یکشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۶ ساعت ۹:۱۸:۵۴ بعد از ظهر

برگزیده‌های سرویس بانک، بیمه و بورس

نصف منابع بانک سرمایه در 2 سال اول دولت یازدهم خرج شد + جدول
گزارش «نود اقتصادی» از بحران بانک سرمایه در دولت یازدهم؛

نصف منابع بانک سرمایه در 2 سال اول دولت یازدهم خرج شد + جدول

بیش از 50 درصد از تسهیلات پرداختی دربازه زمانی 1388 تا 1394 (7 سال) در 2 سال ابتدایی فعالیت دولت روحانی پرداخت شده است.

اعتراض سهامدار بزرگ به اقدام اخیر عضو هیات مدیره‌/ شاید بیمه توسعه دیگری در راه باشد/ سهامداران برای پیدا کردن مدیرعامل جدید دست به کار شدند
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صبا تامین در گفتگو با «نود اقتصادی»:

اعتراض سهامدار بزرگ به اقدام اخیر عضو هیات مدیره‌/ شاید بیمه توسعه دیگری در راه باشد/ سهامداران برای پیدا کردن مدیرعامل جدید دست به کار شدند

عبدالله شیر محمدپور افزود که شرکت سرمایه گذاری صبا تامین برای افزایش سرمایه شرکت بیمه میهن از محل آورده نقدی اعلام آمادگی کرده وادامه دادکه مشکل شرکت بیمه میهن با آوردن املاک برای افزایش سرمایه حل نمی شود و تنها راه نجات خروج از این وضعیت بیمه میهن آورده نقدی است.


دلار به کانال 41 هزار ریالی بازگشت/قیمت سکه طلا افت کرد

در معاملات امروز بازار سکه، هر قطعه سکه تمام طرح جدید (امامی) با 90 هزار ریال کاهش رو به رو شد 13 میلیون و 945 هزار ریال فروخته شد اما سکه تمام بهار آزادی (طرح قدیم) با 5 هزار ریال افزایش 13 میلیون و 620 هزار ریال به فروش رفت.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صبا تامین در گفتگو با «نود اقتصادی»:
اعتراض سهامدار بزرگ به اقدام اخیر عضو هیات مدیره‌/ شاید بیمه توسعه دیگری در راه باشد/ سهامداران برای پیدا کردن مدیرعامل جدید دست به کار شدند

عبدالله شیر محمدپور افزود که شرکت سرمایه گذاری صبا تامین برای افزایش سرمایه شرکت بیمه میهن از محل آورده نقدی اعلام آمادگی کرده وادامه دادکه مشکل شرکت بیمه میهن با آوردن املاک برای افزایش سرمایه حل نمی شود و تنها راه نجات خروج از این وضعیت بیمه میهن آورده نقدی است.

گزارش «نود اقتصادی» از بحران بانک سرمایه در دولت یازدهم؛
نصف منابع بانک سرمایه در 2 سال اول دولت یازدهم خرج شد + جدول

بیش از 50 درصد از تسهیلات پرداختی دربازه زمانی 1388 تا 1394 (7 سال) در 2 سال ابتدایی فعالیت دولت روحانی پرداخت شده است.

شرکت های بیمه ای برای فروش محصولات خود با مشکلات بسیاری مواجهند/ نمی توان انتظاری از دوراندیشی درشرکت های بیمه ای داشت

بیژن صادق درخصوص اینکه آیا محصولات بیمه ای درکشور متناسب با ریسک های نوظهور هستند،گفته است که تقریبا به طور مطلق می توان به این سوال، پاسخ منفی داد.

