سه شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۷:۴۹:۲۲ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس اقتصاد کلان

احتمالا ۹۸ حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری در بودجه داریم
فیلم/ پویا جبل عاملی، کارشناس بانک مرکزی و اقتصاددان نزدیک به دولت روحانی:

احتمالا ۹۸ حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری در بودجه داریم

جبل عاملی گفت: با ادامه شرایط کنونی،‌ ارز ۴۲۰۰ تومانی در ماه های آینده،‌ نمی‌تواند تخصیص پیدا کند.

او با لابی گری رای آورد/ صبح پورابراهیمی رای بیشتری داشت؛ عصر یکدفعه حضرتی رئیس شد!
روایت عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از چگونگی رئیس شدن الیاس حضرتی:‌

او با لابی گری رای آورد/ صبح پورابراهیمی رای بیشتری داشت؛ عصر یکدفعه حضرتی رئیس شد!

موسوی لارگانی گفت: در رای گیری امروز برای تعیین رئیس کمیسیون اقتصادی، رای آقای پورابراهیمی و رای آقای حضرتی 11 بر 11 مساوی بود و آقای حضرتی با قرعه کشی رای آورد.


خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
۳۸ میلیارد دلار منابع ارزی صندوق توسعه ملی به کدام بخش‌ها پرداخت شده است؟

همچنین از کل منابع مسدود شده٬ ۵۹ درصد آن به بخش خصوصی٬ ۳۹ درصد به شرکتهای وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی٬ ۳/ درصد به بخش تعاون و ۱/۵ درصد به سایر بخش‌ها پرداخت شده است.

فیلم/ پویا جبل عاملی، کارشناس بانک مرکزی و اقتصاددان نزدیک به دولت روحانی:
احتمالا ۹۸ حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان کسری در بودجه داریم

جبل عاملی گفت: با ادامه شرایط کنونی،‌ ارز ۴۲۰۰ تومانی در ماه های آینده،‌ نمی‌تواند تخصیص پیدا کند.

رشد اقتصادی با احتساب نفت منفی ۴.۹ درصد بود

محصول ناخالص داخلی در سال ۹۶ با احتساب نفت هفت هزار و ۴۹۶ هزار و ۶۴ میلیارد ریال و بدون احتساب نفت پنج میلیون و ۸۷۴ هزار و ۷۱۹ میلیارد ریال بوده که نشان دهنده رشد منفی ۴.۹ درصدی محصول ناخالص داخلی با احتساب نفت و رشد مفنی ۲.۴ درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در سال ١٣٩٧ است.

روایت عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از چگونگی رئیس شدن الیاس حضرتی:‌
او با لابی گری رای آورد/ صبح پورابراهیمی رای بیشتری داشت؛ عصر یکدفعه حضرتی رئیس شد!

موسوی لارگانی گفت: در رای گیری امروز برای تعیین رئیس کمیسیون اقتصادی، رای آقای پورابراهیمی و رای آقای حضرتی 11 بر 11 مساوی بود و آقای حضرتی با قرعه کشی رای آورد.

محمدرضا جهان بیگلری اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»
سرمایه گذاری خارجی 70 درصد کم شد/ با منتفی شدن مذاکره با آمریکا برای حل مشکلات اقتصادی برنامه ریزی کنید/ رئیس جمهور در سالهای پایانی دولتش هنرش را نشان دهد

جهان بیگلری گفت: باید به مسائل اقتصادی رسیدگی شود. در چند سال اخیر کشور درگیر مسائل سیاسی بود و مدیران اقتصادی کشور نیز در انتظار گشایش سیاسی برای اقتصاد!

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
حضور چند شغله‌ها در ترکیب هیات مدیره صندوق ضمانت سپرده‌ها!

طبق اطلاعاتی که «نود اقتصادی» استخراج کرده است در ترکیب هیات مدیره صندوق ضمانت سپرده‌ها که وابسته به بانک مرکزی است،‌ افرادی مانند محمدرضا شجاع الدینی ( 3 شغله)،‌ ندیمی بوشهری (بازنشسته)،‌ ابراهیم کاردگر ( مدیرعامل بیمه دانا) و احمد بدری ( 3 شغله) حضور دارند. این صندوق ماموریت حمایت از سپرده‌گذاران از طریق تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک‌ها و سایر مؤسسات اعتباری عضو درصورت ورشکستگی را دارد. آیا این افراد میتوانند حق سپرده گذاران را بگیرند!؟

گزارش «نود اقتصادی» از مبادلات پر نوسان ایران با کشورهای عضو اکو در 8 سال؛
ایران برای دور زدن تحریم‌ها با "اکو" مهربانتر باشد

در همه این سال‌ها یک چیز به خوبی روشن بوده که وجود نوسانات در مبادلات تجاری ایران با 9 عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو، در رفت و برگشت بوده و از یک مقطع زمانی، رشدی قابل توجه در حجم معاملات به چشم نمی‌خورد!

حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا:
کاهش قیمتها در بازار دست خود دولت است و ربطی به رفت و آمدهای سیاسی ندارد/ رئیس جمهور حداقل 4 مرتبه اذعان کرده که دولت توانایی پایین آوردن قیمتها را دارد

راغفر گفت: عده‌ای می‌کوشند رفت و آمدهای سیاسی به ایران را نشانه تاثیرات روانی بر جامعه بدانند و ضمن کاهش قیمت‌ها چنین وانمود کنند که این کاهش قیمت‌ها واکنش بازار به این رفت و آمدها است. در حالی که همه می‌دانند که کاهش و افزایش نرخ‌ها دست خود دولت است

فیلم/ دکتر علی سعدوندی، تحلیلگر مسائل اقتصادی:
اگر فقط انحصارات در 4 صنف وکلا، پزشکی، دندانپزشکی و دفاتر اسناد رسمی حذف شود، ۹۳۰ هزار شغل ایجاد خواهد شد

سعدوندی گفت: اگر فقط اشتغال در ۴ صنف وکلا، پزشکی، دندانپزشکی و دفاتر اسناد رسمی به حد جهانی برسد و انحصارات موجود در این صنوف حذف گردد، ۹۳۰ هزار شغل در همین شرایط تحریم‌ها ایجاد خواهد شد.

حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا:
پزشکان ایرانی فقط 70 میلیارد مالیات میدهند!

راغفر گفت: پزشکان ایرانی به جای پرداخت سالی ۷ هزار میلیارد تومان مالیات، فقط ۷۰ میلیارد تومان مالیات می‌دهند!

حسین صمصامی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با «نود اقتصادی»
چهار ماه از وعده رئیس مجلس گذشت، اما اصلاحات اقتصادی انجام نشده/ دولت عزمی برای تغییرات در اقتصاد کشور ندارد/ با این بدنه کارشناسی ضعیف دولت بعید است اصلاحات ساختاری انجام شود

صمصامی گفت: با توجه به سابقه و عملکرد دولت امیدی به اقدامات دولت برای گره گشایی وضعیت اقتصادی موجود ندارم

فیلم/ درخواست احسان خاندوزی استاد اقتصاد دانشگاه علامه از دولت در شرایط کنونی؛
ترمز خصوصی سازی را تا اطلاع ثانوی بکشید

خاندوزی گفت: آقای رئیس جمهور گفته سال 98،‌ سال واگذاری‌های بسیار بزرگ است، این نگاه فقط درآمدی است و باید مراقبش بود.

میثم موسایی استاد اقتصاد دانشگاه تهران مطرح کرد:
دولت چند سال قبل به اندازه 4 برابر کل خسارت سیل به خودروسازان وام داد/ تا می‌خواهند به روستاها وام بدهند صدای همه در می‌آید که این تزریق پول است

موسایی گفت: از اساس مشکلات کشور ما با مهاجرت از روستا به شهرها آغاز می‌شود. وقتی مهاجرت انجام می‌شود، بار عظیمی هزینه برای دولت و دستگاه‌های عمومی دارد. معمولاً افراد، حاشیه نشین می‌شوند و از همان جا انواع آسیب‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد. در شهرها با افزایش آسیب‌های اجتماعی، سرقت، رشوه و دزدی مواجه هستیم. همه این‌ها برای جامعه هزینه دارد. این بخش کوچکی از قضیه است.

مشاور رئیس جمهور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
3 شرکت مناطق آزاد مشمول ترک بنگاهداری شدند

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، درباره ترک بنگاه داری در مناطق آزاد گفته که در شرایط فعلی، سه شرکت حاضر در مناطق آزاد مشمول ترک بنگاهداری شده هر چند که شرکت‌های زیادی برای خصوصی شدن در مناطق آزاد وجود ندارد.

فرصت سوزی دولت در استفاده از ظرفیت نخبگانی برای اداره کشور

معاون وزیر اسبق اقتصاد با اشاره به اظهارات نعمت زاده مبنی بر واردات مدیر از خارج نوشت: چنانچه ما می توانستیم از ظرفیت نخبگان اداری موجود و همزمان مشاورین خبره بین المللی استفاده می کردیم بسیاری از آسیب های غیر قابل شمارش کنونی رخ نمی داد.

دکتر آلبرت بغزیان، استاد دانشگاه و اقتصاددان:
کسی جرات بازنگری در معافیتهای مالیاتی را ندارد/ جلوگیری از فرار مالیاتی کار بسیار آسانی است/ گرفتن مالیات از مالیات دهندگان کنونی موجب تشدید رکود می‌شود

استاد اقتصاد دانشگاه تهران تصریح کرد: بحث معافیت‌های مالیاتی همیشه مطرح بوده است اما هنوز جرات بازنگری آن وجود ندارد و ضروری است با پیگیری دولت، مجلس و قوه قضائیه عملیاتی شود.

تیمور رحمانی استاد اقتصاد دانشگاه تهران:
ناترازی در اقتصاد کشور منجر به تورم و یا رکود شدید خواهد شد/ ناترازی چه از منابع بانک مرکزی باشد و چه نباشد زیان بار است

رحمانی گفت: در حالت کلی، منظور از ناترازی در یک اقتصاد آن است که عاملان اقتصادی شامل اشخاص حقیقی، بنگاه‌ها، نهادهای مالی و دولت برای دوره‌ای قابل‌توجه تعهداتی فراتر از رشد حقیقی اقتصاد و فراتر از رشد منابع حقیقی خود ایجاد کنند

دریافت کنندگان بیش از ۲۰ سکه باید مالیات بپردازند

محمد قاسم پناهی خاطرنشان کرد: اشخاصی که بیش از ۲۰۰ سکه در سال ۱۳۹۷ دریافت کرده‌اند، مشمول این دستورالعمل نبوده و می‌بایست اظهارنامه مالیاتی مربوط به این فعالیت را در موعد مقرر قانونی تسلیم کنند.

فیلم/ محمد خوش چهره استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
الان باید 2 برابر درس بدهم تا به سطح زندگی 7 ماه پیش برسم!/ با تصمیمات اشتباه و غفلت دولت، مجلس، دستگاه‌های اطلاعاتی و قوه قضاییه مردم به یکباره فقیر شدند

خوش چهره گفت: وضعیت امروز اقتصاد ایران نتیجه رای مردم انتخابات است.

احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
در هیچ جای دنیا با شوک ارزی از تولید حمایت نمی‌شود/ هزینه مشکلات اقتصادی را مردم طبقه متوسط و پایین می‌دهند/ دولت باید ثبات را به اقتصاد کلان بازگرداند

سلطانی گفت: اینکه دولتی بخواهد با ایجاد شوک ارزی از تولید حمایت کند، سیاستی است که در هیچ جای دنیا نه کسی اجرا کرده و نه عرف است.

بیش از ۱۰۰ روز گذشت، سازمان مالیاتی رئیس ندارد!/ انتخاب رئیس سازمان مالیاتی معطل اختلافات وزیر اقتصاد و دفتر رئیس جمهور!

سازمان امور مالیاتی با رفتن سید کامل تقوی نژاد به وزارت بهداشت چند ماهی است که با سرپرست اداره می‌شود و در این شرایط تحریمی خبر از انتصاب یک رئیس برای آن نیست!

وحید شقاقی‌شهری، استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی:
بی‌اعتمادی به آینده اقتصاد کشور بازارها را ملتهب کرده/ با پیش بینی پذیری اقتصاد می‌توان صف‌های خرید را کنترل کرد

شقاقی شهری گفت: متأسفانه بی اعتمادی به آینده اقتصادی و هراس از آن بسیاری از بازارها را ملتهب کرده و ممکن است این ترس از آینده منجر به افزایش نوسانات قیمت در بازارها شود. البته گروهی دیگر از این شرایط استفاده کردند و با رفتار سفته بازانه باعث افزایش قیمت‌ها و آشفنگی در بازار شدند.

فیلم/ حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه:
باور سازمان برنامه و بودجه این است که حتما می‌توانیم حتی در صورت تشدید تحریمها، روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت ۵۴ دلاری بفروشیم

پورمحمدی گفت: باور سازمان برنامه و بودجه این است که حتما می‌توانیم حتی در صورت تشدید تحریمها، روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت ۵۴ دلاری بفروشیم.

