شنبه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۷ ساعت ۵:۲۲:۱۴ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس بانک، بیمه و بورس

استفاده از ظرفیت زیرساخت‌های فناورانه برای اعمال سیاست‌های نظارتی
رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد:

استفاده از ظرفیت زیرساخت‌های فناورانه برای اعمال سیاست‌های نظارتی

رئیس کل بانک مرکزی بر ضرورت استفاده از ظرفیت زیرساختهای فناورانه، برای اعمال سیاست‌های نظارتی در بازار پول و ارز تاکید کرد.

برای مردم عادی مهم نیست که نقدینگی از طریق افزایش پایه پولی رشد کرده یا از طریق ضریب فزاینده پولی، مهم این است که نقدینگی رشد کرده و مردم تورم را حس می‌کنند/ نقدینگی از هر طریقی رشد کرده بانک مرکزی باید جلوی آن را می گرفت
داود سوری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شریف در گفتگو با «نود اقتصادی»:

برای مردم عادی مهم نیست که نقدینگی از طریق افزایش پایه پولی رشد کرده یا از طریق ضریب فزاینده پولی، مهم این است که نقدینگی رشد کرده و مردم تورم را حس می‌کنند/ نقدینگی از هر طریقی رشد کرده بانک مرکزی باید جلوی آن را می گرفت

سوری گفت: برای مردم عادی مهم نیست که نقدینگی از طریق افزایش پایه پولی رشد کرده یا از طریق ضریب فزاینده پولی، مهم این است که نقدینگی رشد کرده و مردم تورم را حس می‌کنند.


عقب‌گرد 860 واحدی شاخص کل بورس/ فعالان بازار سهام سردرگم و منتظر خبر خوب

معامله‌گران بورس تهران در حالی با قرمزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای منتخب این بازار شاهد معاملاتی کم‌حجم و کسل‌کننده بودند که تک‌سهم‌های برخوردار ازشناوری پایین به ویژه بازار پایه‌ای‌ها و برخی قطعه‌سازها و لبنیاتی‌ها فرصتی برای نوسان‌گیری فراهم کرد.

نرخ سود سپرده‌های جدید بانک‌های خصوصی به ۲۰ درصد کاهش یافت

بانک‌های خصوصی که تا پیش از این با نرخ سود 20 تا 23 درصد سپرده افتتاح می‌کردند، با تاکید اخیر رئیس کل بانک مرکزی، نرخ‌های سود سپرده جدید را به 20 درصد کاهش داده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد:
استفاده از ظرفیت زیرساخت‌های فناورانه برای اعمال سیاست‌های نظارتی

رئیس کل بانک مرکزی بر ضرورت استفاده از ظرفیت زیرساختهای فناورانه، برای اعمال سیاست‌های نظارتی در بازار پول و ارز تاکید کرد.

گزارش «نود اقتصادی» از دعوای رسانه‌ای جدید دولتمردان تدبیر و امید؛
جنگ زرگری یاران روحانی برای فرار از تبعات دلار 4200 تومانی

با گذشت 8 ماه از تصمیم دلار 4200 تومانی حالا که ناکارآمدی آن بر همگان عیان شده همه دولتمردان و اعضای تیم اقتصادی از آن برائت می جویند و یا در قبال آن سکوت می کنند.

برگزاری گردهمایی کارکنان جزیره کیش بانک ایران زمین

خواجوئی در بخشی از سخنان خود موضوع گسترش فرهنگ بانکداری الکترونیک و ترویج آن بین مشتریان را امری حیاتی و ضروری برای بانک دانست و از آن به عنوان برنامه بلند مدت بانک نام برد و خواستار ترویج بیشتر فرهنگ استفاده از خدمات الکترونیکی در بین مشتریان شد.

اطلاعیه مهم بانک ملی ایران در خصوص گروه ملی فولاد

بانک ملی ایران تلاش ها و زحمات کارگران زحمتکش در اقصی نقاط کشور به ویژه در گروه ملی صنعتی فولاد ایران را ارج نهاده و از مساعی موثر آنان در بازگشت این کارخانه عظیم به چرخه تولیدقدردانی و تشکر می نماید.

مجوز افزایش سرمایه بیمه تعاون صادر شد

بر اساس مجوز صادر شده از سوی سازمان بورس شرکت بیمه تعاون که با سرمایه ۴۹۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال در بازار سهام حضور دارد، قصد دارد تا بزودی با هدف رعایت الزامات مصوبه ۲۴ بهمن ماه ۹۵ هیات وزیران درخصوص حداقل سرمایه برای مؤسسات بیمه غیردولتی و افزایش سطح توانگری شرکت افزایش سرمایه صاحبان سهام خود را اجرایی کند.

