به گزارش «نود اقتصادی» محمد کهندل، اقتصاددان و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب در خصوص دلایل رشد نرخ ارز در ماههای اخیر اظهار کرد: یکی از دلایلی که نرخ ارز به این صورت شد این بود که ‌دولت خودش به سمت دلاریزه و ارزی‌کردن اقتصاد قدم برداشته است، در صورتی که باید برعکس عمل می‌کرد. باید از دلاریزه کردن اقتصاد فاصله می‌گرفت، ولی متاسفانه این کار را نکرد.

وی افزود: دولت برای این موضوع باید سه کار عمده و مهم را صورت می‌داد؛ اول اینکه با فروش ارزها، ذخایر ارزی را تبدیل به طلا می‌کرد. این کار باعث حذف ارزهای غالب و افزایش ذخایر طلای کشور می‌شد. کار دوم این بود با کشورهایی که حجم مبادلات عمده‌ای داریم، تفاهمنامه‌های دوجانبه مبادلات پولی را منعقد می‌کرد. کشور ما با چین، ‌هند، ‌ترکیه، عراق، کره و ‌امارات بیشترین مبادلات را دارد.

این اقتصاددان گفت: آخرین کار این بود که با برخی کشورها یک موسسه مالی چندجانبه منطقه‌ای ایجاد می‌کردیم که از طریق آن مبادلات مالی بین کشوری را انجام می‌دادیم. در این سیستم مبادلات به‌صورت واقعی و بدون نیاز به تهاتر کالایی انجام می‌شد و کشورها آخر هفته یا آخر روز از طریق این موسسه تسویه‌حساب می‌کردند، مانند بانک مرکزی که در پایان روز بین بانک‌ها تسویه انجام می‌دهد. امثال این موسسات در دنیا ایجاد شده است. برای دور زدن تحریم‌ها راه‌حل بسیار خوبی‌ است، ضمن اینکه تقاضای ارزی را به‌شدت کاهش می‌دهد، چون تجارت دیگر وابسته به دلار نیست.

کهندل بیان کرد: دولت متاسفانه هنوز هم نگاهش به آمریکا و اروپاست؛ این غلط است. اروپا و آمریکا به‌دنبال این هستند که ما را در زمین و آسمان نگه دارند و نگذارند ما به تصمیم برسیم و اقدام موثری را جهت حل مشکلات‌مان انجام دهیم. اروپا و آمریکا یکی هستند، اروپا، آمریکا را رها نمی‌کند و به ما بیندیشد. حجم صادرات ما به اروپا در سال گذشته سه درصد صادرات غیرنفتی‌مان بود در حالی که حجم مبادلات اروپا با آمریکا بسیار قابل توجه است. اینکه اروپا بخواهد آمریکا را رها کند، امکان‌پذیر نیست چون اقتصادی نیست. من تعجب می‌کنم چرا دولت همچنان دنبال این موضوع است.