علی قربانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
نیازی به مشورت با کارشناسان صندوق بین‌المللی پول برای اصلاح ساختار بودجه نداریم/ در شرایط جنگ اقتصادی نباید کوچکترین اطلاعاتی به طرف آمریکایی بدهیم

قربانی گفت: با توجه به جنگ اقتصادی کشور با آمریکا به نظر می‌رسد نباید کوچک‌ترین اطلاعاتی در این باره به طرف‌های آمریکا برسد چون آنها بلافاصله برای ضربه‌زدن به ما در آن بخش سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی خواهند کرد.

مرتضی عزتی استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس:
احتمال ابرتورم در اقتصاد ایران اندک است/ افزایش تولید بهترین اقدام برای جبران کاهش قدرت خرید مردم است/ دولت با اخلالگران اقتصادی برخورد قانونی کند

استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: در شرایطی که نرخ بهره کمتر از نرخ تورم باشد منطقی است که مردم کالاها و خدمات را خریداری کنند تا ارزش دارایی‌های آنها حفظ شود اگر نرخ تورم 35 درصد و نرخ تورم بانکی 20 درصد باشد افراد بسیار کمی نقدینگی خود را در سیستم بانکی حفظ می‌کنند و افراد اندکی برای سرمایه‌گذاری به بانک مراجعه می‌کنند.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
افت ۲۸ درصدی ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار طی یکسال + نمودار

طی یکسال اخیر ارزش لیر ترکیه ۲۸ درصد در مقابل دلار کاهش افت کرده است. بر این اساس در ماه مه سال ۲۰۱۸ هر دلار آمریکا معادل ۴/۷ لیر ترکیه بود که این میزان در حال حاضر به ۶/۰۸ لیر رسیده است.

واکنش تحلیلگر مسائل اقتصادی به افزایش اختیارات رئیس جمهور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
سخنان روحانی درباره افزایش اختیاراتش فرافکنی است!

شیخی گفت: رئیس جمهور به اندازه کافی اختیارات امور اقتصادی را در دست داشت و دارد اما بلد نبود از این اختیارات استفاده کند

واکنش تحلیلگر مسائل اقتصادی به افزایش اختیارات رئیس جمهور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
رئیس جمهور در حوزه اقتصادی کاملا دستش باز است/ اگر رئیس دولت میگوید اختیاراتم کم است، دلیلش ضعف در 6 سال اخیر است/ افزایش اختیارات فقط بهانه است/ کل اقتصاد دست دولت است و همه ابزارها برای مدیریت تحت سیطره اوست

امام وردی گفت: دولت ادعا می‌کند ابزارها در اختیارش قرار ندارد، این‌ها فقط یک بهانه است

محمدرضا جهان بیگلری، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی» افشا کرد
اقدام تازه برخی تاجران خاص و مفسدان اقتصادی در فروش املاک!/ پیشنهاداتی به قوه قضایه برای گرفتن مچ مفسدان اقتصادی

جهان بیگلری گفت: افرادی که در سالهای گذشته از تسهیلات و منابع کلان بانکی استفاده کردند و بخش کوچکی از منابع دریافتی را صرف خرید ملک وخودرو های گرانقیمت نمودند، حالا با روبرو شدن جدیت قوه قضاییه در برخورد با مفسدین اقتصادی با توجه به محدویت زمین وملک و خودرو که بصورت کلان در اختیار این افراد خاص است با ایجاد بازارهای کاذب و افزایش‌های نجومی قیمتها سعی در ایجاد پوششی مناسب در جهت کل منابع دریافتی دارند.

فیلم/ محمد قاسمی، اقتصاددان و معاون مرکز پژوهشهای مجلس:
سیاست گذار اراده‌ای برای کاهش وابستگی به نفت ندارد

محمد قاسمی گفت: سیاست گذار اراده‌ای برای کاهش وابستگی به نفت ندارد

فیلم/ موسی غنی‌نژاد اقتصاددان طرفدار دولت:
مسعود نیلی 5 سال در دولت بود، اما نتوانست تاثیرگذار باشد!

غنی نژاد گفت: آقای دکتر نیلی بیش از 5 سال در دولت حضور داشت، اما چقدر توانستند تاثیرگذار باشند،؟ متاسفانه نتوانستند چیزی را اصلاح کنند.

