی ساختاراقتصاد ایران را نمی‌شناسد. از زمان آقای هاشمی رفسنجانی برنامه‌‎های آقای نیلی و همفکرانش در اقتصاد ایران اعمال شده و هزینه‌های اجرای این برنامه‌ها بیش از منافع آن بوده است.

پاسخ مسعود نیلی به اقتصاددانان نهادگرا:
آقایان شما در حال بیان آرزوهای سیاستمداران هستید/ چرا از قلمهای شما نفرت می‌بارد؟/ مردم راه حل می‌خواهند نه شعار و نفرت پراکنی!

نیلی خطاب به اقتصاددانان نهادگرا نوشت: مردم کشورمان شرایط سختی را می‌گذرانند. عبور از این شرایط، راه‌حل می‌خواهد نه شعار و نفرت‌پراکنی. تاریخ به شما بابت وارد آوردن اتهام به افرادی که دلسوزانه تلاش کرده و می‌کنند که به‌گونه‌ای بتوان از معبرهای سختی که سیاست برای آینده کشور رقم زده است عبور کرد جایزه نخواهد داد.

بهمن آرمان، دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات در گفتگو با «نود اقتصادی»:
یاران روحانی آنقدر سیرند که درد اقتصادی مردم را نمی‌فهمند

آرمان گفت: بین سطح تحصیلات و بینش هیچ ارتباطی وجود ندارد. می‌توانید استاد دانشگاه کمبرج هم باشید ولی بینش نداشته باشید. این افراد اقتصاد خوانده‌اند ولی عملکرد خاصی نداشتند. آقای نهاوندیان آن زمان که در اتاق بازرگانی بودند هم عملکرد خاصی نداشتند. آقای نیلی هم در سمتهای مهمی بودند ولی مثل آقای نهاوندیان گره‌ای از اقتصاد ایران باز نکردند.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی:
520 میلیارد تومان سهام و شرکت دولتی آبان ماه فروخته می شود

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: این سازمان هفته اول آبان ماه 520 میلیارد تومان سهام و شرکت دولتی در نوبت فروش دارد که شامل واگذاری 10 بنگاه به ارزش 220 میلیارد تومان در مزایده و سه شرکت با ارزش 300 میلیاردتومان از طریق بورس و فرابورس است.

مرتضی بانک، مشاور رییس جمهور در گفتگوی اختصاصی با «نود اقتصادی»:
رایزنی با بانک‌های خارجی برای آمدن به ایران

مرتضی بانک گفت: دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفته است که بعد از اجرایی شدن برجام هیچ شعبه و یا بانک خارجی در مناطق آزاد ثبت نشده و در حال حاضر هم نمی توان انتظار داشت که یک بانک معتبر بین المللی در مناطق آزاد حضور پیدا کند اما می‌توان فعالیت را با حضور بانک‌های مورد تایید کشورها شروع کرد که در این راستا مذاکرات مختلفی صورت گرفته و امور در حال پیشروی است.

فیلم/ روایت دکتر عباس شاکری، اقتصاددان نهادگرا درباره گرانی دلار؛
27 فروردین دلار 10 هزار تومانی را پیش بینی کرده بودم

عباس شاکری گفت: 27 فروردین ماه مقاله‌ای نوشتم و پیش بینی کردم دولت اگر به کارهای اشتباه خود ادامه دهد دلار به 10 هزار تومان خواهد رسید، به من گفتند تو این عدد را القا میکنی؟!

حسین راغفر، اقتصاددان اصلاح طلب:
قرار بود با فشار سیاسی عده‌ای را متقاعد کنند با آمریکا مذاکره شود تا دلار ارزان شود!

راغفر گفت: قرار بود با فشار سیاسی عده‌ای را متقاعد کنند با آمریکا مذاکره شود تا دلار ارزان شود!

کمک دولت بابت خسارت بلایای طبیعی چهار برابر شد

محمدباقر نوبخت در بازدید از مناطق سیل زده غرب مازندران افزود : پارسال 240 میلیارد تومان منابع اعتباری دولت بابت جبران خسارت حوادث طبیعی هزینه شده بود.

فیلم:: بهمن آرمان، دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نیلی و نهاوندیان بینش اقتصادی ندارند/ این دو نفر هیچ گره‌ای از اقتصاد ایران باز نکردند!

آرمان گفت: بین سطح تحصیلات و بینش هیچ ارتباطی وجود ندارد. می‌توانید استاد دانشگاه کمبریج هم باشید ولی بینش نداشته باشید. آقایان نیلی و نهاوندیان اقتصاد خوانده‌اند ولی عملکرد خاصی نداشتند.

