سه شنبه یکم خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۱:۱۷ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

توتال در 16 سال اخیر روزی 15 میلیون دلار به اقتصاد ایران ضربه زد
مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:

توتال در 16 سال اخیر روزی 15 میلیون دلار به اقتصاد ایران ضربه زد

به گفته وی، به افرادی که به بازگشت توتال به یه ایران خوش بین بوده وکشور را درحالت انتظار غیرضروری قرارمی دهند باید تذکر داد و امید به سراب را قطع کرد، زیرا برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی نیازی به توتال نیست و باید دور توتال خط کشید.!

احتمال خاموشی در پنج استان کشور تقویت شد

احتمال خاموشی در پنج استان کشور تقویت شد

«محمودرضا حقی‌فام تاکید کرد: اگر همچون سال‌های اخیر شیوه مصرف توسط مصرف کنندگان به ویژه در بخش خانگی کنترل نشود، این عدد می‌تواند به 60 هزار مگاوات هم نزدیک شود که در صورت رسیدن به این عدد، مجبور به اعلام خاموشی خواهیم شد.


نوبخت سخنگوی دولت چند روز بعد از امضای قرارداد با توتال:
قرارداد با توتال نخستین ثمره انتخابات 29 اردیبهشت 96 بود/ با آمدن توتال دیوار تحریم‌ها کاملا فرو ریخت

سخنگوی دولت چند روز بعد از قرارداد با توتال اعلام کرد که قرارداد با این شرکت باعث فروریختن دیوار تحریمها شد.

زنگنه در روز امضای قرارداد با توتال:
10 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری، از من پرسیدند قرارداد با توتال امضا میشود، گفتم، بستگی به تصمیم مردم در انتخابات 29 اردیبشهت دارد!

وزیر نفت قبل از انتخابات ریاست جمهوری سرنوشت این قرارداد را منوط به رای آوری روحانی کرده بود.

گفتگوی «نود اقتصادی» با دکتر اصغر ابراهیمی اصل معاون وزیر سابق نفت

دکتر اصغر ابراهیمی اصل معاون وزیر سابق نفت در گفتگو با «نود اقتصادی» به بررسی قرارداد شرکت ملی نفت ایران با توتال پرداخت.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
توتال در 16 سال اخیر روزی 15 میلیون دلار به اقتصاد ایران ضربه زد

به گفته وی، به افرادی که به بازگشت توتال به یه ایران خوش بین بوده وکشور را درحالت انتظار غیرضروری قرارمی دهند باید تذکر داد و امید به سراب را قطع کرد، زیرا برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی نیازی به توتال نیست و باید دور توتال خط کشید.!

احتمال خاموشی در پنج استان کشور تقویت شد

«محمودرضا حقی‌فام تاکید کرد: اگر همچون سال‌های اخیر شیوه مصرف توسط مصرف کنندگان به ویژه در بخش خانگی کنترل نشود، این عدد می‌تواند به 60 هزار مگاوات هم نزدیک شود که در صورت رسیدن به این عدد، مجبور به اعلام خاموشی خواهیم شد.

اقتصاددان و عضو شورای رقابت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
برای خرید خانه، ضرر و زیان می‌گذارند، چرا در قرارداد توتال بند جریمه لحاظ نشد؟!/ نهادهای نظارتی باید به ماجرای خروج توتال بدون پرداخت جریمه ورود کنند/ مجلس از وزیر نفت توضیح بخواهد

آلبرت بغزیان گفت: باید از نهاد های نظارتی نظر خواهی کرد که منافع ایران در قرارداد تامین شده است یا نه و حال که جریمه ای برای توتال در نظر گرفته نشده نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید وزیر را بخواهند.

اعتراض جواد اوجی، مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز ایران به خروج بی دردسر توتال از ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
باید در قرارداد با توتال، بندِ غرامت لحاظ می‌شد

جواد اوجی گفت باید در قرارداد با توتال، موضوع غرامت لحاظ می‌شد، حال آنکه با رفتن توتال این شرکت هیچ ضرری نخواهد کرد و حتی سهم خود در فاز 11 پارس جنوبی را به طرف چینی واگذار خواهد کرد.

خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
چرا وزارت نفت، توتال را ول نمی‌کند!/ به وزارت نفت گفتیم، در قرارداد با توتال، جریمه لحاظ کنید، گفتند نمی‌خواهد!

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: به وزارت نفت گفتیم، در قرارداد با توتال، جریمه لحاظ کنید، گفتند نمی‌خواهد!

یک نماینده مجلس در واکنش به عدم اخذ جریمه از توتال در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بند پرداخت جریمه در قرارداد توتال لحاظ نشده است/ گرفتن جریمه بستگی به قرارداد دارد

امینی گفت: آقای زنگنه گفته است جریمه‌ای برای رفتن توتال از ایران لحاظ نمی‌شود. دلیلش این است که در قرارداد با توتال بندِ جریمه لحاظ نشده است!

گزارش «نود اقتصادی» درباره انفعال دولت روحانی در برابر خروج توتال از ایران؛
شرمساری بزرگ فرار توتال از صنعت نفت ایران!/ آیا زنگنه نباید درباره خروج توتال از ایران توضیح دهد؟

منتقدان عملکرد وزارت نفت، این پرسش را مطرح ساخته اند که اگر ایران توان توسعه میدان گازی مذکور را دارد چرا از ابتدا زنگنه بر شیپور ناتوانی کارشناسان داخلی دمیده و تخم مرغ های خود را جملگی درسبد این شرکت فرانسوی قرارداده است؟

شرکت آمریکایی - فرانسوی توتال بدون دردسر و پرداخت جریمه اواسط آبان ماه از ایران می رود
توتال باز هم پیچاند؛ آقای زنگنه پاسخگو باشید/ 7 سوالی که وزیر نفت باید درباره خروج توتال از ایران توضیح دهد

سوال از آقای وزیر نفت این است، شما که یکبار تجربه تلخی در امضای قرارداد با توتال داشتید، چرا یکبار دیگر قراردادی امضا کردید که در صورت ترک توتال، هیچ جریمه‌ای مشول او نشود؟!

افزایش تقاضای جهانی قیمت هفتگی نفت را بازهم افزایش داد

بانک بارکلیز انگلیس اعلام کرد، تولید نفت ونزوئلا ممکن است یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. بنا به اعلام اوپک، تولید این کشور آوریل (فروردین - اردیبهشت) گذشته 1.4 میلیون بشکه در روز بود.

ذخیره آب ۶۹ سد بزرگ کشور به کمتر از ۴۰ درصد رسید

در این بین از میان 177 سد بزرگ موجود در این 6 حوضه آبریز 39 درصد از آن‌ها و به تعبیری 69 سد بزرگ کشور از جمله سدهای شهید رجایی، زاینده‌ رود، ساوه و ملاصدرا در آستانه تابستان همچنان کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده دارند.

ایرانول روغن موتورهایی با تاییدیه رنو و بنز به بازار عرضه می کند

عیسی اسحاقی گفت: سال 96 یکی از بهترین سالهای شرکت نفت ایرانول از اول تاسیس تاکنون بوده و توانستیم رکورد تولید، فروش روغن موتور (با فروش نقدی) و صادرات را بشکنیم و بیشترین رشد فروش روغن موتور و افزایش سهم بازار را به خود اختصاص دهیم.

صندوق توسعه ملی دستور مسدود سازی ارزی را صادر کرد

محمدرضا مدیری گفت: شرکت پتروشیمی زنجان تا کنون حدود ۱۱۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری انجام داده وبا محاسبات انجام شده،قیمت فعلی سهم روی تابلوی معاملات، کمتر از ۴۰ درصد ارزش ذاتی سهم بوده که بدون شک با توجه به این موضوع، قیمت فعلی سهم کمتر از ارزش واقعی آن است.

