یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۶ ساعت ۹:۱۱:۳۱ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

دولت تصمیمی برای افزایش قیمت آب و برق اتخاذ نکرده است

دولت تصمیمی برای افزایش قیمت آب و برق اتخاذ نکرده است

اردکانیان با اشاره به اینکه باید خرید برق حاصل از نیروگاه های تجدیدپذیر توسط دولت تضمین شود، گفت: خرید تضمینی، مشوق اصلی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای راه اندازی نیروگاه های تجدیدپذیر است؛

پایداری تولید بنزین به راه اندازی فاز دوم ستاره خلیج فارس موکول شد

پایداری تولید بنزین به راه اندازی فاز دوم ستاره خلیج فارس موکول شد

بیژن زنگنه درباره زمان راه اندازی فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیان داشت: نمی دانم که دقیقا چه تاریخی وارد شود، زیرا زمانی که واحدها شروع به کار می کنند مدتی طول می کشد تا تثبیت شوند.»


دولت تصمیمی برای افزایش قیمت آب و برق اتخاذ نکرده است

اردکانیان با اشاره به اینکه باید خرید برق حاصل از نیروگاه های تجدیدپذیر توسط دولت تضمین شود، گفت: خرید تضمینی، مشوق اصلی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای راه اندازی نیروگاه های تجدیدپذیر است؛

نفت سپاهان از پیش بینی‌ها پیش افتاد

نفت سپاهان که در ابتدای سال مالی ۹۶ به سهامداران اعلام کرده بود برای هر سهم مبلغ ۱۸۰۱ ریال سود خواهد ساخت، در نیمه اول سال ۵۱ درصد پیش بینی ها را محقق کرد.

پایداری تولید بنزین به راه اندازی فاز دوم ستاره خلیج فارس موکول شد

بیژن زنگنه درباره زمان راه اندازی فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیان داشت: نمی دانم که دقیقا چه تاریخی وارد شود، زیرا زمانی که واحدها شروع به کار می کنند مدتی طول می کشد تا تثبیت شوند.»

گزارش اختصاصی «نود اقتصادی» از تاخیر در عملیاتی شدن یک طرح بزرگ و مهمِ ملی
پیشرفت طرح مایع سازی گاز طبیعی ایران بعد از 10سال یک سوم شد!

مهمترین دلیل تاخیر در راه‌اندازی این طرح تا اینجای کار، برگرفته از عواملی چون تامین نشدن به موقع منابع نقدی مورد نیازاجرایی از اواخر نیمه نخست سال 92 بوده که این مهم، سبب شده تا پیشرفت فیزیکی طرح مورد اشاره تا پایان سال 95 به 39.4 درصد برسد.

رشد تقاضای جهانی نفت به 1.5 بشکه در روز می رسد

رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی در مقایسه با سال قبل، ۱.۵۳ میلیون بشکه در روز است و این رقم برای سال ۲۰۱۸ میلادی، در مقایسه با سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱.۵۱ میلیون بشکه اعلام شده است.

تکمیل پروژه "ایران ال ان جی" نیازمند چهار میلیارد دلار سرمایه است

شرکت ملی نفت ایران و گازپروم روسیه امروز با حضور وزیر نفت دو تفاهم‌نامه همکاری در زمینه نقشه راه همکاری ۲ طرف و پروژه ایران ال‌ ان‌ جی امضا کردند.

نیم میلیون کنتور هوشمند بر روی چاههای کشاورزی نصب می شود

محمودرضا حقی‌فام گفت: متاسفانه هنوز قراردادهای نصب این کنتورها تعیین تکلیف نشده است که امیدواریم به زودی این مشکلات رفع و هماهنگی‌های لازم برای نصب این کنتورها صورت پذیرد.

نگرانی خادمی نایب رئیس کمیسیون انرژی از گرانی احتمالی قیمت بنزین؛
احتمال افزایش 10 تا 15 درصدی قیمت بنزین / نگران مردمی هستیم که نه کار دارند و نه درآمد!