مدیرعامل اسبق بانک سپه مطرح کرد:
به معاون احمدی‌نژاد گفتم صلاحیت خاوری را برای مدیرعاملی بانک ملی تایید نمی‌کنم/ به خاطر اینکه استعلام حسابهای رحیمی را به قوه قضاییه دادیم، مرا اخراج کردند/ بهمنی به من گفت تو می‌خواستی آبروی مرا ببری!

مدیرعامل اسبق بانک سپه گفت: هنگامی که من وارد بانک سپه شدم، در انتهای دوره اول تا ابتدای دوره دوم دولت آقای احمدی‌نژاد بود. در آن برهه مسئله انتخاب آقای خاوری برای مدیرعاملی بانک ملی هم مطرح بود.

نماینده مالباختگان سکه ثامن در گفتگو با «نود اقتصادی» از جزئیات نامه مالباختگان به رئیس بانک مرکزی خبر داد
بخشی از پول مالباختگان ثامن را از 80 میلیارد تومان حساب شرکت پرداخت کنید

ملکی گفت: مالباختگان سکه ثامن در نامه ای به آقای همتی از ایشان خواسته‌اند که از 80 میلیارد تومان موجودی که در حساب این شرکت است، مبلغی را به صورت علی‌الحساب بین مالباختگان تقسیم کنند.

نرخ دلار در بازار آزاد به زیر 10 هزار تومان رسید

نرخ دلار آمریکا که در هفته های گذشته روند ریزش قیمت ها را آغاز کرده بود، امروز (چهارشنبه) به کانال چهار رقمی وارد شد و در برخی معاملات به قیمت 9950 تومان فروخته شده است.

دکتر محسن زنگنه،‌اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی توضیح می‌دهد
اگر می‌خواهید بدانید بعد از تصویب CFT و FATF چه خواهد شد، حتما این فیلم کوتاه 2 دقیقه‌ای را مشاهده کنید

اگر می‌خواهید بدانید بعد از تصویب CFT و FATF چه خواهد شد، حتما این فیلم کوتاه 2 دقیقه‌ای را مشاهده کنید.

دکتر وحید محمودی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» توضیح می‌دهد
اطلاعات بسیار مهم درباره بانک تجارت/ چرا بانک تجارت هر سال با ضرر و زیان رو به رو می‌شود

دکتر وحید محمودی‌، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» از پشت پرده‌های ضرر و زیان هر ساله بانک تجارت گفت.

زیان سهامداران از اخلال در سامانه و لغو معاملات بازار سرمایه

اخلال سامانه معاملات فرابورس که به لغو همه معاملات فرابورس و عذرخواهی مدیرعامل این بازار منجر شد، به موضوعی عادی تبدیل شده است به طوری که هر از چندگاه فعالان بازار سرمایه در ثبت سفارش های خرید و فروش دچار مشکل شده و متحمل ضرر و زیان می شوند.

دکتر سعید شیرزادی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اگر هوشمندی همتی را سیف داشت، بازار ارز به این روز نمی‌افتاد

یک کارشناس ارشد بانک و بیمه، سر و سامان دادن بازار پولی از جمله برداشتن محدودیت خرید و فروش ارز توسط صرافی‌های مجاز، محدود کردن میزان نقل و انتقال منابع بین بانکی و ملزم کردن صدور چک به نام افراد با هدف جلوگیری از هرگونه پولشویی و فرار ناگهانی منابع از بانک‌ها را از جمله اقدامات مثبت بانک مرکزی در دوره ریاست کلی همتی بر بانک مرکزی برشمرد.

دژپسند مطرح کرد؛
اعلام هزینه‌های قابل قبول مالیاتی طرح‌های با مشارکت بانک‌ها

وزیر اقتصاد مصادیق هزینه‌های قابل قبول مالیاتی طرح‌های عمرانی از طریق مشارکت بانک‌ها و سایر منابع مالی و پولی کشور را ابلاغ کرد.

