محمد قلی یوسفی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» و در رابطه با بسته‌های حمایتی که قرار است به قشر آسیب‌پذیر داده شود، بیان داشت: این اقدام هیچ کمکی نمی‌تواند بکند و نه تنها باعث هدر رفتن منابع میشود، بلکه تبعات بد دیگری را هم به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان این مطلب که این طرح شفاف نیست، گفت: شناسایی افراد سخت است و فردا میبینیم که این کالاها را می آورند و می فروشند.

این اقتصاددان اظهار داشت: ما قبلا این گونه طرح‌ها را تجربه کرده‌ایم و نتیجه بخش نبوده، اصلا نه تعداد و نه اشخاص، هیچ کدام مشخص نیستند و این خود یکی از مشکلات این طرح است، من نمیدانم چرا میخواهند منابع را با اجرای چنین طرحی حیف و میل کنند.

وی درباره دلایل افزایش 3.5 برابری نقدینگی در 5 سال اخیر نیز بیان داشت: تا زمانی که دولت وجود دارد و تا زمانی که نفت صادر میکنیم نقدینگی بالا میرود و این افزایش نقدینگی کاملا طبیعی است و نتیجه اش هم تورم خواهد بود.

قلی یوسفی تصریح کرد: این نقدینگی وجود دارد زیرا دولت بزرگ است و نانخور و هزینه‌های زیادی دارد بنابراین از جیب دیگران این هزینه‌ها را تأمین میکند و این اشتباه است.

این اقتصاددان در رابطه با این که تا چه حد تحریم را در وضعیت کنونی اقتصاد ایران و نابسامانی‌های موجود مؤثر می‌دانید و تا چه حد تصمیمات دولتی را، بیان داشت: هر دو حتی تحریم‌ها از یک چیز منشأ میگیرد و آن تصمیمات غلط داخلی است، اگر تصمیمات درستی در 5 سال اخیر در اقتصاد ایران گرفته شده بود، حتی اگر تحریم هم شده بودیم وضع، امروز بدین گونه نبود.

مهدی شجاعیان