روز به روز از قدرت خرید مردم کاسته می‌شود و این اتفاق با منافع مردم تناقض دارد از طرفی دیگر دولت نیز باید کسب درآمد کند و قرار است از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به بخش صنعت برسند و خدماتی را ایجاد کنند، اما در گذشته تجربه نشان داده است که چنین نشده است.

وزارت نیرو بدهی قابل توجهی به تولیدکنندگان برق دارد/ارائه پیشنهادجدید افزایش قیمت برق به دولت

هوشنگ فلاحتیان در پاسخ به این سؤال که همین که سازمان برنامه و بودجه قیمت تمام شده برق بیش از 90 تومان را پذیرفته می‌توان تخمین زد که رشد قیمت برق چند درصد خواهد بود گفت: عدد و ارقام مشخص است و به هر حال سازمان برنامه و بودجه بررسی کرده و به این جمع‌بندی رسیده‌اند.

مصوبه ای برای افزایش قیمت بنزین ابلاغ نشده

زیبا اسماعیلی،درباره ادعای افزایش قیمت بنزین در روزهای پیشرو، بیان داشت: شرکت ملی پالایش و پخش هیچ نقشی در تعیین قیمت بنزین ندارد.

متوسط بارش های کشور 16 درصد افت کرد

با گذشت 77 روز از سال آبی جدید یعنی از آغاز مهرماه امسال تا پایان روز جمعه هفدهم آذرماه متوسط بارش های کشور به 27.5 میلیمتر رسید.

اختلاف گازی ایران و ترکمنستان در دادگاه حل می شود

آرچایف به بردی محمدف گفته است که مذاکرات شکست خورده و طرف ایرانی پیشنهاد کرده است که مساله را به داوری ببرند. بردی محمدف به وی دستور داده است برای تشکیل پرونده قضایی اقدام کند.

تولید نفت اوپک در نوامبر به طرز عجیبی افت کرد

بررسی های بلومبرگ نشان می دهد، در ماه نوامبر 12 عضو اوپک که متعهد به کاهش تولید هستند، 118 درصد به توافق کاهش تولید پایبند بوده اند که نسبت به ماه پیش از آن افزایش دارد.

شرکت های بیمه درارزیابی مجتمع های انرژی اهمال می کنند/دانشجویان با فشار نمی توانند کار خود را پیش ببرند

بیژن نامدار زنگنه با تأکید بر اینکه شرکت های بیمه، ارزیابی درستی از تأسیسات صنعتی و نفتی داشته باشند، گفت: اینگونه نباشد که پس از وقوع حادثه متوجه شوید که کاستی وجود دارد.

تولید روزانه بنزین کشور 8 درصد رشد کرد

بیشترین تولید بنزین در هشت ماه امسال مربوط به پالایشگاه های امام خمینی (ره) شازند، آبادان و اصفهان به ترتیب ۱۵، ۱۱و ۱۱ میلیون لیتر در روز است.

میانگین بارش در 13 استان کشور منفی است

در حال حاضر، مخزن 5 سد تأمین کننده آب آشامیدنی تهران 659 میلیون مترمکعب آب دارد یعنی 35 درصد مخازن این سدها پر است.

احداث تأسیسات زیربنایی فاضلاب در روستاهای کشور پیشرفت چندانی ندارد

پاکروح افزود: در زمان کنونی تنها حدود 0.4 درصد از جمعیت روستایی کشور از پوشش تأسیسات فاضلاب برخوردارهستند که این تأسیسات در 42 روستا با 19 هزار فقره انشعاب اجرا و در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

گزارش اختصاصی «نود اقتصادی»؛
مخارج احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس 1400 میلیون یورو افزایش یافت

این شرکت پالایشی برای سه سال متوالی دارای زیان عملیاتی بوده که بر همین اساس، سود خالص شرکت ستاره نفت خلیج فارس از 293427 میلیون ریال سال 94 به زیان خالص (73696) میلیون ریالی رسیده است.

بارش‌ باران در برخی استان‌ها صد درصد کاهش یافت

ستار محمودی افزود: با توجه به کمبود بارش‌های کشور از هم اکنون خود را آماده می‌کنیم تا با برنامه ریزی صحیح و مدیریت کارآمد، بتوانیم نیاز آب مصرفی کشور را در تابستان سال آینده تامین کنیم.

ایران با تمدید 6 یا 9 ماهه توافق کاهش تولید نفت موافق است

بیژن زنگنه گفت: ما بنا بر نظر اکثریت اعضا با هر دوی این مدت زمان های مطرح شده موافقیم.

نفت سبک ایران به بشکه ای 62 دلار رسید

افزایش گمانه زنی ها درباره احتمال تمدید طرح کاهش تولید نفت توسط اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و موافقت تولیدکنندگان غیر اوپک، باعث تقویت قیمت نفت شده است به طوری که در هفته های اخیر، نفت وارد کانال 60 دلاری شد.

عراق برای توسعه میادین نفتی مشترک با ایران دست به کار شد

وزارت نفت عراق همچنین در این بیانیه گفته است که مشخصات و نام مناطق مورد نظر در استان های بصره، میسان، المثنی، واسط، دیالی و همچنین نقطه ای در آب های ساحلی عراق (در اروند رود) به زودی اعلام خواهد شد.

برف و باران مناطق غربی و مرکزی را از فردا فرامی گیرد

این سامانه بارشی تا بعد از ظهر روز سه شنبه این هفته همچنان به فعالیت خود در این مناطق ادامه خواهد داد.

قیمت هر بشکه سبد نفت اوپک از مرز 60 دلار گذشت

در پایان معاملات دیروز، هر بشکه نفت برنت دریای شمال به قیمت 62 دلار و 57 سنت و هر بشکه نفت غرب تگزاس به بهای 56 دلار و 83 سنت معامله شد که به ترتیب نسبت به روز دوشنبه گذشته 0.56 و 1.32 درصد افزایش داشتند.

گل آلود شدن آب در کرمانشاه به دلیل پس لرزه ها است

رضا اردکانیان اضافه کرد: بر اساس گزارش های موجود حدود 500 پس لرزه تاکنون در این منطقه اتفاق افتاده و این امر بر روی آب های کارستی و چشمه های این منطقه تأثیر گذاشته است.

مصرف روزانه بنزین در کشور رکورد زد

میانگین مصرف بنزین در آبان‌ماه روزانه 78.3 میلیون لیتر اعلام شده که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال 8 درصد رشد نشان می‌دهد.

وزیر نفت درباره خاموش شدن میدان رگ سفید اظهار بی اطلاعی کرد

بیژن زنگنه درباره صادرات گاز به ترکیه نیز بیان داشت: قیمت صادرات گاز به ترکیه، بحث دیگری است، اگر بخواهیم گاز را به قیمت گاز صادراتی به ترکیه به سایر مناطق بفروشیم، باید دختر خود را بدون شوهر در خانه نگاه داریم.

حجم بارش های کشورنزولی شد

ایستگاه رامسر- صفارود در استان مازندران شاهد حداکثر بارندگی به میزان 578.5 میلی‌متر بوده و برای ایستگاه‌های یاسوج، فین کاشان، زاهدان و فریمان در استان های، کهکیلویه و بویراحمد، اصفهان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی حداقل بارندگی به میزان صفر گزارش شده است.

نفت سبک ایران 63 دلار و 82 سنت در بازارهای جهانی چکش خورد

در هفته های اخیر، افزایش امیدواری برای تمدید طرح کاهش تولید نفت توسط اوپک و غیر اوپک و کاهش نفت مازاد از بازارها، قیمت نفت روندی افزایشی داشته به طوری که نفت در کانال 60 دلاری در حال خرید و فروش است.

نشت یابی کوچه به کوچه گاز شهرهای بزرگ ماه هاطول می کشد/کارکنان شرکت گاز در کرمانشاه ازحس بویایی برای امنیت گازرسانی بهره بردند

حمید رضا عراقی به پیش‎بینی وقوع زلزله در کلان شهرهایی مانند تهران اشاره کرد و گفت: تمهیداتی را در نظر گرفته ایم که اگر زلزله در تهران اتفاق بیفتد تخلیه گاز از سطح شهر در کوتاه ترین مدت انجام شود.

