لطفعلی بخشی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه در گفتگو با «نود اقتصادی» در خصوص افزایش نرخ دلار بیان کرد: افزایش قیمت دلار دلایل مختلفی دارد. از جمله مهمترین دلیل افزایش قیمت دلار تهدید رئیس جمهور آمریکا و احتمال لغو برجام است. لغو برجام یعنی نفت را تحریم می‌کنند و  پول نفت‌های فروخته شده را هم پرداخت نخواهند کرد. این تهدید باعث می‌شود که درآمد ارزی ما دچار تزلزل شود که در واقع عرضه ارز کمتر می شود. 

وی گفت: در ماههای اخیر عده‌ای قصد سفته بازی داشتند تا بتوانند سرمایه‌شان را از کشور خارج کنند. بنابراین تقاضای ارز بسیار زیاد شد و نرخ ارز تصاعدی افزایش یافت.

این اقتصاددان افزود: تصمیمی که دولت  برای نرخ ارز گرفته از سر ناچاری است و چاره‌ای به غیر از این تصمیم نداشته است. در واقع دولت در تلاش برای جلوگیری از افزایش قیمت  ارز بوده که قیمت‌ها بالا نرود. اما عملا خود دولت نرخ ارز را افزایش داد. دولت از روی این نگرانی که افزایش قیمت دلار منجر به افزایش تورم نشود دلار را به  قیمت 4200 نگه داشته است، تا کسی نتواند قیمت‌ها را بالا ببرد.
لطفعلی بخشی درباره ابلاغ مصوبه منع خرید وفروش ارز توسط صرافیها نیز خاطر نشان کرد: با این تصمیم دولت به زودی بازار سیاه ارز پدید خواهد آمد. دولت به صرافی‌های ارز اجازه نداده ارز بفروشند و صرافی‌ها نیز نمی‌توانند ارز بفروشند،  ولی باید اذعان کرد که بالاخره عده‌ای نیازمند ارز هستند. بنابراین یک بازار سیاه ارز  شکل خواهد گرفت. بازار سیاه ارز به مشکلات قبلی اضافه خواهد شد. قبلا معاملات ارزی شفاف بود و ثبت می‌شد و دولت در جریان  جزئیات معاملات ارزی قرار می گرفت اما متاسفانه با وجود آمدن بازارسیاه ارز معاملات غیر شفاف می‌شود و قاعدتا ارز تقلبی رواج پیدا می‌کند. وقتی معامله در صرافی انجام نمی شود پس  رسمیتی هم نخواهد داشت و به هر حال ممکن است هر اتفاقی بی افتد.