به گزارش چهارشنبه تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، «مسعود بصیری» وضعیت ذخایر راهبردی کالاهای اساسی را مطلوب دانست و افزود: میزان کل ارز تخصیص یافته به برنج وارداتی برای رفع کسری این محصول در بازار مصرف کشور تاکنون بیش از کل پارسال است.
به گفته وی، از ابتدای سال تا پانزدهم دی ماه یک میلیون و 117 هزار تن برنج وارد شد که در مدت مشابه پارسال حدود یک میلیون و 113 هزار تن واردات داشتیم.
بصیری گفت: برای تخصیص ارز دولتی به واردات برنج مورد نیاز کشور هیچ مشکلی نداریم و تا سی و یکم تیر 1398 به هر میزان که بازار نیاز داشته باشد می توانیم نسبت به تخصیص و واردات اقدام کنیم.
وی ادامه داد: براساس اطلاعات اخذ شده از معاونت امور تولیدات زراعی، میزان تولید برنج کشور تا 2.2 میلیون تن است و نیاز برنج وارداتی با احتساب سرانه مصرف 37.7 کیلوگرم برای هر نفر نزدیک به 800 هزار تا یک میلیون و 100 هزار تن برآورد شده که این مقدار به غیر از ذخیره راهبردی است.
وی تصریح کرد: با وجود اعمال تحریم های ظالمانه، خوشبختانه با برنامه ریزی های قبلی وضعیت ذخایر راهبردی در مورد همه کالاهای اساسی از جمله برنج در وضعیت بسیار خوبی است و هر زمان بازار به ورود دولت نیاز داشته باشد می توانیم ورود پیدا کنیم.

** وظایف دستگاه های مختلف در واردات برنج
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در برنامه واردات، اولویت تخصیص ارز با کالاهایی است که به بنادر و مبادی کشور رسیده‌اند و سپس کالاهایی که در مسیر قرار دارند و بارنامه دارند.
وی ادامه داد: مسئولیت تامین با وزارت جهاد کشاورزی است و واردات برنج مورد نیاز توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد اما نظارت بر توزیع در شبکه های مویرگی این محصول بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
به گفته وی، سلامت و استانداردهای برنج وارداتی از هند، پاکستان و تایلند از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید می شود.
وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات گمرک ایران، از اول آذر تا دهم دی ماه امسال بیش از 93 هزار تن برنج وارد کشور شده است.

** دلیل تغییر زمان ممنوعیت واردات برنج امسال
مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع، تنظیم بازار و ذخایر راهبردی وزارت جهاد کشاورزی زمان ممنوعیت واردات برنج را سی و یکم مرداد سال 1398 اعلام کرد و گفت: بازرگانان باید قبل از این تاریخ برنج خود را وارد کنند.
وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی هر سال از سی و یکم مرداد تا پایان آبان ماه برای حمایت از تولیدکنندگان در زمان برداشت، واردات برنج را ممنوع می‌کند و این زمانبندی بر اساس شرایط کشور گاهی جابجا می‌شود.
بصیری افزود: با توجه به شرایط تحریم، ضرورت تامین کافی برنج، رفع نگرانی ها و جلوگیری از افزایش قیمت برای مصرف کننده، امسال ممنوعیت واردات برنج از سی و یکم شهریور تا اوایل آذر اعمال شد.
به گزارش ایرنا، شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان شرکت تامین کننده کالاهای اساسی و راهبردی کشور، وظیفه تنظیم بازار داخلی برنج را برعهده دارد.
طبق آمارها در سال 1396 بیش از یک میلیون و 200 هزار تن برنج خارجی وارد کشور شد که عمده این واردات از هند بود.
همچنین مصرف سالیانه برنج کشور حدود سه میلیون تن است که 2.2 میلیون تن آن از محل تولیدات داخلی تامین می شود.
سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای واردات برنج، حمایت همزمان از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محصولات کشاورزی و فراهم سازی شرایط عرضه برنج با قیمت مناسب است.

اقتصام**9186*1961*

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.