برومند چهار آیین مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی  درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۰ هزار و ۸۰۰ تا ۱۱ هزار و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها ۱۷ تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی افزود: با توجه به وقوع سیل و بارندگی های اخیر و مسدود شدن برخی راه های مواصلاتی مبنی بر عرضه مرغ به بازار تهران پیش بینی می شود که از فردا روند افزایشی قیمت مرغ در بازار آغاز شود.

چهار آیین از افزایش ۵۰۰ تومانی نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: با توجه به بارش های اخیر و آبگرفتگی معابر پیش بینی می شود که روند افزایشی قیمت مرغ تا پایان هفته به سبب شرایط جوی ادامه یابد.


بیشتر بخوانید: کمبودی در عرضه مرغ ایام نوروز نداریم/ تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور


مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مرغ به سبب تعطیلی کشتارگاه ها امری بدیهی است، بیان کرد: براساس پیش بینی ها، متوسط قیمت هر کیلو مرغ در تمامی شهر های مسافر پذیر به سبب ازدیاد تقاضا ۱۸ هزار تومان است و در برخی استان ها به سبب سوء استفاده افراد سود جو با نرخ های بالای ۲۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه شده است.

وی میزان جوجه ریزی در اسفند را کمتر از ۱۰۵ تا ۱۰۶ میلیون قطعه اعلام کرد و گفت: علی رغم قیمت پایین جوجه، میزان جوجه ریزی در واحد های مرغداری در فروردین به سبب عدم اطمینان مرغداران از تامین نهاده ها به کمتر از ۱۰۰ میلیون قطعه خواهد رسید.

چهار آیین کاهش جوجه ریزی را یکی دیگر از دلایل گرانی مرغ در بازار برشمرد و افزود: با توجه به آنکه امکان تامین نهاده با نرخ مصوب به سبب بروکراسی های اداری و ترخیص نهاده از انبار ها برای مرغداران وجود ندارد، از این رو تولیدکنندگان تمایلی به جوجه ریزی ندارند که انتظار می رود با پایان تعطیلات و بارش های اخیر، روند جوجه ریزی در واحد ها تا حدودی تسهیل شود.

این مقام مسئول ادامه داد: مرغداران در واحد های مرغداری برای تولید مرغ با ضریب ۱.۸ به ۱۰۰ تن دان نیاز دارند که ۶۷ تن از این میزان مربوط به ذرت و مابقی کنجاله سویاست، در حالیکه در شرایط فعلی تامین این میزان نهاده به سهولت امکان پذیر نیست، وزارت جهاد کشاورزی و پشتیبانی امور دام باید به کمک مرغداران بیاید.

وی در پایان نرخ مصوب هر کیلو ذرت را یک هزار و ۳۵۰ و کنجاله سویا را ۲ هزار و ۴۵۰ تومان اعلام کرد و گفت: این درحالی است که هم اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۵ هزار تومان و ذرت بالای یک هزار و ۸۰۰ تومان به مرغداران در بازار آزاد عرضه می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان