محمد لاهوتی عضو اتاق بازرگانی و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفتگو با «نود اقتصادی» در خصوص مشکلات صادرات به کشورهای عراق و سوریه اظهار کرد: این که چرا صادرات ما به عراق و سوریه با مشکل مواجه شده، را باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزیر خارجه بپرسید. ما منتقد این وضعیت هستیم و اعتقاد داریم که نباید چنین اتفاقی در حال حاضر رخ دهد.
وی افزود: روابط سیاسی خوبی که بین ایران و این کشورها وجود دارد و شرایط پیش آمده در بازار روسیه و  همچنین فرصتی که با نابودی داعش به وجود آمده موقعیتی را برای کشورهای مختلف فراهم کرده که چه با صدور خدمات فنی و مهندسی در بحث ساخت و سازها و چه در بحث تامین لوازم مورد نیاز بتوانند نقش آفرینی کنند. 
این عضو اتاق بازرگانی بیان کرد: رقیب سرسختی که ما با آنها مواجه هستیم و در بازارهای منطقه همواره رقیب ماست ترکیه است. این کشور به دلیل سرمایه گذاری در زیر ساختهایش، عضویتش در سازمان تجارت جهانی و حجم تجارت جهانی اش که امروز حجم بزرگی از تجارت دنیا را در اختیار دارد، به خصوص در موضوع حمل و نقل و بسته بندی، قیمت تمام شده کالاهایش به مراتب از ما پایین تر است. بنابراین استفاده از فرصتهایی که در اختیار ما قرار می‌گیرد با توجه به شرایط موجود سخت است.
لاهوتی خاطرنشان کرد: کار به جایی رسیده که کشورهایی که رابطه سیاسی بسیار خوبی با ما دارند برای صادرات کالاهای ما در خیلی از موارد مانع ایجاد می کنند. مثلا سال گذشته عوارضی که دولت عراق برای واردات سیمان از ایران تصویب کرد و بعد واردات سیمان از کشورمان را ممنوع کرد باعث شد که صنایع سیمانی ما با ضررهای هنگفتی رو به رو شوند  و یا در بخش محصولات لبنی و صادرات میوه و تره بار به بهانه حمایت از تولید داخلی خودشان بحث ممنوعیت و یا افزایش تعرفه واردات را مطرح می کنند تا شرایط رقابت ما با ترکیه سخت تر شود.


دیپلماسی اقتصادی ما باید فعالتر شود

وی تصریح کرد: از طرف دیگر متاسفانه شاهد این هستیم که کشور ترکیه در آن بازارها وجود دارد و این برای ما مشکل به وجود می‌آورد. دیپلماسی اقتصادی ما باید فعال تر شود و این مشکلات وقتی به وجود می‌آید ما باید بلافاصله قبل از این که صادر کنندگان ما صادراتشان قطع شود و مجددا از نو صادرات کنند،  مشکلات را برطرف کنیم.
عضو اتاق بازرگانی گفت: تجربه نشان داده که در مسائل اقتصادی و در مسائلی که مربوط به تجارت خارجی ما می‌شود مانند مسائل سیاسی اهتمام ویژه‌ای نداریم. رایزن قوی در این بازارها می‌تواند با انتقال این مشکلات به مافوقش قبل از وقوع آنها به فعالان اقتصادی کمک کند. افغانستان برای واردات کالا از ترکیه با توجه به این که هم این کشور و هم ترکیه عضو سازمان تجارت جهانی هستند تعرفه 5 درصد گذاشته ولی برای واردات کالا از ایران تعرفه 25 درصد گذاشته است.
لاهوتی عنوان کرد: ما باید به دنبال قراردادهای تعرفه‌ای با کشورهایی باشیم که در پیرامون ما هستند و حجم تجارتشان خیلی در اقتصاد ما تاثیر دارد. سوریه با کشورهای عربی پیمان نامه دارد که آنها می‌توانند بدون عوارض به آنها کالا صادر کنند ولی هم باید چنین قراردادی با آنها امضا کنیم.
وی گفت: باید دیپلماسی اقتصادی برقرار شود که بتوانیم از همان طریقی که با برخی از کشورها مثل عراق و سوریه روابط سیاسی و امنیتی برقرار کردیم از روابط اقتصادی هم استفاده ببریم. قبلا بارها در مورد احیای معاونت اقتصادی وزارت خارجه صحبت شده در گذشته چنین ساختاری وجود داشت، اما در دولتهای نهم و دهم کاملا برچیده شده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات بیان کرد: احیای این معاونت می‌تواند برای موضوع اقتصاد در وزارت خارجه متولی ایجاد کند ولی اثر بخشی آن بستگی به این دارد که فردی که این سمت را می‌پذیرد چقدر نسبت به موضوعات اقتصادی آشنایی داشته باشد.