محمدرضا جهان بیگلری اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
به راحتی می‌توان گوشت را با قیمت 40 هزار تومان از کشورهای همسایه وارد کرد/ به نظر میرسد آقای روحانی از شرایط اقتصادی کشور خوشحالند/ فردی مثل نهاوندیان کوچکترین اطلاعی از مدیریت کشور در شرایط بحران ندارد/ فرهاد نیلی با نفوذ برادرش به بانک جهانی رفت و می‌خواهد مدل ترکیه را در ایران اجرا کند

این اقتصاددان گفت: آقای روحانی این شرایط را فرصت مناسبی یافتند برای افزایش قدرت سیاسی در تصمیمات آینده کشور! هیچ کشوری درجهان را نمی‌توانیم بیابیم که یکنفر رئیس جمهور برای کل کشور تصمیم گیر باشد و مجلس و قوه قضاییه دخالتی نداشته باشند.

توضیحات زهرا ساعی نماینده مجلس درباره گزارش «نود اقتصادی»

زهرا ساعی برای گزارشی که «نود اقتصادی» چند روز پیش منتشر کرده بود توضیحاتی ارسال کرد.

سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد:
حضور یک تیم از صندوق بین المللی پول در ایران برای جمع آوری اطلاعات

هیات ۴ نفره صندوق بین المللی پول به همراه سرپرست معاون این صندوق در امور مالی در سفری دو هفته ای به ایران آمدند تا به مسائل مهم،‌ حساس و استراتژیک این روزهای اقتصاد کشور یعنی اصلاحات ساختاری برنامه و بودجه پرداخته‌اند.

خودروهای وارداتی دپو شده به خارج از کشور مرجوع یا متروکه می شوند!

مهدی میراشرفی، در مورد خودروهای دپو شده در مناطق ویژه اقتصادی و سایر اماکن غیر گمرکی کشور اظهار داشت: بر اساس مصوبه هیأت وزیران، حدود ۳ هزار و ۳۰۰ دستگاه از ۱۳ هزار دستگاه خودروی سواری وارداتی در صورتی که از سیستم بانکی تأمین ارز شده باشند از گمرک ترخیص خواهند شد.

لطفعلی بخشی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه:
دولت در دو سال باقی مانده با برداشتن موانع کسب و کار انگیزه را به بخش خصوصی برگرداند/ بدنه وزارتخانه‌ها عزم چندانی برای کار کردن ندارند

بخشی گفت: در حال حاضر به‌نظر من، مسأله جدی عزم کار کردن است. در شرایط فعلی، اصلاحات اقتصادی ضرورت دارد، اما عزم جدی برای انجام این اصلاحات نیست. دلایل آن هم مختلف است که رئیس جمهوری هم بارها مستقیم وغیر مستقیم به آن اشاره کرده‌اند.

فرشاد مومنی،‌ اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه:
یارانه‌ پنهانی ملت به حکومت ۱۰ برابر یارانه حکومت به ملت است

مومنی گفت: اعداد اشتباهی درباره یارانه پنهان اعلام می‌کنند،‌ یکی می‌گوید ۱۲۰ و دیگری می‌گوید ۹۴۰ هزار میلیارد تومان!/ میزان یارانه کشورهای OECD به هر گاو از عایدی روزانه بیش از ۱.۵ میلیارد نفر از انسان های جهان بیشتر است.

ابراهیم رزاقی اقتصاددان و عضو بازنشسته هیات علمی دانشگاه تهران:
طی 25 سال گذشته با صرف 1500 میلیارد دلار فقط 12 میلیون شغل ایجاد شد/ میلیون‌ها دلار بی‌حساب و کتاب صرف واردات کالاهای اساسی شد ولی اسامی دریافت کنندگان ارز مشخص نیست

رزاقی گفت: بازار اکنون به حال خود رها شده است. این آشفتگی بازار که ناشی از رشد اقتصاد سرمایه‌داری لیبرالی است با افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها به اوج خود رسیده است که فشار زیادی را بر قشر ضعیف جامعه وارد کرده است.

رشد جمعیت روستایی ۲۱ استان کشور منفی می‌شود

براساس مطالعات مرکز آمار ایران تا سال ۱۴۰۵ نرخ رشد جمعیت روستایی ۲۱ استان کشور منفی خواهد شد که بیشترین آن مربوط به قزوین با ۲ درصد، کرمانشاه با ۱/۷۰، اردبیل ۱/۳۳ و استان مرکزی نیز ۱/۳۱ درصد خواهد بود.

فیلم/ فرشاد مومنی،‌ اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه مطرح کرد
خلاف گویی 10 میلیارد دلاری در واردات خودرو!


خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
از ۱۸ صندوق بازنشستگی کشور، ۱۵ صندوق در وضعیت قرمز هستند

پربیننده