سه شنبه سی ام مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۲:۲۰ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس بانک، بیمه و بورس

خسارات درمانی تامین اجتماعی با تاخیری 2.5 ماهه پرداخت می‌شود!
مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:

خسارات درمانی تامین اجتماعی با تاخیری 2.5 ماهه پرداخت می‌شود!

بابک عدلی با بیان اینکه خسارت اسناد پزشکی پیشتر در مدت زمان یک ماه و نیم پرداخت می‌شده، دلیل دوم را با توجه به شرایط بودجه‌ای کشور، ناشی از کمبود نقدینگی دانست که سبب شده تا خسارات اسناد پزشکی با تاخیر صورت بپذیرد.

2 زلزله کرمانشاه و بجنورد در سال گذشته خسارت 40 میلیاردی به ما زد/ سودی برای توزیع بین سهامداران نداریم/ اگر از آرمان بروم، خانه نشین می‌شوم
مدیرعامل شرکت بیمه آرمان در گفتگو با «نود اقتصادی»:

2 زلزله کرمانشاه و بجنورد در سال گذشته خسارت 40 میلیاردی به ما زد/ سودی برای توزیع بین سهامداران نداریم/ اگر از آرمان بروم، خانه نشین می‌شوم

علیرضا بیانیان گفت: پرداخت خسارت‌های دو زلزله کرمانشاه و بجنورد زیانی دستکم 40 میلیارد تومانی را برای شرکت متبوع او به دنبال داشته که بر این اساس آرمان امسال سودی برای توزیع ندارد!


معاون وزیر اقتصاد:
تغییر جهت نقدینگی و ادغام بانک های نظامی در دستور کار است

معاون بانک بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی، اقتصاد ایران را «بانک محور» دانست و گفت: امروز ادغام بانک های نیروهای مسلح، تغییر جهت نقدینگی در بازارها و تهیه لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی در دستور کار است.

مدیرکل درمان تامین اجتماعی استان تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
خسارات درمانی تامین اجتماعی با تاخیری 2.5 ماهه پرداخت می‌شود!

بابک عدلی با بیان اینکه خسارت اسناد پزشکی پیشتر در مدت زمان یک ماه و نیم پرداخت می‌شده، دلیل دوم را با توجه به شرایط بودجه‌ای کشور، ناشی از کمبود نقدینگی دانست که سبب شده تا خسارات اسناد پزشکی با تاخیر صورت بپذیرد.

یک تولیدکننده نخ فرابورسی شد

شرکت عطرین نخ قم در فهرست نرخ‌های بازار دوم فرابورس ایران درج شد.

حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا از پشت پرده گرانی دلار گفت
متهمین شرکت در کودتای ارزی به من در سایتهایشان ناسزا گفتند/اضطرابی در بین مردم ایجاد کردند که در 40 سال اخیر سابقه نداشته/ برخی مسئولان دولتی از گرانی دلار رضایت قلبی دارند

راغفر گفت: یکی از روزنامه‌ها که در خدمت اقتصاد نامولد کشور است، از ابتدای سال گذشته مساله ارز 5000 تومانی را مطرح کرده بود و بعد به تدریج تا پایان سال نرخ دلار به همین رقم رسید. یعنی اینها انتظاراتی است که در جامعه به وجود می‌آید و بعد این انتظارات به تدریج به واقعیت تبدیل می‌شوند.

مدیرعامل شرکت بیمه آرمان در گفتگو با «نود اقتصادی»:
2 زلزله کرمانشاه و بجنورد در سال گذشته خسارت 40 میلیاردی به ما زد/ سودی برای توزیع بین سهامداران نداریم/ اگر از آرمان بروم، خانه نشین می‌شوم

علیرضا بیانیان گفت: پرداخت خسارت‌های دو زلزله کرمانشاه و بجنورد زیانی دستکم 40 میلیارد تومانی را برای شرکت متبوع او به دنبال داشته که بر این اساس آرمان امسال سودی برای توزیع ندارد!

بانک های قرض الحسنه شرکت های بورسی خوبی ازآب در نمی آیند / 900 هزارحساب این بانک غیرفعال است

به گفته مرتضی اکبری، بورسی شدن بانک قرض الحسنه مهر ایران منجر به سود آور شدن آن خواهد شد، بنابراین بیشتر نهادهای عامل المنفعه سهام این بانک را خریداری کرده و می کوشند تا از ظرفیت این بانک برای خدمات عامل المنفعه استفاده کنند که دراینصورت پول جدیدی وارد بانک نمی شود.