تحلیل مشاور وزیر نفت از تاثیر خروج آمریکا برجام بر میزان فروش نفت ایران:
عراق و عربستان نمی‌توانند جای خالی نفت ایران را پوشش دهند/ ذخایر نفتی جهان در بلند مدت قادر به پاسخگویی به نیازهای جهانی نیست

سید مهدی حسینی گفت: عراق و عربستان به عنوان دو تولید‌کننده بزرگ نفت دنیا در حال حاضر با بالاترین ظرفیت خود مشغول تولید هستند و جایی برای اضافه تولید ندارند که بخواهند به جای خالی نفت ایران در میان‌مدت و بلندمدت پاسخ دهند.

نماینده سابق ایران در اوپک در گفتگو با «نود اقتصادی» از فشار آمریکا به خریداران نفت ایران میگوید
در کوتاه مدت مشکلی برای فروش نفت ایران رخ نخواهد داد

خطیبی بعید دانسته که فروش نفت ایران در کوتاه مدت دچار مشکل شود و ایران به فروش نفت خود مادامی که اروپا در برجام است، همچنان ادامه می‌دهد.

قیمت آب نیازمند جهش منطقی است/کاهش ۳۸ درصدی بارش‌های استان تهران

علیرضا نوذری درباره افزایش 7 درصدی قیمت برای مشترکان بد مصرف و پر مصرف گفت: قیمت های قطره چکانی 7 یا 11 درصد پاسخگوی قیمت تمام شده و فروش آب نیست و نیاز به جهش منطقی در قیمت آب داریم.

یادداشت دکتر اصغر بالسینی اقتصاددان برای «نود اقتصادی» پیرامون افزایش تعرفه 7 درصدی آب و برق؛
منطق بربری!

واقعیت این است که تصمیم گیری در سطح حاکمیتی دارای قواعدی است که در صورت بی‌توجهی به آن نه تنها اهداف برنامه‌ریزی شده تحقق نمی‌یابد بلکه موجب سلب اعتماد عمومی به منطق تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی خواهدشد. ضرورت تحقق و اجرای یک سیاست اقتصادی یک مساله است و اقناع افکار عمومی مساله‌ای دیگر و البته بسیار مهم‌تر.

مشکلی از سوی خریداران اصلی نفت ایران وجود ندارد / تصمیم ترامپ بر مشتریان سنتی نفت بی اثر است

کاردر پیش بینی کرد در صورت تصمیم منفی ترامپ، شاید صادرات نفت تا 200 هزار بشکه تحت تاثیر قرار بگیرد که می توان آن را در پالایشگاه های داخلی به مصرف رساند.

ایران مدافع قیمت های بالای نفت نیست/ نمی توان ایران را در بازار جهانی نادیده گرفت

بیژن زنگنه ادامه داد: ایران همواره دنبال قیمت معقول نفت است تا تولیدکنندگان را تشویق به تولید کند و بازار جهانی بی‌ثبات نشود.

احتمال افزایش قیمت نفت تقویت شد

مهمترین عامل تاثیرگذار بر قیمت نفت ظرف روزهای آینده، نگرانی بازارها از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران در شرایطی است که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدان آن به رهبری روسیه قصد دارند دستکم تا پایان سال 2018 به توافق کاهش تولید نفت پایبند باشند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
دستیار زنگنه به ترکیب هیات مدیره پتروشیمی خلیج فارس تحمیل شد

ترکیب هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در نشست هیات مدیره این هلدینگ بزرگ بورسی در واپسین روزهای سال قبل، دستخوش تغییر و تحولات جدی شد.

میزان تولید میعانات گازی به 360 میلیون می رسد/ محصولی بدون نداشتن توجیه اقتصادی، تولید نمی شود

حمیدرضا عراقی گفت: تا سه سال آینده، میزان تولید میعانات گازی از 226 به 360 میلیون تن، اتان به 8.4 میلیون تن و گوگرد به 2 میلیون تن افزایش می یابد.

توسعه لایه نفتی پارس جنوبی به توتال نمی رسد/بهانه جویی پاکستان برای ساخت خط لوله گاز قابل قبول نیست

بیژن زنگنه افزود: با شرکت مرسک دانمارک برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی مذاکره های خوبی انجام شد و به مراحل آخر رسیده بودیم اما توتال فرانسه اقدام به خرید این شرکت کرد.

