چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۹:۱۰:۵۵ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس راه و ساختمان

افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران طی یکسال اخیر/ قیمت خانه در اسفند ۹۶، کمتر از ۶ میلیون تومان؛ در اسفند ۹۷ بیش از ۱۱ میلیون تومان!
خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛

افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران طی یکسال اخیر/ قیمت خانه در اسفند ۹۶، کمتر از ۶ میلیون تومان؛ در اسفند ۹۷ بیش از ۱۱ میلیون تومان!

همچنین در اسفند سال ۹۶ تعداد معاملات ۱۲هزار و ۳۰۷ مورد بود که اسفند ۹۷ این میزان با کاهش ۱۰ درصدی به ۱۱هزار و ۸۳ مورد رسیده است.

با قرارداد 25 فروند  ATR  با ایتالیا، این شرکت ورشکسته را زنده کردیم/ هر فروند هواپیمای ATR را با رقم 28 میلیون دلار خریدند،‌ من حاضرم هر ATR را با رقم 20 میلیون دلار به ایران وارد کنم
فیلم/ احمد خرم،‌ وزیر راه دولت اصلاحات در گفتگو با «نود اقتصادی»:

با قرارداد 25 فروند ATR با ایتالیا، این شرکت ورشکسته را زنده کردیم/ هر فروند هواپیمای ATR را با رقم 28 میلیون دلار خریدند،‌ من حاضرم هر ATR را با رقم 20 میلیون دلار به ایران وارد کنم

خرم گفت: هر فروند هواپیمای ATR را با رقم 28 میلیون دلار خریدند،‌ من حاضرم هر ATR را با رقم 20 میلیون دلار به ایران وارد کنم.


خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
افزایش ۹۱ درصدی قیمت مسکن در تهران طی یکسال اخیر/ قیمت خانه در اسفند ۹۶، کمتر از ۶ میلیون تومان؛ در اسفند ۹۷ بیش از ۱۱ میلیون تومان!

همچنین در اسفند سال ۹۶ تعداد معاملات ۱۲هزار و ۳۰۷ مورد بود که اسفند ۹۷ این میزان با کاهش ۱۰ درصدی به ۱۱هزار و ۸۳ مورد رسیده است.

بررسی‌های آماری خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
تعداد واحدهای مسکونی تکمیل‌شده کشور در دولت روحانی نصف شد

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد در دوره 6ساله (97-1392) دولت روحانی تعداد واحدهای مسکونی تکمیل‌شده کشور با کاهش 48 درصدی از 834هزار واحد در سال 92 به 402 هزار واحد در سال 96 رسیده است.

فیلم/ احمد خرم،‌ وزیر راه دولت اصلاحات در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با قرارداد 25 فروند ATR با ایتالیا، این شرکت ورشکسته را زنده کردیم/ هر فروند هواپیمای ATR را با رقم 28 میلیون دلار خریدند،‌ من حاضرم هر ATR را با رقم 20 میلیون دلار به ایران وارد کنم

خرم گفت: هر فروند هواپیمای ATR را با رقم 28 میلیون دلار خریدند،‌ من حاضرم هر ATR را با رقم 20 میلیون دلار به ایران وارد کنم.

مهدی سلطان‌محمدی کارشناس مسکن:
مسکن به قله قیمتی خود نزدیک شده و دیگر کشش افزایش قیمت ندارد/ نرخ مسکن با سرعت کمتری نسبت به شاخص تورم حرکت می‌کند

سلطان محمدی گفت: مسکن به قله قیمتی خود نزدیک شده و دیگر کشش افزایش قیمت ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
با وضع پیش آمده، مستاجران تهرانی نمی‌توانند زندگی در تهران را ادامه دهند!

مازیارحسینی در گفتگو با «نود اقتصادی» پیرامون ساخت مسکن حمایتی برای اقشار کم درآمد جامعه اظهار کرده که وزارت راه و شهرسازی، تمایلی به جدا کردن اقشار جامعه از یکدیگر ندارد و مردم با هرسطح از درآمد، از لحاظ شخصیت مشابه هم بوده و جدا کردن آنها در سیاست این وزارتخانه نیست.

بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد
تا سال ۱۴۰۵ باید ۹/۱ میلیون واحد مسکونی ساخته شود

درحالی‌که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی به بهانه مازاد مسکن، طی شش سال همه طرح‌های ساخت‌وساز مسکن در کشور را متوقف کرد، اما بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد در حال حاضر حدود ۱/۳ میلیون واحد مسکونی کمبود وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی:
برآورد خسارت اولیه سیل مازندران و گلستان 350 میلیارد تومان

وزیر راه وشهر سازی برآورد کرد: میزان خسارات وارده سیل در استانهای مازندران و گلستان به میزان 350 میلیارد تومان برآورد اولیه شده و یکی از مشکلات اساسی در استان مازندران اینکه سدسازی به اندازه کافی انجام نشده است.

فیلم/ محمد خوش چهره، استاد اقتصاد دانشگاه در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مشکلات فعلی کشور نتیجه لیستی رای دادن است/ شورای شهر فَشَل و دولت و مجلس بی‌توجه، فشارهای معیشتی را به مردم تحمیل کردند/ گرانی مسکن، افزایش زمین خواری و سوداگری و تشدید ترافیک، دلیلش این است که شورای شهر خوبی انتخابات نکردیم!

خوش چهره گفت: شورای شهر فَشَل و دولت و مجلس بی‌توجه، فشارهای معیشتی را به مردم تحمیل کردند.

عطا بهرامی تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مسکن به عنوان موتور محرک تولید شش سال است که خوابیده

عطا بهرامی گفت: نظام بانکی در خدمت تولید نیست.

براساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی
عمر ناوگان هوایی ایران چقدر است؟ + جدول

براساس آمارهای وزارت راه و شهرسازی، میانگین عمر ناوگان هوایی کشور حدود 20 سال است که در این بین، عمر ناوگان شرکت‌های ایران‌ایر، آسمان، اترک، ماهان و نفت بیش از 24 سال است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
حمل و نقل درون شهری 8800 دستگاه واگن کم دارد!

ناگفته پیداست که عرضه واگن مترو نسبت به تقاضای بالقوه آن در شرایط فعلی به شدت کاهشی بوده و بالفعل نشدن تقاضاها هم در رابطه ای مستقیم با کمبود نقدینگی در شهرداری کلانشهرها و عدم حمایت مالی کافی از سوی دولت بوده است.

افزایش ۳۰ درصدی تقاضای تسهیلات مسکن
قدرت وام مسکن به یک پنجم کاهش یافت

به دلیل جهش قیمت مسکن شهر تهران طی یک سال اخیر و رسیدن متوسط قیمت به متری ۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان، قدرت پوشش‌دهی تسهیلات مسکن که تا همین یک سال و نیم قبل حدود ۵۰ درصد قیمت یک آپارتمان ۷۵ متری در تهران را در بر می‌گرفت به ۲۱ درصد معادل یک پنجم کاهش یافته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
گرانی 160 درصدی مسکن به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضاست

حسینی گفت: نمی‌توان انتظار داشت که با رشد تورم شاهد رشد قیمت در مسکن نباشیم اما با اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته قطعا افزایش قیمت مهارگسیخته ای را هم شاهد نخواهیم بود.

احمد خرم وزیر راه دولت اصلاحات:
هر خانوار برای اینکه بتواند رقم اولیه دریافت وام مسکن را فراهم کند، باید 15 سال مستاجری بکشد/ باید هر سال 450 هزار واحد مسکونی ساخته شود

خرم گفت: ۴.۵ میلیون واحد مسکونی کمبود داریم که باید طی یک دوره ۱۰ ساله و هر سال ۴۵۰ هزار واحد این کمبود را جبران کنیم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تولید مسکن نسبت به سال 91 نصف شد

آینده بازار مسکن نامعلوم است و سرمایه گذاری در این بازار مخاطرات سنگین خود را دارد و همین امر شرایط را برای حضور بخش خصوص در صنعت ساختمان سخت کرده و ادامه داد که در 6 سال گذشته توجه خاصی به فضای کسب و کار نشد.

مهدی سلطان محمدی، کارشناس بازار مسکن:
گرانی مسکن حاشیه نشینی را در تهران افزایش داده/ افرادی که در شهرستانها درآمدهای بالایی دارند جای کم درآمدهای پایتخت را می‌گیرند

سلطان محمدی گفت: در بحث حاشیه‌نشینی شهر تهران باید بگویم که ما با پدیده کاهش جمعیت این شهر روبه‌رو نیستیم، اکثر حاشیه‌نشینی‌ها از روستاها و شهرهای کوچک است.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
اجاره‌بهای مسکن در دولت روحانی چقدر گران شد؟

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران طی دوره دولت روحانی (از تابستان ۹۲) با افزایش ۸۲ درصدی از ۱۸هزار و ۵۰۰ تومان در تابستان ۹۲ به ۳۳هزار و ۶۰۰ تومان در پایان پاییز سال ۹۷ رسیده است.

تیمور رحمانی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران:
تداوم رشد نقدینگی بازار مسکن را با افزایش قیمت رو به می‌کند/ با طولانی شدن رکود در بخش ساخت و ساز بازار مسکن وارد دوره رکود تورمی می‌شود

رحمانی گفت: اگر همچنان رشد نقدینگی با نرخ‌های بالا ادامه پیدا کند به‌طور حتم فشار روی قیمت‌ها همچون قیمت مسکن ادامه‌دار خواهد بود. در نتیجه در چنین شرایطی به توقفی در رشد قیمت مسکن نخواهیم رسید و نمی‌توان سقفی برای آن تعیین کرد.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کارنامه وزارت راه وشهرسازی در 6 سال اخیر غیرقابل قبول است!/ نیاز سالانه مسکن 1 میلیون واحد است،‌با ساخت 400 هزار واحد مسکونی اتفاق خاصی نمی‌افتد!

عضو هیات مدیره انبوه سازان انجمن انبوه‌سازان استان تهران، کارنامه عملی وزارت راه وشهرسازی در حوزه مسکن در مدت زمان شش سال اخیر را غیرقابل قبول دانسته و حتی گفته است که کارنامه عملکرد این وزارتخانه در زمینه مسکن قابل قبول نبوده و اصلا نمیتوان به عملکرد آن در زمینه مسکن نمره‌ای داد.

مازیار حسینی، معاون وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
امیدوارم بتوانیم با ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سال آینده، مسکن را از رکود خارج کنیم

حسینی گفت: امیدوارم بتوانیم با ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سال آینده، مسکن را از رکود خارج کنیم.

جمشید برزگر، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان:
هیچ کس پاسخگوی گرانی مصالح ساختمانی مانند میلگرد و سیمان نیست/ صفر تا صد میلگرد در داخل کشور تولید می‌شود ولی در عرض یک هفته 1200 تومان گران شده

برزگر گفت: قیمت میلگرد طی یک هفته از ۳۵۰۰ تومان به ۴۷۰۰ تومان می‌رسد، در حالی که صفر تا صد این محصول در کشور تولید می‌شود و هیچکس هم پاسخگو نیست که چرا این اتفاقات می‌افتد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
معاون وزیر راه و شهرسازی با حفظ سمت، عضو هیات مدیره هلدینگ بین‌المللی ساختمان است!

مازیار حسینی تا همین چندی قبل، نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان بود که با آمدن به وزارت راه و شهرسازی از سمت مدیریت عاملی در این شرکت بزرگ ساختمانی کناره گیری کرده اما همچنان در ترکیب هیات مدیره این شرکت ساختمانی ماندگار شده است.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
کاهش 65 درصدی معاملات مسکن در 11 ماه اول امسال+ نمودار

طی ۱۱ماهه سال جاری میزان معاملات مسکن در تهران بیش از ۶۵ درصد کاهش یافته است که این میزان در مناطق مختلف متفاوت است.

۲۹ هواپیمای هما فعال است

مدیر عامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با اعلام اینکه هما ۲۹ فروند هواپیمای فعال در ناوگان دارد، گفت: ظرفیت ایران ایر برای نوروز ۴۵۰۰ صندلی پروازی است.

اختصاصی «نود اقتصادی»
کاهش ۴۵ درصدی نوسازی بافت فرسوده تهران در دولت روحانی+ نمودار

طی سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۶ در مناطق ۲۲گانه شهر تهران ۷۴هزار واحد مسکونی با همکاری سازمان نوسازی شهرداری تهران انجام شده است که کمترین میزان نوسازی در دوره عباس آخوندی است، به‌طوریکه تعداد سالانه واحدهای مسکونی نوسازی شده از ۸۷۰۰ واحد در سال ۹۲ با کاهش  ۴۵ درصدی به ۳۹۰۰ واحد در سال ۹۶ رسیده است.