سکه طرح جدید گران شد/ قیمت دلار اندکی کاهش یافت

امروز هر قطعه سکه امامی 10 هزار ریال رشد قیمت داشت و 14 میلیون و 170 هزار ریال عرضه شد اما سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با افت 30 هزار ریالی 13 میلیون و 675 هزار ریال به فروش رفت؛ نیم سکه نیز 10 هزار ریال افزایش ثبت کرد و 6 میلیون و 980 هزار ریال فروخته شد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در گفتگو با «نود اقتصادی»
8 هزار پرونده برای دریافت خسارت اعضای صندوق هنر به رازی ارسال شد

سیدحسین سیدزاده، اذعان داشت که شرکت بیمه رازی در حال رسیدگی به پرونده های ارسالی بوده و به نوبت در حال پرداخت خسارتهاست به نحوی که این شرکت تا اکنون میزان خسارت درمان 4 هزار پرونده ارسالی را پرداخت کرده هر چند که روند پرداخت خسارتها مطلوب نیست.

مدیر بازنشسته بانک مرکزی در هیات مدیره یک لیزنگ زیان ده

امیرحسین امین آزاد تا اوایل سال 95 به عنوان مدیرکل نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری در بانک مرکزی مشغول به کار بوده که پس ازبازنشستگی او، عباس کمرئی جایگزین او شد.

معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد در گفتگوی تفصیلی با «نود اقتصادی»
جابجایی همه مدیران بانک‌های دولتی شایعه است

عبدالرحمن ندیمی بوشهری گفته است که بیش از چهاردهه از رفاقت او با مسعودکرباسیان گذشته اما درمورد عزل ونصب مدیران عامل بانک هاو شرکتهای دولتی هر فردی یک سلیقه ای دارد و ممکن است که دو رفیق هم با هم دچار اختلاف سلیقه باشند.

مشکل 98 درصد سپرده گذاران موسسات غیرمجاز حل شده

وی افزود: در گذشته 25 درصد فعالیت ها در بازار پول به طورغیر شفاف و توسط موسسه هایی انجام می شد که هیچ نظارتی بر آنها وجود نداشت اما امروز دیگر موسسه مالی غیرمجاز نداریم.

مدیرعامل شرکت رفاه و گردشگری تامین در گفتگو با «نود اقتصادی»:
به دلیل تحریمهای بانکی آماده جذب سرمایه خارجی نیستیم!/ شرکت رجا مشمول ماده 141 است

غلام حیدر ابراهیمبای سلامی، درباره کاهش ضریب اشغال هتل ها درکشور تصریح کردکه بعد از اظهارات جنجال برانگیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا کشور با کاهش ورودگردشگران بین المللی وضریب اشغال تخت های هتل ها مواجه شده است.

بیمه آسیا به نمایشگاه پژوهش و فن آوری پیوست

مدیران و کارشناسان بیمه آسیا در غرفه این شرکت در طول برگزاری هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش ،فن آوری و فن بازارکه از 22 تا26 آذر ماه سالجاری درنمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود،آماده ارایه خدمات و مشاوره بیمه ای هستند.

تحلیل دکتر اصغر بالسینی اقتصاددان و مدرس دانشگاه برای «نود اقتصادی»
برندگان و بازندگان نوسانات شدید نرخ ارز چه کسانی هستند؟

این که تصور شود تغییر نرخ ارز بی‌هزینه است و می‌توان صرفا با یک تغییر قیمتی انقلابی در حوزه صادرات غیرنفتی ایجاد کرد، گزاره بسیار خطرناکی است که تائید تجربی اندکی نیز برای آن مشاهده می‌شود. اقتصاد ایران بارها از این سوراخ گزیده شده و انتظار می‌رود این بار با هوشیاری کامل اقدام به سیاستگذاری نرخ ارز نمود.

