دوشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲:۲۶:۳۱ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

اوضاع اقتصادی کشور در سال 97 بدتر خواهد شد/ تیم اقتصادی دولت کارآمد نیست
تحلیل معاون اسبق وزارت صنعت از چشم انداز اقتصاد در سال 97

اوضاع اقتصادی کشور در سال 97 بدتر خواهد شد/ تیم اقتصادی دولت کارآمد نیست

واعظ آشتیانی گفت: اگر شرایط فعلی با همین رویه ادامه پیدا کند طبیعی است که آسیب‌های اقتصادی هر سال نسبت به گذشته بدتر شود و سال 97 هم مشکلات پیچیده‌تری در انتظار اقتصاد کشور باشد‌.

بیمه مرکزی مخالفت خود با واگذاری سهام البرز را به خصوصی سازی اعلام نکرده/ محدودیتی برای سهامداری بیمه ها در قانون مطرح نشده
معاون واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:

بیمه مرکزی مخالفت خود با واگذاری سهام البرز را به خصوصی سازی اعلام نکرده/ محدودیتی برای سهامداری بیمه ها در قانون مطرح نشده

زهره عالیپور،گفت که درحال حاضر، فقط برنده خریدار سهام دولت در شرکت بیمه البرز اعلام شده و قراردادی بسته نشده و وجهی هم که بابت این خرید واریز شده درحد یک سپرده اولیه است و خواستار آن شد تا بیمه مرکزی اگر ایرادی به این واگذاری دارد به صورت رسمی اعلام کند.


تحلیل معاون اسبق وزارت صنعت از چشم انداز اقتصاد در سال 97
اوضاع اقتصادی کشور در سال 97 بدتر خواهد شد/ تیم اقتصادی دولت کارآمد نیست

واعظ آشتیانی گفت: اگر شرایط فعلی با همین رویه ادامه پیدا کند طبیعی است که آسیب‌های اقتصادی هر سال نسبت به گذشته بدتر شود و سال 97 هم مشکلات پیچیده‌تری در انتظار اقتصاد کشور باشد‌.

معاون واگذاری سهام و بنگاه های سازمان خصوصی سازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بیمه مرکزی مخالفت خود با واگذاری سهام البرز را به خصوصی سازی اعلام نکرده/ محدودیتی برای سهامداری بیمه ها در قانون مطرح نشده

زهره عالیپور،گفت که درحال حاضر، فقط برنده خریدار سهام دولت در شرکت بیمه البرز اعلام شده و قراردادی بسته نشده و وجهی هم که بابت این خرید واریز شده درحد یک سپرده اولیه است و خواستار آن شد تا بیمه مرکزی اگر ایرادی به این واگذاری دارد به صورت رسمی اعلام کند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی:
رشد اقتصادی در زندگی مردم تاثیر نداشته است/ شرایط زندگی مردم از نظر استاندارد زندگی با مشکلات زیادی مواجه است

مسعود نیلی گفت: سال 93 رشد اقتصادی سه درصد داشتیم که رشد بالایی نبود و به این معنا نبود که جوشش درآمدی اتفاق افتاده باشد بلکه اهمیتش در این بود که رشد منفی متوقف شده بود.

حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بوجه مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
احتمالا نرخ رشد اقتصادی پاییز مناسب نیست که اعلام نمی‌شود!

حاجی دلیگانی گفت گاهی اوقات دیر اعلام کردن نرخ‌های آماری به این علت است تا با گذر زمان از اهمیت آن کاسته شود چرا که احتمالا نرخ اعلامی هم مناسب نیست.

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گقتگو با «نود اقتصادی»:
بازار ارز را نیروی انتظامی آرام کرد نه بانک مرکزی!

صمصامی گفت: می‌گویند ما تورم را کم کاهش دادیم، باید پرسید، تورم را به چه قیمتی کم کردید؟ تورم را با بالا نگه داشتن نرخ سود بانکی کم کردید!

100 هزار میلیارد ریال اموال مازاد بانکها واگذار شد

مسعود کرباسیان با اشاره به اینکه اجرای اصل 44 واگذاری بنگاهها از سوی دولت در دستور کار قرار گرفته است، گفت: از دولت یازدهم و دوازدهم، بیش از یک تا دو بنگاه فقط به صورت رد دیون واگذار شده که آن نیز در قالب قانون بودجه بوده است.

