به گزارش «نود اقتصادی» با وجود تذکرات صریح رهبر انقلاب در ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا، با بی‌توجهی وزارت صنعت و گمرک، همچنان اجناس مصرفی ساخت آمریکا وارد کشور می‌شود.
نکته تاسف‌آورتر آن که در میان اجناس مصرفی وارداتی از آمریکا، کالاهایی به چشم می‌خورد که دارای مشابه تولید داخل نیز هستند.
بر اساس گزارش گمرک، از ابتدای امسال تا پایان تیرماه اجناس آمریکایی از گاو و میگو تا شیر خشک و جو وارد کشور شده است.
دانه آفتابگردان، تخم سبزیجات، شکلات، آرد خردل، مواد پروتئینی، مکمل غذایی، داروهای دارای تولید داخلی مشابه، چسب، بطری، سربطری و سرپوش، لوازم خانه‌داری پلاستیکی، لوله و شلنگ، کارتن و مقوا، کف‌پوش‌ها از سایر مواد نسجی به‌جز زیلو، اشیاء آشپزخانه، ظروف شیشه‌ای، مجسمه و سایر اشیا تزئینی از شیشه و محصولات فولادی، چاقو و کارد از جمله دیگر اجناس مصرفی وارداتی از آمریکا در سال جاری محسوب می‌شوند.
 
 با توجه به روند واردات اجناس مصرفی به کشور، اکنون این سوالات از مسئولان دولت یازدهم مطرح است:
1- بر اساس آخرین فراز از نامه رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور درباره الزامات اجرای برجام در 29 مهر 1394، دولت بر پرهیز جدی از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از آمریکا، امر شده است. چرا با گذشت بیش از یک سال و نیم از دستور رهبری، همچنان این اجناس مصرفی از آمریکا وارد کشورمان می‌شود؟ چرا وزارت صنعت، ثبت سفارش اقلام مصرفی از آمریکا را متوقف نکرده است؟ چرا گمرک اجازه ورود کالاهای مصرفی از آمریکا را می‌دهد؟ آیا اصلا مسئولان دولتی در اجرای دستور رهبری، حساسیتی دارند؟
2- مسئولان دولتی بر کارشکنی‌های آشکار آمریکا در اجرای برجام، صحه گذاشته‌اند و می‌گویند آمریکا مانع بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام می‌شود. آیا مسئولان دولتی هیچ از خود پرسیده‌اند آمریکا که مانع هر نوع استفاده ایران از فرصت‌های اقتصادی برجام شده، چرا صادرات کالاهای مصرفی خود به ایران را متوقف نکرده است؟ آیا این نشانه‌ای از بازی دو سر برد برای آمریکایی‌ها نیست؟ آنها هم بر سر راه تجارت و مبادلات بانکی ایران با کشورهای دیگر سنگ می‌اندازند و هم صادرات اجناس مصرفی به ایران را ادامه می‌دهند؟ آیا نباید در این چراغ سبز آمریکایی‌ها شک کرد؟ با توجه به خصومت صریح آمریکا با ایران، آیا وارد کردن اقلامی چون اسپرم گام از این کشور، عقلانی است و می‌توان به سلامت آن اعتماد کرد؟