حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در گفتگو با خبرنگار «نود اقتصادی» در رابطه با رشد مثبت و بالای اقتصادی در سالهای اخیر و ملموس نبودن آن برای مردم بیان داشت: نحوه محاسبه رشد اقتصادی اشکالات جدی دارد، رشد بخش‌های مختلف حدود 2، 3 درصد است و فقط بخش مالی است که رشد 30-20 درصد را نشان می‌دهد که مبنای آن هم فروش اوراق مشارکت توسط خود دولت است.

وی افزود: زمانی که پایان سال 95، رشد اقتصادی 3 درصد مطرح می‌شود و از آن طرف سه ماه ابتدایی سال 96 هم که توام با مبارزات انتخاباتی است اعلام میشود رشد اقتصادی 7 درصد است، به نظرم این اعداد بیشتر به شوخی شباهت دارد تا واقعیت!

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان اینکه مأموریت اصلی دولت دوازدهم کاهش سهم دولت در بخش‌های عمومی و در واقع خصوصی سازی این بخش‌ها است گفت تبعات این موضوع در همه جای دنیا از جمله ایران یکسان بوده است.

وی تأکید کرد: این موضوع به معنای رشد فقر و نابرابری در جوامع به خصوص جامعه خود ما است که در حال حاضر هم فقر در کشور به مرزهای بحرانی رسیده و هم گستره و عمق آن در بسیاری از موارد و در دوره‌های اخیر بی سابقه است.

راغفر اظهار داشت: تداوم اصرار بر روند خصوصی‌سازی تنها می‌تواند به ناامنی‌های اجتماعی و حتی سیاسی منجر شود. در جایی خواندم که از وزیر جدید سؤال شده بود که در ملاقات شما با آقای رئیس جمهور نکاتی که ایشان به شما گفتند چه بوده است، نکته ای که مطرح شده بود این بود که باید دانشگاه‌ها روی پای خود بایستند.

این اقتصاددان گفت: در حال حاضر 87.5 درصد ثبت نام دانشگاه‌ها پولی هستند، یعنی تنها 12.5 با امکانات دولتی و بخش عمومی درس می خوانند و این در دنیا بی سابقه است. با تمام این اوصاف تأکید بر خصوصی تر کردن اموزش عالی دارند. همان طور که بر خصوصی کردن بخش سلامت تأکید دارند در حالی که در تمامی جوامع این موضوع عواقب هولناکی داشته است.

وی در رابطه با امار ایجاد اشتغال گفت: متأسفانه اگر آماری بدهیم که مردم نتوانند آن را لمس کنند و از طرف دیگر مواردی در خلاف آن آمار از جمله تعطیلی واحدهای تولیدی را شاهد باشیم، ممکن است موجب از دست رفتن اعتبار نهادهای عمومی شویم برای همین خیلی از افراد معتقد هستند که نهادهایی که مسئولیت تولید امار در کشور را بر عهده دارند باید مستقل از ساختار اجرایی کشور باشند.

وی با بیان این که متأسفانه شواهدی مبنی بر ایجاد 1.5 شغل در سه ماه نخست سال 96 را نه تنها در اطراف خود و در جامعه نمی بینیم گفت بلکه حتی شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی نیز هستیم. چطور ممکن است با این وضعیت بتوانیم 1.5 میلیون شغل در سه ماه نخست امسال ایجاد کنیم! وی ادامه داد: دستگاه‌هایی نیاز داریم که بتواند اعتماد عمومی را منعکس کند و ترغیب کند تا مردم بتوانند به آن اعتماد کنند. راغفر در رابطه با نقش مسعود نیلی در دولت روحانی نیز بیان داشت: آقای نیلی نقش تعیین کننده‌ای در تصمیمات اقتصادی دارند.