یک نماینده مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت موظف است هرچه سریعتر نرخ رشد اقتصادی پاییز را اعلام کند/ عدم اعلام آمار رشد اقتصادی باعث اختلال در آینده تجارت کشور می‌شود

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اعلام نرخ رشد اقتصادی سبب می شود شناخت خوبی نسبت به حوزه های مختلف اقتصادی به وجود بیاید.

واکنش یک اقتصاددان به عدم اعلام رشد اقتصادی پاییز در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دولت باید شجاعت اعلام آمارهای اقتصادی منفی را داشته باشد

حنطه گفت: اینکه برخی از کارشناسان معتقد هستند که علت اعلام نکردن آمار رشد اقصادی منفی بودن آن است می تواند منطقی باشد. پس باید دولت دلیل اعلام نکردن رشد اقتصادی را مطرح کند و اگر رشد اقتصادی منفی است، دلایل منفی شدن رشد اقتصادی را هم با شفافیت اعلام کرده و با شجاعت دلیل آن را توضیح دهد.

عضو هیات ‌رئیسه مجلس در واکنش به عدم اجرای قانون شفافیت حقوق و مزایای مسئولان اجرایی کشور:
چه اشکالی دارد مردم بدانند فلان وزیر چقدر حقوق می‌گیرد؟/ اگر قانون را اجرا نکنند بعد از تعطیلات کرباسیان را به مجلس می‌کشانیم

امیرآبادی فراهانی گفت: اجرای ماده 29 جزء وظایف سازمان برنامه و بودجه و سازمان استخدامی است، ولی به وزیر اقتصاد نیز مربوط می‌شود. بعد از تعطیلات نوروز اگر این ماده اجرایی نشود قطعا وزیر را به مجلس می‌کشانیم و از او توضیح خواهیم خواست.

یک فارغ‌التحصیل اقتصاد توسعه از مون‌پلیه فرانسه:
مشکل اشتغال مربوط به دهه شصتی‌ها نیست/ نمی‌دانم معاون اول رئیس‌جمهور این تحلیل را بر چه مبنایی مطرح کرده است

مهرابی گفت: مشکل اشتغال مربوط به دهه شصتی‌ها نیست. دهه شصتی‌ها در حال حاضر بین 27 تا 36 ساله هستند. آیا بیکاران ما از نظر سنی 36 ساله هستند؟ من نمی‌دانم معاون اول رئیس‌جمهور بر چه مبنایی این حرف را مطرح کرده و چه منظور و هدفی داشته است.

یک اقتصاددان با انتقاد از دستاوردِ برجام دانستن قراردادهای فاینانسی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
میزان جذب فاینانس در اوج تحریم‌ها بیشتر از فاینانس‌های پسابرجامی بود

عبدی گفت: اعداد و ارقامی که دولت اعلام می‌کند، آنقدر دارای تناقص است که نمی‌توان در مورد آن قضاوت کرد. یکی از مشکلات جدی که با این دولت داریم اعلام آمارهای پر تناقض است که از طرف نهادهای مختلف مطرح می شود.

سکوت بانک مرکزی و مرکز آمار همچنان ادامه دارد؛
14 روز به پایان سال مانده، رشد اقتصادی پاییز 96 اعلام نشد

حدود دو هفته به پایان سال جاری باقی مانده و هنوز نه بانک مرکزی و نه مرکز آمار ایران، گزارش رشد اقتصادی فصل پاییز را اعلام نکرده‌اند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات در گفتگو با «نود اقتصادی»:
التهابات ارزی سیاسی نیست، فقط جنبه اقتصادی دارد

سیدکمال سیدعلی گفت: بنده علت التهاب بازار ارز را اقتصادی می‌دانم. علت گرانی ارز عدم تضعیف دلار در گذشته و کاهش نرخ سود سپرده است.

واکنش یک اقتصاددان به اصرار دولتی‌ها برای دستاورد نشان دادن فاینانس در پسابرجام در گفتگو با «نود اقتصادی»:
فاینانس دستاورد برجام نیست

موسایی گفت: ما در حال حاضر نه فایناس میبینیم و نه سرمایه گذاری خارجی داریم انجام شده است. دولمتردان از کدام دست آورد صحبت می کنند؟

واکنش عضو کمیسون برنامه و بودجه به اظهارات روحانی در مجمع بانک مرکزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تورم تک رقمی واقعیت ندارد/ ایجاد 2 میلیون شغل خالص در 4 سال نادرست است/ معلوم نیست این آمارها را از کجا می‌آورند؟!

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد: اساس تورم تک رقمی زیر سوال است، چرا که قیمت کالاهای اساسی و حتی خدماتی که دولت ارائه م‌ دهد به میزان زیادی افزایش یافته و نمیتوان ادعا کرد تورم تک رقمی شده است.

یک نماینده مجلس در واکنش به مغایرت بودجه 97 با سیاست های کلی اصل 44 در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ایراد های مجمع تشخیص مصلحت منطقی است / مجلس بخشهای مغفول مانده را اصلاح می کند

غلام رضا کاتب گفت: هدف ما حرکت در مسیر سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری است و مجلس بخش های مغفول مانده را اصلاح می کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دلیل اصلی واردات کالاهای اساسی در سال 96 جلوگیری از گرانی بود

خسروتاج گفت: بخشی از واردات سال 96 به واردات کالاهای اساسی باز می گردد که یا به دلیل کمبودهای چند ساله اضافه شده و یا در جهت تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت بوده است.

انتقاد یک اقتصاددان از سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی
بانکها سفته بازی می‌کنند تا هزینه‌های خودشان را پوشش دهند/ بخشی از ارز کشور صرف قاچاق میشود/ تورم و رکود در پیش است

کهندل گفت: نظارت بر بخش عرضه و مدیریت تقاضا بهترین راهکاری بود که بانک مرکزی می‌توانست اجرا کند، اما در بخش عرضه و تقاضا نظارتی وجود ندارد و بخشی از ارز کشور صرف قاچاق می‌شود که این کار هزینه‌های واردات را هم افزایش می‌دهد.

واکنش یک اقتصاددان به اظهارات معاون اول رئیس جمهور:
با هر نگاه سطحی هر کسی می‌توانست بفهمد که دهه ۹۰ دهه اشتغال دهه شصتی‌هاست!/ چرا دولت در این 5 سال فکری برای اشتغال نکرد؟

شقاقی شهری گفت: با هر نگاه سطحی هر کسی می‌توانست بفهمد که دهه ۹۰ دهه اشتغال دهه شصتی‌هاست. دولت یازدهم باید با بحث اشتغال شروع می‌کرد.

در گفتگو با «نود اقتصادی» مطرح شد
فیلم:: حداد عادل 70 درصد کسانی که در آشوب‌های اخیر دستگیر شدند، بیکار بودند

عضو مجموع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با «نود اقتصادی» از بی‌توجهی رئیس جمهور به ریشه‌های اقتصادی آشوبهای اخیر گلایه کرد.

حداد عادل در گفتگو با «نود اقتصادی»: از حرف‌های روحانی در جشنواره فارابی تعجب کردم
70 درصد کسانی که در آشوب‌های اخیر دستگیر شدند، بیکار بودند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: کسانی را که در آشوبهای خیابانی اخیر دستگیر کردند، 70 درصدشان بیکار بودند و این آماری است که نشان می‌دهد که مشکل، مشکلِ اقتصادی بوده است.

فهرست خریداران بیش از 5 هزار دلار در اختیار سازمان مالیاتی قرار گرفت

تقوی نژاد گفت: برای نمونه در بحث تراکنش های مشکوک، حدود 6300 میلیارد تومان مطالبه شده که مربوط به 3200 شخص حقوقی و حقیقی است اما بیشترین اطلاعات مربوط به تراکنش ها، دلالان ارز و نیز فعالان خودرو است.

کهگیلویه و بویراحمد،کرمانشاه و چهار محال بختیاری بیشترین نرخ بیکاری را دارند

همچنین استان های استان های کهگیلویه و بویراحمد ،چهار محال بختیاری و کردستان رتبه ها یکم تا سوم به لحاظ بالا بودن نرخ بیکاری را به خود تخصیص داده اند به طوری که این نرخ به ترتیب 15.8 ،14.5 و 13.2 درصد برای مناطق یاد شده اعلام شده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
واردات از صادرات پیشی گرفت، آمار واردات از سایت گمرک حذف شد!

