سه شنبه سی ام مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۲:۲۳ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

چرا یادداشت "اقتصاد شهری تهران، دربند گذشته" وجهه علمی و منطقی ندارد؟
پاسخ دکتر علی اصغر قائمی‌نیا تحلیلگر مسائل اقتصادی به یادداشت بهروز ملکی تحلیلگر بازار مسکن

چرا یادداشت "اقتصاد شهری تهران، دربند گذشته" وجهه علمی و منطقی ندارد؟

دکتر علی اصغر قائمی‌نیا تحلیلگر مسائل اقتصادی در پاسخی کوتاه به بهروز ملکی تحلیلگر بازار مسکن که نوشته‌ای با عنوان "اقتصاد شهری تهران، دربند گذشته" نوشته بود، اثبات کرد که این یادداشت از وجاهت علمی و منطقی برخوردار نیست.

معاون قالیباف مدیرعامل هلدینگ بزرگ ساختمانی شد

معاون قالیباف مدیرعامل هلدینگ بزرگ ساختمانی شد

مازیار حسینی از دیماه سال 88 معاون فنی وعمرانی محمد باقر قالیباف، شهردارتهران بود که بعد ها به سمت معاونت حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران منصوب شد اما درزمان شهرداری "محمدعلی نجفی" شهردار سابق تهران جای خودرا به محسن پورسید آقایی داد.


آئین‌نامه اجرایی واگذاری مسکن مهر فاقد متقاضی ابلاغ شد

مشاور وزیر راه و شهرسازی از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی واگذاری واحدهای مسکن مهر فاقد متقاضی به نهادهای حمایتی خبر داد و گفت: حدود ۳۵ هزار واحد مسکن مهر در مراجع قضایی هستند که برای تعداد از آنها رای صادر شده است.

دولت با واگذاری طرح‌های نیمه تمام چند چند است؟

درحالیکه ظرفیت مناسبی برای واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام به تعاونی‌ها وجود دارد، اما بازهم معلوم نیست که مسئولان دولتی با این طرح ها چند چند هستند؟

معاون سازمان بنادر اعلام کرد:
سازمان بنادر قرارداد صیادی چینی‌ها با شیلات را تأیید کرد

معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: چینی‌ها برای صیادی در عمق ۲۰۰ کیلومتری آب‌های ایران، با سازمان شیلات قرارداد اجاره بلندمدت دارند.

اجاره آپارتمان در منطقه ۲۰ تهران + قیمت

یک دستگاه آپارتمان ۱۱۴ متری واقع در دولت آباد، فلکه دوم با مبلغ ۵۰ میلیون تومان ودیعه و ماهانه ۳ میلیون تومان اجاره، معامله می‌شود.

بهای فروش زمین در برخی مناطق تهران چقدر است؟

زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر واقع در تهرانپارس، خیابان وفادار به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان معامله می‌شود.

مرکز آمار اعلام کرد:
مبلغ اجاره ماهانه ۲۶ درصد رشد کرد/افزایش۳۷درصدی متوسط قیمت فروش

متوسط مبلغ اجاره‎ ماهانه به‌علاوه‎ سه درصد ودیعه‎ پرداختی برای اجاره‎ یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در بهار ۹۷، نسبت به فصل مشابه سال قبل، ٢٦.٧ درصد افزایش داشته است.

معاون آخوندی به مهر خبر داد؛
اختصاص زمین دولتی برای ساخت کتابخانه در پروژه های مسکن مهر

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از تغییر نحوه واگذاری زمین با کاربری فرهنگی به نهاد کتابخانه های عمومی در پروژه های مسکن مهر خبر داد.

پاسخ دکتر علی اصغر قائمی‌نیا تحلیلگر مسائل اقتصادی به یادداشت بهروز ملکی تحلیلگر بازار مسکن
چرا یادداشت "اقتصاد شهری تهران، دربند گذشته" وجهه علمی و منطقی ندارد؟

دکتر علی اصغر قائمی‌نیا تحلیلگر مسائل اقتصادی در پاسخی کوتاه به بهروز ملکی تحلیلگر بازار مسکن که نوشته‌ای با عنوان "اقتصاد شهری تهران، دربند گذشته" نوشته بود، اثبات کرد که این یادداشت از وجاهت علمی و منطقی برخوردار نیست.

