سه شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۸:۴:۴۷ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

هر کارتن خوابی به بنیاد مسکن مراجعه کند،‌ به او خانه می‌دهیم/ روستاییانی که بخواهند به روستا برگردند،‌تشویقشان کرده و به آنها وام ارزان قیمت می‌دهیم
مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با «نود اقتصادی»:

هر کارتن خوابی به بنیاد مسکن مراجعه کند،‌ به او خانه می‌دهیم/ روستاییانی که بخواهند به روستا برگردند،‌تشویقشان کرده و به آنها وام ارزان قیمت می‌دهیم

سهرابی گفت: در حال حاضر در هیچ روستایی افراد کارتن خواب وجود ندارد و اگر موردی وجود داشته باشد بنیاد مسکن مشکل آنها را حل کرده و آنها را خانه دار می‌کند.

سازمان ملل مسکن مهر را یک طرح منحصر به فرد معرفی کرده/ اسکلت و استحکام مسکن مهر مناسب ارزیابی می‌شود
تمجید مازیار حسینی معاون وزیر راه و شهرسازی از مسکن مهر:

سازمان ملل مسکن مهر را یک طرح منحصر به فرد معرفی کرده/ اسکلت و استحکام مسکن مهر مناسب ارزیابی می‌شود

معاون وزیر راه گفت: دفتر اسکان بشر در سازمان ملل، ساخت مسکن مهر را جزو تجربه‌های منحصر به فرد و قابل انتقال به مجامع بین‌المللی اعلام کرده است.


مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
هر کارتن خوابی به بنیاد مسکن مراجعه کند،‌ به او خانه می‌دهیم/ روستاییانی که بخواهند به روستا برگردند،‌تشویقشان کرده و به آنها وام ارزان قیمت می‌دهیم

سهرابی گفت: در حال حاضر در هیچ روستایی افراد کارتن خواب وجود ندارد و اگر موردی وجود داشته باشد بنیاد مسکن مشکل آنها را حل کرده و آنها را خانه دار می‌کند.

سازنده‌ها ازعرضه آپارتمان‌های تکمیل‌شده کوچک و متوسط خودداری می‌کنند!

رفتار بازار مسکن و نوسان سینوسی نرخ رشد قیمت مسکن طی دست‌کم هفت ماه اخیر موجب شده پیش‌بینی اتفاقات پیش‌روی بازار مسکن برای فعالان این بازار دشوار باشد و به همین خاطر نمی‌توانند روی حدس و گمان‌هایی که در این رابطه حتی از سوی کارشناسان مطرح می‌شود، حساب ویژه باز کنند.

پروازهای داخلی ازمهرآباد به فرودگاه امام منتقل نمی شود/پروازهای داخلی ازترمینال یک فرودگاه امام انجام می‌شود

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در این باره توضیح داد: هیچیک از پروازهای مهرآباد به فرودگاه امام منتقل نمی‌شود؛ بلکه در ترمینال یک فرودگاه امام پروازهای جدیدی به مقاصد مشهد، کیش، شیراز و اصفهان و سایر شهرها برقرار می‌شود و انتخاب با مردم است که از فرودگاه امام به سایر شهرهای ایران سفر کنند یا از فرودگاه مهرآباد.

میزان مسافرت ریلی کشور چهار میلیون سفر کاهش یافت

از مهمترین عوامل این کاهش می‌توان به ارزشمندتر شدن وقت افراد، کاهش بعد خانوار، زمانبری سفر ریلی با توجه به پهنه وسیع کشور و هزینه بالای مسافرت چند روزه خانوادگی با شیوه حمل و نقل ریلی اشاره کرد.

تمجید مازیار حسینی معاون وزیر راه و شهرسازی از مسکن مهر:
سازمان ملل مسکن مهر را یک طرح منحصر به فرد معرفی کرده/ اسکلت و استحکام مسکن مهر مناسب ارزیابی می‌شود

معاون وزیر راه گفت: دفتر اسکان بشر در سازمان ملل، ساخت مسکن مهر را جزو تجربه‌های منحصر به فرد و قابل انتقال به مجامع بین‌المللی اعلام کرده است.

پرداخت اقساط ارزی قرارداد خرید واگن از روسیه به تاخیر خورد!

نوراله بیراوند ادامه داد: ارزش بسته مالی دولت برای برای نوسازی و توسعه ناوگان ریلی 1973 میلیارد تومان است که در حال حاضر بانک ایران و ونزوئلا با پرداخت 75 میلیارد تومان از این تسهیلات، موافقت کرده است.