هادی قوامی گفت: در حالی که امسال از سوی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نام گذاری شده است ما شاهد پیشی گرفتن واردات از صادرات هستیم و احتمالا به این علت آمار واردات حذف شده اند.

واکنش عضو سابق هیات امنای صندوق ذخیره ارزی به آمارهای اشتغال دولت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مرکز آمار بگوید یک میلیون شغل در 9 ماه 96 را در کجاها ایجاد کرده است

آرمان گفت: وقتی مرکز آمار می‌گوید که یک میلیون شغل ایجاد شده خودش باید در این خصوص پاسخگو باشد و بهتر از مسئولان همان مرکز سوال کنید.

مناطق شهری تهران کمترین نرخ مشارکت اقتصادی را دارد

نرخ مشارکت اقتصادی مناطق روستایی در سال یاد شده برابر با 40درصد است که مناطق روستایی استان های اردبیل با 49.9درصد و سیستان و بلوچستان با 27.9درصد به ترتیب بیشترین و کمترین را به خود تخصیص داده اند.

واکنش یک نماینده مجلس به آمار ایجاد یک میلیون شغل در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آمار ایجاد یک میلیون شغل در 9 ماه غیرواقعی است/ شیوه استخراج آمار شاغلان صحیح نیست/ این نوع آماردهی، اعتماد عمومی را از بین می‌برد

محمد علی پور مختار گفت: این قبیل آمارها به دلایل مختلف واقعی نیست. از یک طرف نمی‌توان مطمئن بود که این مشاغل از سوی دولت ایجاد شده باشد و از سوی دیگر در این آمارها تعداد افرادی که در طول سال از بیمه خارج می شوند و بیمه خود را قطع می کنند لحاظ نمی شود و این یک نقص است.

واکنش یک اقتصاددان به آمار اشتغالزایی مرکز آمار:
آمریکا با 18.5 تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی در بهترین حالت ماهی 150 هزار شغل ایجاد کرده/ ایجاد یک میلیون شغل یعنی حداقل 8 درصد رشد اقتصادی و بالای 12 درصد رشد سرمایه‌گذاری

شقاقی شهری گفت: ایجاد یک میلیون شغل یعنی حداقل هشت درصد رشد اقتصادی و بالای 12 درصد رشد سرمایه‌گذاری. تحقق این عدد یک دگرگونی عظیم در اقتصاد ایران است.

مرکز آمار از ایجاد یک میلیون شغل در نه ماهه اول امسال خبر داد!
فیلم:: مجری تلویزیون خطاب به مسعود نیلی: هنوز هم شهامت قبل را دارید که درباره آمارهای اشتغال حرف بزنید؟!

مسعود نیلی چند وقت قبل اعلام کرده بود که شهامت دارد در مورد آمارهای اشتغالزایی حرف بزند. مرکز آمار هفته گذشته اعلام کرد که در 9 ماه اول امسال یک میلیون شغل ایجاد شده است.

واکنش استاد اقتصاد دانشگاه اوهایوی آمریکا به آمار ایجاد 1 میلیون شغل در 9 ماه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مشاغل کجاها ایجاد شده؟

شهرستانی گفت: منظور از این آمار این است که یک میلیون نفر استخدام شده‌اند و تعداد شاغلین بالارفته است. ایجاد اشتغال با یک برنامه ریزی صورت می‌گیرد، اما باید پرسید منظورشان از ایجاد شغل چیست؟

مرکز آمار از ایجاد یک میلیون شغل در نه ماهه اول امسال خبر داد!
فیلم:: کنایه جهانگیری به آمارهای میلیونی اشتغال: یا شغل ایجاد نکردی یا عدد و رقم سرت نمی‌شود!

مرکز آمار در شرایطی از ایجاد یک میلیون شغل در نه ماهه اول امسال خبر داده که معاون اول رئیس جمهور در ایام انتخابات این نوع وعده ایجاد شغل توسط رقبای انتخاباتیش را مورد نقد قرار داده بود.

واکنش مشاور وزیر کار به آمار ایجاد یک میلیون شغل در 9 ماه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مرکز آمار باید در مورد آمار ایجاد یک میلیون شغل در 9 ماه اول امسال پاسخگو باشد/ باید بگویند این آمار را چگونه به دست آورده‌اند

مردوخی گفت: ر مورد چگونگی ایجاد یک میلیون شغل در مدت 9 ماه باید مرکز آمار پاسخگو باشد. بهتر است من در مورد آمار قضاوت نکنم، چون آمار مسئله قضاوتی نیست.