محمد قلی یوسفی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
افت قیمت دلار هیچ ربطی به FATF ندارد

یوسفی گفت: در بازار ارز هیچ معجزه خاصی رخ نداده که منجر به کاهش دلار شده باشد. به نظرم کاهش قیمت دلار کار خود دولت بوده تا بتواند به بازار ارز شوکی را وارد کند. به عنوان مثال، عرضه فیزیکی در روزهای اخیر به بازار ارز بشدت افزایش پیدا کرده است و این مسئله یکی از دلایل روند کاهش قیمت دلار است

بجای اصلاح ساختارهای داخلی و وضع قوانین بومی به سراغ پیوستن به کنوانسین‌های خارجی می‌رویم!
چرا کارکرد FATF خیلی فنی نیست؟!

ما معتقدیم استانداردهای FATF باید در قالب توصیه‌ها، دستورالعمل‌ها و بهترین شیوه های اجرایی بیان شود. این استانداردها به کشورها در توسعه قوانین و مقررات مربوط به مبارزه با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم کمک می‌کند تا از سیستم مالی بین المللی در برابر سوءاستفاده‌ها محافظت کند. اما عمکرد سیاسی FATF در قبال ایران نیز، توسط مقامات داخلی کشور نیز، مطرح شده است.

حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا مطرح کرد:
بعد از تصویب FATF خواسته‌های این گروه مالی از ما تمامی نخواهد داشت/ اروپا برای همکاری اقتصادی با ایران به زودی خواهان حذف برنامه موشکی ایران خواهد شد

راغفر گفت: آن ها پس از تصویب این طرح فشار خواهند آورد که حزب الله یک گروه تروریستی است و این موضوع انتها نخواهد داشت و نظام تصمیم گیری باید در این مورد تصمیم بگیرد.

حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح کرد:
با تصویب FATF همه پاسداران سپاه را باید تحویل آمریکا بدهیم/ کمک‌های مردم به کمیته امداد مصداق تامین مالی تروریسم به حساب خواهد آمد

حسن عباسی گفت: با تصویب FATF کمک‌های مردم به کمیته امداد مصداق تامین مالی تروریسم به حساب خواهد آمد.

نوبخت بابت نوسانات قیمت‌ها از مردم عذر خواهی کرد

محمدباقر نوبخت ضمن عذرخواهی از مردم و تولیدکنندگان بابت نوسان قیمت‌ها گفت: ما بابت نوسانات قیمت در مدت اخیر شرمنده مردم هستیم.

رئیس امور ساختارهای سازمانی سازمان اداری و استخدامی کشور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
هر وزیر می‌تواند فقط 10 مشاور داشته باشد/ پست قائم مقام حذف شد، هیچ وزارتخانه‌ای قائم مقام ندارد

علیرضا شاهپری گفت طبق قانون هر وزیری می‌تواند حداکثر 10 پست مشاور داشته باشد و مازاد براین تعداد، غیر قانونی بوده و سازمان اداری و استخدامی کشوری تا اکنون چنین اجازه ای به هیچ وزیری نداده است.

بی تفاوتی نوربخش نسبت به وضعیت بحرانی کارکنان شرکتهای تابعه هلدینگ خانه سازی ایران

نوربخش گفت: علی رغم درج خبر مشکلات اقتصادی و خانوادگی کارکنان و کارگران شرکتهای تابعه خانه سازی ایران بابت حقوق معوقه ۵ تا ۷ ماهه شرکتهای مذکور و اطلاع رسانی گسترده به مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی ، سید تقی نوربخش مدیرعامل این سازمان هیچگونه اقدام مناسبی در جهت حل این بحران بوجود آمده در شرکتهای خانه سازی ننموده است.

دکتر اصغر بالسینی، اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی مطرح کرد:
خطاهای راهبردی دولت در سیاست گذاری بازار ارز که تاثیر تحریمها را بیشتر کرد

بالسینی گفت: در شرایط نابسامان اقتصادی کشور و در حالی که به‌دلیل غفلت سیاستگذاران ارزی از تجربه‌های آزموده‌شده پیشین، اقتصاد ایران در یک مارپیچ تورمی ناشی از نرخ ارز و در یک دور باطل توسعه‌نیافتگی نرخ ارز (Currency rate vicious circle) گرفتار شده، علت‌یابی آنچه بر اقتصاد ایران رفته حائز اهمیت است.

