«نود اقتصادی»:گمرک ایران اعلام کرد: عرضه و واردات چای خشک بدون هیچگونه افزودنی اعم از اسانس و نظایر آن از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک با ارسال تصویر نامه معاونت مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی به گمرکات اجرایی سراسر کشور یادآور شد که طبق بند (ر) ماده 33قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه برخی خدمات از جمله خشک کردن مانند چای از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.

بر این اساس «عرضه و واردات چای خشک بدون هیچگونه افزودنی اعم از اسانس و نظایر آن از تاریخ لازم الاجرا شدن برنامه ششم (1 فروردین 96) از پرداخت مالیات عوارض ارزش افزوده معاف هستند اما این معافیت قابل تسری به خدمات بسته بندی، فرآوری و توزیع انواع چای خشک نخواهد بود.»

در بند (ر) ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه مراحل بسته بندی، انجماد، پاک کردن، درجه بندی، پوست گیری مانند شالی کوبی و خشک کردن مانند چای و تفت دادن مانند نخودپزی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی شود و خدمات مزبور از تاری لازم الاجرا شدن قانون برنامه ششم توسعه از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

چای وارداتی از کشورهای تولیدکننده بزرگ دنیا همچون هند، سریلانکا، کنیا و برخی دبی، هلند، لهستان و ویتنام تامین می شود.

طبق آمارها، ایران چهارمین کشور مصرف کننده چای خشک در دنیا بوده و سرانه مصرف چای خشک در کشور بیش از 1.5 کیلوگرم برای هر نفر است.

به گفته محمدولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور، چای مصرفی کشور معادل 600 میلیون دلار است که طی سالهای گذشته با کاهش تولید چای داخلی، ضریب خودکفایی این صنعت به کمتر از 13 درصد رسیده بود اما در سال های اخیر و اقدامات حمایتی دولت از این صنعت میزان خودکفایی بین 20 تا 22 درصد رسیده است.