بلیت قطار تهران تا آنکارا ٤٣ و تا وان ترکیه 20 یورو اعلام شد

میرحسن موسوی» در حاشیه هفتمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی، گفت: از چهارم تیر قطار تهران - وان و از ششم تیر قطار تهران -آنکارا شروع به حرکت می کنند.

ساخت واحد‌های مسکونی بیش از ۱۲ طبقه ممنوع است

محمد شکرچی زاده، با بیان اینکه تعدادی ضوابط بلند مرتبه‌سازی توسط شورای عالی معماری و شهرسازی مصوب شده است، گفت: ضوابط ساختمان‌های بلند مرتبه باید از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی ابلاغ شود و رعایت آن از سوی شهرداری و سازندگان مسکن الزامی است.

خانه‌های ۶ تا ۱۰ سال ساخت درصدر تقاضای خریداران مسکن قرار گرفتند

بر اساس این گزارش، خانه‌های ۶ تا ۱۰ سال ساخت اکنون درصدر تقاضای خریداران مسکن پس از آپارتمان‌های نوساز قرار دارند و رتبه دوم بیشترین معاملات به این آپارتمان‌ها تعلق دارد.

قیمت بلیت اتوبوس ۲۰ درصد افزایش یافت / قیمت‌ بلیت به شرایط اقتصادی کشور بستگی دارد

وی ادامه داد: به همین دلیل نیز درخواست افزایش قیمت‌ها را ارائه کردیم و منتظر تصمیم ستاد تنظیم بازار در این رابطه بودیم که در نهایت با آن موافقت شد.

بیت الله ستاریان تحلیلگر بازار مسکن بیان کرد:
دولت فعلی برای 65 درصد از مردم کشور هیچ برنامه‌ای ندارد/ رونق ساخت و ساز در بخش مسکن تاثیر تحریمها را کاهش می‌دهد

ستاریان گفت: مسکن تنها بخشی است که اهمیتش از نیروی انتظامی و قوه قضائیه بالاتر است، چون اساس جرم‌خیزی از نداشتن مسکن است. سهم بزرگی از اختلالات روانی در جامعه، خشونت‌ها، درگیری‌ها، ناامیدی‌ها و… از بخش مسکن است.

فیلم/ حسین عبده تبریزی تحلیلگر مسائل اقتصادی و اقتصاددان نزدیک به دولت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
قدرت خرید برای یک خانه ۶۵ متریِ ۱ میلیارد تومانی برای ۹۰ درصد مردم وجود ندارد/ قیمت‌های امروز در بازار مسکن با دلار ۱۸ هزار تومانی محاسبه شده است

عبده تبریزی گفت: نرخ بالای ارز خیلی مصائب برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند، ولی حداقل صادرات را می‌تواند افزایش دهد.

کمال اطهاری قتصاددان و تحلیلگر بازار مسکن:
معاملات صوری قیمت مسکن را افزایش داده/ بانکها نقش اساسی در گرانی مسکن دارند/ 80 درصد نقدینگی نظام بانکی در بخش مسکن زمین‌گیر شده

اظهاری گفت: سال‌هاست معاملات صوری در بازار املاک در حال انجام است که کارشناسان بارها درباره عواقب آن هشدار داده‌اند. امیدوارم که دولت این اراده را پیدا کند که این بخش از اقتصاد را ساماندهی کرده و بخش‌های رانت‌جو در بازار مستغلات را از میدان به در کند.

زریبافان: ساخت ۴۰۰ هزار مسکن عقبگرد است/ انتقاد از پنهانکاری دولت روحانی

مسعود زریبافان کارشناس مسکن و معاون سابق رئیس جمهور معتقد است که احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی وزارت راه حرکتی پایین‌تر از بهره‌وری و به معنای ارائه قطره‌چکانی حق مردم است.

نرخ بلیت در تعطیلات عید فطر بالاتر از نرخ مصوب نمی رود!

مقصود اسعدی سامانی درباره مدیریت بازار فروش بلیت هواپیما در ایام تعطیلات پیش رو اظهار داشت:کلاس های نرخی در شرکت های هواپیمایی و برای مسیرهای مختلف، متفاوت است و پیش از این کمینه و بیشینه قیمت بلیت هواپیما و میانگین قیمت برای تمامی مسیرهای داخلی اعلام شد.