تامین آب شرب اصفهان، فارس سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان بحرانی است

محمد حاج رسولی با بیان اینکه خشکسالی امسال فراتر از پیش بینی‌های موجود بوده است، گفت: پیش بینی برای خشکسالی بدین صورت انجام می‌شود که ۱۸ ماه پیش رو، خشک‌ترین ماه آبی در نظر گرفته می‌شود که خشکسالی امسال، فراتر از پیش بینی‌ها است.

روزانه حدود ۸ تا ۹ میلیون مترمکعب گاز به بغداد صادر می‌شود

سعید توکلی با بیان این‌که صادرات گاز به بغداد همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: حجم گاز صادراتی به بغداد در برخی روزها ۱۴ میلیون مترمکعب بوده، اما به طور میانگین روزانه حدود ۸ تا ۹ میلیون مترمکعب گاز به بغداد صادر می‌شود و اخیرا در برخی روزها به رقم ۱۰ میلیون مترمکعب نیز رسیده است.

107 شهر با جمعیت 17.2 میلیون نفر در وضعیت قرمز آب قراردارند

رضا اردکانیان افزود: براساس بررسی ها، 165 شهر با جمعیت 10.5 میلیون نفر در وضعیت زرد، 62 شهر با جمعیت 6.8 میلیون نفر در وضعیت نارنجی و 107 شهر با جمعیت 17.2 میلیون نفر در وضعیت قرمز و مجموعا این 334 شهر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت.

پالایشگاه ها در سال جاری وارد فاز تعمیرات اساسی و نیمه اساسی می شوند

علیرضا صادق آبادی درباره سهمیه بندی و افزایش نرخ بنزین گفت: تصمیم گیری در این باره با دولت و مجلس است و ما فقط مجری هستیم، اما تاکنون خبری درباره افزایش قیمت نشنیده ایم.

تولید برق درکشور امسال منفی است/ وزارتخانه‌های نیرو و جهادکشاورزی نمی‌توانند مساله آب را حل کنند

رضا اردکانیان افزود: وزارت نیرو به دنبال شیرین کردن آب، مدیریت آب‌های سطحی و بارور کردن ابرهاست. در این بین وزارت جهاد کشاورزی هم به تنهایی نمی‌تواند طرح الگوی کشت جایگزین را اجرا کند؛ همه دستگاه‌ها باید کمک کنند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مشترکان برق تهرانی 350 میلیارد تومان به دولت بدهکارند/ برخی مشترکان بدهی خودشان را نمی‌دهند، اما مجبوریم برقشان را قطع نکنیم

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ خبر داد که در راستای کاهش تلفات شبکه توزیع و انتقال برق، امسال یک هزار کیلومتر از شبکه فشار ضعیف پایتخت به کابل خود نگهدار تبدیل خواهد شد.

کریم، رئیس سابق دانشکده اقتصاد سیستان در گفتگو با «نود اقتصادی»: در ایران دارنده پراید و خودروی ۵۰۰ میلیون تومانی، هر دو بنزین ۱۰۰۰ تومانی میزنند!

رئیس سابق دانشکده اقتصاد سیستان در گفتگو با «نود اقتصادی» از سیاست دولت در بخش انرژی انتقاد کرد.

تولیدات پتروشیمی خارک با اجرای تعمیرات 54 هزارتن افت می کند

غلامرضا امیر شقاقی،گفته است که درصورت انجام تعمیرات اساسی،کیفیت محصول ثابت بوده و احتمال داده که برخی تغییرات جزیی، درکمیت محصول وجود خواهد داشت که در پیش بینی تولید محصول سال 97 لحاظ شده.

مدیرعامل یک شرکت پتروشیمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بانک مرکزی به ما تکلیف کرد تا دلارها را فقط به صرافی‌های دولتی تحویل دهیم

مدیرعامل یک شرکت پتروشیمی تایید کرده است که از ابتدای سالجاری، منابع درآمدی ارزی شرکت‌های پتروشیمی با قیمت روزانه تعیین شده از ناحیه بانک مرکزی به صرافی‌های مورد تایید بانک مرکزی عرضه می‌شود.

