با توجه به تعطیلی فردا (دوشنبه- 22 بهمن) ارزش و حجم معاملات امروز بازار سرمایه افت داشت؛ معمولا شاخص بورس در چنین روزهایی روندی خنثی را تجربه و نوسان اندک مثبت یا منفی را ثبت می کند.
بر این اساس، در معاملات امروز یک میلیارد و 85 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و 80 میلیارد ریال در 110 هزار نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 19 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 95 واحد افزایش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 66 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور 164 واحد کاهش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول مربوط به شرکت های برتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور 47 واحد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز 144 کاهش یافت.
براساس معاملات امروز، نمادهای ومعادن (توسعه معادن و فلزات)، فولاد (فولاد مبارکه)، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و دعبید (داروسازی دکتر عبیدی) بیشترین تاثیر منفی و رمپنا (مپنا) و پارس (پتروشیمی پارس) بالاترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشته و مانع افت بیشتر شاخص شدند.

** گروه شیمیایی صدرنشین معاملات شد
گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 47 میلیون سهم به ارزش 452 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه بانک به ارزش 311 میلیارد ریال و خودرو به ارزش 296 میلیارد ریال، به ترتیب جایگاه های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.
گروه فلزات اساسی با دادوستدی به ارزش 203 میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت.
گروه محصولات فلزی نیز با معاملاتی به ارزش 111 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود ساخت.

** افت فرابورس
معاملات امروز شاخص فرابورس (آیفکس) یک واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و 933 واحدی قرار گرفت.
امروز در این بازار 605 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 2 هزار و 349 میلیارد ریال دادوستد شد.
همچنین در نخستین روز معاملات این هفته، نمادهای ذوب (ذوب آهن)، دماوند (تولید برق دماوند) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.