غلامرضا سلامی، مشاور عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی:
طرح وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار مسکن، همان طرح مسکن مهر است/ دولت باید خودش پیش فروش مسکن به مسکن اولی‌ها را برعهده بگیرد

سلامی گفت: طرح وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی بازار مسکن، همان طرح مسکن مهر است.

تحلیل مهدی سلطان‌محمدی، کارشناس و فعال بازار مسکن از طرح جدید وزارت راه:
تشکیل "موسسات استیجاری" عرضه مسکن اجاره‌ای را در جامعه کاهش می‌دهد/ با اجرای این طرح در طول زمان ذخیره اجاره‌ای مناطق کاهش پیدا می‌کند

سلطان محمدی گفت: مسئله کنترل نرخ اجاره‌بها در تمام دنیا یک دغدغه عمومی است چراکه مستاجران گروه‌های اجتماعی هستند که معمولاً در دهک‌های پایین قرار دارند. این درحالی است که در تمام دنیا قیمت مسکن در حال افزایش است و روزبه‌روز فشار بیشتری به مستاجران وارد خواهد شد.

رشد ۱۱۲ درصدی قیمت مسکن تهران در یکسال اخیر/ خرید ۳۶ درصد کاهش یافت+ جدول

براساس گزارش اخیر بانک مرکزی ایران، قیمت مسکن در شهر تهران طی یکسال اخیر با رشد ۱۱۲ درصدی از متری ۵/۹ میلیون تومان در اردیبهشت سال ۹۷ به متری ۱۲/۶ میلیون تومان در اردیبهشت ۹۸ رسیده است. همچنین طی یکسال اخیر تعداد معاملات با کاهش ۳۶ درصدی از ۱۹ هزار و ۱۰۷ فقره در اردیبهشت ۹۷ به ۱۲ هزار و ۱۲۸ فقره در اردیبهشت سال جاری رسیده است.

هیچ آزادراهی به بخش خصوصی واگذار نشده است

مقبلی در خصوص چرایی کند پیش رفتن برنامه واگذاری آزادراه‌ها به بخش خصوصی، گفت: تا این ساعت عملاً هیچ آزادراهی به بخش خصوصی واگذار نشده است، با این حال آزادراه‌هایی که در گذشته با حضور بخش خصوصی ساخته شده است هنوز مستهلک نشده و توسط این بخش اداره می شود؛

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با «نود اقتصادی» پاسخ عباس آخوندی را داد
خرید هواپیما ربطی به تصویب FATF ندارد

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری، فروش هواپیما به ایران با ترفندهای فعلی را امکان ناپذیر دانست و اعلام کرده که در خرید هواپیما به ایران مشکلات زیادی وجود دارد و عدم فروش هواپیما به ایران هیچ ربطی به نپیوستن ایران به "اف ای تی اف" ندارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد
دولت روحانی اعتقادی به حل مشکل مستاجران ندارد/ باید منتظر روزهایی سخت برای کسانی که تاکنون خانه نخریده‌اند، باشیم

ملکشاهی گفت: دولت روحانی هیچ اعتقادی به ساماندهی بخش مسکن ندارد، چرا که طی ۶ سال اخیر نه فقط اقدامی عملی در بخش ساخت مسکن نکرده است، بلکه تولید واحدهای مسکونی انبوه طرح مسکن‌مهر را نیز که بخش عظیمی از خانوارهای کم‌درآمد و متوسط جامعه را پوشش داده، مزخرف عنوان می‌کند.

اعمال افزایش 22 درصدی قیمت بلیط قطار پس از ماه رمضان

آدم‌نژاد با اشاره به افزایش قیمت قابل توجه قطعات و ناوگان حمل و نقل عمومی اظهار داشت: در حال حاضر قیمت‌ها به صورت افسارگسیخته افزایش پیدا کرده‌اند و به طور کلی حال حمل و نقل عمومی خوب نیست و باید برای ساماندهی این شرایط راهکارهایی اتخاذ شود که یکی از گزینه‌ها در بخش حمل و نقل بار می‌تواند کاهش تعداد ناوگان باشد.

بیشترین فایل‌های اجاره پایتخت آپارتمان های ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع هستند!

اما در حال حاضر مستاجرانی که به دنبال یافتن آپارتمان بزرگ‌متراژ هستند، گزینه‌های متعددی پیش‌رو دارند و می‌توانند در بازار نسبتا آرام اجاره در حال حاضر، نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنند.