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
میزان مطالبات معوق بانک‌ها از روستائیان به 3 هزار میلیارد تومان رسید/ برای گرفتن مطالبات معوق به در خانه تک تک روستاییان می‌رویم

حمیدرضا سهرابی گفت در حال حاضر، کمیسیون اخذ مطالبات معوق بانک‌ها در استان‌ها تشکیل و راه اندازی شده و مدیران کل استانی بنیاد مسکن مکلف شده‌اند، لیست بدهکاران بانکی را از بانک‌ها گرفته و با مراجعه به منازل روستاییان، مطالبات اخذ می‌شود.

خبرنگار «نود اقتصادی» با استخراج داده‌های آماری ده ماهه 97 نسبت به 96 منتشر کرد + جدول
کاهش ۴۳ درصدی خرید و فروش آپارتمان در کشور

بررسی وضعیت معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی در استانهای کشور نشان می‌دهد در ۱۰ماهه امسال تعداد ۱۹ هزار و ۶۲۶ واحد مسکونی آپارتمانی معامله شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ حکایت از کاهش ۴۳ درصد معاملات دارد.

معاون سابق وزیر راه و شهرسازی و دوست صمیمی پیروز حناچی،‌ شهردار تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» رفتن به بهشت را تکذیب کرد
به شهرداری نمی‌روم!

معاون سابق معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی، انجام هر گونه مذاکره برای پیوستن به شهرداری تهران را رد کرد. محمد سعید ایزدی در گفتگو با «نود اقتصادی» تاکید کرد که هیچ برنامه‌ای برای رفتن به شهرداری تهران ندارد و تاکنون هم هیچ مذاکره‌ای با او برای رفتن به شهرداری تهران انجام نشده است.

عضو هیات مدیره انجمن شرکت‌های ساختمانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
طرح کارت مصالح ساختمانی پُر از رانت است!/ اجرای طرح "کارت مصالح ساختمانی" بر کیفیت ساخت و ساز تاثیر بدی می‌گذارد!

محمدعلی پورشیرازی احتمال داد که حتی افرادی که فاقد ساخت و ساز باشند، خواهند توانست کارت مصالح ساختمانی دریافت کنند بنابراین در این کارت، زمینه ایجاد رانت نهفته بوده و حتی بر کیفیت ساخت و ساز هم تاثیر بدی میگذارد.

اختصاصی «نود اقتصادی»؛
کاهش ساخت و ساز،‌ عامل اصلی در ایجاد بحران صنعت سیمان!/ ۲۸ میلیون تن سیمان بدون استفاده ماند!

در حال حاضر ظرفیت تولید سیمان کشور سالانه ۸۸ میلیون تن است که به جهت کاهش مصرف در داخل و عدم بازرایابی در خارج، فقط ۶۰ میلیون تن آن مصرف می‌شود و از ۲۸ میلیون تن ظرفیت مازاد تولید این کارخانجات استفاده نمی‌شود.

اختصاصی «نود اقتصادی»/ نمودار «نود اقتصادی» به وضوح عملکرد عباس آخوندی در ساخت و ساز را در 5 سال اخیر نشان می‌دهد
افت بی‌سابقه تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده در سالهای اخیر + نمودار

در حالی که در سال ۸۹ بیش از ۲۳۳ هزار پروانه ساختمانی صادر شده بود این تعداد در نیمه اول سال جاری به عدد ۷۲ هزار پروانه ساختمانی رسیده که نشان دهنده کاهش قابل توجهی در صدور تعداد پروانه‌های ساختمانی طی سالهای اخیر است.

ادعای عجیب هادی حق شناس معاون سازمان بنادر و دریانوردی در دفاع از برجام:
گوشت 100 هزار تومانی، رب گوجه 18 هزار تومانی و گرانی دلار نتیجه مقابله با برجام بود!

حق شناس گفت: نتیجه برجام این بود که اتحادیه اروپا در مقابل ایالات متحده قرار گرفت. فضا سازی‌ها و تبلیغات منفی را که رژیم صهیونیستی و عربستان و شیوخ منطقه علیه جمهوری اسلامی ایجاد کرده بودند، شکاف برداشت. اگر بخواهیم درباره نتایج برجام بگوییم، لیست بلندبالایی خواهد شد. اما اگر از این توافقنامه به نتایج مطلوب و مورد نظر نرسید، به دلیل مخالفت عده‌ای در داخل بود که از همان ابتدا ‌ساز ناکوک زدند.