کشت برنج غیر از استان‌های شمالی ممنوع شد/ وضعیت کشور در آب شرب برخی مناطق حاد است

رضا اردکانیان با تاکید بر اینکه به دلیل اینکه سیستم تامین آب دو شبکه ای نیست و آب زیادی را در مصرف غیر شرب مصرف می کنیم، عنوان کرد: آب تصفیه شده گران و کمیاب را در بخش های غیر شرب استفاده می کنیم و مصرف پخت و پز و آشامیدن هر نفر در شب و روز نمی تواند عدد بالایی باشد.

سوآپ گاز ترکمنستان از سوی ایران ازسر گرفته شد

امیرحسین زمانی‌نیا از ترکمنستان به‌عنوان یک شریک راهبردی نام برد و یادآور شد: وزارت نفت آمادگی خود را برای همکاری بلندمدت در بخش انرژی و همچنین صادرات مشترک به هند، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس به ترکمنستان اعلام کرده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی غدیر در گفتگو با «نود اقتصادی»:
من و قائم شرکت بازنشست نیستیم/ بدهکاران پتروشیمی غدیر را زندان فرستادیم

مدیرعامل شرکت پتروشیمی غدیر خبر داد که بدهکاران عمده و قبلی این شرکت که بدون ارایه تضامین لازم 11 میلیارد تومان از اجناس تولیدی را خریداری کرده و بدهی خود را نپرداخته اند،‌ دستگیر شده و در زندان به سر می‌برند.

کاهش ۷۰ درصدی آب ورودی به برخی سد‌های کشور/ برخی از استان ها دارای شرایط بحرانی هستند

محمد حاج رسولی ها گفت: در روز 14 فروردین عدد بارش های کشور سه رقمی شده و به 100 میلیمتر رسیده است که در طول سال های گذشته بی سابقه بوده و کاهش 50 درصدی نسبت به میانگین درازمدت دارد.

رکورد مصرف بنزین در نوروز 97 شکسته شد/افزایش 13.3 درصدی ممصرف سوخت

سیدمحمدرضا موسوی‌خواه با اشاره به افزایش 13,3 درصدی مصرف سوخت در نوروز امسال گفت:طبق پیش‌بینی‌ها رکورد مصرف بنزین در یک نوروز شکسته شد و از مرز 116 میلیون لیتر عبور کرد.

بهای نفت برنت به کانال 60 دلار درهر بشکه بازگشت/افزایش ظرفیت انبارهای نفت آمریکا،دلیل توقف قیمت نفت

به نظر می رسد افزایش غیرمنتظره ظرفیت انبارهای نفت آمریکا، مانع حرکت رو به رشد قیمت های برنت و وست تگزاس اینترمدیت شده است.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
توتال در 16 سال اخیر روزی 15 میلیون دلار به اقتصاد ایران ضربه زد

فاز 11 پارس جنوبی، یکی از ساده‌ترین فازها بود که به توتال داده شد، هم توان داخلی و هم تامین مالی داخلی برای پیشرفت پروژه وجود دارد/ ورود و خروج توتال یک برنامه از پیش تعیین شده توسط آمریکا بود/ 36 درصد توتال متعلق به آمریکاست


رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان خبر داد
بررسی کردیم، دیدیم، دلیل مسدود شدن حساب برخی تجار ایرانی در گرجستان به خاطر FATF بود
گزارش «نود اقتصادی» از تداوم وضعیت بغرنج دومین غول خودروسازی کشور؛
ضرر هزار میلیاردی سایپا در سال 96 + نمودار
انتقاد مسعود دانشمند رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات از نابسامانی ارزی کشور؛
از وقتی بانک مرکزی سامانه نیما را طراحی کرده، اوضاع هیچ فرقی نکرده/ به واردکنندگان خرد ارز نمی‌دهند

پربیننده