معاون قالیباف مدیرعامل هلدینگ بزرگ ساختمانی شد

مازیار حسینی از دیماه سال 88 معاون فنی وعمرانی محمد باقر قالیباف، شهردارتهران بود که بعد ها به سمت معاونت حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران منصوب شد اما درزمان شهرداری "محمدعلی نجفی" شهردار سابق تهران جای خودرا به محسن پورسید آقایی داد.

دوربین‌های ثبت تخلفات جاده‌ای ۲.۳ میلیون راننده را جریمه کرد

رئیس مرکز مدیریت راه‎های کشور گفت: هم اکنون هزار و ۲۵۰ سامانه دوربین ثبت تخلفات جاده ای در راههای کشور فعال است که این میزان تا پایان سال به هزار و ۸۰۰ نقطه افزایش خواهد یافت.

آپارتمان‌های موجود جهت رهن و اجاره در ستارخان

یک دستگاه آپارتمان ۵۵ متری در ستارخان، خیابان شادمان با مبلغ ۱۵ میلیون تومان ودیعه و ماهانه ۲ میلیون تومان اجاره، معامله می‌شود.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
واگذاری آزمایشگاه زیرنظر وزارت راه و شهرسازی به بخش خصوصی باز هم به تاخیر افتاد

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک اعلام کرد که هیچ چیزی برای واگذاری این شرکت به بخش خصوصی معلوم نیست و هنوز اتفاق خاصی در این زمینه نیفتاده است.

معاون وزیر راه خبر داد:
آمادگی بنادر برای میزبانی از تولید/ واگذاری اراضی بندری به صنعت

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: امکانات ایجاد شده در بنادر با هدف تبدیل بنادر کشور به بنادر نسل سوم تطبیق دارد و این امر توانسته زمینه را جهت فعالیت صنعتگران و تولیدکنندگان فراهم کند.

«نود اقتصادی» بررسی کرد
قفل سنگین ذوب‌آهن بر سردر طرح‌های توسعه‌ای حمل و نقل ریلی/ بدقولی ذوب آهن داد وزارت راه را هم درآورد!

حالا و با توجه تحویل تنها 1.25 درصد ریل مورد توافق بعد از گذشت یکسال، توجهات به سمت ذوب آهن اصفهان جلب شده که آیا این شرکت، توانایی کافی در عمل به تعهد از پیش تر گفته شده را ندارد!

گزارشی از حال و هوای امروز بازار غیررسمی ارز
خانه‌دارها نوسان‌گیر دلار شدند!

امروز، روز امنیتی بازار غیررسمی ارز بود. فعالان بازار می‌گویند آن قدر نرخ ۱۰ هزار تومانی دلار اثر روانی بر مخاطبان بازار به ویژه خانه‌دارها گذاشته که هیجان و تقاضا برای خرید را چند برابر کرده و بازار اکنون جولانگاه خانه‌دارها شده است و کمتر می‌توان تقاضای واقعی در آن پیدا کرد.

براساس نتایج یک پژوهش اعلام شد؛
وزارت اقتصاد:مالیات برعایدی املاک برای کنترل بازار مسکن ضروری است

نتایج یک پژوهش که توسط معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد انجام شده، بر لزوم اخذ مالیات بر عایدی املاک برای کنترل و تنظیم بازار مسکن صحه گذاشته است.

ایران ایرتور: از اترک ایر شکایت کرده‌ایم/ ایرباس‌ها تا تعیین تکلیف پرواز نمی‌کنند

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور با تشریح جزئیات خرید ۳ فروند هواپیمای اترک از ورود مقام قضایی به این ماجرا خبر داد و اعلام کرد: همه هواپیماها و سهام اترک به علت پرونده مفتوح این شرکت و مالک آن در دادسرای جرائم پولی و بانکی توقیف است.

رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
آخوندی نمی‌تواند با یک نامه جلوی گرانی اجاره‌بها را بگیرد!

رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفته که رابطه موجر و مستاجر در کشور هیچگاه به صورت دستوری اجرایی نشده و مشکل موجود میان این دو، با نامه نگاری حل نشده و بازار هم به این حرف‌ها توجهی ندارد.

بانک مرکزی منتشر کرد؛
آخرین تحولات بازار مسکن/ بیشترین تقاضا برای واحدهای۲۰۰تا ۳۰۰میلیون تومانی

تحولات بازار مسکن تهران تا پایان تیر نشان می‌دهد متوسط قیمت هر متربع مسکن با رشد۷.۱درصدی نسبت به خرداد به۶ میلیون و۹۷۰ هزار تومان رسید و بیشترین تقاضابرای واحدهای۲۰۰ تا۳۰۰میلیون تومان بود.

مدیرعامل شرکت آسمان:
ایران می‌تواندبا همراهی اروپا به خرید هواپیماهای کار کرده اقدام کند

مدیرعامل شرکت آسمان که نخستین روزهای کار خود در سمت جدید را پشت سر می‌گذارد، از برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط این شرکت در نگاه مسافران، توسعه ناوگان و نوسازی آن و همچنین شرایط سخت تحریم‌ها و برنامه‌ریزی برای عبور از آنها سخن گفت.

محمدرضا جهان بیگلری، اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اغلب چالش‌های اقتصادی کشور اصلا ربطی به تحریم‌ها ندارند/ عده‌ای در تهران به دلیل آشفته بازار مسکن بدون پرداخت مالیات 500 میلیون تومان درآمد دارند/ در سوئد هر شهروند فقط یک خانه دارد

یک اقتصاددان گفت: در حال حاضر شاهد کرایه ماهانه تا بیست میلیون تومان هم هستیم وبا یک محاسبه کوچک، شخصی که پنجاه ملک دارد و ماهیانه بطور میانگین از هر ملک ده میلیون تومان هم اجاره می‌گیرد ماهیانه پانصد میلیون تومان درآمد عادی بدون پرداخت هیچگونه عوارض یا مالیاتی دارد.

فرهاد بیضایی، کارشناس مسکن روایت می‌کند
اقتصاد در چند دقیقه (4)/ بازار مسکن در ماه‌های آینده به چه سمتی خواهد رفت؟

فرهاد بیضایی کارشناس مسکن در این قسمت از "اقتصاد در چند دقیقه" وضعیت بازار مسکن در ماههای آینده را پیش بینی می‌کند.

وزیر راه دولت اصلاحات سیاستهای ارزی دولت را به باد انتقاد گرفت:
دلار 4200 تومان موجبات جشن و پایکوبی رانت‌خوران را فراهم کرد/ دولت با سیاستهای ارزی خود گوشت را خیلی راحت به دست گربه داد

احمد خرم گفت: وقتی که شنیدم قرار است ارز ۴۲۰۰ تومانی در بازار عرضه شود اعلام کردم این نرخ باعث جشن و پایکوبی رانت خواران خواهد شد! مشخص بود این افراد به ارز دولتی اعلام شده هجوم خواهند آورد و ارز را به هر شکل و به هر نامی دریافت خواهند کرد و در ادامه به کار خود مشغول خواهد شد.

انتقاد حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی از مسکن مهر:
مسکن مهر چوپانها را به شهر کشاند

عبده تبریزی گفت: طرح مسکن مهر شرایطی را به وجود آورد تا مردم از روستاها به شهر بیایند. این طرح مناسبات جمعیتی را بر هم زد. افراد 45 هزار تومان را گرفتند و چوپانی را رها کردند و آمدند در شهر ساکن شدند

مشاور وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
از ایرباس نمی‌توان جریمه گرفت!

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور بین‌الملل با بیان اینکه شرکت های هواپیمایی طرف قرارداد متعهد به تحویل هواپیما به ایران هستند، تصریح کرد که در صورت عدم اجرای تعهد ایرباس بند جریمه لحاظ شده اما درشرایط فعلی بحث عدم تحویل هواپیماها مربوط به بیرون از شرکت ایرباس است.

گزارش میدانی خبرنگار «نود اقتصادی» از تاخیر در قطار تهران- مشهد
تاخیر 2 ساعته در رسیدن قطار تندرو پردیس!/ ترفند جالب رجا برای فرار از جبران خسارت

قطار پردیس مشهد - تهران به شماره 375 متعلق به شرکت رجا، ساعت 6:05 دقیقه صبح امروز از مشهد عازم تهران شد.

معاون آخوندی به مهر خبر داد؛
ممنوعیت بلندمرتبه‌سازی در بافت فرسوده/ برج سازی فقط درحاشیه تهران

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: در جلسه با اعضای شورای شهر تهران مقرر شد از بلندمرتبه سازی در بافت فرسوده و تاریخی پایتخت ممانعت به عمل آمده و برج سازی به مناطق حاشیه ای شهر منتقل شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
سازمان هواپیمایی کشوری هزار میلیارد تومان به شرکت‌های هواپیمایی خسارت زد/ فعالیت دو شرکت هواپیمایی محدود شد

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران، میزان خسارات وارده به شرکت‌های هواپیمایی ایران ایرتور، کاسپین، تابان و کیش بابت زمین‌گیر کردن 24 فروند هواپیمای توپولوف مربوط به این شرکت‌ها توسط سازمان هواپیمایی کشوری در فاصله زمانی سالهای 89 و90 را دستکم یک هزار میلیارد تومان برآورد کرد.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
زیان انباشته ایران ایرتور به 400 میلیارد تومان رسید/ به شرکت‌های هواپیمایی تکلیف کردند هواپیمای توپولوف روسی بخرند

مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران ایرتور، با بیان اینکه دولت در گذشته به شرکت‌های هواپیمایی تکلیف کرده که هواپیمای توپولوف بیاورند، اذعان داشت که پس از ورود توپولوف‌ها خود دولت تکلیف کرده این هواپیماها زمینگیر شوند که در حال حاضر، به غیر از شرکت غیرفعال "ارم"، ایران ایرتور، کاسپین، تابان و کیش هم، همچنان درگیر زمینگیر شدن توپولوف‌های خود هستند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
90 درصد مستاجران افراد حقوق بگیر و کارمند هستند/ مستاجران توان پرداخت افزایش بیش از 5 درصد اجاره خانه را ندارند/ کاهش نرخ سود بانکی، مالکان را برای گرفتن اجاره خانه ترغیب کرد

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفته که بسیاری از مستاجران در شرایط فعلی توان پرداختن افزایش بیش از 5 درصد اجاره بها را ندارند، هر چند که مردم احساس می‌کنند رشد اجاره‌بها در شرایط فعلی، بین 40 درصد تا 50 درصد بوده است.

رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
هیچ اطلاعی از رقم دقیق خرید 11 هواپیمای پسابرجامی وجود ندارد

معاون سابق وزیر راه وشهرسازی تایید کرد که برای خرید هر فروند هواپیمای میان برد پرداخت رقم بیش از 100 میلیون دلار منطقی نیست و گفت که در حال حاضر هیچ اطلاعی از رقم خرید هواپیماهای نو وجود ندارد، اما اخباری شنیده شده که اعداد پرداختی خارج از تعاریف معمول جاری در صنعت هوانوردی بوده که صحت آن باید توسط مجموعه مدیران صنعت هوایی اعلام شود.

بهره‎برداری آزادراه ۱۵۸ کیلومتری جنوب تهران در سال ۹۸ با فناوری مدرن قرارگاه خاتم

وزیر راه وشهرسازی از بهره برداری کنارگذر جنوبی تهران در سال آینده خبر داد و گفت: میزان سرمایه گذاری در این آزادراه ۱۵۸ کیلومتری بالغ بر ۲۵۰۰ تومان است.

نرخ اجاره مغازه در میرداماد + جدول

یک باب مغازه ۳۰ متری در میرداماد، خیابان رودبار با مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان ودیعه و ماهانه ۲۸ میلیون تومان اجاره، معامله می‌شود.

عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران:
سازمان مالیاتی فقط بلد است بنر بزند که مهلت ارائه اظهارنامه از فلان تاریخ تا فلان تاریخ است؛ همین!/ هر کس مالیات ندهد، حیوان است

عقبایی گفت: سازمان مالیاتی فقط بلد است بنر بزند که مهلت ارائه اظهارنامه از فلان تاریخ تا فلان تاریخ است؛ همین!