هشدار مدیرعامل انجمن انرژی‌های تجدید پذیر ایران درباره قرارداد ساگا انرژی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
ایران خریدار تکنولوژی‌های کهنه خارجی

سیدمسلم موسوی ابراز نگرانی کرده که با ادامه وضعیت موجود، کشور به یک خریدار صرف در تکنولوژی خارجی در انرژی‌های تجدیدپذیر تبدیل شود.

تعمیرانشعابات شکسته آب در سرپل ذهاب تا فردا تمام می شود

حمیدرضا جانباز اظهار کرد: مردم مناطق زلزله زده نگرانی راجع به ناسالم بودن آب شرب نداشته باشند چرا که همکاران و کارشناسان فنی ما در منطقه مستقر و سلامت آب را تامین خواهند کرد.

وصل گاز منازل آسیب دیده درزلزله به پایان نشت یابی موکول شد

حمیدرضا عراقی گفت: در جوانرود 16 هزار، سرپل ذهاب 16 هزار و ثلاث باباجانی شش هزار مشترک گاز طبیعی هستند و پس از زلزله شامگاه یکشنبه در سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی بیشترین حادثه علمک‌ها به علت ریزش آوار ساختمانی به وقوع پیوسته است.

در گفتگوی اختصاصی مجید نامجو با «نود اقتصادی» عنوان شد
نگرانی وزیر اسبق نیرو از قرارداد ایران با ساگا انرژی نروژ

مجید نامجو در گفتگو با «نود اقتصادی» اذعان داشته است که باید مراقب بود خرید تکنولوژی توام با انتقال دانش فنی باشد و افزود که برندی به نام ساگا انرژی برای او ناشناخته است.

گزارش «نود اقتصادی» از یک سوء مدیریت مشهود در وزارت نفت؛
کم کاری وزارت نفت در صنعت CNG/ خسارت چند میلیارد دلاری انزوای CNG برای اقتصاد کشور

از ابتدای راه اندازی صنعت CNG در کشور از سال 81 تا اکنون حدود سه میلیارد دلار در صنعت سی ان جی سرمایه گذاری شده که خروجی این سرمایه گذاری، سبب شده 60 میلیارد لیتر بنزین از محل عدم واردات، صرفه جویی صورت پذیرد.

ایران با سواپ گاز ترکمنستان به عراق و ترکیه مخالفت کرد

حمیدرضا عراقی ادامه داد: مذاکرات با ترکمنستان برای صادرات مشترک گاز به کشورهای حاشیه خلیج فارس همچنان در جریان است.

40 درصد نفت ایران از قاره اروپا سردرآورد

میانگین قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران از ابتدای سال 2017 تا پایان 27 اکتبر (پنجم آبان ماه) به ترتیب 50 دلار و 26 سنت و 50 دلار و 2 سنت بوده است.

مشکلات دریافت پول صادرات گاز به عراق رفع شد/ گاز ایران تا پایان سال به بصره می رسد

حمیدرضا عراقی گفت: بخش ایرانی خط لوله صادرات گاز به بصره (جنوب عراق) را نیز ساخته ایم اما طرف عراقی هنوز اقدام نکرده است.

دبیر انجمن صنفی GNG در گفتگوی تفصیلی با «نود اقتصادی»:
2400 جایگاه GNG نیمه فعال است/ از اهدافمان در برنامه پنجم عقب ماندیم

مرتضی ابراهیمی مقدم گفته است که به دلیل تعهد وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران در قبال عدم قطع گاز مشترکان خانگی، در صورت قطع گاز جایگاه‌های عرضه سوخت سی ان جی، در چهار ماه سرد سال، هیچ خسارتی به جایگاه داران پرداخت نمی‌شود.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مشکلات امروز پالایشگاه خلیج فارس ناشی از اشتباهات وزیری هامانه است

به گفته مدیر عامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، پالایشگاه های مورد نظر در سیراف در واقع "تاپینگ پلنت" بوده که احداث آنها درشرایط فعلی مرسوم نبوده و ازدهه 1960 بدین سو تعداد زیادی ازآنها از سرویس خارج شده اند.

دکتر میثم موسایی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» + فیلم
گرانی 50 درصدی بنزین تبعات خطرناکی بر زندگی مردم دارد


پربیننده