به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی خداداد مقبلی معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش پایانه های مرزی، آزادراه ها و امور پیمان و قرارداد ها از سوی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای طی گذشت ۴۰ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: پیش از انقلاب فقط ۷ پایانه مرزی باری و مسافری وجود داشت که از امکانات مد نظر مهندسان بعد از انقلاب همچون سالن های مجزای مسافری و باری، ساختمان خدمات رسان و ساختمان های مورد استفاده از سوی دستگاه های نظارتی برخوردار نبود. در آن زمان منظور از پایانه فقط ساختمان کوچکی در حد چند اتاق برای پیگیری امور ورود و خروج بار بود.


بیشتر بخوانید: تعداد واحد های مسکونی ۳۳۰ درصد رشد کرده است / احداث ۲۳۸ پروژه بیمارستانی و درمانی طی ۴۰ سال اخیر


وی افزود: اما امروز بعد از گذشت ۴۰ سال تعداد پایانه های مرزی به ۳۴ مورد رسیده است که اکثر آن ها از سالن های باری و مسافری و ساختمان های متفاوت برخوردار بوده و در طول سال های متمادی مورد بهسازی و نوسازی قرار گرفته اند.

تشریح برنامه های توسعه پایانه های مرزی سرو، نوردوز، جلفا و بازرگان

معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با توجه به نقش مهم پایانه های مرزی باری در اقتصاد کشور، توسعه، ساماندهی و افزایش امکانات آن ها را موثر دانست و گفت: در حال حاضر تعدادی پایانه مرزی نیز در دست احداث و تعدادی دیگر در دست ساماندهی و بهسازی قرار دارند که از مهمترین آن ها می توان به ساخت سالن مسافری و باری در پایانه مرزی سرو، پایانه مرزی نوردوز (تکمیل شده)، زیرسازی باند های عبوری پایانه مرزی جلفا برای انجام روسازی بتنی و اجرای روسازی بتنی مسیر تردد کامیون ها و بارانداز پایانه بازرگان اشاره کرد.

مقبلی در ادامه بیان داشت: به منظور توسعه و بهبود وضعیت اقتصادی مردم سیستان و بلوچستان، پروژه احداث سالن مسافری و باری پایانه مرزی دوقارون کلید خورده و هم اکنون در مراحل مطالعاتی از سوی مشاور قرار دارد. همچنین با توجه به تقاضای کشور پاکستان برای عبور بار ترانزیتی از مرز های میلک و ریمدان، مسیر ها و پایانه های مرزی در دست مطالعه قرار گرفته است.

آخرین وضعیت تکمیل و تحویل پاسگاه های پیش ساخته پلیس راهور

این مقام مسئول در سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه ساخت و توسعه پاسگاه های پلیس راه گفت: آمار دقیقی از تعداد پاسگاه های ساخته شده در قبل از انقلاب وجود ندارد، اما علاوه بر تعمیر و بازسازی پاسگاه های قدیمی، طی دو سال گذشته ۵۰ پاسگاه پیش ساخته در دست اجرا قرار گرفته که ۳۷ دستگاه آن هم اکنون در اختیار پلیس راهور قرار دارد و بقیه نیز با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل هستند.

معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در خصوص افزایش عرصه و اعیان پاسگاه های پلیس راه بیان داشت: هم اکنون عرصه پاسگاه ها یک میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع و اعیان نیز ۱۲۰ هزار متر مربع است. البته با در نظر گرفتن درخواست جدید نیروی انتظامی برای ساخت ۱۰۰ پاسگاه پلیس راه دیگر عرصه و اعیان پاسگاه ها به دو برابر خواهد رسید.

شفاف سازی و صرفه جویی در پروژه ها با استفاده از سامانه های الکترونیکی

مقبلی در ادامه به قابلیت پیگیری قرارداد ها، مناقصات و فراخان های سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای از طریق سامانه «ستاد» و یک نرم افزار مدیریتی برای نظارت بر کار مشاوران و صورت وضعیت ها، اعلام پیشرفت فیزیکی و توزیع اعتبارات، اطلاع رسانی صورت وضعیت به مشاور از طریق پیامک اشاره کرد و گفت: استفاده از این سامانه ها علاوه بر صرفه جویی بسیار بالایی در ادارات، شفاف سازی نیز به همراه دارد.

وی با اشاره به تحولات انجام شده در حوزه آزادراهی کشور با گذشت ۴۰ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: از مجموع ۲۴۱۶ کیلومتر شبکه آزادراهی کشور ۲۱۹۲ کیلومتر با مشارکت بخش خصوصی و بانک ها ساختته شده اند که پس از بهره برداری متولی نگهداری آزاداه ها سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای است.

وی با اشاره به نحوه دریافت و پرداخت عوارضی آزادراه ها بیان داشت: در حال حاضر پرداخت عوارضی آزادراه ها توسط کاربران غالباً به صورت دستی و نقدی صورت می گیرد که مشکلات زیادی برای پرداخت کننده عوارض و هم برای شرکت های آزادراهی و سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای ایجاد می کند و برای رفع این مشکلات، به منظور کاهش زمان سفر، مصرف سوخت، صرفه جویی در استهلاک خودرو و پرداخت آسان عوارض، جلوگیری از خرابی های روسازی محل گیت های عوارض ناشی از ترمز در زمان توقف و شروع به حرکت پس از پرداخت عوارض یا همان افتادگی و جمع شدگی آسفالت و در مجموع ارتقا ایمنی آزادراه ها در نظر است دریافت عوارض کلیه آزادراه ها به صورت الکترونیکی انجام شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.