فریبرز رئیس دانا اقتصاددان در گفتگو با «نود اقتصادی» در خصوص خروج اقتصاد کشور از رکود اظهار کرد: ما از رکود خارج نشدیم و تازه در ابتدای راه رکودیم. بیکاری گسترده و تعطیلی واحدهایی که در شهرکهای صنعتی هستند این را نشان می‌دهد. سمت و سوی بودجه آینده خوبی را نوید نمی‌دهد و نسبت به سال گذشته انقباضی است و رکود تورمی ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: درست است که شکاف طبقاتی زیاد شده ولی ضریب جینی هم در ایران به خوبی اندازه گیری نمی‌شود. برای اینکه دو سمت دهکها باز است و در اندازه گیری ضریب جینی دست کاری می‌شود.

این اقتصاددان تصریح کرد: من خودم ضریب جینی را حساب کردم و به نظر من 0.43 یا 0.44 است که این دهنده افزایش بی عدالتی است. ضریب جینی 0.38 که اعلام می‌شود، درست نیست. البته حتی اگر ضریب جینی کم هم بشود چون با استفاده منحنی لورنس محاسبه می‌شود می‌تواند گفت که فقر در لایه‌های پایینی بیشتر شده است.

گرانی بنزین فشار را بر طبقه کارگر بالا می‌برد

رئیس دانا مطرح کرد: افزایش قیمت بنزین در درجه اول هزینه‌های حمل و نقل شهری را به شدت بالا می‌برد و این خود فشار را بر طبقه کارگر بیشتر می‌کند. در حال حاضر بسیاری از  کارگران و کارمندان برای این که به محل کارشان برسند باید چهار بار اتومبیل خود را عوض کنند. همچنین افزایش قیمت بنزین اثر القایی دارد، این یعنی افزایش قیمت حاملهای انرژی بقیه را هم برای افزایش قیمت تحریک میَ‌کند.

این اقتصاددان افزود: مقدار زیادی از این افزایش قیمت هم روی تولید اثر می‌گذارد و هزینه‌های تولید را بالا می‌برد. وقتی هزینه‌های تولید بالا رود و دامنه سود بالای بانکی هم وجود دارد تولید کنندگان از تولید پشیمان خواهند شد.

رئیس دانا با انتقاد از کسانی که خواهان افزایش قیمت دلار هستند گفت: کسانی که خواهان دلار گران هستند و کسانی که می‌گویند قیمت دلار باید کاهش یابد، شکاف طبقاتی دارند. صادر کنندگان، اعضای اتاق بازرگانی و کسانی که دوست دارند هر کالایی را که می‌توانند صادر کنند و در نهایت پول آن را هم دلار کنند و از کشور خارج کنند دوست دارند که دلار گران شود.

وی بیان کرد: اما خیلی‌ها مثل مردم فکر می‌کنند که قیمت دلار باید پایین بیاید چون این کار هزینه‌های زندگی را پایین می‌آورد. بنابراین این تقابل یک صف آرایی در اقتصاد کشور ایجاد کرده است. به نظر من این باید برنامه ریزی اقتصادی باشد که قیمت دلار را تعیین کند.

دلار چند نرخی هیچ اشکالی ندارد

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: من جز کسانی هستم که می‌گویم تک نرخی کردن ارز درست نیست. اگر دولت در اقتصاد مداخله نکند پس باید چه کار کند؟ باید مداخله کرد و مسائل را حل کرد. اگر دلار چند نرخی بد است و عده‌ای سواستفاده و دزدی می‌کنند بهتر است یقه دزد را بگیریم. دلار چند نرخی خوب است چون دارو باید با نرخ ارز وارد شود.