جمعه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۹:۲۰ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس انرژی

واردات نفت کره و ژاپن از ایران در درازمدت به صفر نمی‌رسد!/ اوضاع از تحریم‌های 91-90 خیلی بهتر است
مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:

واردات نفت کره و ژاپن از ایران در درازمدت به صفر نمی‌رسد!/ اوضاع از تحریم‌های 91-90 خیلی بهتر است

مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، قیمت کنونی نفت خام در بازار بین المللی را قیمتی مناسب برشمرد و گفت که با وجود اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا برعلیه ایران، شرایط همچون تحریم قبلی سخت نشده و حتی درآمدهای نفتی کشور هم کمتر از تحریم قبلی نخواهد شد.

حذف کارت سوخت از ابتدا اشتباه بود
شهنازی زاده، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گفتگو با «نود اقتصادی»:

حذف کارت سوخت از ابتدا اشتباه بود

سیدنورالدین شهنازی زاده یکی از دلایل مهم افزایش مصرف و قاچاق سوخت در کشور را حذف کارت سوخت و عدم استفادده از این سامانه دانست.


مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
واردات نفت کره و ژاپن از ایران در درازمدت به صفر نمی‌رسد!/ اوضاع از تحریم‌های 91-90 خیلی بهتر است

مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد، قیمت کنونی نفت خام در بازار بین المللی را قیمتی مناسب برشمرد و گفت که با وجود اعمال تحریم‌های نفتی آمریکا برعلیه ایران، شرایط همچون تحریم قبلی سخت نشده و حتی درآمدهای نفتی کشور هم کمتر از تحریم قبلی نخواهد شد.

شهنازی زاده، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
حذف کارت سوخت از ابتدا اشتباه بود

سیدنورالدین شهنازی زاده یکی از دلایل مهم افزایش مصرف و قاچاق سوخت در کشور را حذف کارت سوخت و عدم استفادده از این سامانه دانست.

معاون وزیر نفت در امور پالایشی:
کیفیت بنزین ستاره خلیج فارس به بنزین معمولی تغییر داده شد!

معاون وزیر نفت در امور پالایشی گفت:کیفیت بنزین تولیدی پالایشگاه ستاره خلیج فارس برای جبران رشد۱۰درصدی مصرف به بنزین معمولی تغییر داده شد،امااکنون ظرفیت تولید روزانه ۳۰ میلیون لیتر است.

موج انصراف شرکت‌های غربی از حضور در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان

با ناپدید شدن قاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه موجی از انصراف رسانه ها و شرکت ها نسبت به حضور در کنفرانس سرمایه گذاری عربستان به راه افتاده است.

تامین ۹۵ درصدی سوخت نیروگاه‌های کشور از گاز طبیعی

براساس برآوردهای صورت گرفته، از ابتدای سال جاری تا نیمه مهرماه امسال، بیش از ۹۵ درصد سوخت نیروگاه‌های کشور از طریق گاز تامین شده که نقش بسیار مهمی را در کاهش آلودگی بر عهده داشته است.

ساخت پالایشگاه سود آور است/ تحقیق و توسعه درصنعت پالایش از ۹۲ متوقف شد

مدیر سابق برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش با اشاره به سودآوری پالایشگاه‌ها گفت:متاسفانه تحقیق و توسعه در صنعت پالایشگاهی از سال ۹۲ در کشور متوقف شده است.

مدیرعامل سرمایه گذاری نفت خداحافظی کرد

ظاهرا مهمترین دلیل خداحافظی صدیقی تنکابنی از مدیریت عاملی شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت،اتمام دوره هیات مدیره ای او در این شرکت بوده ،هرچند که گفته می شود انتقاداتی هم به شیوه عملکرد او دراین شرکت وجود داشته است.

ابهامات پیرامون مدیرعامل پتروشیمی امیرکبیر:
از عضویت در هیئت مدیره یک شرکت متخلف خودرویی تا خرید ساختمان لوکس در سعادت آباد/ لزوم پاسخگویی مدیرعامل بانک رفاه

«سید جواد سلیمانی» فروردین سال ۹۶ از یکی از شرکت های زیر مجموعه یک خودروسازی در تبریز و بدون سابقه حضور در صنعت پتروشیمی به عنوان مدیر عامل پتروشیمی امیرکبیر در ماهشهر منصوب شد. حال بعد از گذشت یک و نیم سال از انتصاب وی نیاز است ایشان در مورد سه موضوع زیر شفاف سازی کند.

مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کاسب‌ها مخالف استفاده از کارت سوخت بودند!

جلیل سالاری گفت عده‌ای کاسب همچون برخی اعضای اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، استفاده از کارت سوخت را فاقد ضرورت دانسته و استفاده از آن را هزینه بر می‌دانستند، درحالیکه اکنون کشور هزینه عدم استفاده از سامانه کارت سوخت را می‌پردازد.

رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و عضو اتاق بازرگانی:
صادرات نفت ایران هیچ وقت صفر نخواهد شد/ فروش نفت از طریق روسیه فعلا نمی‌شود

پدیدار در مورد تلاش آمریکا برای صفر صادرات نفت ایران گفت: صادرات نفت ایران هیچ وقت صفر نخواهد شد.

وزیر نیرو خبر داد:
بهره‌برداری از ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید تا پیک ۹۸

وزیر نیرو گفت: بر اساس ارزیابی صورت گرفته بیش از ۵۰ گیگاوات به ظرفیت بادی اضافه‌شده و به ظرفیت کلی ۵۳۹ گیگاوات رسیده است که رشد ۱۱ درصدی را با خود به همراه داشته است.

به منظور جلوگیری از قاچاق
کارت سوخت مجددا احیا می‌شود

کارت سوخت به منظور جلوگیری از قاچاق مجددا احیا می‌شود.

هدایت الله خادمی،‌عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
وزارت نفت علاقه‌ای به راه اندازی بورس نفت ندارد/ کدام سفیر ما توانسته یک بازار اقتصادی برای کالاهای ما ایجاد کند؟!

خادمی گفت: وزارت نفت علاقه‌ای به عرضه نفت در بورس نداشت و به همین دلیل هم آقای وزیر گفت که سران سه قوه تکلیف کرده اند که این کار انجام شود در حالی که زیرساخت های این اتفاق را باید خود شرکت ملی نفت ایجاد می کرد.

کدام سدها منجر به خشکسالی می شوند؟

بدون شک اثرات منفی سد گتوند بر روی کارون و سد لاسک در استان گیلان بیشتر از مزایای کوتاه مدت آنها خواهد بود.

نفت برنت ۱.۵ دلار گران شد

قیمت نفت برنت طی امروز بیش از ۱.۵ دلار گران شد.

معاون وزیر نیرو:
کنترل شرایط آبی در کشور نیازمند یک مدیریت پیوسته است

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا کنترل شرایط آبی کشور را نیازمند مدیریت پیوسته بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان اعلام کرد.

ضرب‌العجل ۱۰ روزه بارگیری محصولات پتروشیمی ابلاغ شد
شمارش معکوس برای پایان دادن به احتکار محصولات پتروشیمی

همزمان با احتکار گسترده محصولات پتروشیمی توسط دلالان و سودگران در انبارهای برخی شرکت‌های پتروشیمی، مدیریت بازرگانی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، اعلام کرد: خریداران محصولات پتروشیمی ۱۰ روز مهلت دارند تا محصولات خریداری شده را بارگیری کنند.

در صندوق بازنشستگی صنعت نفت چه خبر است؟
حیف و میل بیت المال در صندوق بازنشستگی صنعت نفت!

بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد که صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت، در یکی از اماکن اقتصادی و مرکزی لندن برج و ساختمان بزرگی دارد که به ساختمان کالای نفت مشهور است. گفته می‌شود که اجاره چشمگیر 35 سال این ساختمان به حساب صندوق واریز نشده است!

افزایش 40 درصدی فروش روغن موتورهای ایرانول

عیسی اسحاقی ،ضمن تکذیب شایعه 40 درصدی افزایش قیمت روغن موتور، گفت: چهار شرکت عمده تولید کننده روغن با هماهنگی سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده با وجود افزایش قیمت خوراک، ملزومات و در کل بهای تمام شده تنها 9 درصد قیمت روغن های موتوری را افزایش داده اند.

اختصاصی «نود اقتصادی»:
یک نماینده سابق مجلس خواستار دریافت حقوق 30 میلیون تومانی از شرکت نفت شد+ سند

احمدی یکی از مدیران بازنشسته شرکت ملی نفت، نماینده سابق مجلس و مجری طرح جامع توسعه پایدار پارس جنوبی در نامه‌ای خواستار پرداخت حقوق ۳۰ میلیون تومانی به صورت علی الحساب شد.

نماینده سابق ایران در هیات عامل اوپک در گفتگوی تفصیلی با «نود اقتصادی»:
غیبت زنگنه در نشست الجزایر، مجوز افزایش تولید جهانی نفت را صادر کرد!

نماینده سابق ایران در هیات عامل اوپک، یکی از مهمترین نتایج دهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک درالجزایر را برخلاف رویه معمول، اخذ تصمیم و صدور مجوز افزایش تولید و در نهایت جایگزینی نفت ایران توسط برخی از کشورهای دارای ظرفیت مازاد نفت خام برشمرد.

رانت های کنونی در نرخ ارز و خوراک مفسده انگیز است

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت گاز و پتروشیمی گفت: رانت های موجود در نرخ ارز و خوراک، مفسده انگیز است و اقتصاد را دچار بحران و تزلزلمی کند؛ بنابراین بخش خصوصی حذف انواع رانت را خواستار است.

گزارش «نود اقتصادی» از انفعال دیپلماسی وزیر نفت در آستانه آغاز دور جدید تحریم‌های آمریکا؛
رپرتاژ رسانه‌های حامی دولت برای اتفاقی که زنگنه در آن هیچ نقشی نداشت!/ رسانه‌های دولتی مخالفت عربستان و روسیه با افزایش تولید نفت را به غیبت زنگنه در نشست JMMC ربط دادند!

دهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک در شرایطی دیروز با مخالفت عربستان و روسیه با افزایش تولید نفت پایان یافت که برخی از رسانه‌های حامی دولت دلیل این اتفاق را غیبت زنگنه در این نشست دانستند و نوشتند زنگنه با علم به این موضوع به نشست نرفته است، در حالیکه کارشناسان مستقل نفتی معتقدند اگر زنگنه به نشست (JMMC) میرفت، میتوانست برای افزایش فروش نفت ایران با کشورهایی مانند هند مذاکره کند!

علی چگینی 50 روز است به محل ماموریت خود نرفته
تحریمهای نفتی ایران 7 هفته دیگر آغاز می‌شود، ایران در کشوری که یک چهارم نفتش را میخرد سفیر ندارد!+ عکس

در حالیکه فقط چند هفته دیگر تا تحریم‌های جدید نفتی آمریکا ضد جمهوری اسلامی (13 آبان ماه) باقی مانده و آمریکایی‌ها به شدت در حال رایزنی با مشتریان نفتی ایران هستند تا آنها را از خرید نفت ایران منصرف کنند، علی چگینی سفیر ایران در هند بیش از 50 روز است در سرکار خود حاضر نمی‌شود!

۵۰۰۰ مگاوات به ظرفیت اسمی نیروگاهی کشور اضافه می‌شود

مدیرعامل شرکت مادر تخضصی تولید نیروی برق حرارتی از اضافه شدن ۵۰۰۰ مگاوات به صورت اسمی به ظرفیت نیروگاه‌های کشور خبر داد و گفت: ۲۵ واحد نیروگاهی تا تابستان سال آینده وارد مدار خواهد شد تا بتوانیم تابستان پیش‌رو را بدون کوچک‌ترین مشکل سپری کنیم.

تولید نفت ایران کاهش یافت

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در اوت سال میلادی جاری به ۳.۵۸۴ میلیون بشکه در روز رسید.

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در گفتگوی تفصیلی با «نود اقتصادی»:
حتی بعد از تحریم‌های 13 آبان هم فروش نفت ایران به زیر یک میلیون نخواهد رسید/ مدافعان بورس انرژی دنبال رانت در نفت هستند/ فروش نفت خام در بورس انرژی به معنی حراج است

قمصری گفت: با توجه به بررسی‌های که از بازار صورت گرفته صادرات نفت خام ایران به محدوده یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید اما سقوط آن به زیر یک میلیون بشکه در روز محتمل نیست!

روش‌هایی وجود دارد که می‌توان با آنها ضمن تضمین کف فروش نفت به قیمت منطقی با ایجاد فساد و رانت نفتی هم مقابله کرد
۳ راه‌ فروش نفت از 13 آبان که تحریمهای جدید آمریکا آغاز می شود+ نمودار و جدول

نفت ایران در قالب محموله‌های کوچک و متوسط به مشتریانی از بخش غیردولتی که هویت آنها برای آمریکا قابل شناسایی نیست، فروخته شود.

هند خرید نفت ایران را متوقف نمی‎کند/واردات روزانه ۵۲۳ هزار بشکه در ماه اوت

آمارهای اولیه تانکری نشان می دهد، در حالی که فشارهای آمریکا برای قطع صادرات نفت ایران بالا گرفته، هند در ماه اوت، واردات نفت از ایران را ۳۲ درصد نسبت به ماه قبل از ان کاهش داده و به حدود ۵۲۳ هزار بشکه در روز رسانده است.

