چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۸:۳۱:۲۲ قبل از ظهر

برگزیده‌های سرویس تولید و تجارت

فقط 30 درصد مشکلات کشور ناشی از مسائل خارجی و تحریم است، ‌70 درصد مشکلات به نظام تدبیر خودمان برمی‌گردد/ به جز چند کشور،‌ با همه دنیا رابطه اقتصادی داریم/ پارسال 100 میلیارد دلار با دنیا تجارت داشتیم
فیلم/ یحیی آل‌ اسحاق، وزیر اسبق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:

فقط 30 درصد مشکلات کشور ناشی از مسائل خارجی و تحریم است، ‌70 درصد مشکلات به نظام تدبیر خودمان برمی‌گردد/ به جز چند کشور،‌ با همه دنیا رابطه اقتصادی داریم/ پارسال 100 میلیارد دلار با دنیا تجارت داشتیم

آل اسحاق گفت: به جز چند کشور،‌ با همه دنیا رابطه اقتصادی داریم، پارسال 100 میلیارد دلار با دنیا تجارت داشتیم.

واردات آب پنیر و مکمل‌های غذایی از آمریکا!
«نود اقتصادی» از دولت می‌پرسد در این شرایط تحریم،‌ چه لزومی دارد از آمریکا کالاهای مصرفی و غیرضرور وارد کنیم؟!

واردات آب پنیر و مکمل‌های غذایی از آمریکا!

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد در سال ۹۷ بیش از ۱۴۲ میلیون دلار کالا از آمریکا وارد ایران شده است که جز برخی اقلام محدود٬ اغلب اقلام مصرفی هستند.


خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
حضور مدیر مونتاژ ایران خودرو در ترکیب هیات مدیره دو شرکت دیگر!

دراین بررسی مشخص شدکه"بخت آزما"،به نمایندگی از شرکت تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدکی ایران خودرو درترکیب هیات مدیره شرکت تولید خودروصنعت خزرحضور دارد.

فیلم/ یحیی آل‌ اسحاق، وزیر اسبق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
فقط 30 درصد مشکلات کشور ناشی از مسائل خارجی و تحریم است، ‌70 درصد مشکلات به نظام تدبیر خودمان برمی‌گردد/ به جز چند کشور،‌ با همه دنیا رابطه اقتصادی داریم/ پارسال 100 میلیارد دلار با دنیا تجارت داشتیم

آل اسحاق گفت: به جز چند کشور،‌ با همه دنیا رابطه اقتصادی داریم، پارسال 100 میلیارد دلار با دنیا تجارت داشتیم.

«نود اقتصادی» از دولت می‌پرسد در این شرایط تحریم،‌ چه لزومی دارد از آمریکا کالاهای مصرفی و غیرضرور وارد کنیم؟!
واردات آب پنیر و مکمل‌های غذایی از آمریکا!

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد در سال ۹۷ بیش از ۱۴۲ میلیون دلار کالا از آمریکا وارد ایران شده است که جز برخی اقلام محدود٬ اغلب اقلام مصرفی هستند.

پارسال بیش از ۱۴۲ میلیون دلار کالا از آمریکا وارد کردیم!
واردات از آمریکا ۳ برابر صادرات به آمریکا شد

همچنین در سال ۹۷ میزان صادرات کالایی ایران به آمریکا ۴۵ میلیون دلار بوده که این میزان نسبت به سال ۹۶، حکایت از کاهش ۲۱ درصدی صادرات به آمریکا است.

کاهش ۵ میلیارد یورویی صادرات ایران به اتحادیه اروپا/ صادرات ترکیه، عربستان و عراق به اتحادیه اروپا به ترتیب ۸، ۳/۲ و ۱/۷ برابر ایران

بر اساس آمارهای کمیسیون اروپا، ارزش صادرات ایران به اتحادیه در سال ۲۰۱۸، حدود ۹/۵ میلیارد یورو بوده که ایران میزان نسبت به سال ۲۰۱۷ تقریباً ۶ درصد کاهش یافته است. همچنین طی سال های ۲۰۰۷ تا  ۲۰۱۸  نیز صادرات ایران به اتحادیه اروپا حدود ۵ میلیارد یورویی کاهش داشته است. 