دلار 42170 ریال شد/سکه تمام طرح جدید 14 میلیون و 233 هزار ریال

هر قطعه سکه تمام طرح جدید 14 میلیون و 233 هزار ریال و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی 13 میلیون و 670 هزار ریال عرضه شد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی:
دولت از بانک مرکزی خواسته که آمار رشد اقتصادی تابستان را اعلام نکند/ ترکیب شورای پول و اعتبار نباید دولتی باشد

پژویان گفت: ممکن است پایین بودن رشد اقتصادی باشد که احتمالا به این دلیل نخواستند آمار را اعلام کنند و این دلیل به احتمال بیشتر تحت تاثیر دولت است. بانک مرکزی منافعی ندارد و ممکن است دولت از بانک مرکزی خواسته باشد که آمار را فعلا اعلام نکند. اعلام نکردن رشد اقتصادی فصل تابستان خارج از این فرض و منطق نیست.

وزیر اقتصاد در گفتگوی اختصاصی با «نود اقتصادی»:
مجامع تمام شود، تغییر مدیران بانکی آغاز می‌شود

مسعود کرباسیان خبر داده که جابجایی مدیران عامل بانک‌های دولتی متوقف نشده و این تغییرات براساس ارزیابی عملکرد افراد صورت خواهد گرفت و نه علاقه شخصی و تاکید کرد تا زمانی که مجامع بانک‌ها برگزار نشود من نباید برخی تصمیمات را بگیرم".

جزئیات پرداخت تسهیلات بانکها به بخش تولید
بانکهای سپه، ملی و کشاورزی بیشترین تسهیلات را به تولید دادند+ جدول

سهم بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات بانکی طرح رونق تولید به واحدهای صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ از آغاز طرح مذکور تا ۱۲ آذرماه سال جاری اعلام شد

بانک مرکزی اعلام کرد
چرا 13 هزار میلیارد تومان چک در مهرماه برگشت خورد؟

بانک مرکزی عامل اصلی برگشت ۱۳ هزار میلیارد تومان چک در مهرماه را اعلام کرد.

شاخص بورس به کانال 91 هزار واحدی بازگشت

نمادهای رمپنا (مپنا)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، خودرو (ایران خودرو) و های وب (داده گستر عصر نوین) در معاملات امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت، اما شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و شتران (پالایش نفت تهران) تاثیری منفی برجای گذاشتند.

قیمت دلار ازمرز 42 هزار ریال گذشت/ سکه طلا هم 110 هزار ریال گران شد

امروز قیمت هر سکه تمام طرح جدید 110 هزار ریال در بازار رشد کرد و به 14 میلیون و 378 هزار ریال رسید؛ سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز با رشد بها، 100 هزار ریالی 13 میلیون و 780 هزار ریال عرضه شد.

مقاله شناسایی ریسک‌های بیمه مهندسی در صنعت نفت بیمه آسیا حائز رتبه برتر شد

مقاله" شناسایی و ارزیابی ریسک‌های بیمه مهندسی پروژه‌های صنعت نفت و گاز" از بیمه آسیا به عنوان مقاله برتر در بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه انتخاب شد.

ریسک های خسارت بار صنعت بیمه به خارج کشور منتقل شد

عبدالناصر همتی افزود: توسعه سامانه نظارت بر صنعت بیمه و اعمال «کد یکتا» برای رشته شخص ثالث اقدام دیگری بود که در آینده نزدیک در رشته های دیگری چون آتش سوزی و باربری نیز اعمال می شود و اقدامی برای کاهش تخلف در صنعت بیمه است.

شاخص بورس 334 واحد عقب نشست

نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شتران (پالایش نفت تهران) و کچاد (صنعتی ومعدنی چادرملو) در معاملات امروز، بیشترین تاثیر منفی را بر جای گذاشت، اما تاپیکو (سرمایه گذاری نفت وگاز تامین) با بیشترین تاثیر مثبت، مانع افت بیشتر شاخص شد.

حجم سپرده‌های بانکی درصندوق های سرمایه گذاری 20 درصد کاهش یافت/سازمان بورس معاملات شبهه دار را در دستور کار قرار نمی دهد

شاپور محمدی درباره حجم انتشار اوراق بدهی گفت: در سال 1394 حدود 50 هزار میلیارد ریال اوراق بهادار در بازار سرمایه منتشر شده است که این میزان در سال 1395 به 350 هزار میلیارد ریال رسید.