مدیر عامل شرکت بیمه البرز در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دو تابعیتی نیستم/ بازرسان نهاد ناظر در بیمه البرز مستقر شدند/ بستن قرارداد با شرکت خاص برای ساخت و ساز را رد می‌کنم

مدیر عامل شرکت بیمه البرز تایید کرده که بازرسان نهاد ناظر با هدف رسیدگی به برخی موارد در شرکت متبوع او مستقر شده و وارد جزییات پرونده‌ها شده‌اند بنابراین بیمه البرز ازاین نظارت‌ها استقبال می کند!

مجتبی کاتب، رئیس هیات مدیره شرکت بیمه سرمد و پسر غلامرضا کاتب نماینده مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مدیرعامل بیمه سرمد نمی‌شوم!

رئیس هیات مدیره شرکت بیمه سرمد اطمینان داده که به هیچ عنوان دنبال مدیریت عاملی این شرکت بیمه‌ای نبوده و مدیر عامل هم نخواهد شد.

مدیرعامل بانک کشاورزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
40 شعبه بانک کشاورزی به علت زیان ده بودن تا پایان سال جمع می‌شود/ برای ادغام برخی شعب فاقد بازدهی با برخی نمایندگان مجلس مشکل داریم!

روح اله خدارحمی خبر داده است که روند کاهش شعب بانک متبوع او اجتناب ناپذیر بوده بنابراین تا پایان سالجاری 40 شعبه این بانک در سراسر کشور ادغام و یا جابجا می‌شوند.

اقتصاددان شوید(قسمت سوم/ تبعات افزایش شبه پول در اقتصاد ایران)
چرا باید نگران افزایش سهم شبه پول در نقدینگی باشیم؟

دکتر علی سعدوندی، استادیار بانکداری و فاینانس دانشگاه استرالیایی وولونگونگ در دبی در سومین قسمت از مجموعه‌های "اقتصاددان شوید" در خصوص نقدینگی، به تبعات افزایش شبه پول می پردازد.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
عضو هیات مدیره بانک دی، مدیرعامل هلدینگ بانک سپه شد/ حسنعلی قنبری دو شغله شد!

حسنعلی قنبری ممان، با حکم محمد کاظم چقازردی، مدیرعامل بانک سپه به عنوان مدیر عامل جدید شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید منصوب شد. شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید، هلدینگ بزرگ فعال در زمینه معادن، سیمان، ساختمان، انرژی و بازار سرمایه بوده که 70 درصد سهام آن به صورت مستقیم از آن بانک سپه است.

یادداشت احمد تشکینی، دانشیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی برای «نود اقتصادی»:
سناریوهای تورم سال 1397/ حداقل 15 درصد از افزایش قیمت­‌های امسال ناشی از نااطمینانی نرخ ارز بوده است

اقتصاد ایران طی دوره 96-1393 با طی کردن روندی نزولی به دستاورد تورم تک­ رقمی دست یافت بگونه­ ای که از 15.6 درصد در ابتدای دوره به 9.6 درصد در انتهای دوره رسید. اما در سال 1397 روند تورم تغییر یافت بطوری که تورم­ های دوازده‌ماهه منتهی به تیر، مرداد و شهریور سال­جاری به­ ترتیب 10.2، 11.5 و 13.5 درصدی تجربه شد.

افشاگری احمد عزیزی، مشاور ولی‌اله سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است، اما سهامدارانشان به خاطر فساد رهایش نمی‌کنند!

عزیزی گفت: بسیاری از بانک‌ها ارزششان منفی است، اما چرا سهامدارانش رهایش نمی‌کنند، به خاطر فساد!

نمره منفی به اعضای هیات مدیره شرکت های بیمه ای فاقد مدیر عامل صحیح نیست!

"سیدمحمد علیپور یزدی"، توضیح داد که اعضای هیات مدیره شرکت ها متولی درست اداره شدن هر شرکتی به شمار می رونددرحالیکه تعیین نمره منفی برای اعضای هیات مدیره شرکت ها به دلیل تعیین نشدن مدیر عامل از ناحیه بیمه مرکزی مدل صحیحی نیست.

تقویت ۳۱۶۶ واحدی شاخص کل بورس/ شیرین شدن بازار بدهی برای حقوقی‌ها

معامله‌گران بورس تهران همزمان با تکاپوی صندوق توسعه بازار و دیگر صندوق‌های حامی نماگرهای بورس تهران امروز در حالی شاهد سبزپوش شدن نماگرهای منتخب این بازار بود که با ناامید شدن حقیقی‌ها از گروه خودرو تقاضا برای گروه فلزات اساسی، پالایشی‌ها و همچنین بانک‌ها با رشد همراه شد.