برق مجانی موجب رشد مصرف است/خاموشی ها به دلیل فرسودگی نبود

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای تهران گفت:نرخ برق می‌تواند در مدیریت مصرف برق تأثیرگذار باشد.به نحوی که در برخی نقاط کشور که از برق مجانی استفاده می کنند شاهد افزایش مصرف هستیم.

افت سهام نفتی‌ها و رشد بانکی‌ها در معاملات امروز بورس

در اولین روز معاملات بورس تهران در این هفته خودرویی‌ها و نفتی ها با کاهش فزاینده قیمت‌ها مواجه شدند اما گروه بانک و موسسات اعتباری رشد قیمت را شاهد بودند.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی خبر داد:
بهره برداری از نیروگاه افق زاهدان تا تابستان سال ۹۹

مدیرعامل شرکت تولید برق حرارتی گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده ٢ واحد گاز نیروگاه افق زاهدان تا پیک سال ٩٩ به بهره برداری می رسد.

در گفتگو با مهر مطرح شد؛
آب شیرین‌کن‌ هسته‌ای راهکار غلبه بر چالش کم‌آبی است

در حالیکه چالش آب یکی از  دغدغه ها مهم کشور است، برخی کارشناسان معتقدند می‌توان با استفاده از مزیت نوار ساحلی گسترده در جنوب کشور، از طریق آب شیرین کن‌های هسته‌ای این چالش را مدیریت کرد. 

وزارت نیرو اعلام کرد؛
اوج مصرف برق در مدار بالای ۴۹ هزار مگاوات

پیک مصرف برق کشور در مدار بالای ۴۹ هزار مگاوات قرار گرفت.

دبیرخانه اوپک اعلام کرد؛
قیمت سبد نفتی اوپک در هفته گذشته حدود ۲ دلار بالا رفت

میانگین قیمت سبد نفتی اوپک هفته گذشته به بیش از ۷۲ دلار و ۹ سنت برای هر بشکه رسید که حدود ۲ دلار نسبت به هفته پیش از آن بالاتر بود.

دولت بنزین را با چه نرخی از پالایشگاه‌ها می‌خرد؟

با گذشت ۹ سال از قانون هدفمندی یارانه‌ها هنوز یکی از بندهای آن که بر "حذف یارانه سوخت و افزایش سالانه ۲۰ درصدی قیمت حامل های انرژی طی پنج سال" دلالت می‌کرد، اجرایی نشده است؛ بنابراین با اینکه دولت اجازه افزایش قیمت حامل‌های سوخت را داشته، قیمت سوخت از سال ۱۳۹۴ تاکنون و بعد از تک‌نرخی شدن همچنان ثابت است و هزینه‌های اضافی تولید بنزین در ایران از جیب دولت پرداخت می‌شود.

فروش محصولات پتروشیمی پارس مشکلی ندارد

شرکت پتروشیمی پارس درگزارش شفاف سازی خودتصریح کرده که با توجه به استفاده ازخدمات دو کارگزار فروش محصولات صادراتی شرکت پتروشیمی پارس و قراردادهای بلندمدت، مشکلی از بابت فروش محصولات نخواهد داشت.

خوش‌بینی به افزایش قیمت نفت رنگ باخت

خوش‌بینی سرمایه‌گذاران به افزایش قیمت‌های نفت جهانی طی چهار ماه گذشته کاهش یافته است.

افزایش ۹۰ درصدی قیمت خوراک روانکاران

براساس این اطلاعیه قیمت لوبکات (خوراک روانکاران) با حدود 90 درصد افزایش مواجه بود و لوبکات سنگین از 20642 ریال مرداد ماه به 39334 ریال و لوبکات سبک از 21181 ریال مرداد ماه به 40360 ریال در شهریور ماه افزایش یافته است.

پژوهشگر ارشد نفت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
امکان کاهش صادرات نفت وجود دارد، اما صفر شدن صادرات نفت ایران ممکن نیست/ حتی با تحریم آمریکا، نیازی به واردات بنزین نداریم

کریمی گفت: با وارد مدار شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس ما می توانیم بنزین مورد نیازِ چند سال آینده کشور را تأمین کنیم

واردات ۹ میلیون تن کالای اساسی در ۱۸۰ روز به کشور
انبارهای دولتی در حال پر شدن کالا


پربیننده