واکنش یک اقتصاددان به آمار ایجاد یک میلیون شغل در 9 ماه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
این آمار خنده‌دار است/ رئیس مرکز آمار بگوید این آمارها را از کجا آورده است؟

بغزیان گفت: آمار ایجاد یک میلیون شغل در این مدت زمان کوتاه خنده‌دار است. در حال حاضر همه اطرافیان من بیکارند و این آمار غیر قابل باور است.

واکنش عضو هیات علمی دانشگاه علامه به آمار اشتغالزایی جدید مرکز آمار در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ایجاد یک میلیون شغل در عرض 9 ماه باور کردنی نیست/ بعید است در این شرایط اقتصادی چنین مقدار شغلی ایجاد شود

بخشی گفت: باور کردن ادعای ایجاد یک میلیون شغل در 9 ماه اول امسال مشکل است و بعید است در این شرایط اقتصادی چنین مقدار شغلی ایجاد شده باشد.

«نود اقتصادی» در گزارشی یک ابهام مهم را بررسی کرد + جدول
یک دروغ بزرگ درباره فاینانس!

این روزها بازار انعقاد قراردادهای فاینانسی خیلی داغ شده است. دولتمردان در اعلام خبر برقراری خطوط اعتباری از هم سبقت می‌گیرند و همه تاکید می‌کنند که برجام ایین امکان را فراهم کرده که دولت بتواند از کشورهای دیگر وام خارجی یا فاینانس بگیرد.

حداکثر افزایش حقوق کارمندان دولت 20 درصد است

نمایندگان مجلس،دولت را مکلف کردند حقوق و مزایای مستمری گروه‌های مختلف حقوق بگیر شاغل دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری در ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه و اعضای هیأت علمی و قضات را به صورت پلکانی نزولی به گونه‌ای افزایش دهد که طبقات پایین‌تر افزایش بیشتری داشته باشند.

اقتصاددان و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم خوارزمی:
ما برای توسعه به ۲۰ درصد سرمایه خارجی هم نیاز نداریم/ 70 درصد واردات ما کالاهای مصرفی است/ یک سوم واردات کشور غیر ضروری است

کریم گفت: اگر 80 درصد اقتصاد بعضی از کشورها را سرمایه‌گذاری خارجی تشکیل می‌دهد در کشور ما 20 درصد هم جواب می‌دهد و نیاز نیست به سرمایه خارجی متکی باشیم.

کنایه دکتر داوود سوری، استاد اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به برخی وزرای روحانی در گفتگو با «نود اقتصادی»
شخصی که از جوانی در دولت بوده، چطور می‌تواند ثروتمند شود

سوری گفت: ثروت‌های نجومی برخی از وزیران به مثابه یک جرقه و مشکلات اقتصادی کشور مانند شعله‌ای برای آتش گرفتن این گونه جرقه‌ها است.

انتقاد عضو اتاق بازرگانی اصفهان از عملکرد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی:
چیزی از دولت در حوزه سیاستهای اقتصاد مقاومتی ندیدم/ روند تعطیلی واحدهای تولیدی همچنان ادامه دارد

کاشانی گفت: در حوزه تولید برنامه مشخص و مکتوبی که دولت منتشر کرده باشد، ندیدم که بتوانم آن را ارزیابی کنم.

 فارغ‌التحصیل توسعه از دانشگاه کالیفرنیا در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نمره دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی زیر 10 است

حکیمی‌پور گفت: قلب تپنده اقتصاد مقاومتی تکیه بر نیروها و عوامل داخلی اقتصاد کشور است، اما دولت فعلی به دنبال اجرای سیاستهای اقتصاد آزاد است.

واکنش دبیرکل بانک مرکزی به محدودیت‌های تراکنش‌های بین بانکی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
می‌دانیم مردم ناراضی‌اند، اما تحمل کنند

چندی است با ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی، انتقال کارت به کارت در محدوده سه میلیون تومان متوقف شده است. همچنین انتقال اینترنتی نیز که در گذشته نامحدود بود به سقف 50 میلیون تومان تنزل کرده است. احمدی در این باره گفت: محدودیتها را قبول داریم، اما مردم تحمل کنند.


پربیننده