ایرلاین‌های ایرانی 336 میلیون دلار ارز گرفتند

مقصود اسعدی سامانی،اظهار کرد: با توجه به این‌که بخشی از نیازهای ارزی شرکت‌های هواپیمایی داخلی توسط بانک مرکزی تأمین می‌شود به همین دلیل درخواست‌های مورد نظر ارائه و در مجموع طی مدت مذکور ۱۴۰ میلیون دلار ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) و ۱۹۶ میلیون دلار ارز نیمایی به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی پرداخت شد.

۲۷۰ واگن مسافری در انتظار بازسازی است

محمد رجبی با بیان اینکه هزینه بازسازی هر واگن قطار حداقل ۱.۳ میلیارد تومان است، گفت: در صورتی که بخواهیم امسال ۲۷۰ واگن را بازسازی کنیم باید ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه پرداخت کنیم که این میزان برای شرکت‌های حمل و نقلی بسیار سنگین است.

کارت مصالح 2 درصد از قیمت تمام شده مسکن را کاهش می‌دهد

«فردین یزدانی» درباره میزان نیاز بازار برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا اظهار داشت: طبق محاسباتی که در سال 93 انجام شد در افق 10 ساله، سالانه چیزی حدود 600 هزار خانوار جدید تشکیل می‌شود. در عین حال 3 میلیون واحد شهری نیاز به نوسازی دارند. با همه این‌ها در مجموع بازار مسکن سالانه به 800 هزار واحد جدید نیازدارد.

محمد عدالت‌خواه تحلیلگر مسائل مسکن:
درصد رشد قیمت مسکن همیشه پایین‌تر از طلا و ارز است/ حذف قیمت آگهی‌ها تأثیری بر کاهش قیمت مسکن ندارد

یک کارشناس مسکن با بیان این‌که همواره درصد رشد قیمت مسکن پایین‌تر از بازارهای ارز و طلا می‌ماند گفت: با توجه به کاهش ارزش پول ملی، قیمت واقعی خانه نسبت به یک سال قبل نه تنها بالا نرفته بلکه کاهش یافته است.

اجرای طرح کارت مصالح ساختمانی بعد از هشت ماه به نتیجه‌ای نرسید!

رئیس کانون انبوه سازان کشوردرباره اجرای طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی و ارائه انبوه مصالح به سازندگان مسکن برای کاهش قیمت تمام شده تولید اظهار داشت: هشت ماه است که دولت وعده اجرای این طرح را داده است اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیده و ما به عنوان انبوه‌سازان کشور در جریان جزئیات آ‌ن قرار نداریم.

تردد جاده ای 14.5 درصد کاهش یافت

کل تردد ثبت ‌شده در شبانه‌روز گذشته براساس‌ آخرین اطلاعات دریافتی حاصل از رصد 2 هزارو 238 دستگاه تردد شمار فعال در محورهای برون‌ شهری، نسبت به روز قبل 14.5 درصد کاهش نشان می‌دهد.

نرخ بلیت هواپیما به مقصد مشهد از کرایه اسنپ هم ارزان تر است!

مقصود اسعدی سامانی،درباره آخرین مذاکرات با ترکیه برای ارایه سوخت به ناوگان هوایی ایران در فرودگاه‌های این کشور اظهار داشت: پیش از اعمال تحریم‌های گذشته شرکت‌های هواپیمایی کشورمان در فرودگاه‌های ترکیه اقدام به سوخت‌گیری می‌کردند. اما پس از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها، ترکیه هم اعلام کرد که امکان سوخت دهی به ناوگان ایرانی را ندارد.

فایل‌های نخاله، تهدید تازه در بازار مسکن!

ریسک خرید این ساختمان‌ها بسیار بالاست، چراکه نیمه‌کاره رها شده‌اند، به این معنا که یا به دلیل اختلافات تعمدا از طرف سازنده متوقف شده‌اند یا اینکه سازنده به دلیل آسیب‌هایی که در جریان رشد قیمت مصالح ساختمانی به آن دچار شده، به‌رغم تمایل به تکمیل واحد، بودجه مورد نیاز آن را ندارد.

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی شهر تهران 60 درصد رشد یافت

شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در زمستان سال 97 نسبت به فصل قبل از آن 7.7 درصد افزایش یافته بود.

