«خسرو محمودیان» امروز (چهارشنبه) در چهاردهمین همایش ملی لاستیک ایران و نمایشگاه جانبی زنجیره تامین صنایع لاستیک که در هتل المپیک برگزار شد، گفت: وقایع امسال در صنعت تایر بیش از سال های گذشته بر نحوه حیات این صنعت اثر گذاشت و تولید تایر نسبت به پارسال شرایط مشابه داشت و نسبت به 1395 به میزان 2 میلیون حلقه افزایش تولید انجام شد.
وی پیرامون چالش های این صنعت هم گفت: اردیبهشت ماه امسال ارز 2 و سه نرخی و این مساله موجب سردرگمی صنعتگران شد.
این فعال صنفی افزود: دریافت نکردن به موقع مواد و تجهیزات سفارش شده، کاهش مواد اولیه در انبارها، آغاز دور جدید تحریم های ظالمانه و سرباز زدن بسیاری از بانک های خارجی برای همکاری با ایران در مواقعی باعث توقف تولید شد.
محمودیان درباره افزایش قیمت تایر گفت: لاستیک به عنوان یک کالای راهبردی است که مواد اولیه آن ازقبیل نخ تایر، پلی استر و دوده به ترتیب در طی هفت ماه امسال 152، 69 و 130 درصد رشد قیمت داشت، اما دستگاه های نظارت کننده حاضر به افزایش قیمت نشدند.
وی افزود: انجمن صنفی تایر پس از ماه ها موفق شد، دستگاه های نظارتی را متقاعد به افزایش قیمت سازد که در نتیجه تایر رادیال 20 درصد و بایاس 32 درصد رشد نرخ پیدا کرد.
دبیر انجمن یادشده گفت: اعتصاب کامیون داران در اواخر بهار، خروج آمریکا از برجام و ناپایداری نرخ ارز باعث شد طرح ساماندهی واردات و دستاوردهای آن از بین برود.
این مقام صنفی ضمن اعلام اینکه انجمن صنعت تایر ایران مخالفتی با واردات ضابطه مند ندارد، خواستار برقراری ضوابط پیشین، بازگرداندن تعرفه، کاهش بوروکراسی اداری، تحقق طرح های توسعه ای تایر شد.

** تداوم تولید و کسب رتبه 51 در بین تایرسازان
یکی از تولیدکنندگان لاستیک در این همایش گفت: تحریم های ظالمانه آمریکا مسائلی برای صنایع به ویژه تایر به وجود آورد و روند تولید را با مشکل روبرو کرد، اما چرخه آن تداوم دارد.
«پرویز اخوان» افزود: تاکنون اجازه ندادیم خللی در روند تولید ایجاد شود و توانستیم در بین تایرسازان جهان رتبه 51 را کسب نماییم.
وی اظهارداشت: دست اندرکاران این صنعت دورنمایی برای خود تعریف کرده اند که تا سال 1401 تولیدات خود را به 140 هزار تن در سال و تعداد 220 نوع محصول مختلف برسانند.
وی گفت: اکنون صادرات محدودی به کشورهای همسایه وجود دارد به گونه ای که در 6 ماهه امسال صادرات نسبت به مدت مشابه پارسال 7.4 درصد رشد داشت.