«نود اقتصادی»:شاخص بورس امروز (سه شنبه) رشد خود را از سر گرفت و با صعود 156 پله ای، دوباره وارد کانال 91 هزار واحدی شد.

کانی ها و مواد معدنی و سهام گروه رایانه و خودرو در معاملات امروز بیشترین جذابیت را داشتند.

بر این اساس، نمادهای رمپنا (مپنا)، کچاد (صنعتی و معدنی چادرملو)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، خودرو (ایران خودرو) و های وب (داده گستر عصر نوین) در معاملات امروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت، اما شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و شتران (پالایش نفت تهران) تاثیری منفی برجای گذاشتند.

گروه کانی های فلزی در صدر معاملات گروه های بورسی قرار داشت. در معاملات امروز در این گروه 138 میلیون سهم به ارزش 261 میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه فلزات اساسی به ارزش 240 میلیارد ریال و خودرو به ارزش 234 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.

در رده چهارم اطلاعات و ارتباطات با معاملاتی به ارزش 201 میلیارد ریال جای گرفت.

گروه فراورده های نفتی نیز با معاملاتی به ارزش 82 میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

در معاملات امروز 909 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 2 هزار و 113 میلیارد ریال در 59 هزار و 778 نوبت خرید و فروش شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 50 واحد رشد کرد، اما شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، کمتر از یک واحد افت کرده است.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز کمتر از یک واحد کاهش یافته اما شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 148 واحد رشد کرده است.

شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 98 واحد و شاخص بازار دوم بورس 401 واحد بالا رفت.

شاخص کل فرابورس پس از صعود آرام دیروز (دوشنبه) در معاملات امروز هفت واحد افت کرد که بیشترین تاثیر منفی از جانب نماد پتروشیمی مارون وارد شد.

آخرین روز معاملاتی فرابورس در هفته جاری با مبادله بیش از 212 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر یک‌هزار و 367 میلیارد ریال خاتمه یافت.

نماد معاملاتی ذوب‌آهن همچنین امروز در صدر نمادهای پربیننده فرابورسی ایستاد و شاهد معامله 25 میلیون سهم به ارزش حدود 20 میلیارد ریال بود.

در بازار اوراق تسهیلات مسکن (تسه) نیز بیش از 62 هزار ورقه تسه را به ارزش افزون بر 46 میلیارد ریال جابه جا شد که در این تابلو نماد تسه آبان ماه 96 بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد.

قیمت این اوراق کماکان در روند متعادلی قرار داشته در بازه 725 هزار تا 746 هزار ریال مبادله می‌شود.

در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز که یکشنبه هفته آتی عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی با نماد «اخزا6021» با تاریخ سررسید 12 شهریورماه سال 97 انجام می شود، شاهد جابه جایی نزدیک به 846 هزار ورقه به ارزش 804 میلیارد ریال بودیم.

اسناد خزانه اسلامی در نماد «سخاب7» با معامله 122 هزار ورقه به ارزش حدود 101 میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفت.