«نود اقتصادی»:رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: پیش‌بینی می‌شود انتشار اوراق بدهی دولتی بر اساس بودجه کشور امسال به 345هزار میلیارد ریال برسد.

شاپور محمدی با بیان اینکه همه معاملات بازار سرمایه ایران بر اساس شریعت اسلامی است، اظهار داشت: سازمان بورس به هیچ وجه حاضر نیست معاملات یا ابزاری را که در آنها شبهه یا تردید وجود دارد، در دستور کار خود قرار دهد.

وی با بیان این که هیچ ابزار مالی تایید نمی شود مگر اینکه مبنای آن شریعت اسلامی باشد، افزود: تصویب قانون توسعه ابزارهای مالی، فرصتی برای ارائه ابزارهای مالی مختلف در کشور است.

وی اضافه کرد: ابزار اسناد خزانه اسلامی با همکاری دبیر کمیته فقهی سازمان بورس در هیأت دولت به تصویب رسیده و به بازار سرمایه معرفی شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اوراق مرابحه، صکوک، اجاره صکوک، استصناع از جمله اوراق اسلامی معرفی شده در بازار سرمایه است.

وی درباره حجم انتشار اوراق بدهی گفت: در سال 1394 حدود 50 هزار میلیارد ریال اوراق بهادار در بازار سرمایه منتشر شده است که این میزان در سال 1395 به 350 هزار میلیارد ریال رسید.

محمدی اظهار داشت: در سال 96 نیز پیش‌بینی می‌شود انتشار اوراق دولتی بر اساس بودجه کشور به 345هزار میلیارد ریال برسد.

وی گفت: انتظار می‌رود مجموع حجم انتشار این اوراق در بازار سرمایه، امسال به حدود 700 هزار میلیارد ریال افزایش برسد.

رئیس سازمان بورس خاطر نشان کرد: در 2 سال گذشته دوران طلایی برای بازار سرمایه به لحاظ حجم و ارزش انتشار اوراق بهادار در بازار بدهی بوده است.

وی درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری دربازارسرمایه نیز گفت: از ابتدای سال 95 حجم سپرده‌های بانکی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری  که بیشتر 90 درصد بود اما به طور متوسط اکنون به 70 درصد رسیده هر چند که بخشنامه سازمان بورس بر سقف 50 درصدی سپرده‌های بانکی تاکید دارد.

وی اظهار داشت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید بقیه منابع خود از محل کاهش سپرده‌های بانکی را صرف سرمایه گذاری اوراق مالی اسلامی کنند تا با کاهش سقف سپرده‌گذاری در بانک‌ها فضایی به منظور جذب اوراق تامین مالی بدون فشار بر بازار سهام فراهم شود.

محمدی درباره سود اوراق نیز بیان داشت: نرخ‌های سود باید کاهش یابد زیرا تولیدکننده از محل سود بهره‌وری و افزایش قیمت کالاهای فروش رفته خود بازدهی کسب می‌کند.

رئیس سازمان بورس اضافه کرد: مصوبه‌ای از سوی سازمان بورس ابلاغ شده که بر اساس آن هیچ نرخ بازدهی از سوی صندوق‌ها به عنوان سود تضمینی نیاید اعلام شود.

وی با بیان اینکه نرخ‌های سود بانکی بالا باعث ایجاد فساد از طریق بازی با نرخ سود می‌شود، گفت: این موضوع خطری برای نظام مالی کشور ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه باید از منابع بین‌المللی استفاده کند، گفت: تلاش می‌شود که با ورود سرمایه‌گذار خارجی به این بازار، جذب منابع تسهیل شود.

محمدی به همکاری با موسسه های بورسی بین المللی اشاره کرد و گفت: تفاهمنامه هایی در این باره امضا شده است.

انتشار اوراق بدهی یکی از متداول‌ترین روش‌های تا مین مالی میان‌مدت و بلندمدت بنگاه‌های اقتصادی است، به‌طوریکه در کشورهای توسعه‌یافته، سهم بالایی از سبد تامین مالی شرکت‌ها را تشکیل داده و میزان آن از سهم تسهیلات بانکی بیشتر است.

اوراق اجاره، مرابحه، مشارکت، سفارش ساخت (استصناع)، خرید دین، سلف استاندارد، مضاربه، جعاله، منفعت، مزارعه، مساقات و قرض‌الحسنه از جمله اوراق بدهی موجود در بازار مالی ایران به شمار می روند.