هادی حق شناس معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره محدودیت هایی که با اعمال مجدد تحریم های آمریکایی برای صنعت دریایی کشور ایجاد می شود، اظهار کرد: این دوره از تحریم ها بسیار متفاوت از دوره های قبل است و در این دوره، تحریم ها محمل قانونی و حقوقی ندارند.

وی با اشاره به تحریم های دوره قبل گفت: در دوره قبل ایران با تحریم های سازمان ملل و فصل هفتم شورای امنیت مواجه بود، اما این بار تنها تحریم های آمریکا و مساله ترجیح شرکت ها برای همکاری با ایران یا آمریکا مطرح است. آمریکا اعلام کرده است که اگر کشوری با ایران همکاری داشته باشد از سوی آمریکا مورد مجازات قرار می گیرد.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه در این دوره تحریم ها بحث منافع مطرح است، ادامه داد: در این دوره از تحریم ها تنها با مجازات یک طرفه آمریکا برای دور زدن تحریم ها مواجه هستیم و سازمان ملل و اروپایی ها همراه ترامپ نیستند.


بیشتر بخوانید:کاهش ۳۰ درصدی مبادلات بازرگانی در حوزه کشتیرانی/ شرکت های کشتیرانی توان مقابله با تحریم ها را دارند


حق شناس با بیان اینکه محدودیت های دریایی در این دوره از تحریم ها بسیار متفاوت از دوره های قبل است، گفت: به طور قطع کشتی ها می توانند از تحریم های دوره ترامپ راحت تر از دوره های قبل عبور کنند.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون  به لحاظ حقوقی و قوانین بین الملل هیچ مشکلی برای تردد کشتی های خارجی در بنادر ایران و کشتی های ایران در بنادر سایر کشور ها وجود ندارد، اظهار کرد: هیچ مشکلی برای ارتباط دریایی بین کشور ها وجود ندارد مگر اینکه یک کشوری بخواهد روابط خود را با ایران قطع کند وگرنه هیچ یک از قوانین بین المللی مانع از تردد کشتی ها بین بنادر ایران و بنادر خارجی نشده اند.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: تا کنون هیچ یک از بنادر خارجی اعلام نکرده است که بنادر ایران را تحریم می کند یا مانع از ورود کشتی های ایرانی به محدوده بندری خود می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.