«نود اقتصادی»:معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: با بهره برداری از خط آهن قزوین-رشت-آستارا مدت انتقال بار از ایران به روسیه و اروپا به نصف زمان فعلی کاهش پیدا می کند.

خیرالله خادمی افزود: در بخش حمل و نقل ریلی تا پایان امسال باید شاهد اجرای 919 کیلومتر ریل باشیم که در کشور سابقه نداشته است.

این مسئول در ادامه با اشاره به نقش ریل در حوزه حمل و نقل و توسعه کشور، گفت: رییس جمهوری در زمان انتخابات و پس از آن درخصوص توسعه شبکه ریلی در استان های مختلف قول هایی دادند که متعهد به اجرای آنها هستیم.

وی در ادامه از راه آهن قزوین-رشت به عنوان یک طرح عمرانی خاص و ویژه یاد کرد که با توجه به شرایط مالی کشور اجرای آن سابقه نداشته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: همه تلاش خود را به کار گرفته ایم تا این خط آهن در سال جاری مورد بهره برداری قرار بگیرد.

خادمی با بیان اینکه عملیات اجرایی سد کرخه که بزرگترین پروژه کشور بود 10 سال به طول انجامید، افزود: خط آهن قزوین-رشت نیز با 30میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی و 9 کیلومتر پل خاص و 28 کیلومتر تونل از بزرگ ترین طرح های عمرانی و حمل و نقل ایران به شمار می رود.

وی افزود: این مسیر ریلی نسبت به سایر راه های ریلی کشور ارجحیت خاصی دارد چرا که اتصال دهنده ایران به کشورهای حوزه قفقاز، روسیه و اروپا است و با بهره برداری از آن شاهد کاهش هزینه های حمل و نقل کالا برای کشور خواهیم بود.

خادمی در ادامه یادآور شد: برای اجرای این طرح ریلی تاکنون نزدیک به 30 هزار میلیارد ریال هزینه صرف شده است و برای تکمیل آن نیز امسال 30 میلیارد ریال تخصیص پیدا کرده است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ادامه داد: گره کار این طرح، پل های خاص و تونل های آن است که باید هرچه زودتر تمام شوند تا قول رییس جمهوری مبنی بر تکمیل راه آهن قطار-قزوین به رشت در سال جاری محقق شود.

وی افزود: تقریبا همه کارهای مربوط به این طرح ریلی انجام شده است و باید از سرمایه گذاری انجام شده در این پروژه حداکثر استفاده را به لحاظ توسعه گردشگری و حمل و نقل داشته باشیم.

خادمی همچنین گفت: پل های این طرح بسیار خاص هستند به گونه ای که تیرهای این پل هر کدام دارای 250 تن وزن است که این موضوع جانمایی و نصب آنها را مشکل می کند.

وی ادامه داد: سعی کرده ایم تمامی پشتیبانی و تجهیزات این مسیر ریلی را از داخل کشور انجام دهیم تا اشتغال و اقتصاد کشور نیز به رونق برسد.

احداث خط آهن قزوین-رشت هم اکنون دارای 99 درصد پیشرفت فیزیکی است.

طول مسیر خط آهن قزوین-رشت 164 کیلومتر است که 28 کیلومتر از این مسیر را تونل تشکیل می دهد و 50 پل بزرگ نیز در آن وجود دارد.

بزرگترین پل خط آهن کشور نیز در این مسیر قرار دارد.

قرار گرفتن این مسیر در محور کریدور شمال-جنوب و اتصال بندر انزلی به خلیج فارس از مهم ترین ویژگی های این خط آهن است و علاوه بر ترانزیتی بودن این مسیر، این خط آهن یک مسیر توریستی و یکی از زیباترین مسیرهای ریلی کشور نیز به شمار می رود.