جمعه سوم اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱:۲۹:۱۰ بعد از ظهر

آرشیو تحلیل روز

یادداشت/ میثم مهرپور کارشناس ارشد علوم اقتصادی:
چرا بانک مرکزی در ایران مستقل نیست؟

طی این سال‌ها و در دوران مدیریت تمام روسای کل بانک مرکزی، ارزش پول ملی ما به دفعات کاهش پیدا کرده که این موضوع دقیقا برخلاف اصلی‌ترین وظیفه رئیس‌کل بانک مرکزی یعنی حفظ ارزش پول ملی است.

6 نکته در باب لایحه بودجه 98

پس از تاخیر چند روزه در ارائه لایحه بودجه 98 از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، نهایتا روز سه شنبه هفته گذشته (4 دی 1397) این امر محقق شد. پس از رسانه ای شدن اعداد و ارقام کلیدی لایحه مذکور، بحث و گفتگو میان کارشناسان در خصوص کارآمدی لایحه و خوش بینی بیش از حد آن نسبت به تحقق درآمدها، از مهمترین محورها در خصوص این لایحه بود.

یادداشت/ دکتر اصغر بالسینی
چرا تورم مهمان همیشگی اقتصاد ایران است؟

بررسی آمار تورم در جهان نشان میدهد تورم در حدود ۱۲۰ کشور جهان بین صفر تا سه درصد است و فقط کشورهای بسیار محدودی مثل ایران وجود دارند که همواره با تورم حدود ۲۰ درصد دست به گریبانند.ظاهرا تورم حدود ۲۰درصدی  اقتصاد ایران مثل فشار خون  بیمار مبتلا به فشار بالای ۱۴ و۱۵ است که هرگاه با فشار خون کمتری مواجه میشود سریعا احساس ناخوشی به او دست می‌دهد!

دلایل افزایش دوره‌ای قیمت مسکن؛
چه کسانی از گرانی مسکن نفع می برند؟

افزایش قیمت مسکن در ایران تبدیل به پدیده ای دوره ای شده است. عموما بعد از دوره ای ثبات قیمتی یا افزایش متناسب با تورم یکباره جهش کرده و با بهم ریختن برنامه متقاضیان خرید خانه بر فضای بی اعتمادی جامعه به شاخص های اقتصادی دامن می زند.

تکرار دوباره تاریخ؛
چرا دولت‌ها به بالا رفتن از طناب پوسیده لیبرال‌ها اعتماد می‌کنند؟

این بار هم تاریخ تکرار شد دوگانه روغنی زنجانی- میرزاده و تغییر سیاست های تعدیل به تثبیت جای خود را به دوگانه نیلی- طیب نیا داد و باز هم لیبرال ها میدان را خالی کردند. اما سوال این است چرا دولت های ما به تاریخ اقتصادی علاقه ای ندارند؟ چرا دولت های ما همچنان به بالا رفتن از طناب پوسیده لیبرال ها اعتماد می کنند؟

علی دینی ترکمانی، اقتصاددان توضیح می‌دهد:
چرا فعلا نباید قیمت بنزین را افزایش داد؟


حسین حاجیلو،‌ کارشناس تحریم:
به دروغ ما را از ورود به لیست سیاه FATF می‌ترسانند
خبرنگار «نود اقتصادی» با استناد به آمار گمرک ایران بررسی کرد
واردات 28 تن کلاه‌گیس با دلار 4200 تومانی!

پربیننده