اپلیکیشن صدور آنلاین بیمه نامه شخص ثالث اتومبیل سامان رونمائی می شود

اپلیکیشن «جهش» که بستری برای ارائه خدمات به نمایندگان فروش بیمه است، در حضور فعالان صنعت بیمه برای نخستین بار توسط شرکت بیمه سامان به نمایش در خواهد آمد. همچنین اپلیکیشن صدور آنلاین بیمه نامه شخص ثالث اتومبیل از دیگر نوآوری های این شرکت بوده که همزمان با بیست و پنجمین همایش ملی بیمه و توسعه رونمائی خواهد شد.

5 سوال «نود اقتصادی» از مدیرعامل بانک صنعت و معدن؛
مدیرعامل بانک صنعت و معدن عدد 19 میلیارد یورو را از کجا آورده و این عدد الان کجاست؟

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در سفر به استان خراسان شمالی اعلام کرده است که آن بانک در دوران دولت تدبیر و امید حدود 19 میلیارد یورو سرمایه گذاری در بخشهای زیر ساختی کشور داشته است. محاسبه این رقم نشان می‌دهد که این بانک در طی این چند سال حدود 25 میلیارد دلار معادل دویست و پنجاه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این حوزه داشته است. به عبارتی به طور متوسط سالیانه معادل 5 میلیارد دلار و یا 50 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است.

«نود اقتصادی» با 7 استدلال متقن،‌ اظهارات دیروز قائم مقام بانک مرکزی را واکاوی کرد
آمارسازی اکبر کمیجانی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی در دولت روحانی

قائم مقام بانک مرکزی که گویی از زمان سیف اقتصاددان ارشد بانک مرکزی است گفته است در چهار سال اخیر رشد نقدینگی از متوسط ۲۷ درصد در فاصله سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۹۱ که در واقع مصادف با سه دوره دولت‌های هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد است، به 23.7 درصد رسیده است

آقای همتی! از مدیرکل روابط عمومی‌تان راضی هستید؟
دردسرهایی که روابط عمومی خانه هنرمندان برای بانک مرکزی ایجاد کرد!/ همه چیز در بازار ارز آرام است، اما بانک مرکزی سکوت کرده است!!

در هفته‌های اخیر روند قیمت ارز در بازار نزولی شده و دیگر از التهاباتی که در بازار طی ماه‌های گذشته وجود داشته خبری نیست. سیاستهای بانک مرکزی با توجه به هماهنگی که در جلسات با سران قوا داشته تقریبا موثر واقع شده و حتی در روز 13 آبان ماه هم علی‌رغم پیش بینی‌ها اثری از افزایش قیمت ارز دیده نشد.

بازگشت بیش از 3 هزار واحدی بورس به مدار صعودی

شاخص بورس پس از نزول حدود چهار هزار واحدی در روز گذشته، امروز (یکشنبه) 3284 پله بالا رفت و در جایگاه 163 هزار و 138 واحدی قرار گرفت.

بخشنامه جدید استفاده از چک تضمینی ابلاغ شد

بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی شرایط جدید صدور و استفاده از چک های تضمین شده را ابلاغ کرد، بر اساس این بخشنامه از این پس چک های تضمین شده صرفا در وجه ذینفع صادر می شود و درج مشخصات ذینفع بر روی برگ چک الزامی است.

بانک صنعت و معدن اطلاعات تامین مالی طرح ها را در دسترس قرار می دهد!

روابط عمومی بانک صنعت و معدن امروز در اطلاعیه ای که برای نود اقتصادی ارسال کرده تصریح کرده:یکی از سیاست های اصلی این بانک حمایت از کالای ایرانی و صنایعی است که در داخل کشور قابلیت تولید دارند و لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی نیز حمایت از تولیدات ملی است که همیشه در دستور کار بانک یاد شده قرار دارد.

داود سوری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه شریف در گفتگو با «نود اقتصادی»:
برای مردم عادی مهم نیست که نقدینگی از طریق افزایش پایه پولی رشد کرده یا از طریق ضریب فزاینده پولی، مهم این است که نقدینگی رشد کرده و مردم تورم را حس می‌کنند/ نقدینگی از هر طریقی رشد کرده بانک مرکزی باید جلوی آن را می گرفت

سوری گفت: برای مردم عادی مهم نیست که نقدینگی از طریق افزایش پایه پولی رشد کرده یا از طریق ضریب فزاینده پولی، مهم این است که نقدینگی رشد کرده و مردم تورم را حس می‌کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی خبر داد
جدا شدن بیمه اتکایی از شرکت‌های خارجی/لزوم استفاده از ابزارهای نوین برای توسعه اوراق ریسک بیمه‌ای

رئیس کل بیمه مرکزی از جدا شدن بیمه اتکایی از شرکت‌های خارجی با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داد و گفت: برای انتشار اوراق ریسک بیمه‌ای در بازار سرمایه نیاز به استفاده از ابزارهای نوین اسلامی وجود دارد.

