به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز انگلیس، دلیل اتخاذ این تصمیم را کاهش 20 درصدی قیمت نفت نسبت به اوایل ماه اکتبر (اواسط مهر) اعلام کرد.
بنا به اعلام خبرگزاری یاد شده، قیمت آتی نفت خام برنت دریای شمال در ساعت 51 دقیقه بامداد امروز به وقت گرینویچ با 93 سنت یا 1.3 درصد افزایش نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته به 71 دلار و 11 سنت رسید.
نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در سات یاد شده به قیمت 60 دلار و 73 سنت معامله شد که نسبت به آخرین قیمت جمعه گذشته 54 سنت یا 0.9 درصد افزایش داشت.
وزیر انرژی عربستان اعلام کرد: این کشور قصد دارد عرضه نفت خود در بازارهای جهانی در ماه دسامبر را 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد.
به نوشته رویترز، اعضای اوپک هنوز در مورد کاهش تولید نفت به اجماع نرسیده اند و عربستان از موافقت اعضا مطمئن نیست.
«خالد الفالح» دیروز (یکشنبه) به خبرنگاران گفت: میزان فروش نفت شرکت ملی نفت این کشور (آرامکو) به مشتریان خود در ماه دسامبر 500 هزار بشکه در روز نسبت به ماه نوامبر (آبان-آذر) به دلیل افت تقاضا کاهش می یابد.
به نوشته رویترز، این مقدار کاهش تولید نفت عربستان به منزله یک کاهش 0.5 درصدی در عرضه جهانی نفت است.
به گزارش ایرنا، دیروز 20 آبان (11 نوامبر)، کمیته‌ای مشترک برای نظارت بر بهای نفت خام با شرکت وزیران نفت و نمایندگان کشورهای عضو اوپک و چند کشور عمده نفتی غیرعضو به رهبری روسیه در ابوظبی تشکیل شد تا به بررسی روند نزولی بهای نفت خام در چند ماه اخیر و نحوه مقابله با آن بپردازد.
هنوز اوپک در مورد کاهش تولید نفت این سازمان به نتیجه نرسیده است.
وزیر انرژی روسیه نیز در گفت و گو با خبرنگاران از ظرفیت مازاد نفت در بازار در ماه‌های آینده خبر داده است.
به گفته «الکساند نواک» در نیمه سال آینده میلادی، تقاضای نفت بیشتر از عرضه آن خواهد شد و بازار به تعادل می رسد.
اقتصام**1063*2025

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.