محدودسازی فعالیت صرافی های بانکی به صلاح نیست

محمدرضا پور ابراهیمی ادامه داد: بنابراین تلاش ما این بود که این اتفاق رخ دهد خوشبختانه در ابلاغیه و بخشنامه جدید ارزی این مهم مطرح شد و اکنون قرار شده که بانک مرکزی نسبت به صرافی های بانکی به نحوی عمل کند که این نوع صرافی ها فعالیت خود را از سر گرفته و تقویت شوند تا بتوانند نقل و انتقال انجام دهند.

نقد بسته جدید ارزی دولت از زبان مدیرعامل اسبق بانک ملی:
میزان کالاهای وارداتی با ارز 4200تومانی محدود شود/ دولت محدودیت در بازار ثانویه را بردارد/ دلار در حال حاضر سه نرخی است

انصاری گفت: گسترش تعداد و تنوع اقلام مشمول دلار 4200 تومانی به منابع ارزی فشار می‌آورد لذا به نظرم باید میزان این 25 دسته کالایی و واردات آن با ارز 4200 تومانی محدود و واردات بقیه کالاها و بخش عمده کالاهای مورد نیاز، به ارز موجود در بازار ثانویه واگذار شود.

درخواست سندیکای بیمه گران برای گسترده تر شدن قبولی اتکایی در صنعت بیمه!

"سیدمحمد علیپور"خطاب به غلامرضا سلیمانی،رئیس کل بیمه مرکزی آورده که اعمال تحریم ها باعث ایجاد محدودیت ظرفیت اتکایی صنعت بیمه کشور شده است.

یادداشت اختصاصی مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین برای «نود اقتصادی»:
وضعیت مالی 39 شرکت دارویی ایران چگونه است؟/ سود خالص 21 شرکت دارویی کاهش یافت

صنعت دارو با 15 هزار میلیارد تومان گردش مالی، یک صنعت مهم به شمار می‌رود و از آنجایی که 97 درصد داروی مصرفی کشور در داخل تولید می‌شود، شکی نیست که این صنعت، یک صنعت استراتژیک به شمار می‌آید.

مدیر عامل شستا در پاسخ به «نود اقتصادی»:
رستمی از هیات مدیره شستا استعفا داد/ هلدینگ دارویی شستا نتوانسته استاندارد بین‌المللی دارو را دریافت کند /احتمال جدایی ترکان از هیات مدیره شستا

مرتضی لطفی درباره صادرات ناچیز هلدینگ دارویی شستا گفت که این هلدینگ هنوز نتوانسته استاندارد بین‌المللی داروها را دریافت کند که برای این منظور امسال شستا ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده است.

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 3 میلیون و 846 هزار تومان به فروش رسید

قیمت انواع سکه امروز در بازار تهران کاهش یافت و نرخ دلار نیز با افت همراه بود.

نرخ دلار در بازار ثانویه همچنان۸۲۰۰ تومان/ حجم معاملات به ۳۰۰ میلیون یورو رسید

روز گذشته در بازار ثانویه میانگین نرخ معاملاتی دلار 8200 تومان، یورو 9350 تومان و درهم 2232 تومان بود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کمبود 20 قلم دارو در آمریکا و اروپا، هم طبیعی و هم همیشگی است/ 7 شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری دارویی تامین بورسی می‌شوند

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین، کمبود همیشگی 20 تا 30 قلم از انواع داروها در هر کشوری را یک امر طبیعی خواند که معنای نگران کننده و خاصی نداشته و گفت که این موضوع در عرصه بین الملل هم موضوع حادی به شمار نمی‌آید و ممکن است که در آمریکا و حتی اروپا هم کمبود دارو به وجود آید.

برگزاری شورای هماهنگی مدیران شرکت های بیمه ای سمنان در سرمد

دراین نشست که با حضور مدیران شرکت های بیمه در استان سمنان برگزار شد، مسائل و مشکلات صنعت بیمه در این استان مورد بررسی قرار گرفت.

تحلیل رئیس گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی بانکی درباره سیاستهای پولی کشور:
شرایط بانکها در سالهای اخیر بسیار بد شده/ نگرانی از تحریم و تورم انتظاری تقاضا برای پول را کاهش داده ولی گردش پول به شدت بالا رفته

ندری گفت: به‌ دلیل نگرانی از تحریم و تورم انتظاری تقاضا برای پول کاهش یافته و در مقابل گردش پول بشدت بالا رفته است.

خبرنگار «نود اقتصادی» کسب اطلاع کرد؛
صندوق بازنشستگی دریافت اقساط 20 هزار تومانی از 130 هزار سهامدار "ملت" را فراموش کرد!

کسر اقساط ۲۰ هزار تومانی از حقوق خریداران بازنشسته سهام شرکت بیمه ملت، با تاخیری چند ماهه باز هم به آینده‌ای نامعلوم موکول شده است!

یادداشت اختصاصی محمدرضا جهان بیگلری اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی برای «نود اقتصادی»
بانک مرکزی با صدور یک بخشنامه ارزی اوضاع را نابسامان تر کرد!

جالب است در زمانهای بحرانی که فعالان اقتصادی تصورشان از دولت حمایت و پشتیبانی است برخلاف آن عمل می‌شود و به راحتی دولتمردان طی یک بخشنامه رفع تکلیف نموده واز بار تعهدات شانه خالی می‌کنند.

حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا:
تثبیت ارز در 9 هزار تومان، تولید داخلی را تعطیل می‌کند/ آمدن همتی به بانک مرکزی مشکلات ارزی کشور را حل نمی‌کند/ جریانات مشکوکی وانمود می‌کنند سیاستهای ارزی جدید بانک مرکزی نتیجه داده

راغفر گفت: تغییرات رئیس بانک مرکزی نتایج متفاوتی نخواهد داشت چون ایشان نیز مانند رئیس سابق تنها تصمیم‌گیر این نهاد نیست.

نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
بانک مرکزی صنعت دارو را سرکار گذاشت/ تخصیص ارز به دارو حتی در زمانی که نفت 14 دلار بود هم اینطوری فشل نبود

دکتر عباس کبریایی‌زاده گفت: امیدواری صنعت دارو این بود که دولت به سخنان کارشناسان گوش فرا دهد و بلایی که در پنج سال اخیر بر سر صنعت دارو آورده را جبران کند حال آنکه اکنون بانک مرکزی صنعت دارو را هم سرکار گذاشته است!

مدیرعامل شاپرک در گفتگو با «نود اقتصادی»:
دستگاه قضایی دستور دهد، درگاه‌های اینترنتی که با قماربازان همکاری می‌کنند را مسدود می‌کنیم/ دستکم 550 درگاه متخلف توسط شاپرک مسدود شد

محسن قادری گفت درگاه‌هایی که کد صنفی آنها با موضوع فعالیت اعلام شده، مغایرت داشته باشد مسدود می‌شوند و خبر داده که در سال 96 دستکم 550 درگاه متخلف توسط شاپرک مسدود شده است.

شرکت های بیمه ای برای جذب پرتفوی خود زنی می کنند/ ارسال نامه خصوصی مدیران صنعت بیمه به رسانه ها بی اخلاقی بود / عقب افتادن بیمه مرکزی در به روز رسانی آیین نامه ها عمدی نیست

کریمخان زند، تایید کرد که درحال حاضر دو یا سه شرکت بیمه ای شبیه وضعیت توسعه وجود دارند که خوب یا بد درحال ادامه فعالیت هستند که بیمه مرکزی باید هرچه سریعتر از آنها بخواهد تا ذخایر و ترازهای مالی خود را اصلاح کنند.

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 4 میلیون و 165 هزار تومان معامله شد

هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید در بازار تهران با قیمت ۴ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸عیار با قیمت ۳۰۳ هزار تومان فروخته می‌شود.

انتقاد مدیرعامل بانک کارآفرین از بسته ارزی جدید بانک مرکزی:
در بسته جدید ارزی هم دولت نرخها را دستکاری می‌کند/ آرامش ناشی از بسته جدید ارزی موقتی است

تهرانفر گفت: در بسته ارزی دولت قرار بر این شده که عرضه و تقاضا خود تعیین‌کننده نرخ ارز باشد؛ البته این نکته را نمی‌توانیم از نظر دور کنیم که به‌هرحال نرخ از سوی دولت دست‌کاری می‌شود؛ کمااینکه همین حالا در بورس هم همین اتفاق می‌افتد؛ اما باز هم شیوه سیاست ارزی فعلی مقبول است.

قیمت سهم‌ها در بورس تهران کاهشی شد

علی رغم رشد فزاینده قیمت‌ها در روزهای گذشته در بورس تهران، امروز شاخص کل در تغییر موضعی ۱۸۰ درجه‌ای بیش از ۲ هزار واحد افت کرد.

شهرداری‌ها می‌توانند گام‌های موثری درارتقای فرهنگ بیمه بردارند

کوروش حسین‌زاده، مدیر استان البرز، برنامه‌های طرح شده شرکت بیمه سرمد در این استان را تشریح و بر لزوم تلاش مضاعف در راستای تحقق اهداف و همچنین افزایش انسجام سازمانی در این مدیریت تاکید کرد.

رئیس مرکز مطالعات مبانی و مدل‌های اقتصادی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
مهمترین چالش همتی 3 برابر شدن حجم نقدینگی است که باید آن را مدیریت کند/ 3 کاری که رئیس کل جدید بانک مرکزی باید انجام دهد

مهدی زریباف گفت: رئیس جدید بانک مرکزی باید بتواند قدرت خرید مردم را حفظ، رابطه ریال با دلار را قطع کند و منافع ملی را در الویت کاری بانک مرکزی قرار دهد که آقای همتی چنین توانایی را ندارد

موسی الرضا ثروتی، نماینده سابق مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
روحانی و تیمش به مردم و نهادهای نظارتی پاسخگو نیستند!

موسی الرضا ثروتی گفت: به جرات میتوان علت سه برابر شدن حجم نقدینگی را دخالتهای آقای روحانی در بانک مرکزی دانست. آقای روحانی قبلا ارز رسمی را قاچاق اعلام کرد در صورتی که تصمیمشان اشتباه بود و نباید چنین اقدامی می‌کرد. با این تصمیم آقای روحانی بود صرافان بیکار شدند. آقای سیف مخالف تفکرات آقای روحانی بود ولی به دلیل اینکه تابع رئیس جمهور بود باید امر آقای روحانی را می‌پذیرفت اما امیدواریم آقای روحانی دیگر در مورد تصمیمات آقای همتی دخالتی نکند.

نقد نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین به بسته ارزی جدید بانک مرکزی:
مکانیزمی برای نظارت بر بازار در بسته جدید بانک مرکزی وجود ندارد/ همتی تلویحا به اشتباه جهانگیری اعتراف کرد

حریری گفت: زمانی که بسته جدید ارزی ارائه می‌شود تلویحا به این معنی است که سیاست‌های اعلامی 21فروردین 1397 که به «ارز جهانگیری» معروف شد، کاملا اشتباه بوده است و به‌طور ضمنی چنین اعترافی صورت گرفته است

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
واردات اغلب کالاها با دلار آزاد تورم سنگینی را تحمیل خواهد کرد/ دلار 4200 تومانی یک فاجعه برای کشور بود

شقاقی شهری گفت: دولت اعلام کرده فقط کالاهای اساسی و دارو با ارز یارانه‌ای وارد شود. تبعات واردات سایر کالاها با ارز آزاد تورم است که دولت باید با اصلاح نظام مالیاتی و اصلاح نظام یارانه‌ای میتواند تبعات آن را از بین ببرد.

یادداشت اختصاصی علی اصغر قائمی‌نیا تحلیلگر مسائل اقتصادی برای «نود اقتصادی»
هزینه‌های تاخیر در اجرای سیاست ارزی بر عهده کیست؟

حال سوال اینجاست که بسته­ ارزی جدید (با فرض کارا بودن) چرا زودتر از اینها اجرایی نشد؟ با وجود عقبه سنگین کارشناسی در بانک مرکزی و وجود مشاوران اقتصادی مجرب در دولت، چرا چنین طرح ساده­­ ای بعد از کش و قوس­های فراوان و بهم ریختگی اقتصادی و ظهور اشکال جدید رانت ارزی اکنون روی میز بانک مرکزی است؟

دکتر قدرت اله امام وردی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
عملیات بازار باز راهکاری برای جمع آوری نقدینگی است/حتما آقای همتی به مباحث شرعی و فقهی عملیات بازار باز فکر کرده‌اند/ پرداخت دلار 4200 تومانی برای کالاهای اساسی ایجاد رانت می‌کند

امام وردی گفت: عملیات بازار باز بحث خرید و فروش اوراق قرضه دولتی است. اگر دولت بخواهد می‌تواند انقباض پولی را در پیش بگیرد به معنی اینکه پول را از جامعه جمع آوری کند و بعد از مدتی پول را دوباره به جامعه برگرداند.

سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی خبر داد:
فیلم:: به دلیل کاهش ارزش پولی ملی، نرخ تمام بیمه نامه‌ها افزایش می‌یابد

سلیمانی گفت: به دلیل کاهش ارزش پولی ملی، نرخ تمام بیمه نامه‌ها افزایش می‌یابد.

فروشندگان ارز خانگی به صف شدند

بسیاری از دارندگان ارزهای خانگی به چهارراه استانبول و صرافی ها رفته اند تا هرچه زودتر ارز و سکه خود را به «ریال» تبدیل کنند؛ زیرا زمانه سقوط قیمت ها فرا رسیده است.

سکه ۳.۴۰۰.۰۰۰ تومان شد

همزمان با آغاز سیر نزولی قیمت ها در بازار طلا و ارز، حباب سکه بازهم کمتر شد و به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

هنوز جایگزین کریمی انتخاب نشده است!
خالی بودن صندلی مدیر روابط عمومی بانک مرکزی وارد ماه دوم شد

باگذشت یک ماه از جدایی قابل پیش بینی "محمد علی کریمی" مدیر سابق روابط عمومی بانک مرکزی و پیوستن او به شهرداری تهران، بانک مرکزی در شرایط حساس کنونی، فاقد سخنگو و مدیر روابط عمومی است.

محمد خوش چهره، استاد بازنشسته دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی»:
به حضور همتی در بانک مرکزی خوش بین نیستم/ دلار 4200 تومانی، میلیاردها دلار از ذخایر کشور را کاهش داد، با یکی دو تصمیم نمی‌توان آن اشتباه را جبران کرد!

محمد خوش چهره استاد بازنشسته دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص اظهارات دیروز رئیس بانک مرکزی درباره بسته جدید ارزی دولت به خبرنگار «نود اقتصادی» گفت به این اوضاع و تعویض افراد خوشبین نیستم. بعید است که آقای همتی بتواند شرایط اقتصادی را عادی کند.

واکنش بایزید مردوخی اقتصاددان و مشاور وزیر کار به بسته ارزی دولت در گفتگو با «نود اقتصادی»:
موفقیت بسته ارزی دولت به سلامت افراد حاضر در بازار بستگی دارد/ عملیات بازار باز در کشورهایی صورت می‌گیرد که اوراق بهادار به مقادیر زیادی در اختیار مردم قرار دارد

مردوخی گفت: آقای رئیس کل دیروز گفت برای نخستین بار میخواهم عملیات بازار باز را در ایران امتحان کنم. عملیات بازار باز در کشورهایی صورت می‌گیرد که سهام و اوراق بهادار به مقادیر زیادی در اختیار مردم قرار گرفته باشد و بانک مرکزی با استفاده از عملیات بازار باز گاهی می‌تواند بخرد و گاهی هم بفروشد

امیر حسین مزینی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کنترل بازار ثانویه دشوار است/ با این حجم از نقدینگی باید با دلار 5 هزار تومانی خداحافظی کنیم

مزینی گفت: ارز یک قیمت دارد و باید مکانیزم نرخ آن را بازار تعیین کند. اینکه دولت چند وقت یکبار نرخ ارز را مشخص می‌کند اصلا کار درستی نیست. بازار ارز به تعبیری باید شناور باشد و نرخ آن را مدیریت کرد.

محمدرضا جهان بیگلری اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
تصمیمات دیروز بانک مرکزی خیلی دیر اعلام شد

جهان بیگلری گفت: حال تصمیم جدید دولت در خصوص آزادسازی برخی عوامل تاثیر گذار از جمله طلا و دلار و بالاخص نوع واردات و خرید و فروش در صرافی‌ها، آرامش را به جامعه بر میگرداند، ولی این تصمیم بسیار دیر اعلام شد. متاسفانه زمانی این بسته قرار است به کمک اقتصاد کشور بشتابد که واردات طلا و دلار در تحریمهای اعلامی جای دارد. همیشه وقتی تصمیمات درست اتخاذ می‌شود که زمان اجرای آن گذشته است

7 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با «نود اقتصادی» به گرانی‌‎های اخیر کالاهای اساسی مردم اعتراض کردند
ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است


گزارش ویژه «نود اقتصادی» از کارنامه ضعیف وزیر اقتصاد در جذب سرمایه خارجی و فاینانس؛‌
کرباسیان حتی نتوانست یک دلار هم سرمایه خارجی، فاینانس و وام وارد اقتصاد ایران کند/ نماینده ایران را به جلسات هیات مدیره بانک توسعه اسلامی راه ندادند
انتقادات معاون سابق سازمان خصوصی‌سازی از عملکرد ضعیف وزیر اقتصاد در گفتگو با «نود اقتصادی»:
کرباسیان وزیر خوبی برای اقتصاد نیست/ عملکرد وزیر اقتصاد بسیار ضعیف است/ او هیچ کاری برای خصوصی سازی نکرد
مهدی پازوکی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه سیاستهای مالیاتی را به باد انتقاد گرفت:
درآمد مالیاتی تا 2.5 برابر قابل افزایش است/ پزشکی با روزانه 100 میلیون درآمد، مالیات نمی‌دهد

پربیننده