شنبه سی ام شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۳:۲۴:۵۸ بعد از ظهر

اخبار تراز تجاری

بررسی وضعیت تجارت خارجی کشور در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی
تراز تجاری کشور در 5 سال آخر رژیم پهلوی 6 برابر منفی‌تر شد+ نمودار

طبق آمارهای رسمی تراز تجاری کشور در سال 1344 حدود منفی 53 میلیارد ریال بوده که این میزان تا سال 1351 به حدود منفی 160 میلیارد ریال و تا سال 1356 به منفی 990 میلیارد ریال رسیده است. به عبارتی دیگر، رشد منفی تراز تجاری کشور طی دوره 8 ساله 1344 تا 1351 حدود 3 برابر رشد کرده که این میزان طی 6 ساله 1351 تا 1356 رشد 6 برابر داشته است.

افت بی‌سابقه تراز تجاری در 365 روز اخیر
تراز تجاری در عرض یک سال 6 میلیارد و 905 میلیون دلار سقوط کرد/ رشد عجیب واردات و افت کم نظیر صادرات غیرنفتی+ نمودار

بررسی جدیدترین آمار گمرک نشان می‌دهد که در 10 ماهه اول امسال تراز تجاری کشور به 7 میلیارد و 193 میلیارد رسیده است.

گزارش تجارت خارجی 10 ماه اول امسال منتشر شد
تراز تجاری تا پایان دی ماه منفی ۷ میلیارد و ۱۹۳ میلیون دلار شد/ واردات ۲۲ درصد افزایش یافت/ قطعات اتومبیل، ذرت دامی، برنج و لوبیای سویا در صدر آمار واردات

ارزش صادرات در دی‌ماه امسال ۳ میلیارد و ۹۷۲ میلیون دلار ثبت شده که نسبت به آذرماه ۲۶ درصد رشد را نشان می‌دهد که منجر به بهبود تراز تجاری کشور در دی‌ماه شده است.

گمرک گزارش تجارت خارجی 9 ماهه را منتشر کرد
تراز تجاری منفی 6 میلیارد دلار شد/ واردات در 9 ماهه اول امسال 18.31 درصد افزایش یافت/ قطعات خودرو، برنج و ذرت دامی در صدر آمار واردات

کارنامه عملکرد تجارت خارجی کشور در ۹ ماهه سال‌جاری منتشر شد که براین اساس تراز تجاری ایران با صادرات بیش از ۳۱ میلیارد دلار و واردات بیش از ۳۷ میلیون دلار در حدود منفی شش میلیارد دلار است.

نقدهای صریح معاون وزیر اسبق صنعت از وضعیت بد تجارت خارجی؛‌
آمارهای گمرک علمی نیست و حتی گمراه کننده است!/ اگر میخواهید بدانید از رکود خارج شدیم، به آمارهای صادرات نگاه کنید که منفی شده!

من نسبت به نوع بیان آمارهای گمرک انتقاد دارم و معتقدم آمارهای اعلام شده گمراه‌کننده است. آنجا که ما حجم تجارت‌مان پایین آمده بود به آن اشاره نمیکنند ولی حالا که حجم تجارت به دلیل افزایش واردات بالا رفته خیلی آن را برجسته میکنند.

پربیننده