«نود اقتصادی»:معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: زراعت دیم استان اردبیل با همکاری شرکت معتبر تحقیقات بین المللی ایکاردا از کشت تک محصولی خارج می شود.

عباس کشاورز در نشستی با مسئولان استان اردبیل افزود: سطح زیر کشت اراضی آبی استان تنها 80 هزار هکتار بوده و با توجه به وابستگی زراعت دیم به بارندگی، در سال های کم بارش میزان تولید محصولات کشاورزی به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

او گفت: طرحی با مرکز تحقیقات بین المللی در سه استان غربی کشور در خصوص زراعت دیم به مدت سه سال در دست اجراست که امسال سال سوم انجام و نتیجه گیری از این طرح است.

وی افزود: یکی از اهداف مهم این طرح خارج کردن تناوب دیم از یک محصول خاص می باشد، چون روشی که در حال حاضر در دیم زارها صورت می گیرد گندم، آیش و یا در حالت خوشبینانه گندم، عدس و گندم، نخود است.

وی اظهار کرد: حداقل پنج محصول از غلات ، حبوبات ، گیاهان علوفه ای و دانه های روغنی را باید در تناوب با زارعت دیم قرار داد و با تصمیم وزارت جهاد کشاورزی این طرح با مشارکت مرکز تحقیقات معتبر بین المللی در استان اردبیل از سال آینده به اجرا درمی آید.

وی از دیگر اهداف این طرح را کشت چند محصولی در اراضی دیم و اجرای کشت مستقیم ذکر کرد و گفت: برای جلوگیری از تخلیه رطوبت اندک در اراضی دیم کشت باید به صورت مستقیم صورت گرفته و کشت با گاوآهن و دیسک در اراضی دیم ممنوع شود.

کشاورز هدف عمده دیگری که این طرح دنبال می کند را بالا بردن سطح اطلاعات و آگاهی های فنی و تخصصی بهره برداران دانست.

وی افزود: کشاورزان و بهره برداران می توانند تنها با میزان بارندگی 180 تا 200 میلی متر با حفظ بقایای گیاهی و کشت مستقیم میزان محصول تولیدی خود را بیش از 40 درصد افزایش دهند.

وی همچنین طرح توسعه کشت پنبه در دشت مغان یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی در استان اردبیل دانست و گفت: در سه سال گذشته بذور مرغوب و پرمحصولی وارد منطقه شده که امیدواریم با حمایت های قابل قبولی که از پنبه کاران استان خواهد شد زمینه های رشد و توسعه این زارعت ارزشمند و صنعتی فراهم شود.

کشاورز در زمینه زراعت کلزا نیز افزود: در کشور 40 نوع رقم کلزا کشت شده و میزان بذر مورد نیاز کلزا کاران یک هزار و 600 تن می باشد که بعد از خودکفایی در بذر ذرت در تامین نیاز بذر کلزا هم به خودکفایی می رسیم.

او تشریح کرد: با همکاری شرکت کشت و صنعت پارس و همکاری شرکت اورالیس فرانسه امسال برای اولین بار لاین خالص کلزا کشت شده و وضعیت تولید بسیار عالی است.

کشاورز افزود: امسال تولید محصول کلزا به 300 هزار تن می رسد که در 40 سال گذشته بی سابقه بوده و رکورد تولید خواهد شکست و از این طریق حدود 480 میلیون دلار از خروج ارز جلوگیری می شود.

وی گفت: با گذشت سه سال از طرح 10 ساله خودکفایی در روغن خوراکی کشور، حدود 70 درصد نیاز روغن خوراکی کشور و 55 درصد کنجاله در داخل کشور تولید می شود.