قیمت سکه دربازارآزاد دوباره قد کشید/ نرخ دلار نزولی شد

در بازار آزاد ارز امروز هر دلار آمریکا با 40 ریال کاهش رو به رو شد و 41 هزار و 510 ریال به فروش رفت اما در مقابل یورو 100 ریال افزایش داشت و 50 هزار و 260 ریال عرضه شد.

وضعیت قرارداد مدیران بازنشسته هلدینگ های شستا تغییرکرد/مخدومی مدیر عامل تاپیکو شد

اکبرترکان درهمین راستا درگفتگو با «نود اقتصادی» اعلام داشت که طبق این بخشنامه، ممنوعیت به کار گیری بازنشسته ها مشمول مدیران هلدینگ های زیر مجموعه شستا شده که در این راستا تمامی افرادی که قرارداد آنها تمام وقت بوده تغییر وضعیت داده شده اند.

شاخص بورس 103 واحد تخلیه کرد/ صدر نشینی گروه فلزات اساسی در معاملات امروز

نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، فولاد (فولاد مبارکه)، فخوز (فولاد خوزستان)، شتران (پالایش نفت تهران)، فملی (ملی صنایع مس) و فارس (هلدینگ خلیج فارس) در معاملات امروز بیشترین تاثیر منفی را داشته و شاخص را پایین کشیدند اما نماد اخابر (مخابرات) با تاثیر مثبت مانع افت بیشتر شاخص شد.

حضور همزمان سهامیان مقدم در دو شرکت بیمه ای/واکنش مدیر عامل کارآفرین به حضور معاون خود در بیمه تعاون

به گفته عبدالمحمود ضرابی، سهامیان مقدم نزد مدیران ارشد بیمه مرکزی رفته و استعفای خود را هم ارایه کرده اما از اینکه کناره گیری او مورد پذیرش قرار گرفته یا خیر اطلاعی ندارم.

جای پای شاخص درکانال ۹۱ هزار واحدی محکم شد

نماد‌های پر بیننده معاملات امروز فولاد، شبندر، شپنا، فایرا و شتران روال صعود داشتند و فملی و اخابر روال نزولی را پیش گرفتند.

دلار امریکا به 41 هزار و 270 ریال رسید/ سکه طرح قدیم وزن کم کرد

امروز قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی (طرح قدیم) با 200 هزار ریال عقبگرد به 13 میلیون و 210 هزار ریال رسید و نیم سکه با کاهش 30 هزار ریالی 6 میلیون و 860 هزار ریال عرضه شد.

واکنش یک اقتصاددان به ادعای وزارت اقتصاد در مورد عدم استقراض بانک مرکزی در گفتگو با «نود اقتصادی»:
استقراضِ غیرمستقیم دولت روحانی از بانک مرکزی!

لطفعلی بخشی گفت: به نظر می‌رسد دولت از یک بانک دیگری استقراض کرده و از طریق غیر مستقیم از بانک مرکزی برداشت کرده است. همچنین دولت یک تنخواه در بانک مرکزی دارد که آن را می‌گیرد و باز نمی‌گرداند.

نرخ تورم آبان ماه به 9.9 درصد رسید

در مجموع میزان تورم در آبان ماه نسبت به ماه قبل در گروه کالا 1.2 درصد و در گروه خدمات 1.3 درصد افزایش داشته است.

موسسه قرض الحسنه خاتم‌الانبیاء فاقد مجوز است

بانک مرکزی به هموطنان توصیه کرد: به منظور جلوگیری از به مخاطره افتادن اموال خود از هر گونه ارتباط با این موسسه به خصوص افتتاح سپرده و اخذ گواهی در قبال فروش اموال منقول و غیرمنقول خود به طور جدی خودداری کرده و از پذیرش گواهی‌های موصوف از اشخاص ثالث تحت هر عنوان اعم از ثمن معامله،‌ضمانت پرهیز کنند.