اجازه نمی دهیم شرکت های بیمه با تخطی سرنوشت سهامداران را به خطر بیاندازند!

درصورتی که مجموع امتیازات منفی هرکارمند کلیدی از سطح معینی فراتر برود بررسی سلب صلاحیت او در دستور کار قرار می گیرد.

اهداف کمیته سیاست گذاری ویژه ثبات مالی

هدف از تشکیل این کمیته یا شورای سیاست گذاری پرداختن به مسائل و شاخص هایی است که تاثیر بر ثبات مالی کشور می گذارد و البته چگونگی اجرای آن بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود. قطعا مقابله با انواع ریسک های سیستماتیک و بکارگیری تدابیر و سیاست های بازدارنده از جمله مهم ترین اهداف این شورا محسوب می شود.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
برگزاری مجمع بانک دی منوط به محاسبه ذخیره 1986 میلیارد ریالی شد!

بانک مرکزی یادآور شده که بانک دی باید در مجمع عمومی سالیانه خود مواردی چون"تاکید اکید بر افزایش سرمایه بانک به میزان دستکم دو برابر زیان انباشته برای خارج شدن از ماده 141 قانون تجارت"، تاکید بر وصول مطالبات غیرجاری بانک طبق قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر با هدف تمرکز بیشتر بر عملیات بانکی و واسطه گری مالی،را به اطلاع حاضران در مجمع برساند.

بانک ملت صدور عابر کارت را برای مشتریانش متوقف کرد!

تعدادی از مشتریان بانک ملت برای چندمین بار در روزهای اخیر و با هدف تعویض عابر کارت‌های تاریخ گذشته خود به شعب این بانک در تهران مراجعه کرده‌اند که در جواب، متصدیان شعب بانک ملت به آنها اعلام کرده‌اند که در حال حاضر امکان صدور عابر کارت جدید برای آنها وجود ندارد!

بانک مرکزی: نرخ تورم آبان‌ماه به 18.4 درصد رسید

بانک مرکزی اعلام کرد: نرخ تورم در 12 ماه منتهی به آبان‌ماه امسال نسبت به 12 ماه منتهی به آبان‌ماه پارسال 18.4 درصد است که نسبت به ماه پیش (مهر) 3.5 درصد رشد دارد.

سود خالص بیمه تعاون 78 درصد رشد کرد

این گزارش حاکیست:بیمه تعاون براساس عملکرد شش ماهه برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ مبلغ ۳۴.۸۳۵ میلیون ریال سود خالص محقق کرده است.

چرا مردم در ماههای اخیر سکه و ارز خریدند؟
راهکار دکتر محمد قاسمی،‌ اقتصاددان و معاون مرکز پژوهش‌های مجلس برای اینکه مردم دیگر به سمت بازارهای طلا و ارز هجوم نبرند

راهکار دکتر محمد قاسمی،‌ اقتصاددان و معاون مرکز پژوهش‌های مجلس برای اینکه مردم دیگر به سمت بازارهای طلا و ارز هجوم نبرند.

گزارش «نود اقتصادی» از دعوای رسانه‌ای جدید دولتمردان تدبیر و امید؛
جنگ زرگری یاران روحانی برای فرار از تبعات دلار 4200 تومانی


انتقاد فرهاد نیلی نماینده ایران در بانک جهانی از سیاستهای اقتصادی دولت:
تعلل و مماشات دولتهای یازدهم و دوازدهم برای اصلاحات اقتصادی همه را کلافه کرده/ فهرست ناکرده‌های دولت روحانی طولانی است
استاد اقتصاد دانشگاه شریف با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس جمهور علیه اقتصاددانان:
روحانی با خندیدن پشت بلندگو ریشه علم اقتصاد را می‌زند/ احمدی‌نژاد در مواجهه با علم اقتصاد صادقانه‌تر از روحانی برخورد می‌کرد

پربیننده