پیشروی در خطوط دو و سه قطار شهری مشهد با سرعت مناسب در حال انجام است

مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد گفت: تسهیلات ارائه شده از سوی بانک شهر، نقش مهمی در توسعه و تکمیل خطوط مترو در این کلان شهر داشته است.

انتقاد رئیس کمیسیون عمران مجلس از آشفتگی در بازار مسکن؛
قیمت مسکن در برخی مناطق تا ۸۰ درصد گران شده است/ هیچ مرجعی برای مردم وجود ندارد تا قیمتهای نجومی مسکن را راستی آزمایی کند

قیمت مسکن در برخی مناطق بین ۶۰ تا ۸۰ درصد افزایش داشته است که نشان می دهد نه تنها هیچ نظارتی نیست بلکه حتی هیچ حمایتی از مردم بی‌سرپناه و مستأجر نمی‌شود

روایت مدیر علمی طرح جامع مسکن از افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر؛
افزایش قیمت مسکن در اردیبهشت طبیعی نبود/ به جای ساخت سالی 800 هزار خانه، سال گذشته 500 هزار خانه ساخته شد

فردین یزدانی، مدیر علمی طرح جامع مسکن گفت میگویند قیمت مسکن چون حباب دارد به زودی به قیمت‌های قبلی بازمی‌گردد، این تحلیل درست نیست و به نظر من نباید منتظر بازگشت قیمتها باشیم.

انتقاد عضو هیات علمی دانشگاه تهران از اظهارات وزیر راه و شهرسازی:
التهابات بازار مسکن ربطی به مسائل سیاسی ندارد/ روند افزایش قیمت مسکن تا شهریور 97 ادامه خواهد یافت/ سرمایه‌ها تا سال 98 از بازار مسکن خارج نمی‌شود

ستاریان گفت: با توجه به خروج آمریکا از برجام به نظر می‌رسد سرمایه‌ها از بازار مسکن خارج نمی‌شوند و سال 98 هم همین روند ادامه پیدا خواهد کرد.

گفتگوی «نود اقتصادی» با حمیدرضا پهلوانی رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری

حمیدرضا پهلوانی رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشوری در گفتگو با «نود اقتصادی» به سوالات خبرنگاران ما پاسخ داد.

بهره برداری از قطعه اول آزادراه تهران – شمال، باز هم به تاخیر خورد

خیرالله خادمی درباره آخرین وضعیت آزادراه تهران – شمال نیز گفت: مقرر شدکه تا پایان آبان ماه، قطعه اول آزادراه تهران – شمال به بهره‌برداری برسد اما مجری این پروژه (بنیاد مستضعفان و شرکت آزادراه تهران – شمال) اعلام کرد در تابستان ساخت این قطعه به پایان می‌رسد. با این حال برآوردها نشان می‌دهد که تا پایان تابستان نیز ساخت این پروژه به اتمام نمی‌رسد.

7 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی» به گرانی‌‎های اخیر کالاهای اساسی مردم اعتراض کردند
ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است


گزارش ویژه «نود اقتصادی» از کارنامه ضعیف وزیر اقتصاد در جذب سرمایه خارجی و فاینانس؛‌
کرباسیان حتی نتوانست یک دلار هم سرمایه خارجی، فاینانس و وام وارد اقتصاد ایران کند/ نماینده ایران را به جلسات هیات مدیره بانک توسعه اسلامی راه ندادند
انتقادات معاون سابق سازمان خصوصی‌سازی از عملکرد ضعیف وزیر اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کرباسیان وزیر خوبی برای اقتصاد نیست/ عملکرد وزیر اقتصاد بسیار ضعیف است/ او هیچ کاری برای خصوصی سازی نکرد
مهدی پازوکی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه سیاستهای مالیاتی را به باد انتقاد گرفت:
درآمد مالیاتی تا 2.5 برابر قابل افزایش است/ پزشکی با روزانه 100 میلیون درآمد، مالیات نمی‌دهد

پربیننده