«مشاور رئیس جمهور در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی در گفتگو با نود اقتصادی:
25 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی در مناطق آزاد محقق شد

"مرتضی بانک"در گفتگوی تفصیلی با نود اقتصادی، اذعان داشته است که تا اکنون مجوز سرمایه گذاری داخلی به میزان 54 هزارمیلیارد تومان در مناطق آزاد صادر شده که 25 هزار میلیارد تومان آن اجرایی شده است. متن کامل این مصاحبه بزودی منتشر خواهد شد./

تحلیل جمشید پژویان،‌ استاد اقتصاد دانشگاه درباره دلایل افت قیمت دلار و آینده آن/ دلار به زیر 5 هزار تومان نخواهد رسید

اولین عامل کاهش نرخ دلار به علت افزایش میزان عرضه دلار توسط بانک مرکزی است که به 11 بانک دولتی ارز قابل توجهی اختصاص داده است.

اصغر ابوالحسنی،‌ اقتصاددان و معاون وزیر اسبق اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی» توضیح می‌دهد
قیمت برخی کالاها 3 برابر شد،‌ چرا تورم فعلا 13 درصد است؟

ابوالحسنی گفت: مبنای تورم رشد سطح عمومی قیمت است، باید دید که قیمت وزنی حدود سیصد و شصت کالا در طی این بازه زمانی یک ساله چه میزان رشد کرده است. البته اگر تورم نقطه ای بررسی شود در برخی اقلام 35 درصد تورم را در کشور داشته‌ایم.

توضیحات محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت در دولت یازدهم درباره تحریم‌های نفتی بعد از 13 آبان ماه:
صادرات نفت ایران به هیچ وجه به صفر نخواهد رسید

قمصری با اشاره به تحریم‌های نفتی بعد از 13 آبان ماه گفت: صادرات نفت ایران به هیچ وجه به صفر نخواهد رسید.

محمدجواد ایروانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با «نود اقتصادی»:
در چین سفیر نداریم که از منافع تولیدکننده ایرانی حمایت کند!

ایروانی گفت: کالایی که با نرخ 4200 تومان تهیه می شود باید از طریق کارت هوشمند و با همان قیمت تمام شده و نازل به دست مردم برسد.

انتقاد دکتر ابراهیم رزاقی اقتصاددان و عضو بازنشسته هیات علمی دانشگاه تهران از گرانی‌های اخیر:
گرانی کالاها در ماههای اخیر عامدانه بود/ مسئولان دولت تماشاچی گران شدن کالاها هستند

رزاقی گفت: : گرانی قیمت کالاها در ماه‌های اخیر نه تنها به دلیل بی‌تدبیری دولت بوده، بلکه به نظر می‌رسد افزایش قیمت‌ها عامدانه و از سوی دولت اتفاق می‌افتد. طوری روند گرانی‌ها به اوج رسیده که هیچ مسئول و نهاد نظارتی اعتراض نداشته و انتقادات مردم نیز به جایی نمی‌رسد.

رئیس مرکز مطالعات مبانی و مدل‌های اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت دوباره مسائل اقتصادی کشور را به نتیجه انتخابات کنگره آمریکا گره نزند!

مهدی زریباف، رئیس مرکز مطالعات مبانی و مدل‌های اقتصادی در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» بیان داشت: افرادی که همچنان مسائل کشور را به جریانی مانند انتخابات کنگره آمریکا گره می زنند در خواب غفلت هستند

دکتر بهروز شاهمرادی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وضع امروز اقتصاد تقصیرِ خود دولت است

شاهمرادی گفت: همه وزرا در مشکلات ایجاد شده دخیل بوده اند اما در شرایط کنونی خود را عقب می کشند و نمی خواهند جوابگوی تنش های ایجاد شده در بازار باشند.

روایت عضو هیات علمی موسسه نیاوران از دلایل اوضاع بد اقتصادی:
وضع امروز اقتصادی کشور ناشی از نگرانی و ترس مردم است/ مردم فکر می‌کنند دولت نمی‌تواند مشکلات را حل کند

علی مزیکی گفت: با تکیه بر محرک‌های اقتصادی توضیح اینکه چرا هر روز حال اقتصاد ایران بدتر می‌شود، غیر ممکن است. آنچه شرایط کنونی را رقم زده، ترس و وحشت مردم نسبت به آینده است.

واردات ۹ میلیون تن کالای اساسی در ۱۸۰ روز به کشور
انبارهای دولتی در حال پر شدن کالا


پربیننده