بیمه پارسیان خسارت 41 فوتی حادثه قطار ایستگاه هفت خوان را پرداخت کرد

اخذ رضایت از زیاندیده یا وراث برای پرداخت خسارت با توجه به اینکه در این موارد مبلغ خسارت زیان دیده و یا وراث از سوی بیمه پارسیان به صورت مستقیم به حساب آنها واریز می شود دریافت رضایتنامه امری اجتناب ناپذیر است.

یک عضو اتاق بازرگانی با اشاره به عملکرد بانک مرکزی در چند سال گذشته مطرح کرد:
استقلال بانک مرکزی پایین‌تر از حد معمول است

آرگون گفت: دولت‌ها در هیچ دوره‌ای نباید در تصمیمات مربوط به بانک مرکزی دخالت کنند. این تصمیمات باید از سوی متخصصان بانک مرکزی انجام شود. از همین رو است که ایفای نقش دولت‌ها در بانک مرکزی منجر به هرج و مرج خواهد شد.

بعد از برجام انتقال ریسک بیمه ای از داخل به خارج صورت نگرفت

این مقام مسئول در صنعت بیمه که نخواست نامی از او در خبر برده شود اذعان داشته که صنعت بیمه، بیشتر از آنکه به دنبال انتقال ریسک به خارج از کشور باشد،دنبال جذب سرمایه گذار خارجی به صنعت بیمه در کشور بوده که این امر هم هنوز نتیجه ای دربر نداشته است.

نهاد به این کارآمدی! مگر داریم؟

چندی پیش کلیپی در فضای مجازی دیدم که در آن گفته شد، «بانک مرکزی باز پرداخت سپرده‌های مردم را تضمین نمی‌کند، نه منابعی برای این امر دارد و نه وظیفه‌ای در این مورد دارد، کلیت این موضوع در مورد بانک‌های دولتی، خصوصی، مؤسسات مالی مجاز و حتی غیرمجاز نیز صادق است.»

استعفای معاون فنی بیمه ایران پذیرفته شد/ بیمه میهن نمی روم

محمد حیدری، اذعان داشت که ازحضور در سمت مدیریت عاملی شرکت بیمه میهن منصرف شده و توضیح داد که شرکت بیمه میهن او را به عنوان گزینه مدیرعامل به بیمه مرکزی معرفی کرده بوده اما در لحظه آخر به دلیل اختلاف نظر با آنها از ادامه مسیر انصراف داده است.

نرخ دلار به کانال 41 هزار ریال بازگشت

در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا امروز سه دلار و 70 سنت افزایش داشت و یک هزار و 284 دلار و 31 سنت معامله می شود و در بازار ایران نیز قیمت هر گرم طلای 18 عیار با 4 هزار و 620 ریال رشد به یک میلیون و 268 هزار و 990 ریال رسیده است.

سرمقاله نویس روزنامه دنیای اقتصاد و یکی از شاگردان مسعود نیلی:
بانک‌ها نباید به زلزله‌زدگان کمک کنند/ در کجای دنیا بانک‌ها نقش خیریه را در بلایای طبیعی ایفا می‌کنند؟

جبل عاملی در تحلیلی نوشت: در کجای دنیا، بانک‌ها نقش بیمه را، نقش موسسات عام‌المنفعه را، نقش خیریه را در بلایای طبیعی ایفا می‌کند؟

بازار سرمایه ماه آبان را با 513 واحد رشد بدرقه کرد

نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، پارسان (نفت و گاز پارسیان)، فخوز (فولاد خوزستان)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و شبریز (پالایش نفت تبریز) در معاملات امروز با بیشترین رشد، بالاترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

دکتر میثم موسایی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفتگو با «نود اقتصادی» + فیلم
گرانی 50 درصدی بنزین تبعات خطرناکی بر زندگی مردم دارد


پربیننده