کارنامه نهایی تجارت خارجی ایران در سال 97 منتشر شد/ صادرات 2/6 میلیارد دلار و واردات 11/8 میلیارد دلار کاهش یافتند/ بیش از 85 درصد کالاهای ایران به 15 کشور صادر شده است

براساس آمارهای گمرک ایران در 12 ماهه سال 97 حدود 44/3 میلیارد دلار انواع کالای غیرنفتی صادر شده است که این میزان نسبت به صادرات 46/9 میلیارد دلاری سال 96 حدود  6 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» تایید می‌کند + جدول
حضور چهره‌های غیرمتخصص در هیات مدیره خودروسازان!

اغلب کارشناسان معتقدند یکی از دلایل گرانی خودروهای داخلی در بازار،‌ وجود هزینه‌های اضافی، شرکت‌های اقماری و حضور افراد غیرخودرویی در هیات مدیره شرکت‌های خودرویی است.

سید حمید حسینی، عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مشکل گرانی گوجه و پیاز بنابر آمارهای رسمی، کاملا داخلی است و ربطی به افزایش صادرات ندارد!/ متاسفانه وقتی برخی محصولات در ایران گران می‌شود، بدون محاسبه و کار کارشناسی جلوی صادراتش را میگیرند، این اشتباه است

حسینی گفت: متاسفانه وقتی برخی محصولات در ایران گران می‌شود، بدون محاسبه و کار کارشناسی جلوی صادراتش را میگیرند، این اشتباه است.

فیلم/ رضا شیوا،‌ رئیس شورای رقابت:
هزینه‌های خودروسازان شفاف نیست

شیوا گفت: شرکت‌های اقماری،‌ زیانده و بیخودتان را جمع کنید،‌ قیمت خودرو پایین می‌آید!

۴۳۳ هزار گوشی آیفون در انتظار تحریم نمایندگان مجلس/ محصولات اپل ۱۰ درصد بازار موبایل ایران را در دست دارند+ جدول

نمایندگان مجلس اخیرا طرحی دوفوریتی برای تحریم برند اپل داده‌اند که در صورت اجرا شدن آن، رجیستری محصولات این برند، اعطای نمایندگی و هر گونه ارائه خدمات برای محصولات آن، ممنوع خواهد شد.

امرالله امینی کارشناس صنعت خودرو و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی:
خودروسازان آن قدر قدرت پیدا کردند که وزیر صنعت را هم با وقت قبلی به کارخانه‌شان راه می‌دهند/ خودروسازن بعد از اجرای برجام هم کاری نکردند

امینی گفت: طی دهه‌های قبل وزارت صمت بررسی عملکرد خودروسازان را به سازمان‌هایی نظیر ایدرو سپرده بود. اما اکنون این شرکت‌ها چنان قدرتی پیدا کرده‌اند که خود وزارتخانه هم نمی‌تواند چندان بر فعالیت آنها نظارت داشته باشد و گاهی خود وزیر هم باید با وقت قبلی به این کارخانه‌ها برود.

فیلم/ اعتراض عباس پاپی‌زاده،‌ عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
اگر دوباره وزارت بازرگانی تشکیل شود، واردات افزایش خواهد یافت

پاپی زاده گفت: اگر دوباره وزارت بازرگانی تشکیل شود، تمایل به افزایش واردات آغاز می‌شود!

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد + سند
مدیر 6 شغله ایران خودرو را بشناسید

شواهد نشان می‌دهد که یکی از افراد نزدیک به هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو در هیات مدیره 6 شرکت تابعه ایران خودرو حضور دارد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می دهد
خبر خوب برای معدنی‌ها/ تعداد معادن فعال طی یکسال 440 واحد افزایش یافت

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد طی سال‌های 1392 تا 1395 تعداد 532 واحد استخراج مواد معدنی در کشور غیرفعال شده بود که در سال 1396 با فعال شدن 440 واحد معدنی، تعداد معادن فعال کشور به 5353 واحد رسیده است. همچنین تعداد شاغلان معادن نیز نزدیک به 96هزار رسیده است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد + جدول
از 36 هزار کارت بازرگانی فقط 1.5 درصد دست شرکت‌های عمومی است

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد از مجموع 36 هزار و 375 کارت بازرگانی در کشور، 10هزار و 193 کارت مربوط به اشخاص حقیقی و 26هزار و 182 کارت نیز مربوط به شرکت‌ها است.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
کاهش 90 درصدی صادرات کره شمالی در دو سال/ مذاکرات با آمریکا به داد اقتصاد کره شمالی نرسید/ کره شمالی مذاکره با‌ آمریکا را آغاز کرد، صادراتش از 3 میلیارد دلار به 293 میلیون دلار رسید!