حسن محتشم عضو انجمن انبوه‌سازان:
قیمت مسکن در تابستان افزایش می یابد/ دولت توجهی به ساخت واحدهای مسکونی برای ساماندهی بازار ندارد

گفت: قیمت واحدهای مسکونی در فصل بهار به نسبت سایر فصول چندان افزایشی نیست اما اوج رشد قیمت مسکن در فصل تابستان و زمان جابه‌جایی‌ها اتفاق می‌افتد که با توجه به ورود تقاضا به بازار در این مقطع زمانی قیمت آن افزایش می‌یابد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
در فروردین 98 خرید مسکن در مناطق 22، 21، 11، 3 و 8 بین 40 تا 48 درصد کاهش یافته است/ مناطق 5 و 20 همچنان برای خرید مسکن جذاب است

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از توزیع جغرافیایی خرید مسکن در مناطق 22 گانه شهر تهران طی فروردین سال 98 نسبت به فروردین سال 97 نشان می‌دهد بالاترین میزان کاهش خرید مسکن در مناطق 22، 21، 11، 3 و 8 است که خرید مسکن در این مناطق بین 40 تا 48 درصد کاهش یافته است. همچنین منطقه 5 با کاهش 17 درصدی و منطقه 20 با کاهش 8 درصدی، کمترین میزان کاهش خرید مسکن را داشته‌اند.

قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
پارسال مغازه ۱۷۹۴ مشاور املاک متخلف را پلمب کردیم

قلی خسروی گفت: سال ۹۷،‌ مغازه هزار و ۷۹۴ متخلف تعطیل شد. بخشی از واحدهای صنفی مشاوران املاک تعطیل شده در سال گذشته در تهران مربوط به اعمال ماده ۲۷ قانون صنفی بوده که در این راستا حدود ۱۴۲۵ باب مغازه مشاوران املاک تعطیل شده‌اند.

راه روستایی ۳۰ روستا در لرستان همچنان قطع است

حسن‌نیا تأکید کرد: بسیاری از محور‌های ما در استان لرستان تخریب شده بودند و تعدادی از این مسیر‌ها هم با رانش کوه و ریزش سنگ ارتباطشان قطع شده بود، اما با همکاری نیرو‌های راهداری برخی از این مسیر را ترمیم کرده‌ایم، اما در تعدادی از این روستا‌ها هم با ایجاد پل‌های لوله‌ای به صورت موقت ارتباط را برقرار کرده ایم.

سردرگمی در تعیین قیمت منصفانه به بازار واحدهای مسکونی لوکس رسید!

همین موضوع بر میزان معاملات مسکن نیز اثرگذار است؛ چراکه به‌ویژه خریداران به دلیل نامشخص بودن سطح قیمت‌ها قادر به تصمیم‌‌گیری برای خرید واحد مورد نظر خود نیستند و ترجیح می‌دهند تا زمانی که سطح قیمت متعارف و منصفانه در بازار تعیین شود در حاشیه بازار منتظر بمانند.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران طی یکسال اخیر/ قیمت خانه در اسفند ۹۶، کمتر از ۶ میلیون تومان؛ در اسفند ۹۷ بیش از ۱۱ میلیون تومان!

همچنین در اسفند سال ۹۶ تعداد معاملات ۱۲هزار و ۳۰۷ مورد بود که اسفند ۹۷ این میزان با کاهش ۱۰ درصدی به ۱۱هزار و ۸۳ مورد رسیده است.

بررسی‌های آماری خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
تعداد واحدهای مسکونی تکمیل‌شده کشور در دولت روحانی نصف شد

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد در دوره 6ساله (97-1392) دولت روحانی تعداد واحدهای مسکونی تکمیل‌شده کشور با کاهش 48 درصدی از 834هزار واحد در سال 92 به 402 هزار واحد در سال 96 رسیده است.

فیلم/ احمد خرم،‌ وزیر راه دولت اصلاحات در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با قرارداد 25 فروند ATR با ایتالیا، این شرکت ورشکسته را زنده کردیم/ هر فروند هواپیمای ATR را با رقم 28 میلیون دلار خریدند،‌ من حاضرم هر ATR را با رقم 20 میلیون دلار به ایران وارد کنم

خرم گفت: هر فروند هواپیمای ATR را با رقم 28 میلیون دلار خریدند،‌ من حاضرم هر ATR را با رقم 20 میلیون دلار به ایران وارد کنم.

فیلم/ فرشاد مومنی،‌ اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه مطرح کرد
خلاف گویی 10 میلیارد دلاری در واردات خودرو!


خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
از ۱۸ صندوق بازنشستگی کشور، ۱۵ صندوق در وضعیت قرمز هستند

پربیننده