افشین پروین‌پور کارشناس اقتصاد مسکن :
مسئولان عزمی برای حل ریشه‌‌ای مشکل مسکن ندارند/ مشکل بخش مسکن به راحتی قابل حل شدن است ولی مسئولان با مردم بازی می‌کنند

پروین پور گفت: واقعیت آن است که راهکارهایی نظیر افزایش سرمایه بانک مسکن برای رونق ساخت و ساز نشان از آن دارد که مسئولان و دست‌اندرکاران نمی‌خواهند ریشه مشکلات مسکن را به طور اساسی حل کنند و می‌خواهد با این‌گونه راهکارهای مُسکن وار عمل می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ملی مسکن و صنایع ساختمانی وابسته به بانک ملی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
پولی‌ کردن اتوبان‌هایی که از محل منابع مردمی احداث شدند، درست نیست!/ دادن اوراق سال 1400 به پیمانکاران به جای پول ظلم به آنهاست!

- مدیرعامل شرکت ملی مسکن و صنایع ساختمانی گفته است که مردم مخالف پولی کردن اتوبان‌ها از جمله اتوبان صدر هستند، بنابراین نباید بر این موضوع اصرار کرد.

مرکزمدیریت راه های کشور:
بارش برف و باران در جاده های 15 استان ادامه دارد

مسئول عملیات مرکز مدیریت راه های کشور از تداوم بارش برف و باران در جاده ها و مسیرهای 15 استان کشور خبر داد و گفت: به رانندگان توصیه می شود در هنگام سفر تجهیزات زمستانی و زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.

رهن و اجاره آپارتمان در نیاوران + قیمت

یک دستگاه آپارتمان ۱۰۰ متری واقع در نیاوران، خیابان امیر با مبلغ ۵۰ میلیون تومان ودیعه و ماهانه ۴ میلیون تومان اجاره، معامله می‌شود.

آپارتمان های بالای 15 سال به اولویت خریداران مسکن تبدیل شد!

مشاوران املاک می‌گویند خرید آپارتمان‌های بالای ۱۵ سال ساخت حدود ۲۰ درصد ارزان‌تر از خرید آپارتمان مشابه با سن بنای زیر ۵ سال در یک محدوده مشخص شهری تمام می‌شود.

محروم شدن روسیه از ۲ میلیارد دلار درآمد فروش هواپیما به ایران درپی مخالفت آمریکا

دولت آمریکا با خرید هواپیماهای سوخو ۱۰۰ روسیه توسط شرکت های ایرانی مخالفت کرده و صنعت هواپیماسازی روسیه را از ۲ میلیارد دلار درآمد محروم کرده است.

معاون وزیر راه وشهرسازی:
صدور پروانه ساختمانی در تهران 6.4 درصد افزایش یافت

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: صدور پروانه های ساختمانی در شهر تهران از ابتدای امسال تا پایان آذر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 6.4 درصد افزایش یافت.

«نود اقتصادی» گزارش می دهد:
هلال احمر مجتمع تجاری می‌سازد!

هلال احمر ایران با تاسیس شرکت هلال ایرانیان،‌ شروع به فعالیت‌های تجاری و اقتصادی کرده و در حال بنگاهداری است!

«نود اقتصادی» از دولت می‌پرسد در این شرایط تحریم،‌ چه لزومی دارد از آمریکا کالاهای مصرفی و غیرضرور وارد کنیم؟!
واردات آب پنیر و مکمل‌های غذایی از آمریکا!

با وجود هشدار رهبری، ۵۰ درصد اقلام وارداتی از آمریکا مصرفی است/ دولت پاسخ دهد چرا باید از کشور تحریم‌کننده ایران، مکمل‌های‌ غذایی، آب‌پنیر و مبل خانگی وارد کنیم؟


واکنش نرسی قربان کارشناس انرژی به عدم تمدید معافیت کشورها از تحریم نفتی ایران:
مسئله اصلی فروش نفت نیست، بلکه استفاده از منافع صادرات نفت است/ هنوز کشورها و شرکتهایی وجود دارند که از ایران نفت بخرند
وحید شقاقی شهری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی مطرح کرد:
همتی و دژپسند بر سر نرخ سود بانکی اختلاف دارند/ بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در جهت عکس یکدیگر عمل می کنند

پربیننده