یکسال پیش بود که رهبر کره شمالی تصمیم به مذاکره با آمریکا گرفت. یکی از هدف‌های رهبر کره شمالی برای مذاکره با آمریکا، تسهیل و توسعه تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور بود. 

مسعود دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران:
گرانی کالاهای اساسی مردم نتیجه مدیریت ضعیف دولت است/ حتی خریدن میوه و تره‌بار هم به دغدغه مردم تبدیل شده

دانشمند گفت: آنچه بازار کالاهای اساسی را دچار مشکل کرده، مدیریت ضعیف و خواب دستگاه‌های نظارتی است‌.

گزارش «نود اقتصادی» احتمال نجومی شدن قیمت خرما در ماه رمضان
قیمت هر کیلو خرما به ۷۰ هزار تومان رسید

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد قیمت خرما در ماه‌های اخیر به صورت نجومی رشد کرده است، به‌طوریکه قیمت هر کیلو خرمای برند پیارم و زاهدی به بیش از ۷۰هزار تومان رسیده است.

محمد آزاد، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات:
برای کمک به سیلزدگان آهن را با نرخ پایین‌تر به آنها می‌دهیم/ برای ساخت واحدهای مسکونی آسیب دیده در سیل اولین محصول مورد نیاز آهن است

آزاد گفت: برای کمک به سیلزدگان آهن را با نرخ پایین‌تر به آنها می‌دهیم.

امیرحسن کاکایی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو:
شرکتهای خودروسازی برای تعمیق داخلی سازی قطعات خود نیاز به حمایت دولت دارند/ تضعیف منابع مالی صنعت خودروسازی را تهدید می‌کند

کاکایی گفت: شرکتهای خودروسازی برای تعمیق داخلی سازی قطعات خود نیاز به حمایت دولت دارند.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی:
در یک سال اخیر بی‌سابقه‌ترین رانت‌جویی‌ها و غارت‌ها صورت گرفت/ گروهی اندک، منابع و ذخایر محدود ارزی کشور را به تاراج بردند

شافعی گفت: متاسفانه در یک سال اخیر با خروج آمریکا از برجام، تغییر معادلات جهانی به ضرر ایران و اثرات منفی آن بر اقتصاد، بی‌سابقه‌ترین رانت‌جویی‌ها و غارت‌ها صورت گرفت و گروهی اندک، منابع و ذخایر محدود ارزی کشور را به تاراج بردند.

جمشید عدالتیان عضو اتاق بازرگانی بیان کرد:
شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی هیج مشکلی برای مبادله و همکاری با شرکت‌های ایرانی ندارند/ فروشگاههای زنجیبره‌ای باید در خدمت تولید باشند

عدالتیان گفت: سال 98 تحت عنوان «رونق تولید» نامگذاری شده است که در این راستا، اقداماتی طی سال‌های گذشته انجام شده و با برگزاری جلسات متعدد به مشکلات و دغدغه‌های تولیدکنندگان ایرانی اشاره شده است که البته باید در سال جاری نیز کارهایی در این باره صورت گیرد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد
واردات ۲۶۰۰ تن توتون، تنباکو و پیپ!+ جدول

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۷ نزدیک به ۲۶۰۰ تن توتون، تنباکو و پیپ وارد کشور شده است!

چرا روابط ایران با عراق خیلی مهم است؟/ آقای روحانی! به دوستانتان بگویید اروپا را رها کنند، سود عراق خیلی بیشتر است

براساس آمارهای سازمان گردشگری در سال 1396 (آخرین آمار) از 5/1 میلیون گردشگر خارجی ایران، 1/5 میلیون نفر (32 درصد از کل) عراقی بوده‌اند که اگر هر کدام به‌طور میانگین 1000 دلار در ایران هزینه کنند، 1/5 میلیارد دلار از این طریق عاید ایران شده است.

مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی:
حجم صادرات به عراق به راحتی می‌تواند به 20 میلیارد دلار برسد/ با کیفیت بالا، قیمت مناسب و تحویل کالا در موعد مقرر می‌توان ترکیه را در بازار عراق پشت سر گذاشت

دانشمند گفت: نیم‌نگاهی به آمار تجارت عراق نشان می‌دهد که این کشور جدا از تجارت هشت‌میلیارد دلاری با ایران، سطح روابط بازرگانی خود با ترکیه را به 20‌میلیارد دلار رسانده است. بنابراین افزایش 12‌میلیارد دلاری سطح تجارت با عراق چندان دور از دسترس نیست و می‌توان ظرفیت آن را ایجاد کرد؛ چراکه بازار عراق کشش پذیرش این حجم از واردات را دارد.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد
صادرات ایران به ۸ کشور آسیایی ۳۲ برابر صادرات به ۲۸ کشور اروپایی/ آیا بهتر نیست به جای شاباش دادن به اروپایی‌ها، با همسایگان همکاری کنیم؟

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از آمارهای گمرک ایران و آمارهای تفصیلی سازمان توسعه تجارت ایران نشان می‌دهد ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در ۱۱ماهه سال ۹۷ حدود ۹۸۲ میلیون دلار کالای غیرنفتی ایرانی خریده‌اند، این درحالی است که در همین مدت هشت کشورهای آسیایی ۳۱/۸ میلیارد دلار یعنی ۳۲ برابر ۲۸ عضو اتحادیه اروپا کالای ایرانی خریده‌اند. 

لطف‌ا... فروزنده قائم مقام اسبق مرکز پژوهشهای مجلس:
18 هزار واحد صنعتی به خاطر سیاستهای غلط دولت تعطیل شد/ توجه به بخش مسکن تولید را به رونق می‌دهد

فروزنده گفت: نظام مالیاتی کشور نیز باید تولیدکننده را تشویق کند و به جای این‌که مالیات را در بخش تولید بگیرد به سراغ بخش کاذب برود تا فعالیت این بخش کمتر شده و تمایل به تولید افزایش یابد.

امیر یوسفی، نایب رئیس اتاق بازرگانی گرگان:
سیل کشاورزی استان گلستان را به طور کامل از بین برده/ شهرکهای صنعتی آق قلا دچار آب گرفتگی شدند/ سیل گلستان میزان تولید گندم در کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد

یوسفی گفت: با توجه به این‌که اقتصاد استان کشاورزی است و تمام مشاغل مرتبط با آن باز هم به وضعیت کشاورزی استان برمی‌گردد، تمام این سیل اولین آسیبی که رسانده است به زمین‌های کشاورزی استان بوده است.

رئیس اتحادیه هتل‌ها و هتل آپارتمان استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اقامت در هتلها در نوروز امسال نسبت به پارسال 3 درصد کاهش یافت/ مردم بیشتر در مدارس و جاهایی که شهرداری‌ها تدارک دیدند، اقامت کردند

فرخ مهر گفت: هر چند مسافران نوروزی در تهران بیشتر شده‌اند اما این‌ها در هتل‌ها اقامت نداشتند

رئیس اتحادیه نان بربری در گفتگو با «نود اقتصادی»:
نان بربری هیچ تغییر قیمتی ندارد/ واحدهای آزادپز براساس کشش محله قیمت را مشخص می کنند

نوروز مقدم گفت: واحدهای آزادپز نرخ تعیین شده ندارند و بر اساس کشش محله و عرضه و تقاضا قیمتشان تعیین می شود.

حسین سلاح ورزی رئیس اتاق بازرگانی لرستان:
شرایط اقتصادی لرستان تا پایان بهار غیر عادی است/ دولت در توزیع و تجهیز منابع برای استانهای زلزله‌زده بهینه‌تر عمل کند

سلاح ورزی گفت: شرایط اقتصادی لرستان تا پایان بهار غیر عادی است.

فیلم/ سعید فائقی، معاون سابق سازمان گسترش و نوسازی صنایع در گفتگو با «نود اقتصادی»:
رضایت مردم از پیکان خیلی بالاتر از خودروهای الان بود

فائقی گفت: کشورهای اسلامی چندی پیش خودرویی طراحی کردند که دقیقا مثل پیکان بود، اما ما خیلی راحت پیکان را از رده خارج کردیم!

۲۶ تن واردات لاستیک فرغون + جدول

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از آمار گمرک ایران نشان می‌دهد در ۱۱ماهه سال ۹۷ بیش از ۲۶تن لاستیک فرغون با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده است.

بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» از داده‌های آماری گمرک ایران نشان می‌دهد
کاهش ۹۹ درصدی صادرات خودروهای سواری ایرانی طی ۹ سال اخیر/ صادرات خودرو معادل ۰۱/. درصد برآورد سند چشم‌انداز شد!

بررسی‌های خبرنگار «نود اقتصادی» از داده‌های آماری گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات سالانه خودروهای سواری ایرانی در سال ۱۳۸۹ حدود ۸۱ هزار و ۵۹۶ دستگاه بوده است که این میزان در تحریم‌های سال‌های ۹۰-۹۱ (تحریم‌های دوره دولت احمدی‌نژاد) به حدود ۳۸ هزار دستگاه در سال  ۹۰ و ۱۰هزار دستگاه در سال ۹۲ رسید.

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد
واردات ۳۴۰۰ تن زغال چوب با ارز ۴۲۰۰ تومانی در ۳۳۰ روز نخست سال ۹۷ + جدول

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد در ۱۱ماهه سال ۹۷ بیش از ۳هزار ۴۲۹ تن زغال چوب با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده است. اینکه در شرایط محدودیت ارزی و تحریم واردات زغال چوب چه فایده‌ای برای کشور دارد، خود جای سوال است.

فیلم/ مسعود دانشمند،‌ عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کانال مالی ایران و اروپا جامع نیست و فقط برای واردات غذا و دارو به درد می‌خورد/ چرا بجای استفاده از spv و اتکا به اروپا از پیمان‌های دو جانیه مانند "آ سه آن ، اکو و روسیه" استفاده نمی‌کنیم!؟

دانشمند گفت: چرا بجای استفاده از spv و اتکا به اروپا از پیمان‌های دو جانیه مانند "آ سه آن ، اکو و روسیه" استفاده نمی‌کنیم!؟

تغییر قیمت عجیب برخی کالاها در فروش اینترنتی دیجی کالا!+ عکس

چگونه ممکن است یک مدل آباژور رومیزی فقط در مدت کمتر از ۴۸ ساعت حدود ۴۰ هزار تومان گران شود؟!

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد
صادرات 119 هزار تن کاهو هر کیلو به قیمت 1600 تومان !

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» از آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد در 11ماهه سال 97  بیش از 119 هزار تن کاهو به قیمت هر کیلو 1600 تومان به کشورهای مختلف صادر شده است. قیمت 1600 تومانی کاهوی صادراتی درحالی است که طی ماه‌های اخیر قیمت این سبزی خوراکی در داخل کشور  هر کیلو بین 8 الی 10 هزار تومان در نوسان بوده است. 

در سال ۹۷ بیش از ۲۲۵ تن کلنگ، بیل و بیلچه وارد کشور شد+ جدول

بررسی خبرنگار «نود اقتصادی» نشان می‌دهد در ۱۱ماهه سال ۹۷ بیش از ۲۲۵ تن کلنگ، بیل و بیلچه وارد کشور شده است.

براساس گزارش مرکز آمار ایران
بیش از ۲هزار کارگاه‌ صنعتی کشور در یکسال تعطیل شده است+ جدول

براساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، تعداد کارگاه‌های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر کشور در سال ۱۳۹۴ حدود ۳۳هزار و ۴۶۲ واحد بوده که با تعطیلی ۲هزار و ۱۵۳ واحد صنعتی، تعداد کارگاه‌های صنعتی کشور در سال ۱۳۹۵ به ۳۱هزار و ۳۰۹ واحد رسیده است.

«نود اقتصادی» از دولت می‌پرسد در این شرایط تحریم،‌ چه لزومی دارد از آمریکا کالاهای مصرفی و غیرضرور وارد کنیم؟!
واردات آب پنیر و مکمل‌های غذایی از آمریکا!

با وجود هشدار رهبری، ۵۰ درصد اقلام وارداتی از آمریکا مصرفی است/ دولت پاسخ دهد چرا باید از کشور تحریم‌کننده ایران، مکمل‌های‌ غذایی، آب‌پنیر و مبل خانگی وارد کنیم؟


واکنش نرسی قربان کارشناس انرژی به عدم تمدید معافیت کشورها از تحریم نفتی ایران:
مسئله اصلی فروش نفت نیست، بلکه استفاده از منافع صادرات نفت است/ هنوز کشورها و شرکتهایی وجود دارند که از ایران نفت بخرند
وحید شقاقی شهری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی مطرح کرد:
همتی و دژپسند بر سر نرخ سود بانکی اختلاف دارند/ بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در جهت عکس یکدیگر عمل می کنند

پربیننده